Logo Radio Łódź

14 838 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło 620 osób [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 14 tys. 838 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest 889 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 109 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 511 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 028 610. Dzisiaj (3 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 14 tys. 838 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 889 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 109 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 511 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 18 tys. 828 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 23 580 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce to prawie 647 tysięcy.

  • W szpitalach jest zajętych ponad 20 tysięcy miejsc przeznaczonych dla pacjentów "covidowych". Wolnych pozostaje 18, 5 tysiąca łóżek. Do respiratorów jest podłączonych 1986 pacjentów. Ogółem dostępnych jest ponad 3 tysiące takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych ponad 289 tysięcy osób, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 13,5 tysiąca.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Medycy ze szpitala w Wieruszowie najszybciej otrzymają dodatki 100 proc. swojego wynagrodzenia. Placówka jako pierwsza odesłała już podpisany aneks umowy do Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi została zaopatrzona w szybkie testy antygenowe. Pogotowie wykona je u przewożonych pacjentów. Czytaj więcej

Wszyscy medycy, którzy pracują w oddziałach lub szpitalach tzw. „covidowych” dostaną 100 procent dodatku do wynagrodzenia. NFZ zbiera listy uprawnionych pracowników. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy jesteśmy jeszcze przed szczytem epidemii koronawirusa?

Łódzcy radni PiS zarzucają, że władze Łodzi nic nie robią w kwestii walki z koronawirusem. Miejscy urzędnicy odpowiadają, że tą sprawą musi zajmować się rząd, a mimo to Łódź wydała już 50 mln zł. Czytaj więcej

W związku z walką z epidemią koronawirusa, do szpitali w województwie łódzkim m.in. trafiło 100 respiratorów i 250 kardiomonitorów. Czytaj więcej

Lekarze walczący z epidemią koronawirusa apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które - jak potwierdzają badania - pomaga w leczeniu chorych na Covid-19. Czytaj więcej

Szczepionka na koronawirusa

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w Programie 3. Polskiego Radia, że Polska jest gotowa logistycznie do rozpoczęcia szczepień na koronawirusa. Gotowe są zarówno systemy dystrybucji, jak i systemy informatyczne, a szczepienia rozpoczną się w chwili dostarczenia do Polski pierwszych dawek.

Rzecznik rządu zapowiedział, że w tym miesiącu rozpocznie się kampania informacyjna, w trakcie której naukowcy i lekarze będą wyjaśniać różne zagadnienia związane ze szczepionką. Podkreślił, że szczepienia są jednym sposobem skutecznej walki z koronawirusem, gdyż pozwalają na przecięcie łańcucha zakażeń.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że polski rząd zamówił 45 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi w trzech firmach farmaceutycznych: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.

Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne, a w pierwszej kolejności obejmą pracowników służb medycznych i służby mundurowe, a także pensjonariuszy domów opieki społecznej i osoby starsze.

Stan gospodarki w pandemii koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w niektórych przypadkach poziom pomocy przedsiębiorcom dotkniętym skutkami koronawirusa i rządowymi obostrzeniami przekroczył poziom pomocy dopuszczony przepisami europejskimi.

Premier dodał, że przedsiębiorstwa "będące dzisiaj w tarapatach zostanie wpompowane do około 35 miliardów złotych". Podczas odbywającej się na Facebooku rozmowy z internautami, premier podkreślił, że takie branże jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia, fitness i wiele innych otrzymują wsparcie z budżetu w postaci tarcz branżowych. Jednak przekroczenie poziomu pomocy wymaga zgody Komisji Europejskiej, o którą wystąpił już polski rząd. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił również, że pieniądze przekazywanie przedsiębiorstwom, pochodzą z budżetu państwa.

Rząd czeka na zielone światło od Komisji Europejskiej w sprawie Tarczy Finansowej 2.0. To państwowa pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd w celu walki z koronawirusem.

Premier podkreślił, że do tej pory w różnych instrumentach finansowych rząd przeznaczył na ratowanie polskich firm i polskich miejsc pracy z budżetu państwa polskiego 170-180 miliardów złotych..

 

Koronawirus na świecie

Czechy przechodzą dziś z czwartego na trzeci stopień zagrożenia epidemicznego. Oznacza to złagodzenie obostrzeń sanitarnych i otwarcie kolejnych branż.
Po półtoramiesięcznej przerwie klientów mogą dziś przyjąć czeskie bary i restauracje. Liczba gości w lokalach jest ograniczona - przy jednym stoliku usiądą maksymalnie cztery osoby. Bary i restauracje mogą działać od 6:00 do 22:00.

Bez ograniczeń mogą od dziś funkcjonować w hotele i pensjonaty. Otwierane są również galerie handlowe, gdzie obowiązuje limit jednego klienta na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni. Działalność mogą też wznowić punkty usługowe, w tym salony fryzjerskie, kluby fitness oraz niektóre instytucje kultury. Wszędzie obowiązuje surowy reżim sanitarny.

Złagodzenie obostrzeń wiąże się także ze zniesieniem godziny policyjnej, zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych i zakazu handlu w niedzielę.
Do 12 grudnia w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. Rząd chce go przedłużyć o 30 dni.

W Austrii 7 grudnia zostaną  zniesione pierwsze obostrzenia koronawirusowe - poinformował kanclerz Sebastian Kurz. Otwarte zostaną między innymi muzea i salony kosmetyczne. Priorytetowo mają zostać potraktowane szkoły i przedszkola.

Od nadchodzącego poniedziałku będzie można znów odwiedzać biblioteki i muzea, otwarte będą także salony fryzjerskie. Większość austriackich szkół powróci do stacjonarnej formy nauczania. Kina i teatry pozostaną natomiast zamknięte co najmniej do połowy stycznia przyszłego roku.Kanclerz Sebastian Kurz zaznaczył, że twardy lockdown przyniósł wprawdzie upragnione owoce, ale sytuacja nadal jest alarmująca. "Pandemia się jeszcze nie skończyła, ten wirus wciąż jest wśród nas, a liczby nowych infekcji są zatrważająco wysokie" - ostrzegał szef austriackiego rządu. Minionej doby wykryto w Austrii 3972 przypadki koronawirusa, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców plasuje ją w czołówce krajów, najbardziej dotkniętych pandemią.

Dlatego wraz z poluzowaniem blokady niektóre inne ograniczenia zostaną zaostrzone. Od połowy grudnia do 10 stycznia osoby przyjeżdżające z państw objętych obszarem ryzyka będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. Jest to równoznaczne z zamknięciem granic, gdyż wszystkie kraje sąsiadujące z Austrią zaliczane są do wspomnianej grupy.

We Włoszech zmarły dziś 684 osoby zakażone koronawirusem, niemal 100 mniej niż wczoraj. Niemal wszystkie inne statystyki również świadczą o poprawie sytuacji epidemiologicznej.

Dziś wykryto ponad 20,5 tys. nowych zakażeń, półtora tysiąca więcej niż wczoraj. Wykonano jednak więcej testów. Odsetek wyników pozytywnych po raz pierwszy w drugiej fazie pandemii spadł poniżej 10 procent. Liczba hospitalizowanych nieco wzrosła, do niemal 32,5 tysiąca, ale po raz kolejny zmalała liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Eksperci zwracają uwagę, że trzeci dzień z rzędu spada liczba aktywnych przypadków. Jest ich ponad 760 tysięcy, niemal 20 tys. mniej niż wczoraj. Spada również współczynnik reprodukcji wirusa.
Dziś minister zdrowia poinformował, że pierwsze szczepionki pojawią się w styczniu przyszłego roku. Szczepienia będą darmowe i nieobligatoryjne.

Litwa zaostrza warunki społecznej kwarantanny. Sytuacja epidemiczna u naszych północno-wschodnich sąsiadów jest jedną z najtrudniejszych w Europie. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w ciągu ostatnich dwóch tygodni na Litwie stwierdzono 993 zakażenia na sto tysięcy mieszkańców. Dla Polski ten wskaźnik wynosi obecnie 650 przypadków.

Litewskie władze ograniczyły liczebność zgromadzeń do maksymalnie dwóch osób. W centrach handlowych i na świeżym powietrzu nie będzie można organizować jarmarków bożonarodzeniowych. Zakaz ten dotyczy również handlu tymczasowego w miejscach, gdzie nie da się fizycznie odseparować stoiska sprzedaży. Chodzi przede wszystkim o pasaże oraz wyspy handlowe w dużych centrach handlowych.

Litewski rząd wydał też zalecenie, aby ograniczyć wyprzedaże czy degustacje. Takie formy promocji produktów w krótkim czasie przyciągają duże grupy ludzi. "To tylko zalecenie, które wydaliśmy też wiosną. Nie przeszkodziło to w stosowaniu rabatów na produkty spożywcze. Chcemy uniknąć masowego przepływu klientów w sytuacjach takich jak Black Friday i tym podobnych" - mówił na posiedzeniu rządu ustępujący minister zdrowia Aurelijus Veryga.Społeczna kwarantanna została wprowadzona na Litwie 4 listopada. W ubiegłym tygodniu została przedłużona do 17 grudnia. Ostatniej doby w kraju odnotowano 2109 nowych przypadków koronawirusa.

W Stanach Zjednoczonych szczepionka na Covid-19 w pierwszej kolejności powinna trafić do szpitali i przychodni oraz domów spokojnej starości. Taką rekomendację przedstawił amerykańskiemu rządowi zespół niezależnych ekspertów. Szczepienia na koronawirusa mają rozpocząć się w USA już w tym miesiącu.

Niezależna komisja ekspertów działająca przy Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stosunkiem głosów 13:1 przyjęła rekomendację, według której szczepionkę powinny w pierwszej kolejności otrzymać osoby najbardziej narażone na zarażenie lub poważne skutki Covid-19. Do tej grupy zaliczono przede wszystkim 3 miliony pracowników i pensjonariuszy domów spokojnej starości. To właśnie tam zmarło 39% procent wszystkich ofiar koronawirusa. Wśród pierwszych zaszczepionych na Covid-19 powinni znaleźć się także pracownicy służby zdrowia najbardziej narażeni na ryzyko infekcji. Kolejne szczepienia obejmą prawdopodobnie seniorów oraz osoby z poważnymi chorobami takimi jak cukrzyca. Formalnej rekomendacji w tej sprawie jeszcze jednak nie wydano.

Dwie firmy - Moderna i Pfizer wystąpiły do amerykańskiego rządu o zgodę na dystrybucję szczepionki na Covid-19. Jeśli taka zgoda zostanie szybko wydana, to 20 milionów Amerykanów może zostać zaszczepionych do końca roku, a kolejne 30-35 milionów - w styczniu. Dla całej populacji USA szczepionka ma być dostępna w okolicach maja, czerwca przyszłego roku.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies