Logo Radio Łódź

Ponad 25 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. 430 zgonów w ciągu doby [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 25 tys. 221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim, wielkopolskim i małopolskim. W Łódzkiem zakażone są 1 tys. 443 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 355 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 618 tys. 813. Dzisiaj (11 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 25 tys. 221 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 443 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 75 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 355 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 8 tys. 805 osób.

  • Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 21 tys. 521 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1975 jest podłączonych do respiratorów. W kraju są 12 tys. 82 wolne łóżka dla pacjentów z Covid-19 oraz 594 respiratory.

  • Dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest łącznie 33 tys. 603 łóżka i 2569 respiratorów. W szpitalach przebywa 21 tys. 521 zakażonych osób, 1975 jest pod respiratorem. W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi więc 12082, a respiratorów - 594.

  • Na kwarantannie przebywa 431 tys. 104 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte jest 36 tys. 263 osoby.

  • Resort podał, że wyzdrowiało 242 tys. 875 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

 

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński apeluje do pracowników medycznych, by w miarę swoich możliwości pomogli szpitalom, w których w tej chwili brakuje personelu. Czytaj więcej

Od 9 listopada zdalnie uczą się już nie tylko uczniowie techników, liceów i starszych klas podstawówki, ale też najmłodsze dzieci z klas 1-3. Żeby nauka w sieci była skuteczna, potrzebny jest nie tylko komputer z dostępem do Internetu, ale i przeszkolona kadra, zaangażowani rodzice i przygotowane dzieci - a to wszystko razem rzadko kiedy udaje się osiągnąć jednocześnie. Czytaj więcej

Osocze dla wielu pacjentów jest jedyną szansą na powrót do zdrowia. Pobrane od jednej osoby może uratować życie trzech chorych. Czytaj więcej

Czytaj także: Leśnicy i żołnierze pomagają w walce z epidemią COVID-19

Do wszystkich szpitali, gdzie leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem, zostaną skierowani żołnierzeCzytaj więcej

Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu - apelują urzędnicy z Łodzi i regionu. Większość spraw urzędowych można załatwić przez Internet. Chodzi np. o złożenie wniosku o dowód osobisty, czy zgłoszenie adresu zameldowania. Czytaj więcej

Premier: pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki na SARS-CoV-2

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zarządził na przyszły rok przygotowanie całej infrastruktury do szczepień na COVID-19.

- Wszystkie media obiegła wiadomość, która niesie nadzieję. Firmy BioNTech/Pfizer ogłosiły, że ich szczepionka ma 90 procent skuteczności. Nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej, niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu - mówił premier.

Szef rządu zapewnił, że poprzez umowy, do których Polska z Unią Europejską przystąpiła latem tego roku, mamy równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji. - A więc jesteśmy przy tej umowie, którą Komisja Europejska zawarła z firmą Pfizer na badania nad szczepionką, a w środę planowane jest podpisanie umowy z tymi firmami właśnie - już na dostawę konkretnych szczepionek - mówił Mateusz Morawiecki. - Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek, pewnie dostaniemy je wiosną przyszłego roku. Otrzymamy je w tym samym czasie, co inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy.

Premier dodał, że szczepionka dostępna będzie dla chętnych. Dobrowolne szczepienie ma najpierw objąć seniorów oraz służby medyczne i mundurowe, które wspierają walkę z pandemią.

Szef rządu podkreślił, że oczekiwanie na szczepionki na COVID 19 musi iść w parze z dyscypliną i ścisłym przestrzeganiem przepisów sanitarnych. - Teraz, kiedy na wyciągnięcie ręki - za być może już 3-4 miesiące ta szczepionka do nas rzeczywiście przyjedzie - bądźmy bardzo zdyscyplinowani. Dzisiaj bardzo potrzebna jest wzajemna odpowiedzialność, dyscyplina wobec własnych zachowań, wobec tych obostrzeń, które obowiązują, żeby jak najmniej ludzi ucierpiało przez COVID-19 - apelował Mateusz Morawiecki. 

Przypomniał, że Polska w sierpniu przystąpiła do unijnego porozumienia w sprawie szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, które dotyczy współpracy z ośmioma firmami pracującymi nad szczepionką.

Pracujący nad nią producenci Pfizer i BioNTech twierdzą, że ich wspólny produkt ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu zakażeniom. Wniosek o dopuszczenie do użycia ma wpłynąć do niemieckiego rządu jeszcze w tym miesiącu. To pierwsze firmy, które ogłaszają sukces w pracach nad szczepionką.

Zaprojektowana na uniwersytecie oksfordzkim szczepionka AstraZeneca jest w trzeciej fazie testów. Producent zdecydował się uruchomić masową produkcję jeszcze przed zakończeniem ostatniego etapu badań. Wyniki testów mają być znane do końca roku, a proces dopuszczenia do sprzedaży może zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Amerykańska Moderna w październiku zakończyła rekrutację 30 tys. ochotników do testowania szczepionki. Do końca roku chce zakończyć etap testów i zgłosić gotowość do wypuszczenia szczepionki na rynek. Tymczasem francuski producent leków Sanofi twierdzi, że udało mu się znacznie zmniejszyć dystans dzielący postępy prac nad jego szczepionką wobec rynkowych rywali. Nad własną szczepionką pracują też Moderna i Novovax, Johnson & Johnson, GlaxoSmithKline oraz CureVac.

Pomoc wojska dla szpitali

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskim Polskiego Radia zaapelował do dyrektorów szpitali, aby przyjmowali pomoc wojska w walce z epidemią koronawirusa. Wskazywał, że zdarzają się przypadki, kiedy szpitale odmawiają przyjęcia takiej pomocy.

Szef resortu obrony mówił, że żołnierze mają pomóc pracownikom służby zdrowia w zadaniach administracyjnych. Dzięki temu - wskazywał minister - służba zdrowia może się skoncentrować wyłącznie na leczeniu pacjentów. Zaznaczył, że znakomita większość korzysta z pomocy wojska i podkreślił, że to jest dobre rozwiązanie.

Od poniedziałku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają m.in. zbierać informacje o zajętych łóżkach w szpitalach. Wojsko rozpoczęło wsparcie administracyjne w obsłudze baz danych 405 szpitali. 11 placówek nie było zainteresowanych pomocą.

Nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów

11 listopada, zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Na liście znalazło się dziesięć krajów, między innymi Jordania, Armenia, Gruzja, Czarnogóra i Macedonia. Zakaz obejmuje także Stany Zjednoczone, ale z dwoma wyjątkami: regularne loty będą możliwe na lotniska w stanach Illinois oraz Nowy Jork. Oznacza to możliwość przywrócenia regularnych połączeń pasażerskich do portów lotniczych w Nowym Jorku oraz w Chicago. Polskie Linie Lotnicze LOT latają już do tych dwóch miast w USA, ale do dziś loty te mają status czarterowych. Od jutra polski przewoźnik zdejmie specjalny status tych lotów.

Zakaz nie będzie obowiązywał w przypadku lotów wyczarterowanych wcześniej przez biura podróży, a także tych, które odbywają się na zlecenie rządu. Zakazem nie zostaną objęte także te lotniska, które zagwarantują, że na pokład samolotów będą wpuszczani jedynie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Rozporządzenie będzie obowiązywało do 24 listopada.

Koronawirus na świecie

W Rosji minionej doby zmarły 432 osoby chore na COVID-19. To największa liczba zgonów od początku pandemii. Władze poszczególnych regionów, w tym Moskwy wprowadzają coraz surowsze ograniczenia, mające pomóc w powstrzymaniu epidemii koronawirusa. W ciągu doby w Rosji zarejestrowano ponad 19 tysięcy 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o tysiąc mniej niż dzień wcześniej. Spadek liczby zakażeń zanotowano w Moskwie, które jest największym ogniskiem epidemii nowego patogenu. W stolicy do rejestru chorych wpisano niespełna 4 i pół tysiąca nowych przypadków, gdy dzień wcześniej stwierdzono 6 tysięcy 900 zakażeń. Władze Moskwy od 13 listopada poleciły zamknięcie w godzinach nocnych wszystkich barów i restauracji. Ograniczono możliwość organizowania masowych imprez, a także wprowadzono limity dla odwiedzających placówki kulturalne. Większość szkół i uczelni pracuje zdalnie. Obostrzenia będą obowiązywały do połowy stycznia i obejmują święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok. Część regionów, w tym sąsiadujący z Moskwą obwód smoleński wprowadziły ograniczenia dla osób przybywających z innych obwodów Rosji. Każdy przyjezdny ma obowiązek posiadania zaświadczenia o przeprowadzonym teście na obecność koronawirusa lub przejścia 14-dniowej kwarantanny.

Polskie flagi i banery na ulicach w pobliżu unijnych instytucji, oraz filmy wideo - tak w tym roku w Brukseli obchodzone jest Święto Niepodległości. W związku z pandemią koronawirusa obchody są w specjalnym reżimie sanitarnym. Nie będzie więc tradycyjnego przyjęcia w Stałym Przedstawicielstwie przy Unii Europejskiej. Z okazji Dnia Niepodległości do zagranicznych dyplomatów i urzędników zwrócił się szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Przypomniał o odzyskanej po 123 latach niewoli, o walce pięciu pokoleń Polaków. Mówił, że polskie doświadczenie z 1918 roku to przesłanie dla Europy, walczącej z pandemią koronawirusa. "Przezwyciężymy wyzwania, jeśli będziemy działać razem. Polska jest zdecydowanym orędownikiem szukania jedności i działania w jedności" - powiedział minister spraw zagranicznych. Patriotyczną oprawę przygotowały także dzieci, recytując "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Filmy umieściło na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej. Na jednym z nim można także usłyszeć hymn Polski w wykonaniu Barbary Bajor-Szewczyk, kształconej w Brukseli pianistki z Podkarpacia, na co dzień pracującej w Stałym Przedstawicielstwie. A dziś w Brukseli wprawdzie nie ma okolicznościowego przyjęcia dla Polaków oraz zagranicznych dyplomatów i urzędników, ale każdy może przyjść do Stałego Przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej i otrzymać plakat z flagą narodową oraz poczęstunek na wynos.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 580 osób zakażonych koronawirusem - o 124 więcej niż wczoraj i najwięcej od 14 kwietnia. Rząd rozważa wprowadzenie częściowego "lockdownu" w 4 dalszych regionach Włoch, w tym w Kampanii i Wenecji Julijskiej. Dziś wykryto ponad 35 tysięcy nowych przypadków zakażeń, o 10 tysięcy więcej, niż wczoraj, ale wykonano znaczne więcej testów. Odsetek wyników pozytywnych jest dziś nieco niższy i wynosi 16 procent. Niemal 11 tysięcy nowych zakażeń, a więc niemal jedną trzecią, zanotowano w Lombardii, w Piemoncie - ponad 3 i pół tysiąca. Liczba wykrytych aktywnych przypadków zbliża się do 600 tysięcy. Hospitalizowanych jest ponad 28 i pół tysiąca osób, o tysiąc więcej, niż wczoraj. Do blisko 3 tysięcy wzrosła liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Włoscy eksperci mają nadzieję, że dzięki zaostrzeniu środków bezpieczeństwa sytuacja zacznie się poprawiać w najbliższy weekend.

Na Białorusi w ciągu minionej doby zarejestrowano 1038 nowych zakażeń koronawirusem. Po raz pierwszy w historii epidemii COVID-19 białoruskie władzy przyznały, że ponad tysiąc osób uległo zakażeniu jednego dnia. Na Białorusi rekord zakażeń koronawirusem zanotowano mimo przeprowadzenia tylko niespełna 13 tysięcy testów. Białoruskie władze od czasu rozpoczęcia epidemii informują, że codziennie umiera około 5 osób. Jednak niezależni eksperci uważają, że dane odnośnie zachorowań i śmiertelności mogą być zaniżane. Tylko w Mińsku 8 szpitali przyjmuje osoby zakażone koronawirusem. Nakaz noszenia masek w miejscach publicznych wprowadzono w obwodzie homelskim, Mohylewie, Lidzie i Bobrujsku. W Brześciu odwołano wszystkie imprezy masowe w zamkniętych pomieszczeniach. Od początku epidemii na Białorusi zakażeniu uległo ponad 108 tysięcy ludzi, a wyzdrowiała niespełna 92 tysiące. W sumie zmarło 1016 osób chorych na Covid-19.

Rosyjskie regiony, w związku z pandemią koronawirusa, wprowadzają coraz surowsze ograniczenia. Władze obwodu smoleńskiego wpuszczają tylko osoby, które mają zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu antywirusowym. Natomiast administracja Moskwy zamyka w godzinach nocnych wszystkie bary i restauracje. W stolicy Rosji zarejestrowano minionej doby prawie 6 tysięcy nowych przypadków, a w całym kraju prawie 21 tysięcy. Rosyjskie szpitale są przepełnione. Brakuje łóżek, sprzętu i personelu medycznego. Część regionów wprowadziła ograniczenia dla osób przybywających z innych obwodów. W Smoleńsku wymagany jest test na obecność koronawirusa lub 14-dniowa kwarantanna. Władze Moskwy od 13 listopada zamykają w godzinach nocnych wszystkie bary i restauracje. Placówki te mogą jedynie przygotowywać posiłki na wynos. Uczniowie starszych klas i studenci będą kontynuować naukę zdalnie. Wstrzymane zostały także wszystkie masowe imprezy. Ograniczenia w stolicy będą obowiązywały przez dwa miesiące, a więc obejmą również Nowy Rok i prawosławne Boże Narodzenie.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies