Logo Radio Łódź

Mieszkańcy Lutomierska i okolic nie zgadzają się z planowaną trasą KDP

Trzy tysiące osób podpisało się pod petycją w sprawie przebiegu kolei dużych prędkości w okolicach Lutomierska k. Łodzi.

(Fot. Radosław Wilczek)

Mieszkańcy Lutomierska i okolicznych gmin przekonują, że jeśli KDP będzie przebiegać przez ich gminę, co najmniej 700 rodzin straci pieniądze zainwestowane w budowę i remont budynków. - Nasza gmina szczyci się nieskażonym środowiskiem naturalnym. To jak magnes przyciąga ludzi, którzy się tu osiedlają. Widzimy ciągle dzikie zwierzęta. Wpuszczenie w sam środek tego dzikiego interioru szlaku kolejowego, spowodowałoby rozbicie i zniszczenie środowiska. Na terenie naszej gminy jest las wilamowski ze starym drzewostanem, gdzie jest dużo gatunków rzadkich i chronionych. Nie rozumiemy dlaczego akurat tu miałaby przebiegać ta kolej - mówi Agnieszka Kluba z Komitetu Społeczności gminy Wodzierady.

Konrad Majszyk z Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK odpowiada za budowę Kolei Dużych Prędkości), tłumaczy, że przebieg trasy może się zmienić, a złożona dziś petycja na ręce wójta gminy Lutomiersk, będzie wzięta pod uwagę. - Przebieg linii kolejowej nie został jeszcze ostatecznie wytyczony, wciąż podlega korektom. Wprowadzamy zmiany, proponujemy nowe warianty w ramach rozpoczętych procedur środowiskowych dla odcinka między Łodzią a Sieradzem. Po drugie w ramach trwających konsultacji z gminami wzdłuż planowanej linii, podczas wytyczania tras dla szybkiej kolei naszym celem jest zminimalizowanie kolizji z zabudową mieszkalną i chronionymi terenami zielonymi.

Według inwestora Kolei Dużych Prędkości, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego, jeżeli nie uda się zmienić przebiegu trasy, torowisko będzie można umieścić na estakadzie lub w tunelu.

Plany mają zostać zatwierdzone w 2023 roku. Pociągi z prędkością 250 km/h z Warszawy do Wrocławia mają pojechać w 2028 roku.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies