Logo Radio Łódź

Ponad 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem kolejne 584 osoby z COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 8 tys. 536 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 584 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 175 tys. 766. Dzisiaj (18 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 8 tys. 536 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 584 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 3 tys. 573 osób, z czego 323 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 2 489 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest prawie 93 tysiące ozdrowieńców.

  • Ministerstwo Zdrowia informuje jednocześnie, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie ponad 8 tysięcy osób. 649 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa obecnie prawie 320 tysięcy osób, a niespełna 46 tysięcy osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W regionie łódzkim, jak dotąd, nie brakuje wolnych miejsc dla pacjentów wymagających leczenia szpitalnego. Choć zdarza się, że pacjent trafia do placówki w innym powiecie. Czytaj więcej

Łódzki powiatowy inspektor sanitarny prosi łodzian o wyrozumiałość i cierpliwość. Pracownicy inspekcji każdego dnia zajmują się kwarantannami i kontaktami kilkuset osób. Czytaj więcej

Po tym, jak w zeszłym tygodniu wykryto ognisko koronawirusa w DPS, sytuacja powoli się stabilizuje - ocenia dyrekcja placówki. Dom Pomocy Społecznej w podsieradzkich Biskupicach był w trudnym położeniu z powodu braku personelu. Czytaj więcej

Zobacz także: Zmarł drugi franciszkanin z klasztoru w Łodzi-Łagiewnikach o. Bruno Kalinowski. Był zakażony koronawirusem

Podczas epidemii koronawirusa pacjenci potrzebują pomocy medycznej także w wypadku innych schorzeń. W zależności od stanu zdrowia i pory dnia, porady możemy szukać u lekarza pierwszego kontaktu, w punktach nocnej i świątecznej opieki medycznej oraz w SOR lub pogotowiu. Czytaj więcej

W związku z pandemią koronawirusa i ciągłym wzrostem zachorowań oraz zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie w swoich domach, arcybiskup metropolita łódzki udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do 15 listopada 2020 roku. Czytaj więcej

W tym roku nie będzie kwesty na rzecz Starego Cmentarza w Łodzi w tradycyjnej formie. O takiej decyzji poinformowało Towarzystwo Opieki Nad Starym Cmentarzem, na swoich profilach w mediach społecznościowych. Czytaj więcej

Sanepid poszukuje osób, które mogły mieć kontakt z proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Kaszewicach w powiecie bełchatowskim. Apel skierowany jest do uczestników mszy świętych, które były odprawiane od 10 października. Czytaj więcej

Lekarze o ochronie seniorów przed pandemią

Lekarze apelują do seniorów, by pozostali w domach. Koronawirus jest najgroźniejszy dla osób starszych, które często zmagają się z różnymi schorzeniami. O ograniczenie kontaktów z innymi apeluje również rząd.
Jak podkreśla prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, 2/3 przypadków chorobowych zależy od nas samych.

"Musimy się bardzo pilnować, to nie jest tak, że nie mamy wychodzić z domu, ale jeżeli nie musimy, zostańmy w domach, po to aby się chronić" - mówi doktor Sutkowski. Dodaje, że bardzo ważne jest również noszenie maseczek, które można zastąpić przyłbicą. Maseczki nosimy nie tylko dla siebie ale też po to, by nie zarazić innych.

Poprawnie noszona maseczka lub przyłbica, zachowanie odległości co najmniej 1,5 m od innych osób w przestrzeni publicznej, możliwie częste mycie rąk i dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, z którymi mają styczność inni, - to podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii - zaznaczył dr Sutkowski.

Premier Mateusz Morawiecki o strategii walki z pandemią: "idziemy drogą środka"

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że Polska w walce z koronawirusem - jak się wyraził - idzie drogą środka. "Nie poszliśmy błędną drogą budowania tak zwanej zbiorowej odporności. Nie idziemy też drogą państw, które kolejny raz wprowadzają całkowity lockdown" - zaznaczył we wpisie na Facebooku szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki dodał, że Polska opiera swoją strategię i działania na takich założeniach, jak opisane w konsensusie naukowym opublikowanym w czasopiśmie medycznym The Lancet. "Idziemy drogą środka, ale zahamowanie zachorowań jest w naszych rękach" - napisał premier i dodał: "To kwestia osobistej, odpowiedzialnej postawy DDM. Dezynfekcja, dystans, maseczki. Nie słuchajcie demagogów, chrońcie siebie i swoich bliskich".

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o łóżkach i respiratorach oraz przenoszeniu kadry medycznej

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że dziennie przybywa w kraju około 600 łóżek dla chorych na COVID-19, ale jednocześnie o tyle samo wzrasta liczba hospitalizowanych. Wiceszef resortu powiedział, że lekarze i pielęgniarki będą przenoszeni nawet do innych regionów, jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak podkreślał w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, każdy system zdrowia ma swoje ograniczenia. Zaznaczał, że w Polsce każdego dnia przybywa pacjentów wymagających leczenia w szpitalu.
"Ta baza łóżkowa jest powiększana codziennie praktycznie o 600 łóżek w skali kraju, ale także około 600 osób codziennie dodatkowo jest hospitalizowanych" - wyliczał wiceminister. "Zwiększamy z dnia na dzień także miejsca respiratorowe, bo widzimy, że - w porównaniu do wiosny - osób, które wymagają tej dość ciężkiej terapii niestety nam przybywa" - powiedział.

Jak ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, personel powinien być kierowany tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Dodał, że do dyspozycji są hotele dla medyków. "Jeżeli chodzi o kadry medyczne, powinniśmy je elastycznie przesuwać z tych miejsc, gdzie jest ich więcej, do tych miejsc, które teraz borykają się z dużą liczbą hospitalizowanych, na przykład do województw małopolskiego, wielkopolskiego czy mazowieckiego" - powiedział wiceminister Waldemar Kraska. "Chcemy, oprócz tego, że te skierowania na pewno będą do tych lekarzy, pielęgniarek, ratowników kierowane, żeby czas pracy w tych covidowych szpitalach im zrekompensować" - wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia.

We wtorek Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącej pracowników służby zdrowia. Przewiduje zwiększenie dodatku dla medyków leczących pacjentów z COVID-19. Teraz wynosi on dodatkowe 50 procent wynagrodzenia, a po zmianach miałby wzrosnąć do 75 procent.

Wśród przygotowywanych przepisów jest też zniesienie odpowiedzialności za błędy lekarskie. Tak zwana klauzula dobrego samarytanina ma dać lekarzom poczucie bezpieczeństwa, bo ich nieumyślne błędy nie będą karane.

Koronawirus na świecie

Dzienna liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła wczoraj 150 tysięcy - wynika z wyliczeń agencji Reutera. Tydzień temu było ich 100 tysięcy i była to największa liczba od początku pandemii.

O rekordowych przyrostach informowały w tym tygodniu między innymi Polska, Francja i Niemcy.

Jak wynika ze statystyk agencji Reutera, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Holandia, Niemcy oraz Hiszpania odpowiadają w tym tygodniu za około połowę nowych zakażeń koronawirusem w Europie. W ostatnich dniach duża część europejskich państw zaostrzyła restrykcje w walce z koronawirusem. Ich władze stają przed wyzwaniem utrzymania dalszego funkcjonowania szkół i służby zdrowia.

W piątek na świecie liczba nowych zakażeń wyniosła ponad 400 tysięcy - to rekordowy dzienny wzrost.

Europa każdego dnia notuje więcej przypadków niż Indie, Brazylia i Stany Zjednoczone razem wzięte. Zdaniem specjalistów, wzrost można częściowo tłumaczyć większą skalą testowania ludzi, niż w pierwszej fali pandemii.

We Włoszech potwierdzono ostatniej doby prawie 11 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższy dzienny przyrost od początku pandemii - poinformował włoski minister zdrowia Roberto Speranza. Poprzedni rekord padł wczoraj - nowych przypadków było 10 tysięcy 10. Liczba potwierdzonych zgonów wyniosła 47 - mniej niż wczoraj, gdy odnotowano ich 55 i - jak podkreślił włoski minister zdrowia - o wiele mniej niż w marcu i kwietniu. Wtedy notowano dziennie nawet od 700 do 900 zgonów. Od początku pandemii koronawirusa zmarło we Włoszech prawie 36 i pół tysiąca zakażonych nim osób. W tej tragicznej statystyce kraj jest drugi w Europie po Wielkiej Brytanii, w której zmarło do tej pory 43 tysiące 429 zakażonych osób.

Minister spraw zagranicznych Belgii, była premier, jest zakażona koronawirusem. Sophie Wilmes napisała o tym na Twitterze. Od wczoraj przebywała w samoizolacji, bo - jak informowała - wystąpiły u niej podejrzane symptomy. Belgijska minister napisała, że została zakażona prawdopodobnie przez któregoś z członków rodziny, biorąc pod uwagę środki ostrożności podjęte poza domem. Już wczoraj zapewniała, że przestrzega cały czas zasad dystansu społecznego, żeby zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia. Sophie Wilmes przez kilka ostatnich miesięcy stała na czele belgijskiego rządu, wprowadzała ograniczenia, apelowała o stosowanie się do reguł sanitarnych. „Niestety coraz większa liczba przypadków zakażeń przypomina nam, że nikt nie jest bezpieczny. Dbajmy o siebie, zwłaszcza o siebie nawzajem” - napisała belgijska minister.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Pojawiła się również informacja, że COVID-19 wykryto u ministra spraw zagranicznych Austrii. Według swojej rzeczniczki, został on prawdopodobnie zakażony na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu, w którym uczestniczyła szefowa belgijskiej dyplomacji. W tym spotkaniu wziął także udział polski minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.

Na Ukrainie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. Zdiagnozowano niemal 6,5 tysiąca nowych przypadków. To najwięcej od początku pandemii. W porównaniu do poprzedniej doby wzrosła też liczba zakażonych osób, które trafiły do szpitala. 6 410 nowych zakażeń to niemal o 500 przypadków więcej, niż wczoraj. Ostatniej doby do szpitali w stanie średnim i ciężkim trafiło 1089 osób. To także najwięcej od początku trwania epidemii. W ciągu ostatniej doby na Ukrainie z powodu covid-19 zmarło 109 osób. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa - 598 - wykryto w ukraińskiej stolicy. Na drugim miejscu pod względem nowych zakażeń znalazł się obwód odeski na południu kraju.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies