Logo Radio Łódź

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła milion. Nowe przypadki i zgony [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 13 tys. 855 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest 1013 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 89 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 520 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 013 747. Dzisiaj (2 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 13 tys. 855 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1013 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 89 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 520 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 18 tys. 208 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 25 391 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce to prawie 623 tysiące.

  • W szpitalach jest zajętych prawie 21 tysięcy miejsc przeznaczonych dla pacjentów "covidowych". Wolnych pozostaje ponad 18 tysięcy łóżek. Do respiratorów jest podłączonych 2 023 pacjentów. Ogółem dostępnych jest ponad 3 tysiące takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych ponad 268 tysięcy osób, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 12 tysięcy.

Posłuchaj w naszym codziennym raporcie jak wygląda sytuacja epidemiczna w regionie:

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem po 8 w środę (2 grudnia) była wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w woj. łódzkim Jolanta Korbicka. Maciej Trojanowski rozmawiał m.in. o sytuacji pielęgniarek i groźbie strajku, a także o epidemii. Czytaj więcej

Medycy ze szpitala w Wieruszowie najszybciej otrzymają dodatki 100 proc. swojego wynagrodzenia. Placówka jako pierwsza odesłała już podpisany aneks umowy do Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi została zaopatrzona w szybkie testy antygenowe. Pogotowie wykona je u przewożonych pacjentów. Czytaj więcej

Wszyscy medycy, którzy pracują w oddziałach lub szpitalach tzw. „covidowych” dostaną 100 procent dodatku do wynagrodzenia. NFZ zbiera listy uprawnionych pracowników. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy jesteśmy jeszcze przed szczytem epidemii koronawirusa?

Łódzcy radni PiS zarzucają, że władze Łodzi nic nie robią w kwestii walki z koronawirusem. Miejscy urzędnicy odpowiadają, że tą sprawą musi zajmować się rząd, a mimo to Łódź wydała już 50 mln zł. Czytaj więcej

W związku z walką z epidemią koronawirusa, do szpitali w województwie łódzkim m.in. trafiło 100 respiratorów i 250 kardiomonitorów. Czytaj więcej

Lekarze walczący z epidemią koronawirusa apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które - jak potwierdzają badania - pomaga w leczeniu chorych na Covid-19. Czytaj więcej

Stan gospodarki w pandemii koronawirusa

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg powiedziała, że od początku epidemii koronawirusa ratowanie miejsc pracy w zamykanych sektorach gospodarki było jednym z priorytetów rządu. Wsparcie w ramach tarcz finansowych w łącznej wysokości około 150 miliardów złotych pozwoliło wielu firmom przetrwać trudny okres.

Minister Marlena Maląg, która była gościem Programu 1. Polskiego Radia podkreśliła, że pod koniec października stopa bezrobocia w Polsce pozostawała na stosunkowo niskim poziomie 6,1 procent. Wskazuje to, że pomoc rządowa dla polskich przedsiębiorców jest skuteczna.

"Jesteśmy w drugiej fali epidemii, widzimy, że działania, które zostały podjęte przez rząd skutkują. Natomiast musimy zachować bardzo umiarkowany optymizm i przede wszystkim przestrzegać wszystkich restrykcji, którą są wprowadzane" - mówiła minister rodziny i polityki społecznej.

Dodała, że priorytetem rządu jest ochrona zdrowia i życia obywateli, ale również utrzymywanie stałego poziomu rozwoju gospodarczego. Temu między innymi ma służyć "tarcza branżowa" czyli wsparcie dla sektorów, które szczególnie ucierpiały wskutek obostrzeń sanitarnych.

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o stopach procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zbierze się dziś (02.12) na jednodniowym posiedzeniu, na którym zdecyduje o poziomie stóp procentowych w Polsce. Od wysokości stóp zależy oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.

Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski uważa, że Rada nie zmieni stóp procentowych przynajmniej do początku 2022 roku. Ekspert wskazuje, że inne banki centralne na świecie, w tym amerykański FED, też sygnalizują, że przez dłuższy czas będą utrzymywały niskie stopy procentowe.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 0,1 procent.

Koronawirus na świecie

Rosyjski Sąd Najwyższy potwierdził, że w sklepach nie będą obsługiwani klienci bez masek. Część Rosjan nie chciała podporządkować się temu wymogowi i sprawą zajął się wymiar sprawiedliwości. Sytuacja epidemiczna w Rosji jest trudna. Minionej doby lekarze stwierdzili 589 zgonów osób chorych na COVID-19. To najwięcej od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby w Rosji zarejestrowano ponad 25 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tak wysoki wzrost notowany jest od miesiąca. Rosyjskie media niezależne od początku listopada informują o trudnej sytuacji w służbie zdrowia. W wielu regionach brakuje miejsc w szpitalach i lekarstw w aptekach. Portal informacyjny „Mediazona” podał, że w oficjalnych statystykach, dotyczących przebiegu pandemii zaniżane są dane o liczbie zgonów osób zakażonych koronawirusem. Jak zauważają niezależni dziennikarze, mimo tak trudnej sytuacji część Rosjan nie chce przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Dlatego w ostatnich tygodniach posypały się mandaty za brak masek i rękawiczek w miejscach publicznych, a Sąd Najwyższy orzekł, że sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta, który łamie sanitarne zalecenia.

Na Litwie od dziś będą likwidowane kolejne norki zakażone koronawirusem. W ubiegłym tygodniu na jednej z ferm stwierdzono patogen u ponad 150 zwierząt. Zakażenie potwierdzono też u czterech pracowników. Ostatnio z powodu COVID-19 padło ponad tysiąc norek. Ferma norek, na której wykryto koronawirusa znajduje się w rejonie janowskim w centralnej części kraju. Obowiązuje tam stan sytuacji ekstremalnej. Dzięki temu właściciele gospodarstwa, na którym znajduje się ferma mają prawo do rekompensaty państwowej. Przed wykryciem koronawirusa było tam hodowanych prawie 60 tysięcy norek. Od dziś będzie usypianych prawie pięć tysięcy zwierząt dziennie. W sumie liczba norek ma być tam zmniejszona o prawie 40 tysięcy. Na Litwie jest prawie 90 ferm. Jest w nich hodowanych ponad półtora miliona norek.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Wielkiej Brytanii rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Kraj ten jako pierwszy na świecie dopuścił do stosowania preparat wyprodukowany przez firmy Pfizer i BioNTech. Brytyjski rząd przyjął rekomendację agencji zajmującej się badaniem leków i produktów medycznych. Stwierdziła ona, że stosowanie preparatu jest bezpieczne. Jego skuteczność sięga 95 procent. W pierwszej kolejności szczepionki otrzymają osoby należące do grup podwyższonego ryzyka - ludzie starsi, pensjonariusze domów opieki, ich opiekunowie i pracownicy służby zdrowia.

Stan wyjątkowy na Łotwie zostanie przedłużony do 11 stycznia. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia. Noszenie masek będzie obowiązkowe we wszystkich miejscach publicznych. Nos i usta będą musieli zasłaniać również najmłodsi uczniowie. Od jutra mieszkańcy Łotwy będę zobowiązani do przestrzegania zasady "2 plus 2", czyli dwóch metrów dystansu i ograniczenia spotkań do maksymalnie dwóch osób. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok można będzie obchodzić jedynie w domach. Zabronione będzie jednak organizowanie prywatnych imprez. W dalszym ciągu nie mogą funkcjonować muzea, galerie, teatry i kina. Nie można organizować bożonarodzeniowych jarmarków. Sklepy i centra handlowe mogą być czynne w dni powszednie. W weekendy natomiast pozostawać otwarte mogą jedynie apteki i placówki handlowe oferujące podstawowe produkty spożywcze. Od jutra w sklepach na jednego klienta musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. Informacja o liczbie osób, które mogą robić zakupy musi być widoczna przy wejściu.
Wczoraj na Łotwie stwierdzono ponad 600 zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii zostało zakażonych prawie 18 tysięcy osób. Kraj liczy niespełna 2 miliony mieszkańców.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie zbliża się do półtora miliona. Według amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na COVID-19 zmarło dotąd milion 474 tysiące osób. Liczba zakażeń na świecie od początku pandemii to obecnie 63,5 miliona.

Najszybciej wirus rozprzestrzenia się teraz w Stanach Zjednoczonych. Główny doradca amerykańskich władz dr Anthony Fauci w rozmowie z BBC przestrzega, że najbliższe tygodnie mogą przynieść nawet do 300 tysięcy nowych zakażeń dziennie, a USA czeka teraz bardzo trudny okres. Część stanów zastanawia się nad przywróceniem niektórych restrykcji obowiązujących wiosną.

Tymczasem amerykański koncern Moderna wystąpił do amerykańskich władz o pozwolenie na wprowadzenie na rynek szczepionki przeciwko COVID-19. Firma złożyła także wniosek do Unii Europejskiej. O zgodę w Brukseli wnioskuje też drugi z amerykańskich koncernów, który ma już niemal gotową szczepionkę, czyli firma Pfizer. Niewykluczone, że jeszcze przed końcem roku Bruksela taką zgodę wyda.

Francja chce rozpocząć masowy program szczepień między kwietniem a czerwcem przyszłego roku, a Holandia zaraz po nowym roku.

W Turcji każdego dnia umiera więcej chorych na COVID-19. Władze poinformowały właśnie o śmierci kolejnych 190 osób. Liczba zgonów rośnie w tym kraju od dziewięciu dni.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies