Logo Radio Łódź

Ponad 12 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 821 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 12 tys. 168 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 821 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 133 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 435 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 088 346. Dzisiaj (9 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 12 tys. 168 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 821 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 133 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 435 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 21 tys. 160 osób.

  • Ministerstwo Zdrowia informuje, że obecnie jest zajętych 19 tysięcy 459 łóżek dla pacjentów z COVID-19. To o 458 mniej, niż wczoraj. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 29 tysięcy 396 chorych.

  • Dla osób z COVID-19 jest dostępnych 38 tysięcy 230 łóżek. 1800 chorych jest podłączonych do respiratorów. W szpitalach jest 3112 tych urządzeń.

  • W kwarantannie jest 254 tysiące 786 osób. 12 tysięcy 326 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Od początku epidemii wyzdrowiało 768 tysięcy 241 osób.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W Łodzi mają się pojawić centra szczepień i mobilne punkty, które dowiozą szczepionkę do seniorów. Czytaj więcej

Do lekarzy coraz częściej dochodzą niepokojące sygnały dotyczące siedzącego trybu życia, braku aktywności i pogarszającej się sprawności fizycznej dzieci w wielu rozwojowym. Czytaj więcej

Przed meczem 16. kolejki Fortuna 1 Ligi Bruk-Bet Termalica Nieciecza-ŁKS Łódź w łódzkim zespole przeprowadzono badania na obecność wirusa SARS-CoV-2, które w sześciu przypadkach dały wynik pozytywny. Czytaj więcej

U chłopca rozpoznano nową chorobę - PIMS - wieloukładowy zespół zapalny po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Samo zakażenie dziecko przeszło bezobjawowo. Czytaj więcej

Zobacz także: NFZ prowadzi nabór chętnych, którzy będą szczepić Polaków przeciwko koronawirusowi

Spółka może udostępnić zamrażarki, w których można bezpiecznie przechować szczepionki przeciwko koronawirusowi. Czytaj więcej

Łódzcy radni PiS zarzucają, że władze Łodzi nic nie robią w kwestii walki z koronawirusem. Miejscy urzędnicy odpowiadają, że tą sprawą musi zajmować się rząd, a mimo to Łódź wydała już 50 mln zł. Czytaj więcej

W związku z walką z epidemią koronawirusa, do szpitali w województwie łódzkim m.in. trafiło 100 respiratorów i 250 kardiomonitorów. Czytaj więcej

Lekarze walczący z epidemią koronawirusa apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które - jak potwierdzają badania - pomaga w leczeniu chorych na Covid-19. Czytaj więcej

Pierwsze szczepionki mogą trafić do Polski w styczniu

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że pierwsze szczepionki na koronawirusa mogą trafić do Polski w styczniu. Konkretna data będzie uzależniona od terminu zaakceptowania szczepionek przez Europejską Agencję Leków oraz od dostaw od producentów.

Gość Programu 1. Polskiego Radia dodał, że istnieje szansa, że szczepienia w Polsce rozpoczną się w połowie stycznia, a w pierwszym etapie zaszczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia, jako grupa największego ryzyka. Wyraził jednocześnie nadzieję, że masowy udział personelu medycznego w szczepieniach przekona Polaków, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

W kolejnych etapach zaszczepić będą się mogli pensjonariusze domów opieki, osoby starsze oraz służby mundurowe. Na szczepienia będą kierowali lekarze rodzinni, a szczepionki będą dostępne w przychodniach, szpitalach oraz mobilnych punktach szczepień. W dużych miastach mają także działać centra szczepień w szpitalach tymczasowych.
Wiceminister Waldemar Kraska zapewnił jednocześnie, że szczepionki będą bezpieczne, ponieważ ich producenci zachowali wszelkie procedury jeśli chodzi o jakość i bezpieczeństwo.
"Wszystkie fazy kliniczne, a wiemy że tych faz jest trzy przy powstawaniu nowego leku, także zostały w pełni zachowane. Ta szczepionka przeszłą taką samą procedurę jak szczepionka na grypę" - mówił wiceminister Waldemar Kraska.

Dodał, że do czasu uzyskania odporności populacyjnej nadal będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Maseczki będą musiały nosić także osoby zaszczepione na koronawirusa.

W Sejmie m.in. poprawki Senatu do tarczy branżowej

Posłowie zajmują się między innymi poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która ma wspomóc firmy szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa. Narzędzia wsparcia zawarte w tarczy branżowej to świadczenia postojowe, mikrodotacje w wysokości 5 tysięcy złotych i zwolnienia z ZUS. Senatorowie wnieśli do nowelizacji ponad 450 poprawek. Poszerzają one katalog firm, które będą mogły korzystać z pomocy o branżę gastronomiczną, catering, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się za przyjęciem części senackich poprawek.
Odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne. Dostosowuje on polskie prawo do unijnych przepisów. Chodzi o usprawnienie systemu pomiarów. Dzięki niemu, gospodarstwa domowe będą rozliczane za energię elektryczną według rzeczywistego zużycia, a nie zgodnie z prognozami oraz bez konieczności fizycznej obecności inkasenta.

Posłowie rozpoczną prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy - Kodeks postępowania karnego, który uściśla i doprecyzowuje obowiązujące przepisy odnoszące się do gwarancji procesowych przysługujących pokrzywdzonym.

Sejm zajmie się też wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Na 11.45 zaplanowano posiedzenie komisji administracji i spraw wewnętrznych, która ma wniosek zaopiniować.

Ze wstępnego harmonogramu obrad wynika, że w czwartek o 17.00 premier przedstawi informację rządu na temat stanu przygotowania podmiotów leczniczych na zwiększoną liczbę zachorowań na COVID-19 oraz działań podjętych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie w ciągu minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 276 osób. To najwyższa liczba ofiar koronawirusa w tym kraju od początku pandemii. Zdiagnozowano ponad 12 500 nowych zakażeń. Najwięcej zakażeń zarejestrowano w ukraińskiej stolicy i obwodzie odeskim na południu kraju. Jednocześnie, kolejny raz w ciągu ostatnich dni ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia poinformowało o większej liczbie wyzdrowień w porównaniu do liczby zakażeń. W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 14 tysięcy takich przypadków.

W Rosji brakuje szczepionek przeciwko koronawirusowi. W ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin polecił rozpoczęcie szczepień na dużą skalę. Według agencji Interfax do wielu regionów dostarczono niewielkie ilości preparatu. Wcześniej część niezależnych mediów poinformowała, że rodzima szczepionka Sputnik V nie przeszła jeszcze wszystkich testów. Radio Echo Moskwy, powołując się na ustalenia agencji Interfax, podało, że w obwodzie leningradzkim szczepionek wystarczy jedynie dla lekarzy. W Republice Karelii lokalne ministerstwo zdrowia potwierdziło, że otrzymało około 500 doz. W obwodzie wołogodzkim resort zdrowia dostał tylko 42 dozy. Według rządowych planów w Rosji zaszczepieni mają być pracownicy służby zdrowia, lokalnych urzędów i nauczyciele. Preparatu na razie nie dostaną kobiety ciężarne i karmiące matki, przewlekle chorzy, nieletni i osoby powyżej 60. roku życia. Rosyjska szczepionka jest krytykowana przez część specjalistów w Rosji i w krajach zachodnich, ponieważ nie przeszła jeszcze wszystkich testów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 634 osoby zakażone koronawirusem, o ponad 100 więcej niż wczoraj. Liczba zgonów od początku pandemii przekroczyła w tym kraju 61 tysięcy. Inne statystyki wskazują na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Dziś wykryto blisko 15 tysięcy nowych zakażeń, o ponad tysiąc więcej niż wczoraj, ale wykonano o wiele więcej testów. Odsetek pozytywnych wyników spadł po raz pierwszy w drugiej fazie pandemii poniżej 10 procent. Najwięcej nowych zakażeń - ponad trzy tysiące - stwierdzono znów w Wenecji Euganejskiej.
Liczba hospitalizowanych spadła o niemal 500, do nieco powyżej 30 tysięcy. O 11 tysięcy. zmniejszyła się liczba wykrytych aktywnych przypadków. Jest ich dziś nieco ponad 735 tysięcy. Eksperci - komentując wciąż wysoką liczbę zgonów - przewidują, że pod koniec przyszłego tygodnia Włochy będą krajem, w którym umiera najwięcej zakażonych koronawirusem w
całej Europie.

"Dziś rozpoczyna się kontratak przeciwko wspólnemu wrogowi" - tak o szczepionce przeciwko koronawirusowi mówi brytyjski minister zdrowia. Zjednoczone Królestwo szczepi od dziś pierwszych mieszkańców. Ale były dyrektor w Światowej Organizacji Zdrowia przestrzega polityków przez triumfalizmem i podkreśla, że to przed nimi stoją teraz największe wyzwania.
Do historii przeszła licząca sobie 90 lat pani Margaret Keenan, urodzona w Irlandii Północnej, ale mieszkająca w Coventry. To ona jako pierwsza otrzymała zastrzyk: pierwszą z dwóch dawek szczepionki, która ma ją uodpornić na koronawirusa i dać światu nadzieję na powrót do normalności. "Dziś można świętować" - powiedział w Izbie Gmin Matt Hancock, szef ministerstwa zdrowia, dodając, że przed służbą zdrowa jest teraz "heraklejski wysiłek", który lekarze i pielęgniarki podejmą zgodnie z misją stworzonej tuż po wojnie Narodowej Służby Zdrowia: "zapewnić ludziom pomoc według ich potrzeb, a nie zdolności do zapłacenia" - podkreślał minister, dodając, że "ten prosty zastrzyk to świadectwo ludzkiego geniuszu, wysiłku nauki i ciężkiej pracy wielu ludzi". "To będzie wielkie logistyczne wyzwanie" - podkreśla profesor Karol Sikora z Buckingham University, były szef programu onkologicznego w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). I przestrzega, że "dla polityków szczepionka to odpowiedź, panaceum. Można sobie zrobić wesołe zdjęcie, w telewizji pojawią się miłe, starsze panie przyjmujące zastrzyk. Ale to nie koniec". Rozmówca Polskiego Radia wylicza: "po pierwsze trzeba zaszczepić teraz resztę populacji. A co więcej - musimy przetrwać święta Bożego Narodzenia. Spotykać się będą przyjaciele, rodziny, tańcząc i pijąc, co jest zrozumiałe. Przed politykami są teraz potężne wyzwania". Skalę wyzwań podkreślił też na koniec swej przemowy Matt Hancock, apelując o dyscyplinę. "Nie zmarnujmy tego" - powiedział minister.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies