Logo Radio Łódź

18 467 nowych i potwierdzonych zachorowań na koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarły 74 osoby [RAPORT]

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 18 467 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło kolejnych 330 osób - 74 z powodu COVID-19 i 256 osób, które miały koronawirusa i choroby towarzyszące.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim (ponad 2 600 przypadków), wielkopolskim (ponad 2 000 przypadków), i śląskim (ponad 1 600 przypadków). W ciągu minionej doby wykonano prawie 43 tys. testów na obecność wirusa.

Premier przedstawił plan walki z pandemią na najbliższe tygodnie

Rozpoczynamy w Polsce "100 dni solidarności w walce z COVID-19""- mówił premier Mateusz Morawiecki przedstawiając plan walki z koronawirusem na najbliższe tygodnie. Wskazał, że po tym czasie "jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka na COVID-19". "Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń"- dodał.
Rządowy plan zawiera trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów epidemicznych. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgał w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Pierwszy projekt nazywano "etapem odpowiedzialności". Będzie on obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. Drugi projekt - "etap stabilizacji" - zakłada powrót do podziału Polski na trzy nowe strefy - czerwoną, żółtą i zieloną. Będzie można go wprowadzić najwcześniej 28 grudnia, ale będzie to zależało od rozwoju epidemii. Rządowy plan zakłada również trzeci projekt - kwarantanny narodowej - który zostanie wprowadzony w ostateczności, kiedy trzeba będzie radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.
Rząd rozpoczął konsultacje planu. Uwagi można zgłaszać na adres konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl. Konsultacje pierwszego rozporządzenia - dotyczącego etapu odpowiedzialności - trwają do poniedziałku (23 listopada) do 20.00. Uwagi do pozostałych dwóch projektów można zgłaszać do 27 listopada.

W ramach pierwszego etapu rządowego planu - "etapu odpowiedzialności", od przyszłej soboty zostaną otwarte sklepy odzieżowe i meblowe oraz punkty usługowe i galerie handlowe. Będą one mogły działać, zachowując wysoki reżim sanitarny. Gdy nie będą go przestrzegać- jak podkreślił premier Morawiecki - będą zamykane. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Pozostaje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Ponadto niedziele 13 i 20 grudnia będą handlowymi. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował, że trwają konsultacje ze związkami zawodowymi w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę 6 grudnia. Do tej pory dwa związki w Radzie Dialogu Społecznego - OPZZ i Forum Związków Zawodowych - poparły pomysł kolejnej niedzieli handlowej w grudniu. Wicepremier Gowin podkreślił, że sklepy należałoby otworzyć ze względów zdrowotnych oraz gospodarczych.

W pierwszy etapie placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, siłownie i kluby fitness będą zamknięte do 27 grudnia. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że decyzja co dalej, będzie podejmowana przed świętami.

W pierwszy etapie szkoły będą pracowały zdalnie do świąt Bożego Narodzenia. Szef rządu poinformował też, że ferie zimowe w tym roku będą skumulowane w jednym okresie - od 4 do 17 stycznia. Zaapelował, by ferie zimowe dzieci spędziły w domach. Przypomniał, że w zazwyczaj ferie zimowe były rozłożone na różne województwa w różnym czasie, aby ruch w turystyce był większy. "W tym roku ferie musza być skumulowane, aby ruch była jak najmniejszy" - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd wesprze branżę turystyczną, a na pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w drugim etapie - "etapie stabilizacji" - możliwy będzie powrót do stref czerwonej, żółtej i zielonej. Wprowadzenie poszczególnych stref będzie zależało od liczby dziennych zachorowań i od obciążania infrastruktury szpitalnej. Adam Niedzielski przedstawił progi zakażeń, które pozwolą na wprowadzenie poszczególnych stref. Poniżej 19 tysięcy dziennych zakażeń będzie można przywrócić strefę czerwoną, poniżej 10 tysięcy - strefę żółtą, a poniżej 4 tysięcy - strefę zieloną. Powrót do poszczególnych stref oznacza znoszenie kolejnych ograniczeń. Zasady obowiązujące w poszczególnych strefach będą podobne, jak te, które obowiązywały latem.

Trzeci rządowy projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie tzw. narodowej kwarantanny. Minister Adam Niedzielski powiedział, że kwarantanna zostanie wprowadzona, jeżeli średnia dzienna liczba nowych zakażeń będzie się utrzymywała powyżej 27 tysięcy. Podkreślił, że ciągle jesteśmy w krytycznym momencie pandemii, a jej rozwój może nadal przyspieszyć.
Minister Niedzielski zapowiedział także badania przesiewowe na koronawirusa na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku. Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że to tam jest obecnie najwięcej zakażeń patogenem. Badania będą wykonywane testami antygenowymi. Dodał, że w resorcie zdrowia trwają prace nad modelem logistycznym tych badań.

Przedstawiając rządowy plan, Mateusz Morawiecki zaapelował, by ograniczyć wyjazdy na święta Bożego Narodzenia i spotykać się w małych gronach. Przestrzegał, że dalekie podróże do innych miast mogą skutkować wzrostem liczby zakażeń. Powiedział, że redukcja kontaktów społecznych w okresie Bożego Narodzenia jest fundamentalna dla dalszego przebiegu epidemii. Poinformował, że trwają prace nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się. "Dlatego już dziś apeluję, żeby nie zamawiać żadnych wyjazdów ani za granicę, ani w Polsce" - powiedział premier. Poprosił także Polaków, aby nie planowali dużych spotkań rodzinnych, ponieważ - jak zaznaczył - w ich trakcie dochodzi do transmisji wirusa.
Premier poinformował także, że Polska zamówiła około 16 milionów dawek jednej ze szczepionek na COVID-19. To maksymalna liczba, jaka przypadła Polsce w ramach puli szczepionek zamówionych przez Unię Europejską. Dodał, że około 18 stycznia może być już dostępna pierwsza dostawa szczepionki na koronawirusa.

Premier zapowiedział też, że przygotowywane są kolejne zamówienia. W ubiegłym tygodniu rozmawiał z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer, które zajmują się produkcją szczepionek. Według ustaleń poczynionych na tym spotkaniu, Polska ma zamówić maksymalną liczbę szczepionek, jaka przysługuje Polsce z tytułu liczby mieszkańców. Premier dodał, że szczepionki zostaną zamówione, jak tylko zostaną te dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej, przez Europejską Agencją Rejestracji Leków.

Premier Mateusz Morawiecki mówił także, że rząd cały czas pracuje na planem dystrybucji preparatów i planem szczepień. Przypomniał, że szczepienia na COVID-19 nie będą obowiązkowe, ale jednocześnie zachęcił wszystkich, aby z tej możliwości skorzystali.

Koronawirus w Łódzkiem

W województwie łódzkim jest 1138 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyzdrowiało kolejnych 450 osób.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 58 508
 • liczba osób aktualnie zakażonych: 32 292
 • liczba osób objętych kwarantanną: 23 842
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 927
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 25 478
 • liczba osób, które zmarły: 738
 • liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 2030

Dane dotyczące zgonów:

 • 62-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi (pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego-wschodniego)
 • 69-letnia kobieta hospitalizowana w USK im. N. Barlickiego w Łodzi, która miała schorzenia współistniejące (pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego)
 • 73-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu w Wieruszowie, która miała schorzenia współistniejące (pacjentka pochodziła z powiatu wieruszowskiego)
 • 75-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim (pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego)
 • 76-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu w Sieradzu (pacjentka pochodziła z powiatu sieradzkiego)
 • 80-letnia kobieta hospitalizowana w USK im. N. Barlickiego w Łodzi (pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego)
 • 83-letnia kobieta hospitalizowana w WSS im. Pirogowa w Łodzi (pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego)
 • 87-letnia kobieta hospitalizowana w WSS im. Pirogowa w Łodzi (pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego)
 • 90-letnia kobieta hospitalizowana w USK im. N. Barlickiego w Łodzi (pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego)
 • 90-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi (pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego)
 • 60-letni mężczyzna hospitalizowany w USK im. N. Barlickiego w Łodzi (pacjent pochodził z powiatu łódzkiego)
 • 69-letni mężczyzna hospitalizowany w WSS im. Pirogowa w Łodzi (pacjent pochodził z powiatu łódzkiego)
 • 69-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Wieruszowie (pacjent pochodził z powiatu wieruszowskiego)
 • 74-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Zgierzu, który miał schorzenia współistniejące (pacjent pochodził z powiatu łęczyckiego)
 • 79-letni mężczyzna hospitalizowany w WSS im. Pirogowa w Łodzi (pacjent pochodził z powiatu łódzkiego)
 • 82-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Sieradzu, który miał schorzenia współistniejące (pacjent pochodził z powiatu sieradzkiego)
 • 85-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Sieradzu (pacjent pochodził z powiatu sieradzkiego).

Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się ponad 861 tysięcy osób. W sumie zmarło ponad 13 i pół tysiąca zakażonych osób, a wyzdrowiało prawie 424 tysiące osób.

Koronawirus na świecie: 

 • Państwa G20 grupy G20 zapowiedziały zdecydowaną pomoc biedniejszym państwom w walce z pandemią koronawirusa. Liderzy dwudziestu najważniejszych gospodarek świata zgodzili się, że szans na przyjęcie szczepionki i efektywne leczenie nie powinny mieć tylko najbogatsze społeczeństwa. Do pomocy wszystkim państwom wezwał gospodarz szczytu zorganizowanego w formie wideokonferencji, król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abdulaziz. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Francji Emmanuel Macron. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w imieniu Unii Europejskiej zaproponował międzynarodowy układ o walce z pandemią. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na Twitterze inwestycję w wysokości 4,5 mld euro w międzynarodowy mechanizm szybkiego dostępu do leczenia - ACT Accelerator.
 • W Wielkiej Brytanii potwierdzono w sobotę blisko 20 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 341 osób, u których w ostatnich 28 dniach test wykazały obecność patogenu. Łącznie w Wielkiej Brytanii zakażenie koronawirusem potwierdzono u blisko 1,5 mln osób. Przyczyniło się ono do śmierci ponad 54 tys. obywateli.
 • Włoskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 34 tys. 767 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. 692 osoby zmarły. Od lutego zarejestrowano tam 1,038 mln zakażonych. Włochy były pierwszym krajem Europy Zachodniej, w którym wykryto przypadki koronawirusa. Od momentu wybuchu pandemii zmarło tam 49 tys. 261 osób. Włochy są drugim państwem w Europie po Wielkiej Brytanii z największą liczba zgonów z powodu COVID-19. Regionem najbardziej dotkniętym przez koronawirusa jest Lombardia. Tylko w ciągu ostatniej doby wykryto tam 8 tys. 853 nowe przypadki.
 • Rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa w państwach bałtyckich. Najwięcej od wybuchu pandemii nowych zakażeń wykryto w sobotę na Litwie. Tamtejsze ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu doby zakażonych zostało prawie 2300 osób. Tak wielu nowych przypadków w tym kraju jeszcze nie było. Nowe zakażenia wykrywane są m.in. wśród litewskich parlamentarzystów. Pozytywny wynik testu otrzymała przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilyte-Nielsen. Szefowa parlamentu Litwy we wtorek spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Mimo to posłowie postanowili nie wstrzymywać prac Sejmu. Parlamentarzyści i pracownicy mają być poddawani testom na koronawirusa. Deputowani chcą też uprawomocnić zdalny tryb pracy parlamentu. Również w pozostałych dwóch krajach bałtyckich liczba nowych przypadków koronawirusa utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak sytuacja jest i tak o wiele lepsza niż na Litwie. Łotysze potwierdzili wczoraj 380 nowych zakażeń, a Estończycy - 364. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podało, ze na Litwie w ciągu ostatnich dwóch tygodni stwierdzono 765 przypadków na sto tysięcy mieszkańców. Na Łotwie - 239, a w Estonii 245. Dla Polski współczynnik wynosi 869.
 • Władze Tokio poinformowały w sobotę o rekordowym bilansie zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu doby: potwierdzono 539 nowych przypadków. To już trzeci dzień, gdy liczba zakażeń w stolicy przekracza 500 - pisze Kyodo. W całym kraju odnotowano 2418 infekcji w ciągu doby.
 • Rosji w ciągu minionej doby wykryto 24 822 zakażenia koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło 467 osób - poinformował w sobotę sztab ds. walki z epidemią. Dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od 31 stycznia, gdy odnotowano pierwsze infekcje w tym kraju.
 • W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 22 964 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 254 kolejne zgony - poinformował w sobotę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).
 • W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii zarejestrowano 38 397 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 552 kolejne zgony - poinformowało w piątek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.
 • 1878 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych - podał w nocy z piątku na sobotę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Odnotowano 197 215 nowych przypadków zakażenia.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies