Komentarze i protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej [ZDJĘCIA]
Wczoraj Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że przepisy pozwalające na aborcję z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu jest niezgodny z Konstytucją. Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1074 takie aborcje. Decyzja Trybunału spolaryzowała opinię publiczną. Obok komentarzy w pełni akceptujących decyzję TK pojawiły się też protesty i manifestacje.
Według szacunków policji ok. 700 osób protestowało pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi. Od godz. 16 przed siedzibą PiS zapalane były znicze. Na Piotrkowskiej było bardzo dużo policjantów, którzy apelowali do zgromadzonych o zachowanie dystansu społecznego w związku epidemią koronawirusa. Następnie uczestnicy protestu przeszli na pl. Wolności.
W Sieradzu przed biurem posłanki PiS Joanny Lichockiej protestowało blisko sto osób. Zapłonęły także znicze. Protest odbył się także w Piotrkowie przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Rynku Trybunalskim. Uczestnicy palili znicze i stali w milczeniu.
Przepis zezwalający na aborcję z wymienionych wcześniej przyczyn zaskarżyła do Trybunału grupa ponad stu posłów PIS, PSL i Kukiz 15 i Konfederacji. Posłanka PIS z Radomska Anna Milczanowska komentując wyrok TK na antenie Radia Łódź stwierdziła, że decyzja Trybunału to zwycięstwo nadrzędnego prawa do obrony życia. - Wygrało prawo, wygrała konstytucja, a przede wszystkim wygrało życie ludzkie. Dzieci poczęte będą mogły się urodzić i nie będzie tego typu przesłanek o prawdopodobnym upośledzeniu. Bo tak na ogół lekarze wyrokują, że prawdopodobnie dziecko może urodzić się upośledzone. Znam wiele przypadków, gdzie na świat po tego typu słowach, przychodziły zdrowe, cudowne dzieci - mówiła Anna Milczanowska z Prawa i Sprawiedliwości.
Aleksandra Knapik-Gauza z organizacji "Dziewuchy-Dziewuchom" komentuje, że wyrok zabiera możliwość wyboru kobietom, których płody mogą być dotknięte znacznie poważniejszymi komplikacjami. - Są takie przypadki, gdzie na przykład w ogóle nie wykształca się głowa, albo narządy wewnętrzne znajdują się poza powłokami ciała i nie są pokryte skórą. Możemy tu mówić o wielkim cierpieniu - mówiła Knapik-Gauza.
Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak powiedział, że wyrok Trybunału jest najważniejszy w historii, a prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka.
Małgorzata Owczarska, wiceprezes Fundacji Życie dodaje, że państwo powinno zapewnić większą pomoc dla rodzin dzieci, które urodzą się z ciężkimi powikłaniami. - Powiedzieliśmy jako państwo, że chcemy podjąć to wyzwanie, jakim jest opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi, dziećmi chorymi. No to teraz pora pokazać to w praktyce - podkreśla Małgorzata Owczarska.
Wyrok Trybunału zostanie wkrótce opublikowany w dzienniku ustaw. Co to oznacza? - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie po jego opublikowaniu w najbliższych godzinach i niestety skutkować będzie odpowiedzialnością karną dla lekarzy którzy usuną płód niezdolny do dalszego życia - komentuje senator i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Dziś wieczorem w m.in w Łodzi i Sieradzu zapowiadane są kolejne protesty dotyczące decyzji Trybunału.
Michał Makowski, Piotr Krysztofiak, Krzysztof Tubilewicz, Monika Gosławska
Protest w Łodzi:
Protest w Sieradzu:
Protest w Piotrkowie Trybunalskim:
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |