Logo Radio Łódź

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Prawie 900 osób z COVID-19 w Małopolsce, 349 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 5 tys. 68 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 349 osób. W ciągu doby odnotowano 63 zgony.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 135 tys. 278. Dzisiaj (13 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 5 tys. 68 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 349 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 63 chorych na COVID-19, z czego 60 osób miało choroby współistniejące. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 3 tys. 101 osób, z czego 298 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiały 803 osoby zakażone koronawirusem. W sumie w Polsce jest 82 tysiące 4 ozdrowieńców.

  • Ministerstwo zdrowia informuje jednocześnie, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 5 tysięcy 669 osób, a 421 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa 212 tysięcy 446 osób, a 33 tysiące 533 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia była dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Sieradzu Magdalena Marciniak. Maciej Trojanowski rozmawiał z nią między innymi o sytuacji w szkołach związanej z epidemią, a także o perspektywie powrotu do nauczania zdalnego. Czytaj więcej 

W województwie łódzkim jest już 30 punktów wymazowych do testów na obecność koronawirusa. W samej Łodzi funkcjonuje ich 9 - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Czytaj więcej

Kilkaset osób wzięło udział w łódzkim Marszu o Wolność, który przemaszerował Piotrkowską i Narutowicza. Uczestnicy uważają, że rządowe rozporządzenia dotyczące obowiązku noszenia maseczek, izolacji i kwarantanny zostały wprowadzone w sposób bezprawny. Czytaj więcej

W tym roku nie będzie kwesty na rzecz Starego Cmentarza w Łodzi w tradycyjnej formie. O takiej decyzji poinformowało Towarzystwo Opieki Nad Starym Cmentarzem, na swoich profilach w mediach społecznościowych. Czytaj więcej

Zobacz również: Ograniczenia sanitarne w czerwonych powiatach regionu łódzkiego. Jak wygląda sytuacja?

Cała polska jest w żółtej strefie zagrożenia epidemicznego. A to oznacza dodatkowe obostrzenia dla wszystkich - najważniejszym jest zakrywanie ust i nosa w przestrzeniach publicznych - także na zewnątrz. Łodzianie w większości stosują się do nakazu, choć jednocześnie zauważają, że nie wszyscy do niego się stosują. Czytaj więcej

W każdej miejskiej przychodni są teleporady, przed wejściem sprawdzana jest temperatura i każdy musi zdezynfekować ręce - o gotowości na drugą falę epidemii zapewniają władze miasta. Czytaj więcej

Dyrektor zgierskiego szpitala Agnieszka Jóźwik zapewnia, że w regionie łódzkim jest wystarczająca liczba miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Placówka w Zgierzu ma przeznaczony dla nich oddział. Czytaj więcej

Rzecznik rządu P. Müller: Na ten moment nie widzimy potrzeb, aby wprowadzać stan nadzwyczajny

Obecnie nie ma planów wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Tak mówił w TVP1 rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak zaznaczył, ta kwestia nie jest przedmiotem ani obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, ani Rady Ministrów. Wyjaśnił, że w naszym kraju stany nadzwyczajne inaczej uregulowane niż w niektórych państwach unijnych, które już te stany wprowadziły. - W Polsce mamy osobną ustawę dotyczącą walki z epidemią i tam są dwa stany - stan zagrożenia epidemicznego i stan epidemii, który w tej chwili cały czas mamy ogłoszony i który trwa. Tam są narzędzia ustawowe, które są zapisane i które pozwalają odpowiednio reagować. W związku z tym, na ten moment takich potrzeb nie widzimy, aby stan nadzwyczajny wprowadzać - oświadczył minister Müller.

Rzecznik rządu nie wykluczył również możliwości powołania pełnomocnika rządu do spraw Covid-19, tak aby jedna osoba odpowiadała za decyzje w tym zakresie. Odnosząc się do dzisiejszych konsultacji premiera z opozycją w sprawie walki z pandemią, Piotr Müller stwierdził, że politycy opozycyjni mogą też wnieść coś od siebie. - Na przykład w samorządach terytorialnych. I tutaj bym prosił, apelował o to, aby też tam pokazywali dobre praktyki w dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań. Żeby pokazali, w jaki sposób to organizują, na przykład transport miejski, w jaki sposób funkcjonują ich urzędy, szpitale, bo przecież są to często szpitale powiatowe czy miejskie. Pokażmy dobre praktyki, podzielmy się nimi, w taki konstruktywny sposób można współpracować. Oczywiście obawiam się, że może to niestety tak nie wyglądać - mówił rzecznik rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił przedstawicieli opozycji na telekonferencję na godzinę 14.30. Wcześniej odbędzie się wideonarada z prezydentami największych miast w Polsce. Do spotkań i konferencji online szefa rządu z opozycją dochodziło podczas pierwszej fali zakażeń wiosną.

Wicepremier J. Sasin o koronawirusie: Przed nami być może trudne decyzje

Wicepremier Jacek Sasin apeluje, by temat koronawirusa nie był poddany bieżącej walce politycznej. Dziś premier Mateusz Morawiecki odbędzie konsultacje z samorządowcami i opozycją w sprawie walki z pandemią.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Jacek Sasin odrzucił krytykę opozycji, zarzucającej rządowi brak przygotowania na drugą falę zachorowań. Wicepremier i minister aktywów państwowych zaapelował, by nie rozsiewać fałszywych informacji. - Tutaj rzeczywiście nie chodzi o to, żeby na koronawirusie, na tej tragedii dla wielu Polaków, zbijać polityczny kapitał, tylko znaleźć pole do wspólnego działania. Temu służy rzeczywiście ta inicjatywa premiera. Premier pokazuje, że ze strony rządu jest chęć budowania takiego konsensusu, tym bardziej, że przed nami być może trudne decyzje - powiedział Jacek Sasin.

Gość "Sygnałów Dnia" zapewniał, że obecnie Polska jest gotowa na zwiększoną liczbę przypadków Covid-19. Wskazał, że jest przygotowana odpowiednia liczba łóżek szpitalnych, respiratorów, zabezpieczone są środki medyczne, które są niezbędne do walki z pandemią. - To jest zupełnie inna sytuacja, niż była wiosną i w żadnym wypadku nie można mówić, że ten czas został zmarnowany. Natomiast oczywiście występują problemy - zaznaczył minister aktywów państwowych.

Zdaniem wicepremiera, jednym z problemów jest brak odpowiedniego zaangażowania - jak się wyraził - "części środowiska lekarskiego" w walce z epidemią. Jacek Sasin dodał, że nie można powtórzyć scenariusza zamknięcia gospodarki ze względu na ogromne koszty gospodarcze.

Koronawirus na świecie

We Włoszech z powodu stale pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej rząd wydał dekret zaostrzający dotychczasowe środki bezpieczeństwa. Premier Giuseppe Conte wykluczył możliwość powrotu do lockdownu na terenie całego kraju. Od dziś bary i restauracje będą się zamykać przed północą. Wprowadzono zakaz zbierania się przed lokalami po 21.00. LiczbA osób, które mogą uczestniczyć w pogrzebach, przyjęciach weselnych czy chrzcinach, została ograniczona do 30. Rząd, uginając się pod falą ostrej krytyki, zrezygnował z zakazu organizowania spotkań w domach i mieszkaniach prywatnych z udziałem więcej niż 6 osób. Zakaz, który zdaniem krytyków kojarzy się ze stalinowskim terrorem, zmieniono na zalecenie. Wprowadzono zakaz amatorskiego uprawiania sportów kontaktowych jak piłka nożna czy koszykówka.

Część regionów Rosji wprowadza ograniczenia, w związku z pandemią koronawirusa. Od trzech tygodni rosyjskie służby sanitarne odnotowują gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń. W ostatnich dwóch dniach zdiagnozowano ponad 13 tysięcy przypadków. Władze Rostowa nad Donem odwołały masowe imprezy i skróciły czas pracy restauracji, barów i klubów nocnych. Podobne ograniczenia wprowadzają urzędnicy w Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie i Moskwie. Władze stolicy wezwały osoby powyżej 65 roku życia do samoizolacji. Zaapelowały także do uczniów, aby jesienne ferie spędzili w domach i nie wychodzili na spacery. W Moskwie zablokowane zostały na kilka tygodni elektroniczne bilety ulgowe dla seniorów i uczniów, a szefom firm polecono zorganizowanie dla co najmniej 30 procent załogi pracy zdalnej. Według części niezależnych mediów, władze Rosji rozważają wprowadzenie surowszych ograniczeń na obszarze całego kraju.

Tydzień po wyjściu ze szpitala Donald Trump powrócił do prowadzenia kampanii wyborczej. Amerykański przywódca wziął udział w wiecu na Florydzie, podczas którego powiedział swoim zwolennikom, że czuje się silny i zdrowy. W najbliższych dniach prezydent USA uda się do kolejnych stanów. Wczoraj lekarz Białego Domu dr. Sean Conley poinformował, że test na Covid-19 u Donalda Trumpa dał wynik negatywny i że prezydent nie stanowi zagrożenia epidemicznego dla innych. Kilka godzin później prezydent USA wsiadł na pokład Air Force One i udał się do Sanford w rejonie Orlando. Podczas wiecu na tamtejszym lotnisku wyraził przekonanie, że jest odporny na koronawirusa. „Przeszedłem przez chorobę, mówią, że jestem odporny. Czuje się tak potężny, że mógłbym ruszyć do was i pocałować każdego z Was - facetów i piękne kobiety” - mówił amerykański prezydent. Donald Trump przekonywał, że Stany Zjednoczone pod jego przywództwem bardzo dobrze poraziły sobie z epidemią koronawirusa. W reakcji na te słowa tłum zaczął skandować „Kochamy Cię”. Prezydent USA przekonywał, że Stany Zjednoczone mają znakomite leki na Covid-19 i są bliskie wyprodukowania szczepionki. Zasugerował jednak, że jego przeciwnicy robią wszystko, by nie wprowadzono ich do użytku przed wyborami. Uczestnicy wiecu prezydenta Trumpa stali blisko siebie i niewielu zakrywało usta i nos maskami.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Osoby, które zostały ponownie zakażone COVID-19 mogą przechodzić chorobę ciężej niż za pierwszym razem - wynika z publikacji czasopisma medycznego Lancet. Według artykułu przejście choroby nie wytwarza na nią odporności. Autorzy publikacji opisali pierwszy odnotowany w Stanach Zjednoczonych przypadek ponownej infekcji. Pacjentem w opisywanym przypadku był 25-letni mężczyzna ze stanu Nevada. Z badań wynika, że drugie zakażenie było bardziej dotkliwe i zakończyło się podłączeniem chorego do respiratora. Lancet odnotowuje cztery inne podobne przypadki z Belgii, Ekwadoru, Holandii oraz Hongkongu. Autorzy publikacji piszą, że reinfekcja i jej skutki mogą mieć duży wpływ na opracowane w przyszłości strategie walki z pandemią, w tym prace nad szczepionką. "Opisany przez nas przebieg ponownej infekcji może mieć znaczący wpływ na naszą wiedzę na temat COVID-19 oraz nabywania odporności, tym bardziej, że póki co nie opracowano skutecznej szczepionki na tę chorobę" - napisał jeden ze współautorów publikacji w Lancecie, Mark Pandori ze Stanowego Laboratorium Zdrowia Publicznego w Nevadzie.

Czeski rząd ogłosił, że od środy będą zamknięte bary i restauracje oraz będzie zabronione spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Obowiązkowe jest noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, w zgromadzeniach i spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie sześć osób. Szkoły podstawowe przeszły na zdalne nauczanie. Szkoły średnie i uniwersytety wprowadziły ten rodzaj nauczania już wcześniej. "Musimy powstrzymać tendencję wzrostową zachorowań na dwa, trzy tygodnie, w przeciwnym razie wyczerpią się nasze zasoby szpitalne" - powiedział czeski minister zdrowia Roman Prymula.
Kroki te zostały podjęte po gwałtownym wzroście zachorowań na COVID-19. W piątek odnotowano 8618 przypadków nowych zachorowań. Dzisiaj liczba zakażonych od początku pandemii wynosiła 119 007 w kraju liczącym 10,7 miliona mieszkańców. Od dzisiaj zawieszono organizowanie wydarzeń sportowych, zamknięto kina, teatry i galerie.

Czterech gwardzistów szwajcarskich, którzy stanowią osobistą ochronę papieża, kiedy przebywa na terenie Watykanu, jest zakażonych koronawirusem. W sumie wśród obywateli tego najmniejszego na świecie państwa jest zakażonych 7 osób. U wszystkich czterech gwardzistów występowały typowe dla zakażenia koronawirusem objawy. Zostali skierowani na kwarantannę - zapewnia dyrektor Biura Prasowego Watykanu, Matteo Bruni. Jak wynika z treści listu rozesłanego do podoficerów - cytowanego przez szwajcarskie media - wprowadzono natychmiast surowe ograniczenia. W ich wyniku część, którą Gwardia Szwajcarska zajmuje na terenie Watykanu, została całkowicie odizolowana. Ponadto teraz nawet w koszarach gwardziści mają obowiązek noszenia maseczki.

W Liverpoolu i okolicy od środy obowiązywał będzie najwyższy alarm związany z koronawirusem. Zamknięte zostaną między innymi puby, bary i sale gimnastyczne. Obowiązywać będzie zakaz przyjmowania gości w domach. Północ Anglii to obecnie jedno z największych ognisk pandemii w Zjednoczonym Królestwie.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies