Logo Radio Łódź

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 250 tys. Nowe przypadki COVID-19 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 11 tys. 742 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 818 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 83 osoby.

Od wczoraj cała Polska objęta jest strefą czerwoną. Obowiązują także nowe obostrzenia. Sprawdź szczegóły

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 253 tys. 688. Dzisiaj (25 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 17 tys. 742 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 818 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 83 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 4 tys. 438 osoby, z czego 366 w Łódzkiem.

  • Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 11 tys. 887 osób, u których potwierdzono zakażenie; 947 z nich podłączonych jest do respiratorów – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie resort dysponuje 19,5 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 i 1,5 tys. respiratorów.

  • Na 19 tys. 453 łóżka przeznaczone dla pacjentów z COVID-19, w sobotę było zajętych 11 tys. 887, o 391 więcej niż w sobotę.

  • Do respiratora podłączonych jest 947 chorych. W porównaniu z sobotą liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększono o 321, a respiratorów o 23.

  • Na kwarantannie przebywają 446 tys. 154 osoby. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 49 tys. 174 osoby.

  • Od początku epidemii wyzdrowiały 112 tys. 619 osób, u których potwierdzono zakażenie. W ciągu doby przybyło 3 tys. 275 ozdrowieńców.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Tegoroczny 1 listopada będzie inny niż wszystkie dotychczasowe. Już dziś ruch wokół cmentarzy jest mniejszy niż zwykle o tej porze roku. Wskazują na to chociażby osoby, handlujące kwiatami czy zniczami. Narzekają na mniejsze dochody. Czytaj więcej

Caritas Archidiecezji Łódzkiej wprowadza zmiany w organizacji pracy. Z uwagi na epidemię we wszystkich placówkach przyjęta zostaje zasada, że jeżeli dla załatwienia sprawy nie jest konieczna osobista wizyta, to pracownicy zachęcają do załatwiania spraw telefonicznie lub korespondencyjnie (mailowo). Czytaj więcej

Rozpoczęły się prace nad przystosowaniem samorządowego szpitala w Kutnie do placówki dedykowanej tylko dla chorych na koronawirusa. Wstrzymano inne przyjęcia. Czytaj więcej

Od 30 października szpital samorządowy w Kutnie w całości zostanie przekształcony w placówkę dla zarażonych koronawirusem. W placówce będzie 214 łóżek. Czytaj więcej

Zobacz także: Radni nie zgodzili się na nadzwyczajne posiedzenie komisji zdrowia łódzkiej RM w sprawie koronawirusa

6 nowych zakażeń na COVID 19 pojawiło się w łódzkich placówkach edukacyjnych. Są to jeden przedszkolak, dziewięciu uczniów i czterech pracowników placówek edukacyjnych. Na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą zakażoną są 122 osoby, w tym czwórka przedszkolaków, 111. uczniów, 7. pracowników. Czytaj więcej

Koronawirus nie odpuszcza w piotrkowskiej komendzie. Na kwarantannie jest 49. policjantów, a 10. w izolacji domowej z potwierdzonym wynikiem zakażenia koornawirusem. Czytaj więcej

Radny Rady Miejskiej w Łodzi, Władysław Skwarka, jest zakażony koronawirusem, ale czuje się dobrze. Wynik testu otrzymał w sobotę i do 26 października pozostaje w izolacji. Czytaj więcej

Mieszkańcom Rawy Mazowieckiej nie podoba się nowa lokalizacja punktu poboru wymazów. Z ulicy Kolejowej przeniósł się on na ulicę Targową w pobliże Szkoły Podstawowej nr 2. Od dzisiaj działa w Rawie również drugi punkt pobierania próbek. Czytaj więcej

W Tatrzańskim Parku Narodowym schroniska w reżimie sanitarnym

Schroniska górskie w Tatrzańskim Parku Narodowym, w związku z wprowadzonymi ograniczeniami, funkcjonują w reżimie sanitarnym. Należy o tym pamiętać, wybierając się na górskie szlaki.

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki zawiesiło całkowicie działalność, do odwołania.

Pozostałe placówki: nad Morskim Okiem, w Dolinie Pięciu Stawów, Murowańcu, na Kalatówkach, Hali Kondratowej oraz w Dolinach Chochołowskiej i Kościeliskiej działają w reżimie sanitarnym. Turyści nie są wpuszczani do środka, sprzedaż jedzenia jest prowadzona przez okienko na zewnątrz. W środku, w schroniskach przebywają jedynie osoby, które mają wykupiony tam nocleg. Również wewnątrz spożywają posiłki. Turyści mogą się posilać jedynie na zewnątrz.

W sumie na terenie TPN-u jest osiem schronisk. Zarządzają nimi PTTK i dzierżawcy.

Jak informuje w komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy, na szlakach powyżej górnej granicy lasu zalega śnieg, który rano oraz w miejscach zacienionych jest twardy i śliski, po południu robi się miękki. Miejscami występują tam również oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi upadkiem, dlatego wybierając się w wyższe partie Tatr trzeba mieć na wszelki wypadek odpowiedni sprzęt- raki, czekan i kask. Na odcinkach leśnych szlaków zalega błoto.

W Tatrach ma być dzisiaj stosunkowo ciepło. W Zakopanem- 12 stopni, nad Morskim Okiem- 9, w Dolinie Chochołowskiej- 11, na Kasprowym Wierchu- 5 stopni. Pochmurno, ale bez opadów.

Nowe zasady funkcjonowanie szkół

Od wczoraj cała Polska jest w czerwonej strefie epidemicznej, obowiązują ograniczenia w poruszaniu się seniorów, zamknięte są kawiarnie, bary i restauracje - jedzenie mogą serwować tylko na wynos lub dowóz. Ograniczenia dotyczą także szkół.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek, że uczniowie klas od 4 do 8 szkoły podstawowej przechodzą na zdalną naukę. Szef rządu wyjaśniał, że jest to potrzebne, by ograniczyć kontakty społeczne i zmniejszyć natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej. "To jest bardzo potrzebne, żeby przerwać ten łańcuch transmisji koronawirusa", powiedział Mateusz Morawiecki.

Najmłodsze dzieci z klas od 1 do 3 szkoły podstawowej nadal będą się uczyły stacjonarnie.

W godzinach 8.00-16:00 dzieci do 16. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osób dorosłych. Wyjątkiem jest dojście do szkoły i ze szkoły do domu. Zasada ta nie obowiązuje w weekendy i dni wolne od nauki. - Odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich, także na dzieciach i młodzieży - powiedział premier.

Ograniczenia w funkcjonowaniu szkół obowiązują do niedzieli 8 listopada.

Premier apeluje do seniorów, żeby zostali w domach

Od wczoraj obowiązują nowe ograniczenia, mające zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Cała Polska została objęta epidemiczną strefą czerwoną. Lokale gastronomiczne są zamknięte dla klientów, na razie przez dwa tygodnie. Restauracje, puby i kawiarnie mogą oferować jedynie posiłki na wynos.

Nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać zdalnie. W godzinach 8:00-16:00 dzieci do 16. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osób dorosłych. Wyjątkiem jest dojście do szkoły i ze szkoły do domu. Zasada ta nie obowiązuje w weekendy i dni wolne od nauki.

Została także wystosowana prośba do seniorów powyżej 70. roku życia o niewychodzenie z domów, jeśli to nie jest konieczne. Przepis obowiązuje z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędach religijnych. Jednocześnie wprowadzony zostaje program mający na celu ochronę seniorów.

Zamknięte pozostaną sanatoria, dokończone zostaną jedynie rozpoczęte turnusy.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o uruchomieniu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. "W celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają naturalnej opieki domowej, nie mieszkają ze swoją rodziną, lub którym rodzina z różnych względów pomagać nie może"- mówił Mateusz Morawiecki.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że rząd uruchamia też specjalną infolinię, dzięki której seniorzy otrzymają pomoc. Konsultant zbierze potrzebne informacje, przekaże je do ośrodka lub wolontariuszowi, a następnie senior otrzyma niezbędne produkty. Minister Marlena Maląg podkreśliła, że na pomoc seniorom przeznaczono 100 milionów złotych." Ta kwota - jak mówiła minister - może zostać zwiększona"

Infolinia dla seniorów działa pod numerem 22 505 11 11.

Koronawirus na świecie

W nocy w Rzymie grupy skrajnie prawicowe, protestujące przeciwko nowym ograniczeniom sanitarnym w związku z pandemią, starły się z policją. Nagrania zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują, że zamaskowane osoby z neofaszystowskiej organizacji Forza Nuova rzucają w policjantów fajerwerkami i innymi zapalonymi przedmiotami. Ci odpowiadają gazem łzawiącym. Demonstranci tłuką także witryny sklepowe we włoskiej stolicy. W nocy z piątku na sobotę do podobnych scen doszło w Neapolu. Jak informuje La Repubblica, policja w Rzymie aresztowała siedem osób, podczas starć dwóch policjantów zostało rannych. Protesty, to efekt decyzji władz niektórych włoskich regionów o wprowadzeniu godziny policyjnej w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Prawdopodobnie dzisiaj premier Giusepe Conte podpisze przygotowany przez włoski rząd kolejny dekret z nowymi ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa. Przepisy wejdą w życie jutro. Planuje się zamknięcie po 18.00 lokali gastronomicznych i cukierni. Po tej godzinie będzie można kupować dania tylko na wynos. Nieczynne będą kina, teatry oraz najprawdopodobniej siłownie i baseny. Starsza młodzież ma w dużej mierze uczyć się zdalnie. Rząd ma też "mocno rekomendować obywatelom, by nie przemieszczali się poza miejsce zamieszkania, o ile nie jest to związane z pracą, zdrowiem lub innymi ważnymi okolicznościami". Dopuszcza też zamknięcie po 21.00 części miast, w których toczy się zazwyczaj wieczorne życie towarzyskie. Nowe ograniczenia wprowadzone 26 października będą obowiązywać do 24 listopada. We Włoszech padł wczoraj dobowy rekord zakażeń koronawirusem - 19 644. Do 151, czyli do liczby porównywalnej z danymi sprzed pięciu miesięcy, wzrosła liczba ofiar. Dzień wcześniej było ich nieco ponad 90.

We Francji potwierdzono ostatniej doby 45 tysięcy 422 nowe zakażenia koronawirusem, To nowy rekord jeśli chodzi o bilans 24-godzinny. Ministerstwo zdrowia poinformowało też o 138 zgonach osób chorych na COVID-19. Ogółem we Francji zmarło już 34 tysiące 645 osób zakażonych koronawirusem. W piątek liczba stwierdzonych przypadków COVID-19 we Francji przekroczyła milion. Poinformowano także, że 16 procent wszystkich testów okazało się pozytywnych, przed miesiącem było to o połowę mniej. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W Niemczech od dziś Polska jest na liście krajów zaliczanych do obszarów zagrożenia koronawirusowego. Każdy, kto przekroczy polsko-niemiecką granicę, będzie musiał się poddać kwarantannie lub przedstawić negatywny wynik na koronawirusa. Według informacji Federalnego Ministerstwa Zdrowia, część osób będzie zwolniona z obowiązku odbycia kwarantanny nawet przy braku ujemnego wyniku testu. To między innymi pracownicy transgraniczni, którzy są zatrudnieni w Niemczech i przynajmniej raz w tygodniu powracają do Polski. Nowe obostrzenia nie dotyczą również osób, które przebywają w tak zwanym obszarze ryzyka do 24 godzin lub odwiedzają tam krewnych pierwszego stopnia. Za obszary ryzyka uchodzą w Niemczech kraje lub regiony, w których w ciągu ostatnich siedmiu dni liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy 50 na 100 tysięcy mieszkańców. Wyłączeni z ograniczeń są ponadto wysokiej rangi dyplomaci i politycy, których czas pobytu w Niemczech nie przekracza 72 godzin. Z konieczności odbywania kwarantanny mogą być też zwolnione osoby, które powracają z Polski do innego państwa i mogą zaświadczyć, że najkrótsza trasa wiedzie przez Niemcy.

Premier Bułgarii Bojko Borisow oraz troje jego ministrów pozostaje w izolacji po kontakcie z zakażonym koronawirusem wiceministrem. Poinformowały o tym służby sanitarne z Sofii. Szef bułgarskiego rządu powiedział, że test nie wykazał obecności patogenu w jego organizmie. Badanie przeprowadzono w piątek, przed jego spotkaniem z amerykańskim podsekretarzem stanu Keithem Krachem. Premier Borisow powiedział, że czeka teraz na wytyczne medyków i do tego czasu będzie się izolował. W piątek w Bułgarii odnotowano najwyższą od początku pandemii dobową liczbę potwierdzonych zakażeń - ponad półtora tysiąca. W sumie potwierdzono tam już prawie 35 tysięcy przypadków koronawirusa. Zmarło ponad tysiąc osób.

Walonia, francuskojęzyczna część Belgii zdecydowała o zaostrzeniu reżimu sanitarnego w związku z rosnącą bardzo szybko liczbą zakażonych koronawirusem. Ograniczenia wprowadzone przez władze regionu na południu Belgii idą dalej niż te, na które zdecydował się rząd federalny dla całego kraju. Będą one obowiązywały na razie do 19 listopada. Belgia wprowadziła godzinę policyjną w poniedziałek i obowiązuje ona od północy do piątej rano. Natomiast w Walonii od dziś godzina policyjna obowiązuje od 22.00 do szóstej rano. Władze francuskojęzycznego regionu zdecydowały też o zamknięciu siłowni i sal gimnastycznych, oraz basenów. Poszły więc o krok dalej niż rząd federalny, który uznał, że mogą one pozostać na razie otwarte. Zakupy w Walonii mogą robić wspólnie maksymalnie dwie osoby mieszkające razem. Jest nakaz telepracy tam. gdzie to możliwe i zapowiedź kontroli w firmach, by sprawdzić, czy reżim sanitarny obowiązuje w miejscach, gdzie praca na odległość jest niemożliwa. Sytuacja we francuskojęzycznej części Belgii jest najgorsza w całym kraju. Walonia jest też wśród najbardziej dotkniętych regionów w całej Europie pod względem liczby zakażeń i pacjentów w szpitalach.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies