Logo Radio Łódź

Ponad 27 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, z czego 1 tys. 593 w Łódzkiem. Kolejne zgony [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 27 tys. 86 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 1 tys. 593 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 58 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 387 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 493 tys. 765. Dzisiaj (6 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 27 tys. 86 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 593 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 58 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 387 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 7 tys. 287 osób.

  • Od wczoraj wyzdrowiały 10 994 osoby zakażone koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. W sumie w Polsce jest prawie 189 tysięcy ozdrowieńców.

  • Obecnie w szpitalach zajętych jest niespełna 20 tysięcy miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych. Wolnych jest prawie 10 tysięcy łóżek covidowych spośród niespełna 30 tysięcy dostępnych. Do respiratorów podłączonych jest 1 703 pacjentów. Do dyspozycji szpitali jest jeszcze 535 wolnych respiratorów spośród ponad 2 200 urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 433 tysiące osób, a ponad 42 tysiące są objęte nadzorem epidemiologicznym.

W związku z rosnąca liczbą zakażeń, rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które mają powstrzymać rozwój epidemii w Polsce. Obowiązywać one będą od jutra. 

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Osocze dla wielu pacjentów jest jedyną szansą na powrót do zdrowia. Pobrane od jednej osoby może uratować życie trzech chorych. Czytaj więcej

Do wszystkich szpitali, gdzie leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem, zostaną skierowani żołnierze. Czytaj więcej

Zaledwie 9 lekarzy, 18 pielęgniarek, 3 położne i dwóch sanitariuszy - tak wyglądała jeszcze rano cała kadra szpitala samorządowego w Kutnie. Od początku miesiąca jest on placówką przeznaczoną dla chorych z koronawirusem. Prezes szpitala Andrzej Pietruszka poinformował, że duża część kadry przebywa na zwolnieniach lekarskich, wielu pracowników złożyło też wypowiedzenia. Czytaj więcej

Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu - apelują urzędnicy z Łodzi i regionu. Większość spraw urzędowych można załatwić przez Internet. Chodzi np. o złożenie wniosku o dowód osobisty, czy zgłoszenie adresu zameldowania. Czytaj więcej

Zobacz także: Apel wojewody do pracowników medycznych o akces do pracy z chorymi na Covid19

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki trwają ostatnie przygotowania przed uruchomieniem laboratorium, w którym badane będą próbki na obecność koronawirusa. W regionie łódzkim, według listy ministerstwa zdrowia, pracuje 13 laboratoriów badających próbki na obecność wirusa SARS COV 2. Wszystkie poza zgierskim są w Łodzi. Czytaj więcej

Ze względu na sytuację epidemiczną tradycyjna kwesta przy ul. Ogrodowej w Łodzi musiała zostać odwołana. Stąd pomysł na zbiórkę pieniędzy w sieci. Do tej pory na portalu zrzutka.pl udało się zebrać blisko 13 tys. zł. Czytaj więcej

Stopa bezrobocia w październiku utrzymała się na poziomie 6,1 proc.

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii szacuje, że stopa bezrobocia w październiku utrzymała się na poziomie 6,1 procent, czyli na niezmienionym od czerwca.

Ubiegły miesiąc był trzecim miesiącem z rzędu, gdy liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych zmniejszała się.

Ze wstępnych danych wynika, że liczba bezrobotnych w końcu października roku wyniosła milion 19 tysięcy osób. W porównaniu z końcem września - spadła o 4,7 tys. osób, czyli o 0,5%.
W ubiegłym miesiącu w porównaniu z wrześniem bezrobocie zmniejszyło się w 6 województwach - spadek kształtował się w przedziale od 0,1 pkt proc. w województwach opolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim do 0,2 pkt proc. w świętokrzyskim.

Wiceminister zdrowia W. Kraska o rozwoju epidemii

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w przyszłym tygodniu można się spodziewać spadku liczby zakażeń koronawirusem. Gość Programu 1 Polskiego Radia zwrócił jednak uwagę, że jako społeczeństwo musimy postępować rozsądnie i przestrzegać zaleceń lekarzy

Wiceminister Waldemar Kraska wskazywał, że ograniczenia epidemiczne wprowadzone przez rząd dadzą efekty dopiero po pewnym czasie. Gość Sygnałów Dnia powiedział, że ich skutki będzie można prawdopodobnie zobaczyć w przyszłym tygodniu. Dodał, że ministerstwo zaobserwowało, że mniej osób zgłasza się do lekarzy rodzinnych, co jest optymistycznym sygnałem na przyszły tydzień.

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zbierze się dziś na jednodniowym posiedzeniu, na którym zdecyduje o poziomie stóp procentowych w Polsce. Od wysokości stóp zależy oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.

Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski uważa, że w sytuacji spowolnienia gospodarczego Rada nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Ekspert dodał, że nie ma też mocnych argumentów za ich obniżeniem. Dlatego ekonomista uważa, że stopy procentowe będą utrzymywane na obecnym poziomie co najmniej przez dwa lata.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 0,1 procent.

Koronawirus na świecie

W Rosji, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano ponad 20 i pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii. Jak podają rosyjskie media niezależne, w wielu regionach brakuje miejsc w szpitalach i personelu medycznego. Najtrudniejsza sytuacja jest w Moskwie. W stolicy, w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano ponad 6 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Szpital specjalistyczny w Kommunarce, przeznaczony dla pacjentów z COVID-19 ogłosił, że nie ma już wolnych miejsc. Pozostałe szpitale, minionej doby przyjęły 1415 osób zakażonych nowym patogenem. Rosyjskich lekarzy niepokoi wzrost liczby zgonów osób chorych na COVID-19. Ostatniej doby zmarło w całym kraju 378 pacjentów. Rosjanie oczekują, że pandemię w ich kraju zatrzymają masowe szczepienia. Jednak część rosyjskich i zagranicznych ekspertów przypomina, że szczepionkę zarejestrowano zbyt wcześnie, bez przeprowadzenia odpowiedniej liczby testów. Natomiast rosyjskie firmy farmaceutyczne ostrzegły, że nie są na razie w stanie produkować dużych ilości preparatu, ponieważ linie produkcyjne nie są przygotowane do takiej produkcji i część gotowych szczepionek nie przechodzi testów jakościowych.

W związku z gwałtowną eskalacją pandemii koronawirusa w 4 z 20 regionów Włoch od dziś obowiązuje całkowity lockdown. Chodzi o Lombardię, Piemont, Dolinę Aosty i Kalabrię. Mieszkańcy tych regionów od dziś przez dwa tygodnie nie mogą opuszczać domów bez ważnych powodów jak zakupy czy praca. Spacerować, uprawiać jogging czy wyprowadzić psa można wyłącznie blisko miejsca zamieszkania. Zamknięte są targowiska, centra handlowe i wszystkie sklepy, poza oferującymi artykuły pierwszej potrzeby. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać potrawy wyłącznie na wynos lub z dostawą do domu. Noszenie maseczek jest obowiązkowe również na świeżym powietrzu. Jak w całych Włoszech, zamknięte są szkoły średnie i wyższe, kina, teatry, wystawy i sale koncertowe. Rząd podjął decyzję o restrykcjach mimo gwałtownych protestów lokalnych władz i mieszkańców.

W Paryżu od dziś obowiązują nowe restrykcje sanitarne dla lokali gastronomicznych i sklepów spożywczych. Po godzinie 22:00 zakazana będzie sprzedaż alkoholu oraz posiłków na wynos. Tamtejsze władze liczą na to, że nowe przepisy spowolnią rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa we francuskiej stolicy. W Paryżu od późnego wieczora do szóstej rano zamknięte będą restauracje prowadzące sprzedaż posiłków na wynos. Władze miasta tłumaczą, że w tych miejscach najczęściej tworzyły się kolejki i niewielkie zgromadzenia, które stwarzały ryzyko nowych zakażeń koronawirusem. Nowe restrykcje dotyczą także sklepów spożywczych, które nie będą mogły sprzedawać alkoholu w godzinach nocnych. Paryska policja twierdzi, że w ten sposób utrudnione zostanie organizowanie nielegalnych imprez studenckich. Francuskie media spekulują, że nowe przepisy w Paryżu to pierwszy krok do wprowadzenia godziny policyjnej w niektórych miastach. W całym kraju od tygodnia obowiązuje lockdown i zakaz poruszania się poza domem - z wieloma wyjątkami, co sprawia, że wciąż dużo ludzi wychodzi na ulice.
Francja notuje dziennie około 50 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem i ponad 300 zgonów w szpitalach.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Od grudnia Węgry zaczną sprowadzać z Rosji szczepionki przeciw koronawirusowi - ogłosił szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó w mediach społecznościowych. Wcześniej prowadził Szijjártó rozmawiał o tym przez telefon z ministrem zdrowia Rosji Michaiłem Muraszką. Jak powiedział szef MSZ Węgier, "Rosja czyni duże postępy w badaniach nad szczepionkami. "Ustaliliśmy, że Rosja w grudniu zacznie sprowadzać szczepionki na Węgry w małych ilościach, abyśmy mogli przeprowadzić badania kliniczne, przetestować je i zrobić ostatnie kroki w celu uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Wtedy od drugiego, trzeciego tygodnia stycznia rozpoczną się dostawy większych ilości" - powiedział Péter Szijjártó. Dodał, że węgierski producent szczepionek przeciw grypie prowadzi konsultacje ze swoim rosyjskim odpowiednikiem o możliwości przestawienia się na produkcję szczepionek przeciw koronawirusowi. Wcześniej szef węgierskiej dyplomacji powiedział, że jego kraj prowadzi rozmowy o możliwości zakupu szczepionek z Chinami, Rosją i Izraelem. Minister Szijjártó przebywa obecnie na kwarantannie z powodu zakażenia koronawirusem.

Grecja wprowadza od soboty trzytygodniowy lockdown, który ma powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zamknięte zostaną sklepy, z wyjątkiem supermarketów i aptek, a także szkoły średnie. Obywatele nie będą mogli opuszczać domów bez specjalnych zezwoleń. W Grecji wprowadzono już lockdown po tym, jak w lutym wybuchła epidemia koronawirusa. Od maja zaczęto znosić ograniczenia, ale od października liczba zakażeń zaczęła wzrastać. Ogółem w Grecji stwierdzono 46 tysięcy 892 przypadki koronawirusa. Zmarły 673 osoby.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies