Logo Radio Łódź

8312 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 8312 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażonych jest 563 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 94 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 317 osób.

Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach: małopolskim 1072 przypadki, mazowieckim 960 i śląskim 852 przypadki.

Resort zdrowia zastrzega, że w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Koronawirus w statystykach:

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 15 726 osób zakażonych koronawirusem
  • Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce to ponad 722 tysiące osób
  • W szpitalach jest zajętych niespełna 20 tys. miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych.
  • Wolnych pozostaje ponad 18,5 tys. łóżek
  • Do respiratorów jest podłączonych 1 835 pacjentów (ogółem dostępnych jest ponad 3 tys. takich urządzeń)
  • Kwarantanną jest objętych ponad 237 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 12 tysięcy
  • W ciągu minionej doby wykonano ponad 30 tys. testów na obecność wirusa
  • Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ponad 1,076 mln zakażeń koronawirusem
  • W sumie zmarło ponad 20 tys. zakażonych osób.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Od przyszłego tygodnia część łóżek covidowych w szpitalach w województwie będzie sukcesywnie przekształcana na tradycyjne, dostępne dla ogółu pacjentów - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Pierwsze decyzje mają dotyczyć 426 łóżek, które wcześniej służyły pacjentom z oddziałów ginekologii i położnictwa, chorób wewnętrznych, chirurgii, kardiologii, neurologii i pediatrii. Czytaj więcej

Mieszkańcy województwa odpowiedzieli na apel i w mikołajkowej zbiórce zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddali ponad 100 litrów życiodajnego płynu. Wydłużają się też listy ozdrowieńców, którzy - po przechorowaniu koronawirusa - chcą oddać osocze. Czytaj więcej

Program Szczepień przeciwko covid-19 to wyzwanie nie tylko logistyczne – oceniają łódzcy lekarze. Większym wyzwaniem wydaje się przekonanie Polaków do udziału w szczepieniach. Rząd zapowiedział, że jutro przedstawi dokument w jego pierwszej wersji, a później rozpoczną się konsultacje ze środowiskiem medycznym i samorządami. Zdaniem dr Tomasza Karaudy ze szpitala Barlickiego w Łodzi, program powinien zawierać również plan przekonywania Polaków do szczepień. - Jeżeli patrzymy za naszą zachodnią granicę czy w stronę Wielkiej Brytanii, to widzimy, że tam wyszczepialność przeciwko grypie sięga 80 procent, u nas to jest zaledwie kilka procent. Wiemy, że co druga osoba nie chce się szczepić. Tymczasem, żeby mówić o efekcie zabezpieczenia - potrzeba zaszczepić 60-70 procent społeczeństwa - tłumaczy dr Karauda. Czytaj więcej

Naukowcy sprawdzą, w jaki sposób pandemia i nauka zdalna wpłynęły na zdrowie i kondycję dzieci. Do lekarzy coraz częściej dochodzą niepokojące sygnały dotyczące siedzącego trybu życia, braku aktywności i pogarszającej się sprawności fizycznej dzieci w wielu rozwojowym. W zdalnym trybie nauczania dzieci spędzają mnóstwo czasu przed komputerem, dziesięciolatki nawet do 8 godzin dziennie. Dlatego lekarze chcą sprawdzić, czy i jaki może mieć to wpływ na ich zdrowie. Czytaj więcej

Rząd przedłuża zakaz lotów. Rada ministrów przyjęła rozporządzenie, w myśl którego do Polski nie będzie można latać z dziewięciu państw. Chodzi o Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Z zakazu wyłączone też będą wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen. Dotychczasowe rozporządzenie traci moc dziś o północy. Nowe regulacje będą obowiązywać od jutra do 31 grudnia.

Premier poinformował, że Polska zakupiła 60 mln dawek szczepionek na COVID-19. - Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów!

Jesteśmy zabezpieczeni - a teraz jest czas na wielkie wyzwanie, czyli implementację Narodowego Programu Szczepień na COVID-19" - napisał Mateusz Morawiecki na swoim profilu na facebooku.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział, że szczepionka przeciwko Covid-19 ochroni przed chorobą, ale nie przed zakażeniem. Wyjaśnił, że osoby zakażone, ale zaszczepione nie będą też zakażać innych.

W Polsce szczepionka przeciwko Covid-19 będzie dobrowolna i darmowa. Wirusolog, profesor Włodzimierz Gut powiedział w Polskim Radiu 24, że szczepionka ma przede wszystkim zabezpieczyć tych, którzy są najbardziej narażeni - osoby pracujące w kontakcie z zakażonymi oraz osoby z wysokiej grupy ryzyka, gdzie zakażenie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia.

Polski rząd podpisał umowę na zakup szczepionki z kilkoma producentami. Są różne metody wytwarzania szczepionki. Profesor Włodzimierz Gut tłumaczył, że teoretycznie najlepsza, messenger RNA, jest jednocześnie najmniej znana i wymaga bardzo sprawnego łańcucha logistycznego. - W przypadku dwóch pozostałych szczepionek, opartych o wektory, "mamy już duże doświadczenie" - zaznaczył wirusolog. Dodał, że w szczepionce produkcji Johnson & Johnson użyto ludzkiego adenowirusa i szczepionka ta może nie zadziałać, jeśli pacjent się z nim zetknął w przeszłości. - W przypadku drugiej ze szczepionek wektorowych to ryzyko nie występuje, bo użyto wirusa małpiego - informował profesor Włodzimierz Gut.

Na potrzeby powszechnych szczepień rząd zakupił 45 milionów dawek szczepionek. Producenci informują o ich ponad 90-procentowej skuteczności. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął nabór placówek leczniczych, które chcą przeprowadzać szczepienia przeciwko Covid-19. Warunki zgłoszenia i formularz aplikacyjny można znaleźć na stronie internetowej Funduszu. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 grudnia.

Po 15 grudnia rząd przekaże informacje o zgłoszonych podmiotach leczniczych do Narodowego Programu Szczepień i o organizacji punktów. Będzie ich w całej Polsce około 8 tysięcy, w tym przynajmniej jeden w każdej gminie. Będą działać również zespoły mobilne. Szczepień będzie mógł dokonywać personel medyczny, w tym pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

 

Koronawirus na świecie

Litwa wprowadziła od dzisiaj ponownie kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski. Można jej uniknąć jeśli będzie się miało ze sobą ważny negatywny wynik testu na Covid-19.

Wymóg dziesięciodniowej samoizolacji po przyjeździe na Litwę wynika z tego, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób na swoich mapach oznaczyło Polskę na szaro. Kolorem tym objęte są państwa, które nie przekazują danych o zakażeniach lub w ciągu ostatnich dni przeprowadzały maksymalnie trzysta testów na 100 tysięcy mieszkańców. W przypadku Polski zmienił się adres strony internetowej, z której pobierane są dane do publikacji. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób jeszcze w piątek podało na Twitterze, że jest w ścisłym kontakcie z polskimi władzami i wspólnie pracuje nad szybkim rozwiązaniem tej niefortunnej sytuacji, co ma znaleźć odzwierciedlenie przy kolejnej aktualizacji map.

Tymczasem kwarantannę na Litwie można obejść posiadając ze sobą negatywny wynik testu na obecność Covid-19. Trzeba go wykonać 48 godzin przed przyjazdem do tego kraju. Test można też wykonać już na miejscu, ale do momentu uzyskania negatywnego wyniku trzeba poddać się samoizolacji. Wszystkie osoby wjeżdżające na Litwę z państw podwyższonego ryzyka muszą zarejestrować się na stronie litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego. Litwini listę krajów, z których po przyjeździe należy poddać się kwarantannie, aktualizują co piątek.

Korea Południowa zmaga się już z trzecią w tym roku falą pandemii koronawirusa. Prezydent Moon Dze In zaapelował dziś o zwiększenie liczby testów, w związku z rosnąca liczbą nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby w Korei Południowej wykryto 615 przypadków zachorowania na Covid-19.

Południowokoreański prezydent chce, aby w akcję powszechnego testowania mieszkańców zaangażowało się wojsko oraz część pracowników administracji publicznej. Masowe testy na obecność koronawirusa w trakcie pierwszej i drugiej fali pandemii w Korei Południowej uznawane są za jedną z przyczyn stosunkowo małej liczby zakażeń w tym kraju. Od początku pandemii w liczącej 52 mln mieszkańców Korei Południowej, koronawirusem zakaziło się do tej pory 38 000 mieszkańców, z czego 549 osób zmarło. Od miesiąca liczba nowych zakażeń sięga tam trzycyfrowych wartości.

Jak poinformowało Koreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania chorób, odsetek pozytywnych wyników testów na Covid-19 pośród wszystkich wykonanych w tym kraju sięgnął ostatnio 4,2procenta, w porównaniu do średniej wynoszącej dla całego kraju - 1,2procenta. W Seulu ponownie zaostrzone mają być zasady dystansu społecznego. Władze Korei Południowej nie stosują zasad tzw. „lockdownu”. Stosunkowo mała względem populacji liczba zakażeń związana jest z rygorystyczną kwarantanną oraz skrupulatną kontrolą wszelkich potencjalnych ognisk zakażeń.

W Austrii wykryto minionej doby 2741 nowych zakażeń koronawirusem, o ponad tysiąc mniej niż wczoraj. Po trzech tygodniach twardego lockdownu dziś władze złagodziły niektóre obostrzenia. Działalność wznowiły między innymi muzea, biblioteki, salony kosmetyczne i centra handlowe.

Zmiany dotyczą także szkół i przedszkoli. Minister zdrowia Rudolf Anschober poinformował, że w większości austriackich szkół od dziś lekcje będą się odbywać stacjonarnie. Została też skrócona godzina policyjna. Otwarte będą znów niektóre ośrodki kultury, przy czym kina, teatry, kasyna i ogrody zoologiczne pozostaną jeszcze zamknięte co najmniej do 23 grudnia. Wtedy rząd kanclerza Sebastiana Kurza ponownie oceni sytuację epidemiczną.

Minister Anschober powiedział, że po trzech tygodniach twardego lockdownu Austria jest gotowa na złagodzenie pierwszych restrykcji. Zastrzegł jednak, że liczba zachorowań jest wciąż wysoka. "Centra handlowe otworzą swoje wrota, ale to nie znaczy, żeby je teraz szturmować. Następne tygodnie będą decydujące" - ostrzegał polityk Zielonych.

Szef resortu przypomniał, że mimo zniesienia niektórych obostrzeń w Austrii obowiązuje nadal "łagodny" lockdown. Wszystkie lokale gastronomiczne, fitness kluby oraz ośrodki rekreacyjne pozostają zamknięte. W zależności od przebiegu pandemii przed świętami mogą jednak zostać otwarte trasy narciarskie.

Amerykański stan Kalifornia zaostrza restrykcje spowodowane pandemią koronawirusa. Od dziś na dużym obszarze stanu zostaną zamknięte kina, muzea, bary i salony fryzjerskie. Obostrzenia mają pomóc w zahamowaniu gwałtownego wzrostu liczby chorych.

Tylko wczoraj w Kalifornii stwierdzono 30 tysięcy nowych infekcji, a liczba hospitalizowanych osób przekroczyła 10 tysięcy. Aż w pięciu regionach liczba wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii spadła poniżej 15 procent. Spowodowało to automatyczne wprowadzenie restrykcji polegających na zamknięciu różnego rodzaju punktów gastronomicznych i usługowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Dodatkowe restrykcje dotyczą największych aglomeracji Kalifornii - Los Angeles, San Francisco i San Diego. Łącznie dotkną one 27 milionów mieszkańców stanu i potrwają do świąt Bożego Narodzenia.

Liczba przypadków koronawirusa rośnie prawie w całych Stanach Zjednoczonych. Tylko w ubiegłym tygodniu 1,3 miliona testów dało wynik pozytywny. W szpitalach z powodu Covid-19 przebywa już ponad 100 tysięcy osób. W grudniu w Stanach Zjednoczonych planowane jest rozpoczęcie szczepień na koronawirusa. W pierwszej kolejności mają je otrzymać pracownicy i podopieczni domów spokojnej starości oraz narażeni na Covid-19 pracownicy służby zdrowia. Dla wszystkich chętnych szczepionka ma być dostępna w maju-czerwcu.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies