Logo Radio Łódź

915 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 13 tys. 239 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest 915 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 421 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 041 846. Dzisiaj (4 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 13 tys. 239 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 915 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 110 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 421 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 19 tys. 359 osób.

  • Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 20 135 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 1961 jest pod respiratorem – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort informuje, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 39 102 łóżka i 3141 respiratorów.

  • W skali kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi ponad 18 tys., a respiratorów – ponad tysiąc.

  • Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 262 tys. 548 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 19 tys. 605 osób.

  • Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 666 tys. 413 zakażonych.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W tym roku podczas Barbórki w Bełchatowie nie będzie tradycyjnego przemarszu ulicami miasta i smacznego krupnioka. Ze względu na koronawirusa zrezygnowano także z biesiad poprzedzających barbórkę, takich jak: karczma piwna czy comber babski. Czytaj więcej

U chłopca rozpoznano nową chorobę - PIMS - wieloukładowy zespół zapalny po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Samo zakażenie dziecko przeszło bezobjawowo. Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki uratowali życie dziesięcioletniego chłopca. Dziecko było w bardzo ciężkim stanie, miało niewydolność wielu narządów. Czytaj więcej

Medycy ze szpitala w Wieruszowie najszybciej otrzymają dodatki 100 proc. swojego wynagrodzenia. Placówka jako pierwsza odesłała już podpisany aneks umowy do Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi została zaopatrzona w szybkie testy antygenowe. Pogotowie wykona je u przewożonych pacjentów. Czytaj więcej

Wszyscy medycy, którzy pracują w oddziałach lub szpitalach tzw. „covidowych” dostaną 100 procent dodatku do wynagrodzenia. NFZ zbiera listy uprawnionych pracowników. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy jesteśmy jeszcze przed szczytem epidemii koronawirusa?

Łódzcy radni PiS zarzucają, że władze Łodzi nic nie robią w kwestii walki z koronawirusem. Miejscy urzędnicy odpowiadają, że tą sprawą musi zajmować się rząd, a mimo to Łódź wydała już 50 mln zł. Czytaj więcej

W związku z walką z epidemią koronawirusa, do szpitali w województwie łódzkim m.in. trafiło 100 respiratorów i 250 kardiomonitorów. Czytaj więcej

Lekarze walczący z epidemią koronawirusa apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które - jak potwierdzają badania - pomaga w leczeniu chorych na Covid-19. Czytaj więcej

Premier M.Morawiecki: nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień przeciw COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce nie będą obowiązkowe. Szef rządu napisał o tym na Facebooku.

"Nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień, ale za ich pomocą chcemy osiągnąć jedno - ochronić przed wirusem wszystkich Polaków" - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Premier napisał, że "planowane na początek przyszłego roku rozpoczęcie szczepień na COVID-19 to ogromna zdrowotna operacja logistyczna". "Będzie ona poprzedzona kampanią informacyjną, która zapewni

Państwu wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego procesu i, na co liczę najbardziej, rozwieje wszelkie obawy i nieprawdziwe informacje" - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że szczepienia będą darmowe. W pierwszej kolejności zaszczepić będą się mogli seniorzy powyżej 60 roku życia oraz pracownicy służby zdrowia i służb mundurowych. Jutro rusza rejestracja placówek, które będą przeprowadzać szczepienia.

Luty lub marzec to - jak mówił dziś premier - możliwe terminy rozpoczęcia szczepień na koronawirusa w Polsce. Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że proces rozpocznie się jak najwcześniej. Wszystko zależy od terminu dopuszczenia szczepionki - wyjaśnił.

Polski rząd zamówił 45 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi w trzech firmach farmaceutycznych: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.

Stan gospodarki w czasie pandemii koronawirusa

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg powiedziała, że od początku epidemii koronawirusa ratowanie miejsc pracy w zamykanych sektorach gospodarki było jednym z priorytetów rządu. Wsparcie w ramach tarcz finansowych w łącznej wysokości około 150 miliardów złotych pozwoliło wielu firmom przetrwać trudny okres.

Minister Marlena Maląg, która była gościem Programu 1. Polskiego Radia podkreśliła, że pod koniec października stopa bezrobocia w Polsce pozostawała na stosunkowo niskim poziomie 6,1 procent. Wskazuje to, że pomoc rządowa dla polskich przedsiębiorców jest skuteczna.

"Jesteśmy w drugiej fali epidemii, widzimy, że działania, które zostały podjęte przez rząd skutkują. Natomiast musimy zachować bardzo umiarkowany optymizm i przede wszystkim przestrzegać wszystkich restrykcji, którą są wprowadzane" - mówiła minister rodziny i polityki społecznej.

Dodała, że priorytetem rządu jest ochrona zdrowia i życia obywateli, ale również utrzymywanie stałego poziomu rozwoju gospodarczego. Temu między innymi ma służyć "tarcza branżowa" czyli wsparcie dla sektorów, które szczególnie ucierpiały wskutek obostrzeń sanitarnych.

Koronawirus na świecie

Czescy naukowcy opracowali papier antycovidowy. Zastosowany w nim związek chemiczny eliminuje bakterie i wirusy, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji. Specjaliści z Instytutu Procesów Chemicznych czeskiej Akademii Nauk od pięciu lat pracowali nad papierem likwidującym bakterie. W związku z pandemią cztery miesiące poświęcili na dostosowanie formuły do niszczenia wirusów. Jiří Sobek z Akademii Nauk Republiki Czeskiej wyjaśnia, że znajdujące się na papierze bakterie są niemal całkowicie likwidowane w ciągu minuty. W przypadku wirusów testy potwierdziły, że do ich pełnego unieszkodliwienia dochodzi po trzydziestu minutach. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu związku cynku i srebra, który unieszkodliwia bakterie oraz wirusy, a jednocześnie nie jest uwalniany z papieru, dzięki czemu papier ten jest bezpieczny dla ludzkiej skóry. Papier antycovidowy może być w przyszłości wykorzystywany na przykład do produkcji banknotów. Będzie go można używać także podczas codziennych prac biurowych. Może być stosowany w służbie zdrowia i innych miejscach o zwiększonym ryzyku zakażenia. Wkrótce rozpocznie się produkcja pierwszej partii 10 ton papieru anctycovidowego.

Rząd w Belgii ogłosił strategię szczepień przeciwko koronawirusowi i wyznaczył grupy priorytetowe. Mają się one rozpocząć 5 stycznia pod warunkiem, że wcześniej zielone światło da Europejska Agencja Leków i uzna, że szczepionki są skuteczne i bezpieczne. Belgijski minister zdrowia Frank Vandenbroucke poinformował, że przygotowane są specjalne chłodnie do przechowywania szczepionek i opracowana logistyka, by dostarczyć je do każdego miejsca w kraju. „Pierwsza grupa priorytetowa, która zostanie zaszczepiona to rezydenci i pracownicy domów opieki społecznej, a także personel medyczny w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia, najbardziej narażony na ryzyko zakażenia" - powiedział minister zdrowia. Kolejna grupa priorytetowa, to osoby powyżej 65 roku życia, a także osoby między 45 a 65 rokiem życia z chorobami przewlekłymi. Ministerstwo zdrowia szacuje, że do lata w 11-milionowej Belgii zostanie zaszczepionych około czterech milionów osób.

Francuski rząd przedstawił strategię szczepień przeciwko koronawirusowi na przyszłe miesiące. Premier Jean Castex ogłosił, że działania zostaną przeprowadzone w trzech etapach. Francja otrzyma 200 milionów dawek szczepionki, co pozwoli na zaszczepienie około stu milionów osób. Francuski premier przedstawił rządową strategię podczas konferencji prasowej. "Termin rozpoczęcia szczepień jest kwestią kilku tygodni" - oświadczył Jean Castex. Pierwszy etap rządowego planu ma nastąpić pod koniec grudnia i będzie dotyczył około miliona Francuzów. Szczepione będą osoby starsze przebywające w domach opieki oraz personel medyczny najbardziej narażony na ciężki przebieg choroby. Drugi etap rozpocznie się w marcu. Szczepionkę otrzyma wówczas ponad 14 milionów osób - przede wszystkim pracownicy służby zdrowia i osoby z chorobami współistniejącymi. Trzeci etap nastąpi pod koniec wiosny i będzie dotyczył wszystkich Francuzów. "Szczepionka będzie darmowa dla wszystkich. Rząd przewidział na ten cel półtora miliarda euro w budżecie narodowego systemu pomocy społecznej" - mówił premier Castex. Powtórzył, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

We Włoszech w ciągu doby zmarły 993 osoby zakażone koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii. O trzy tysiące - do 23 225 - wzrosła liczba dobowych infekcji. Najwięcej nowych przypadków wciąż odnotowują Lombardia, Wenecja Euganejska i Kampania. Na stabilnym poziomie pozostaje stosunek pobranych wymazów do liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa. Obecnie to 10 procent. Liczba zakażeń patogenem od początku pandemii we Włoszech przekroczyła milion sześćset tysięcy. Zmarło w sumie ponad 58 tysięcy osób. W ciągu ostatniej doby za ozdrowieńców uznano ponad 23 tysiące pacjentów, a od początku pandemii - ponad 846 tysięcy. Aktualnie we Włoszech zakażonych koronawirusem jest blisko 760 tysięcy osób.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła półtora miliona. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Liczba zakażeń na świecie od początku pandemii to obecnie prawie 65 milionów.

Najwięcej ofiar śmiertelnych koronawirusa jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie dotąd zmarło 280 tysięcy zakażonych osób. Tylko wczoraj w USA odnotowano prawie 2800 zgonów, najwięcej od kwietnia. Z kolei w Brazylii na COVID-19 zmarły dotąd 174 tysiące osób, a w Indiach - 138 tysięcy. Iran z kolei przekroczył właśnie milion zakażeń.

Rosja zaczyna od soboty program masowych szczepień, mimo iż wyprodukowana w Moskwie szczepionka nie przeszła wszystkich niezbędnych testów. W Europie Zachodniej kolejne kraje ogłaszają terminy rozpoczęcia szczepień, pod warunkiem, że Komisja Europejska dopuści do użytku preparaty koncernów Pfizer lub Moderna. "Na początku liczba szczepionek będzie stosunkowo niewielka, dlatego apelujemy, by poszczególne kraje zdecydowały, kto jako pierwszy zostanie zaszczepiony, by maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki będziemy mieć" - mówił na konferencji prasowej szef biura Światowej Organizacji Zdrowia w Europie Hans Kluge.

Tymczasem Facebook zapowiedział, że będzie usuwać wpisy z fałszywymi informacjami na temat szczepionek na koronawirusa. Wcześniej podobną decyzję ogłosiły władze serwisu YouTube.
Kraje europejskie szykują się tymczasem do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń na święta Bożego Narodzenia. W Hiszpanii przy świątecznym stole będzie mogło spotkać się co najwyżej dziesięć osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies