Logo Radio Łódź

24 785 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Minionej doby wyzdrowiało ponad 209 tys. chorych na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 24 tysiące 785 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. W łódzkim zakażone są kolejne 1 tys. 576 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 59 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 177 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 546 tys. 425. Dzisiaj (8 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 24 tysiącach 785 nowych przypadkach. W łódzkiem potwierdzono 1 tys. 576 nowych zachorowań na COVID-19. W ciągu doby wykonano ponad 61 tys. testów.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 59 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 177 osób.

  • W całej Polsce od początku epidemii z powodu COVID-19 zmarło łącznie 7 tys. 872 osoby.

  • Obecnie w szpitalach zajętych jest ponad 20 tysięcy 200 miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych, na ogólną liczbę 31 tysięcy 250 łóżek; ponad 11 tysięcy łóżek covidowych jest wolnych. Do respiratorów podłączonych jest 1 841 pacjentów. Do dyspozycji szpitali jest ponad 600 wolnych urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 407 tysięcy 500 osób, a prawie 43 tysiące są objęte nadzorem epidemiologicznym.

  • Ostatniej doby wyzdrowiało 209 tys. 363 chorych.

W województwie łódzkim zmarło 8 kolejnych osób zarażonych koronawirusem, z których 4 miały choroby współistniejące. Liczba aktualnie zakażonych wzrosła do 25 tys. 636 osób.

Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Łodzi - 572, w powiecie pabianickim - 164 i łódzkim wschodnim - 115. W powiecie zgierskim, jako jedynym w regionie, testy nie wykryły nowych zakażeń. Ostatniej doby w województwie łódzkim przebadano ponad 3 tys. próbek.

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia przeciwepidemiczne. Instytucje kultury są zamknięte dla publiczności, ograniczono działalność galerii handlowych i hoteli. Dokładne informacje znajdziesz tutaj

Z kolei od jutra (9.11) najmłodsi uczniowie z klas od I do III szkoły podstawowej przechodzą na naukę zdalną. Dołączą do uczniów z pozostałych klas szkół podstawowych i szkół średnich, którzy już uczą się zdalnie. Wszyscy będą się uczyli na odległość do 29 listopada. Przedszkola będą pracowały bez zmian.

Ze świetlic w szkołach będą mogli korzystać tylko uczniowie klas I-III, których rodzice pomagają w walce z epidemią - mówi rzeczniczka ministerstwa edukacji, Anna Ostrowska. - Dyrektor szkoły musi zorganizować takie wsparcie świetlicowe, opiekę dla dzieci rodziców, zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek zapowiedział, że ze wsparcia w wysokości 500 zł na zakup sprzętu informatycznego będą mogli skorzystać wszyscy nauczyciele, którzy prowadzą zdalne nauczanie. - Może to być również dopłata w wysokości do 500 zł do droższego sprzętu. Wsparcie będzie dotyczyło zakupów zrobionych od 1 września do 7 grudnia tego roku.

Dziś pracę w dwunastu łódzkich szpitalach leczących pacjentów zakażonych koronawirusem rozpoczynają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą przez całą dobę zbierać informacje o wolnych miejscach, gotowych na przyjęcie pacjentów z dodatnim wynikiem testu. Dane trafią bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych. Czytaj więcej tutaj

Co jeszcze wydarzyło się w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do osób, które wyzdrowiały z Covid-19, by oddawały krew na potrzeby walki z epidemią.

Szef rządu powiedział, że listopad może być najtrudniejszym okresem walki z koronawirusem, "dlatego dzisiaj potrzebujemy solidarności". I podkreślił, że do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki, terapia osoczem ozdrowieńców będzie niezbędna. - Jest to jedna z metod, które spowalniają chorobę, być może ratują ludzkie życie.

Mateusz Morawiecki zaapelował też o przestrzeganie ograniczeń epidemicznych. Podkreślał, że rozwój epidemii zależy od tego, czy będziemy się stosowali do zasad reżimu sanitarnego.

Symulacje matematyczne i statystyka wskazują, że liczba osób faktycznie zakażonych koronawirusem może być dużo większa niż podawana.

Doktor Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego powiedziała w Polskim Radiu 24, że nawet 80 procent osób zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę bezobjawowo. W większości przypadków nie zdają sobie sprawy z faktu bycia zakażonymi. W takiej sytuacji tylko przestrzeganie zasad sanitarnych może ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się patogenu. Jak podkreślała dr Afelt, symulacje matematyczne i statystyka wskazują, że osób faktycznie zakażonych koronawirusem może być nawet 10 razy więcej niż liczby podawane przez Ministerstwo Zdrowia. Może to oznaczać, że każdej doby w Polsce przybywa nawet 250 tysięcy osób zakażonych, które często nieświadomie zakażają innych.

Poczta Polska jest gotowa do rozpoczęcia dystrybucji pierwszych pulsoksymetrów w województwie małopolskim.

W Małopolsce ruszy pilotażowy program pożyczania urządzeń dla chorych na Covid-19 przebywających w domach. Lekarz będzie decydował, który z pacjentów dostanie jeden z półtora tysiąca pulsoksymetrów.
Poczta Polska otrzyma adresy pacjentów ze specjalnego systemu informatycznego. W doręczonej kopercie chorzy znajdą instrukcję obsługi urządzenia oraz kopertę zwrotną.
Pulsoksymetr, to urządzenie służące do monitorowania saturacji, czyli natlenienia krwi. Sprawdzanie tego czynnika jest ważne w przypadku choroby Covid-19.
Badania pacjenci mają robić co około trzy godziny. Wyniki będą przesyłane do centrali i sprawdzane przez medyków. Jeśli będą alarmujące, do chorego przyjedzie karetka pogotowia i zawiezie go do szpitala.

Koronawirus na świecie

Niemcy: Zmieniły się zasady kwarantanny w Berlinie. 

Dotyczą między innymi osób przyjeżdżających z Polski. Od dwóch tygodni Niemcy uznają nasz kraj za obszar podwyższonego ryzyka.
Osoby, które przed przyjazdem do Berlina przebywały w Polsce podlegają 10-dniowej kwarantannie, mimo przedłożenia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie.
Są jednak wyjątki. Kwarantannie nie podlegają osoby, które przebywają w Berlinie nie dłużej niż jedną dobę, a także pracownicy transgraniczni i uczniowie, którzy muszą dojeżdżać do stolicy Niemiec co najmniej raz w tygodniu. Kwarantannie nie podlegają również osoby podróżujące przez Berlin do innych państw i odwiedzające swoich krewnych pierwszego lub drugiego stopnia.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" prognozuje, że przy obecnym tempie wzrostu zakażeń koronawirusem niemieckim szpitalom grozi zapaść. 

Jak dowiedziała się gazeta, na oddziałach intensywnej terapii jest jeszcze wolnych 7 tysięcy łóżek, choć z ustaleń epidemiologów wynika, że w ostatnich tygodniach liczba nowych zakażeń co 10 dni się podwajała. "Dlatego nasuwa się wniosek, że przy obecnych wskaźnikach za trzy tygodnie wszystkie łóżka będą zajęte" - czytamy we frankfurckim dzienniku.
Od trzech dni dobowy przyrost przypadków koronawirusa przekracza w Niemczech 20 tysięcy. Instytut Roberta Kocha dodał, że wbrew ponawianym w mediach informacjom z wirusem zmaga się coraz więcej ludzi w wieku od 35 do 59 lat. Eksperci berlińskiej placówki zalecają jednocześnie zmianę strategii testowania, gdyż możliwości laboratoriów nie są nieograniczone.
Jak dodają, zbyt często przeprowadzane są testy u osób z "łagodnymi" objawami przeziębienia, wiodące do ujemnych wyników. Wobec tego najpóźniej zimą należałoby się skupić na "konkretnych grupach".

Słowacja: Przeprowadzana jest druga tura powszechnych testów na obecność koronawirusa.

Badanie jest obowiązkowe dla mieszkańców 45 powiatów - głównie na północy kraju. Pozostali mogą wziąć w nim udział dobrowolnie.
Na wynik testu antygenowego trzeba czekać kwadrans. Osoby zakażone są kierowane na kwarantannę domową. Muszą się jej poddać także ci, którzy nie zgłoszą się na test.
Przed tygodniem przebadano ponad 3,5 miliona osób - dwie trzecie całej populacji. Pozytywny wynik miał 1 procent z nich. Ponowne badanie jest obowiązkowe dla mieszkańców 45 powiatów, gdzie zakażonych było powyżej 0,7 procent. W pozostałej części kraju testy są dobrowolne.

Belgia: Premier Alexander De Croo poinformował, że zaostrzony reżim sanitarny będzie utrzymany do czasu wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Przyznał, że ograniczenia podczas pierwszej fali pandemii zostały złagodzone zbyt szybko.
Premier Belgii przewiduje, że obecny reżim sanitarny będzie obowiązywał jeszcze kilka miesięcy, podkreślił zarazem, że nie sposób sprecyzować, kiedy pierwsze osoby zostaną zaszczepione.
Komisja Europejska, która w imieniu krajów członkowskich prowadzi negocjacje z firmami farmaceutycznymi przewiduje, że pierwsze szczepionki pojawią się na przełomie roku, a na masową skalę szczepienia będą prowadzone w kwietniu.
Jeśli chodzi o reżim sanitarny w Belgii, to był on zaostrzany stopniowo. Najpierw rząd zamknął bary i restauracje, następnie salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz gabinety odnowy, podobnie jak baseny i ogrody zoologiczne. Od poniedziałku zamknięte są sklepy z wyjątkiem spożywczych, supermarketów i aptek.

Portugalia: Lokalnie wprowadzona zostanie godzina policyjna.

Premier Antonio Costa poinformował, że ograniczenie, mające pomóc w walce z pandemią koronawirusa, ma obowiązywać w godzinach 23-6. Wejdzie w życie w poniedziałek w 121 z 308 regionów, między innymi w Lizbonie i Porto. W Portugalii nie będzie też można opuszczać domów od 13 do 5 rano podczas kolejnych dwóch weekendów. Od poniedziałku obowiązywać będzie 15-dniowy stan wyjątkowy.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies