Logo Radio Łódź

Ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem w województwie łódzkim [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 13 tys. 628 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 1001 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 150 osób.

Od dziś cała Polska objęta jest strefą czerwoną. Obowiązują także nowe obostrzenia. Sprawdź szczegóły

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 241 tys. 946. Dzisiaj (24 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 13 tys. 628 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1001 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 150 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 4 tys. 351 osoby, z czego 355 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiały 4 252 osoby zakażone koronawirusem. W sumie w Polsce jest ponad 109 tysięcy ozdrowieńców.

  • Ministerstwo Zdrowia informuje jednocześnie, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa prawie 11 i pół tysiąca osób. 911 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 479 tysięcy osób, a niespełna 58 tysięcy osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Tegoroczny 1 listopada będzie inny niż wszystkie dotychczasowe. Już dziś ruch wokół cmentarzy jest mniejszy niż zwykle o tej porze roku. Wskazują na to chociażby osoby, handlujące kwiatami czy zniczami. Narzekają na mniejsze dochody. Czytaj więcej

Caritas Archidiecezji Łódzkiej wprowadza zmiany w organizacji pracy. Z uwagi na epidemię we wszystkich placówkach przyjęta zostaje zasada, że jeżeli dla załatwienia sprawy nie jest konieczna osobista wizyta, to pracownicy zachęcają do załatwiania spraw telefonicznie lub korespondencyjnie (mailowo). Czytaj więcej

Rozpoczęły się prace nad przystosowaniem samorządowego szpitala w Kutnie do placówki dedykowanej tylko dla chorych na koronawirusa. Wstrzymano inne przyjęcia. Czytaj więcej

Od 30 października szpital samorządowy w Kutnie w całości zostanie przekształcony w placówkę dla zarażonych koronawirusem. W placówce będzie 214 łóżek. Czytaj więcej

Zobacz także: Radni nie zgodzili się na nadzwyczajne posiedzenie komisji zdrowia łódzkiej RM w sprawie koronawirusa

6 nowych zakażeń na COVID 19 pojawiło się w łódzkich placówkach edukacyjnych. Są to jeden przedszkolak, dziewięciu uczniów i czterech pracowników placówek edukacyjnych. Na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą zakażoną są 122 osoby, w tym czwórka przedszkolaków, 111. uczniów, 7. pracowników. Czytaj więcej

Koronawirus nie odpuszcza w piotrkowskiej komendzie. Na kwarantannie jest 49. policjantów, a 10. w izolacji domowej z potwierdzonym wynikiem zakażenia koornawirusem. Czytaj więcej

Radny Rady Miejskiej w Łodzi, Władysław Skwarka, jest zakażony koronawirusem, ale czuje się dobrze. Wynik testu otrzymał w sobotę i do 26 października pozostaje w izolacji. Czytaj więcej

Mieszkańcom Rawy Mazowieckiej nie podoba się nowa lokalizacja punktu poboru wymazów. Z ulicy Kolejowej przeniósł się on na ulicę Targową w pobliże Szkoły Podstawowej nr 2. Od dzisiaj działa w Rawie również drugi punkt pobierania próbek. Czytaj więcej

Zbigniew Rau na kwarantannie

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udał się na kwarantannę. Szef polskiej dyplomacji poinformował o tym na Twitterze.

- W związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i procedurami, udaję się na kwarantannę - przekazał minister Zbigniew Rau.

Minister spraw zagranicznych zaapelował jednocześnie o odpowiedzialność i stosowanie się do obostrzeń związanych z pandemią, a także dbanie o zdrowie swoje oraz innych.

Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem

Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa. Poinformował o tym rzecznik prezydenta Błażej Spychalski na Twitterze.

Minister Błażej Spychalski napisał, że prezydent wczoraj miał wykonany test na obecność wirusa. Wynik testu jest pozytywny.

Spychalski dodał, że Andrzej Duda czuje się dobrze, a Kancelaria Prezydenta jest w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi.

Ułatwienia dla osób odbywających kwarantannę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej - informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Obecnie do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych takim osobom potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej minister Marlena Maląg. Dodaje, że to ZUS będzie przekazywał informacje płatnikom składek, co znacząco usprawni komunikację i szybkośc wypłaty zasiłku. "Chodzi o to, by w tym trudnym czasie pandemii ułatwić Polakom funkcjonowanie" - podkreśliła minister.

Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Koronawirus na świecie

W Niemczech od dziś Polska jest na liście krajów zaliczanych do obszarów zagrożenia koronawirusowego. Każdy, kto przekroczy polsko-niemiecką granicę, będzie musiał się poddać kwarantannie lub przedstawić negatywny wynik na koronawirusa. Według informacji Federalnego Ministerstwa Zdrowia, część osób będzie zwolniona z obowiązku odbycia kwarantanny nawet przy braku ujemnego wyniku testu. To między innymi pracownicy transgraniczni, którzy są zatrudnieni w Niemczech i przynajmniej raz w tygodniu powracają do Polski. Nowe obostrzenia nie dotyczą również osób, które przebywają w tak zwanym obszarze ryzyka do 24 godzin lub odwiedzają tam krewnych pierwszego stopnia. Za obszary ryzyka uchodzą w Niemczech kraje lub regiony, w których w ciągu ostatnich siedmiu dni liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy 50 na 100 tysięcy mieszkańców. Wyłączeni z ograniczeń są ponadto wysokiej rangi dyplomaci i politycy, których czas pobytu w Niemczech nie przekracza 72 godzin. Z konieczności odbywania kwarantanny mogą być też zwolnione osoby, które powracają z Polski do innego państwa i mogą zaświadczyć, że najkrótsza trasa wiedzie przez Niemcy.

Rekord zarażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. W ciągu minionej doby wykryto tam 82 tysiące przypadków Covid-19. To więcej, niż w szczycie epidemii w lipcu. W górę idzie też liczba hospitalizacji i ofiar śmiertelnych. W szczycie pandemii w Stanach Zjednoczonych, który miał miejsce w lipcu, każdego dnia notowano około 70 tysięcy przypadków koronawirusa. Minionej doby było ich o 12 tysięcy więcej. Tym razem najgorsza sytuacja panuje w środkowych i północnych stanach - od Indiany i Kentucky po Montanę, Idaho i Utah. W szpitalach w Boise w Idaho zaczyna brakować łóżek. Gubernator Utah Gary Herbert ostrzegł przed nadciągającym kryzysem. Wzrost liczby pozytywnych testów ma także miejsce w w innych częściach USA - między innymi na Florydzie i w Teksasie. Łączna liczba stwierdzonych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 8 i pół miliona. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło tam 224 tysiące osób. Średnia liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do tysiąca dziennie. Trzecia fala pandemii w Stanach Zjednoczonych jest skutkiem chłodniejszej pogody, rozluźnienia restrykcji oraz nienoszenia masek, głownie na prowincji. W wielu rejonach USA władze lokalne wprowadzają obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach i środkach komunikacji oraz w sytuacjach, gdy nie da się zachować dystansu społecznego.

Premier Bułgarii Bojko Borisow oraz troje jego ministrów pozostaje w izolacji po kontakcie z zakażonym koronawirusem wiceministrem. Poinformowały o tym służby sanitarne z Sofii. Szef bułgarskiego rządu powiedział, że test nie wykazał obecności patogenu w jego organizmie. Badanie przeprowadzono w piątek, przed jego spotkaniem z amerykańskim podsekretarzem stanu Keithem Krachem. Premier Borisow powiedział, że czeka teraz na wytyczne medyków i do tego czasu będzie się izolował. W piątek w Bułgarii odnotowano najwyższą od początku pandemii dobową liczbę potwierdzonych zakażeń - ponad półtora tysiąca. W sumie potwierdzono tam już prawie 35 tysięcy przypadków koronawirusa. Zmarło ponad tysiąc osób.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ocenił, że kraje znajdujące się na półkuli północnej stoją w obliczu kluczowego momentu w walce z pandemią koronawirusa. Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że "kilka kolejnych miesięcy będzie bardzo trudnych, a niektóre z państw znajdują się na bardzo niebezpiecznej ścieżce". Dyrektor WHO zauważył, że zbyt wiele krajów notuje zbyt wysoki, wykładniczy, przyrost nowych zakażeń. "Prowadzi to do przyjmowania pacjentów do szpitali, których wydajność się wyczerpuje lub już została wyczerpana, a jest dopiero październik" - zaznaczył podczas wideokonferencji Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dyrektor WHO zaapelował do światowych przywódców o niezwłoczne podjęcie działań zapobiegających zgonom. Zakażenie koronawirusem potwierdzono na świecie u prawie 42 milionów osób. Od grudnia zmarło ponad 1 milion 100 tysięcy osób, u których zdiagnozowano COVID-19.

Szefowa szkockiego rządu zapewniła, że nie będzie powrotu do pełnego lockdownu. W Szkocji zanotowano dziś 1400 nowych przypadków i 18 zgonów. Nicola Sturgeon przekonywała jednak, że kraj jest w lepszej sytuacji niż wiosną. "Nie przewidujemy powrotu do sytuacji tak poważnej, jak podczas pierwszego lockdownu, wprowadzonego pod koniec marca" - powiedziała pierwsza minister. "Nie wracamy wcale do miejsca, z którego zaczęliśmy" - dodała. Według Nicoli Sturgeon, kraj dysponuje teraz większą liczbą narzędzi pozwalających na kontrolowanie wirusa. Regionalny rząd w Edynburgu przedstawił nowy system podziału kraju na strefy zagrożenia koronawirusem. Zamiast trzech - jak w Anglii - będzie ich pięć. Najwyższy poziom będzie się wiązał z koniecznością zamknięcia większości sklepów. Ale najniższy przewiduje mniejsze obostrzenia niż te w najbezpieczniejszych regionach Anglii. Poszczególne rejony zostaną przypisane do stref w przyszłym tygodniu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Ponad 200 ofiar i 20 tysięcy nowych przypadków - to najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Zjednoczonym Królestwie. W Walii rozpoczął się lockdown, a w Manchesterze obowiązują od dziś nowe, ostrzejsze regulacje. Restauracje, bary i kawiarnie zamknęły już drzwi. Dozwolone są tylko dostawy i jedzenie na wynos. Wjazd i wyjazd z Walii będą możliwe tylko w absolutnie koniecznych sytuacjach. Na granicy z Anglią pojawią się policjanci. "To będzie krótki, ostry szok dla wirusa" - zapowiedział pierwszy minister Walii Mark Drakeford. Eksperci są jednak zgodni: szokowi towarzyszyć musi poprawa działania Test and Trace - systemu wykrywania zakażonych i izolowania ich od społeczeństwa. "By, kiedy lockdown się skończy, tym razem ludzie naprawdę odczuli korzyści i byście dalej byli w stanie zdusić wirusa" - tłumaczyła w BBC Margaret Harris z WHO. Zjednoczone Królestwo wykonuje rekordową liczbę testów: ponad 300 000. Ale nie zawsze do zakażonych udaje się dotrzeć, a premier Boris Johnson przyznał, że system mógłby działać lepiej. Tymczasem w Manchesterze obowiązują od dziś nowe zasady. Najwyższy poziom restrykcji w Anglii nie jest jednak tak surowy jak w Walii. Wiele pubów i barów musiało zamknąć drzwi, ale nie wszystkie - tylko te, które nie serwują jedzenia. Spotkania z innymi są możliwe, choć ograniczone do sześciu osób i tylko na dużych otwartych przestrzeniach.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies