Logo Radio Łódź

838 nowych zakażeń koronawirusem w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 13 tys. 110 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 838 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 132 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 412 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 115 201. Dzisiaj (11 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 13 tys. 110 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 838 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 132 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 412 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 22 tys. 174 osób.

  • W Polsce w ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 23 tysiące 327 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Od początku pandemii w sumie zarejestrowano 815 tysięcy 356 ozdrowieńców.

  • Zajętych jest 18 tysięcy 941 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 i 1766 respiratorów. Wolnych pozostaje 19 tysięcy 116 miejsc "covidowych" i 1354 respiratory.

  • Kwarantanną objęto 240 tysięcy 381 osób, a nadzorem epidemiologicznym 11 tysięcy 493 osoby.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Niewykluczone, że w łódzkiej archikatedrze zostaną odprawione dwie pasterki w noc wigilijną. Takiej ewentualności nie wyklucza metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś, który był gościem Radia Łódź. Jak mówi, będzie rozmawiał z księżmi, żeby podobne rozwiązanie wprowadzić również w innych kościołach archidiecezji. Miałoby to umożliwić uczestnictwo we mszy większej liczbie osób, przy wciąż obowiązujących obostrzeniach epidemicznych. Czytaj więcej

W Łodzi mają się pojawić centra szczepień i mobilne punkty, które dowiozą szczepionkę do seniorów. Czytaj więcej

Do lekarzy coraz częściej dochodzą niepokojące sygnały dotyczące siedzącego trybu życia, braku aktywności i pogarszającej się sprawności fizycznej dzieci w wielu rozwojowym. Czytaj więcej

U chłopca rozpoznano nową chorobę - PIMS - wieloukładowy zespół zapalny po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Samo zakażenie dziecko przeszło bezobjawowo. Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Spółka może udostępnić zamrażarki, w których można bezpiecznie przechować szczepionki przeciwko koronawirusowi. Czytaj więcej

Łódzcy radni PiS zarzucają, że władze Łodzi nic nie robią w kwestii walki z koronawirusem. Miejscy urzędnicy odpowiadają, że tą sprawą musi zajmować się rząd, a mimo to Łódź wydała już 50 mln zł. Czytaj więcej

Ostatni dzień zgłoszeń placówek do szczepień przeciw koronawirusowi

Do dzisiaj (11 grudnia) Narodowy Fundusz Zdrowia zbiera zgłoszenia od placówek medycznych, które chcą wziąć udział w akcji szczepień przeciw koronawirusowi.

Doktor Paweł Żuk z Centrum Medyczno-Diagnostycznego z siedzibą w Siedlcach powiedział, że NFZ stawia pewne wymagania, dlatego nie każda placówka będzie mogła sprostać operacji szczepień. Kluczowe będą ich możliwości logistyczne. Jedna ze szczepionek wymaga przechowywania w temperaturze poniżej -70 stopni. Na pięć dni może być wyjęta do lodówki, do temperatury między 2 a 8 stopni. Z jednego pojemnika można zaszczepić pięć osób.

Paweł Żuk dodał, że przychodnia oprócz podawania szczepionek w swojej siedzibie musi też zorganizować zespoły wyjazdowe, które będą szczepiły pacjentów w ich domach. Wyzwaniem będzie również stworzenie systemu rejestracji szczepień oraz zgłaszania ewentualnych skutków ubocznych. Wyboru placówek, które będą prowadziły szczepienia przeciw koronawirusowi NFZ ma dokonać do 17 grudnia.

Koronawirus a ferie zimowe

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że ferie zimowe powinniśmy spędzić w domach. W rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceminister podkreślił, że w czasie pandemii koronawirusa powinniśmy myśleć o zdrowiu własnym i najbliższych.

Waldemar Kraska dodał, że rząd prawdopodobnie nie zmieni swych decyzji w sprawie ferii i ośrodków narciarskich, gdyż trzeba zapobiec kolejnej fali zachorowań. Podkreślił, że ciągle jest dość dużo nowych zakażeń. "Myślę, że tutaj nie będzie żadnych ustępstw, ponieważ pójście na umożliwienie wypoczynku w różnych terminach i dość duża kumulacja ludzi, szczególnie na stokach narciarskich, może spowodować koleją falę zakażeń, a chcemy tego uniknąć" - powiedział wiceminister zdrowia. Przyznał, że decyzja o zamknięciu hoteli i ośrodków wypoczynkowych nie była łatwa, ale mamy do czynienia ze szczególną sytuacją.

Minister Adam Niedzielski: Wprowadzone obostrzenia doprowadziły do spadku zachorowań

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił w Sejmie, że wprowadzone pod koniec listopada obostrzenia doprowadziły do zahamowania wzrostu zachorowań na COVID-19. Szef resortu zdrowia przedstawił informację o działaniach rządu podjętych w walce z epidemią.

Zaznaczył, że obostrzenia przyniosły efekty. "Zamknięcie szkół, przejście na zdalne nauczanie, ograniczenie handlu, ograniczenie podróży - wszystko przyczyniło się do tego, że mamy mniejszą liczbę zachorowań i możemy z większym spokojem patrzeć w przyszłość" - podkreślił.

Minister zastrzegł jednak, że sytuacja jest lepsza niż 3-4 tygodnie temu, ale to nie znaczy, że jesteśmy w pełni bezpieczni. "Trzeba z rozwagą podejmować decyzje o luzowaniu obostrzeń, bo widmo trzeciej fali pandemii cały czas nam zagraża" - dodał. "Dlatego jako rząd będziemy namawiać do tego, żeby decyzje o luzowaniu obostrzeń o tym w jaki sposób będziemy spędzali najbliższy czas, były decyzjami rozważnymi" - oświadczył minister. Jako przykład wskazał Czechów, którzy luzując z dnia na dzień obostrzenia z lidera walki z pandemią, stali się liderem w Europie w liczbie zachorowań w przeliczeniu na 100 tysięcy ludności.

Minister podkreślił, że przygotowania do zwiększonej liczby zakażeń obejmowały miedzy innymi zabezpieczenie miejsc w szpitalach dla pacjentów "covidowych" oraz respiratorów. Od końca października do końca listopada liczba łóżek dla osób zakażonych koronawirusem podwoiła się i wyniosła 40 tysięcy, z czego 15 tysięcy łózek było wolnych.

Koronawirus na świecie

Minionej doby liczba nowych zakażeń koronawirusem sięgnęła w Niemczech prawie 30 tysięcy. Zmarło 598 osób. To pod oboma względami najwięcej od początku pandemii. Coraz więcej niemieckich polityków domaga się natychmiastowego wprowadzenia twardego lockdownu. Sytuacja pogorszyła się szczególnie w Saksonii, gdzie zaostrzone restrykcje będą obowiązywać już od poniedziałku. Przedwczoraj stan klęski żywiołowej ogłosiła Bawaria. Jako że obecne obostrzenia nie przyniosły dotąd zamierzonych rezultatów, premier tego landu domaga się ich rozciągnięcia na cały kraj. "Trudno o lepszy czas na wprowadzenie całkowitej blokady niż te dwa tygodnie między 27 grudnia a 10 stycznia, kiedy wiele firm i tak zawiesza swoją działalność" - powiedział Markus Söder. Gwałtowny przyrost zakażeń koronawirusem zaobserwowano również w Berlinie. Burmistrz Michael Müller zasugerował, że w stolicy ferie zimowe zaczną się wcześniej lub zostaną przedłużone. Podobnego zdania jest premier Nadrenii Północnej-Westfalii, Armin Laschet. "W tym czasie lockdown nie wyrządzi większych szkód gospodarce, a dzieci i tak nie chodzą do szkoły" - tłumaczy polityk CDU. W niedzielę kanclerz Angela Merkel chce się porozumieć z rządami landów w sprawie podjęcia dalszych działań.

Milion 581 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 69,5 miliona zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Najgorsza sytuacja jest teraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie każdego dnia koronawirusem zakaża się ponad 200 tysięcy osób, a w środę zmarło ponad 3 tysiące osób czyli więcej niż w zamachach z 11 września. Władzę stanowe Oklahomy, Pensylwanii oraz Virginii wprowadzają właśnie kolejne obostrzenia.

Eksperci amerykańskiej Federalnej Agencji Leków pozytywnie zaopiniowali szczepionkę koncernu Pfizer. Oznacza to, że prawdopodobnie w ciągu kilku dni władze dadzą zielone światło na szczepienia w USA. Wcześniej, podobną decyzję podjęto w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Bahrajnie.

W Europie rząd Francji zapowiedział wprowadzenie godziny policyjnej między 20 a 6 rano. Będzie ona obowiązywała także w Sylwestra, co oznacza, że nie będzie można zorganizować imprez na przywitanie roku.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Władze Korei Południowej przez którą przechodzi trzecia fala wirusa ostrzegają, że w najbliższych dniach liczba nowych zachorowań może być rekordowo duża.

Tegoroczne Noble wręczane wirtualnie

Bez wielkiej pompy i długich przemówień wręczono tegoroczne Nagrody Nobla. Ze względu na pandemię koronawirusa doroczne uroczystości zorganizowano tym razem w formule internetowej. Laureaci ze wszystkich dziedzin odbierali wyróżnienia w domach, a z prowadzącymi łączyli się przez internet.

To były ceremonie inne niż dotychczas. Na scenach w Oslo wręczono pokojowego Nobla, a w Sztokholmie nagrody w pozostałych dziedzinach. Widownie były jednak puste, a laureaci siedzieli w swoich domach. Uroczystości uświetniły zespoły muzyczne, ale artyści siedzieli tak, by utrzymać dystans do siebie.

Pokojowego Nobla otrzymał Światowy Program Żywienia, agenda ONZ, która zajmuje się walką z głodem. “270 milionów osób na świecie jest zagrożonych głodem. Jeśli temu nie zaradzimy, to pandemia będzie niczym w porównaniu ze skutkami tego głodu” - mówił szef agendy David Beasley z siedziby organizacji w Rzymie.

Nobla z medycyny otrzymali amerykańscy naukowcy, którzy odkryli wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C. Wyróżnienie z fizyki przyznano naukowcom, zajmującym się czarną dziurą, a z chemii specjalistkom od DNA. Nobel z ekonomii trafił do Amerykanów zajmujących się aukcjami, a laureatką literackiej nagrody została amerykańska poetka Louise Glück.

Ze względu na pandemię organizatorzy przenieśli tradycyjne noblowskie wykłady na przyszły rok.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies