Logo Radio Łódź

11 953 nowe zakażenia koronawirusem, 767 w Łódzkiem [RAPORT]

Resort zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 11 tys. 953 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, 431 osób zmarło. W Łódzkiem zakażonych jest kolejne 767 osób, w ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 37 osób.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach: wielkopolskim (1555), mazowieckim: (1318) i kujawsko-pomorskim (1138), a najmniej w opolskim (251), świętokrzyskim (231) i podlaskim (230). 150 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Koronawirus w statystykach:

 • Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ponad 1,171 mln zakażeń koronawirusem
 • W sumie zmarło w Polsce 24 345 zakażonych osób
 • W ciągu minionej doby w Polsce wyzdrowiało 10 699 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że łączna liczba ozdrowieńców wzrosła do 903 349
 • W szpitalach jest zajętych 18 707 miejsc przeznaczonych dla pacjentów "covidowych", wolnych pozostaje prawie 18 tys. łóżek
 • Do respiratorów jest podłączonych 1 721 pacjentów, a wolnych pozostaje ponad 1 300 takich urządzeń
 • Kwarantanną jest objętych ponad 203 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 9 tysięcy.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Koronawirus w Polsce i w regionie:

32 szpitale w województwie łódzkim, w tym 11 w Łodzi, znalazło się na liście tzw. szpitali węzłowych. W tych szpitalach będzie szczepiony przeciw COVID 19 personel medyczny i niemedyczny, zarówno z tych placówek, jak i z innych szpitali, z przychodni i aptek.

Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane osób, które zostaną zaszczepione w konkretnej placówce. W całej Polsce szpitali węzłowych jest 509. Na liście nie ujęto placówek, które zadeklarowały, że zaszczepią tylko swój personel.

Zgodnie z zapowiedziami, medycy i osoby pracujące w administracji służby zdrowia mają być szczepieni w pierwszej kolejności, na tak zwanym etapie zerowym programu szczepień. Jak podaje resort zdrowia - to około miliona osób. 

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Przedstawiając plan, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska ma zakontraktowanych ponad 60 milionów dawek szczepionek od sześciu firm. Przeznaczy na nie około trzech miliardów złotych. W pierwszej dostawie Polska ma zagwarantowane milion sto tysięcy dawek szczepionki, co pozwoli zaszczepić 550 tysięcy osób.

Narodowy Program Szczepień przewiduje, że jako pierwsi zostaną zaszczepieni pracownicy sektora medycznego - nie tylko lekarze, lecz także pracownicy szpitali i przychodni, w tym salowe i administracja, potem seniorzy - osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe zaangażowane w walkę z epidemią oraz mieszkańcy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Kierując się opiniami zebranymi podczas konsultacji rząd chce stosunkowo szybko zaszczepić też nauczycieli. Szczepienia mają być dobrowolne i bezpłatne.

Przedsiębiorcy chcący skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0 i tym samym ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dokumentów rozliczeniowych nie muszą składać wszyscy przedsiębiorcy. Zwolnienie z comiesięcznego ich składania przysługuje wówczas, gdy w ostatnio złożonych dokumentach zadeklarowana została kwota w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek. Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia - w okresie pierwszych 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Ze składania dokumentów zwolnieni są również przedsiębiorcy korzystający z "Małego ZUS plus". Zwolnienie obejmuje też rodzica, który rozlicza składki za nianię, jeśli została za nią wykazana podstawa wymiaru składek nie wyższa niż 50 procent minimalnego wynagrodzenia lub nie wyższa niż minimalne wynagrodzenie dla umowy zawartej przed 1 stycznia 2018 roku.

Deklaracji nie muszą też składać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, które opłacają składki tylko za siebie z podstawą wymiaru nie niższą niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Koronawirus na świecie

 • Ukraina. Szczepionki przeciw koronawirusowi pojawią się pod koniec marca. Zapowiedziało to ukraińskie ministerstwo zdrowia. Nad Dnieprem utrzymuje się wysoka liczba zakażeń SARS-CoV-2. Jak poinformował minister zdrowia Maksym Stepanow, Ukrainie, w ramach programu COVAX, obiecano 8 mln porcji szczepionek. Ma ich wystarczyć dla 4 mln osób. Pierwsze dostawy zaplanowane są na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Tymczasem w ciągu ostatniej doby zakażenie wykryto u 12 tys. osób. Do szpitali trafiło ok. 3 tys. chorych, zmarły 252 osoby. Najwięcej zakażeń wykrywanych jest w ukraińskiej stolicy. Tutaj, od początku trwania pandemii zakażenie wykryto u niemal 100 tys. osób.
 • Łotwa. Wczoraj stwierdzono 1023 nowe przypadki COVID-19. To pierwszy raz, kiedy dzienna liczba przypadków przekroczyła tysiąc. Władze informują, że poprzedniej doby wykonano prawie 10 tys. testów. Dzisiaj łotewski rząd ma ogłosić nowe ograniczenia, które zaczną obowiązywać od 21 grudnia. Wśród propozycji jest dalsze ograniczanie działalności placówek handlowych. Władze zapewniają, że nie wprowadzą godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się. Stan wyjątkowy na Łotwie został pod koniec listopada przedłużony do 11 stycznia.
 • Litwa: Sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana, wczoraj potwierdzono tu rekordową liczbę 3418 nowych zakażeń koronawirusem, a na terenie kraju wprowadzono wiele nowych obostrzeń. Mieszkańcy nie mogą się przemieszczać. Policja zaczęła kontrolować kierowców i zapowiedziała całkowitą blokadę dróg od najbliższego weekendu. Na Litwie czynne są jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Część ograniczeń ma obowiązywać do 3 stycznia, ale stan społecznej kwarantanny został przedłużony do 31 stycznia.
 • Estonia. Wczoraj COVID-19 zdiagnozowano u 590 mieszkańców kraju. Przedstawicielka Rady ds. Zdrowia powiedziała na konferencji prasowej, że w Estonii liczba nowych przypadków od jakiegoś czasu się zmniejsza i widać oznaki stabilizacji sytuacji. Władze kraju w dalszym ciągu jednak zalecają mieszkańcom, aby Boże Narodzenie spędzić w gronie najbliższej rodziny.
 • Słowacja. Władze wprowadzają od soboty częściowy lockdown. Zacznie obowiązywać zakaz wychodzenia z domu. Zamknięta zostanie też większość sklepów. Od soboty na Słowacji działać będą mogły tylko sklepy oferujące produkty pierwszej potrzeby. Zakaz wychodzenia z domu nie będzie dotyczył m.in. zakupów i wizyt u lekarza. Dozwolone będą spacery w parkach i lasach, a także uprawianie sportu na świeżym powietrzu, w tym narciarstwa. Nowe ograniczenia będą obowiązywały w trakcie świąt. Ogłaszając zasady, słowacki minister zdrowia Marek Krajčí zaapelował, aby w świątecznych spotkaniach nie uczestniczyły osoby z więcej niż dwóch gospodarstw domowych. - Chcemy poprosić naszych obywateli, aby zastanowili się, z kim usiądą do kolacji wigilijnej i spędzą święta Bożego Narodzenia. Aby później postępowali zgodnie z zaleceniami rządu i nie odwiedzali innych bliskich oraz znajomych - powiedział minister. Marek Krajčí dodał, że wirus rozprzestrzenia się obecnie w niekontrolowany sposób, a sytuacja na Słowacji nie była jeszcze tak poważna.
  We wtorek testy PCR i antygenowe wykazały rekordową liczbę niespełna ośmiu tysięcy nowych zakażeń.
 • Niemcy. Minister zdrowia Jens Spahn liczy, że już dzień po Bożym Narodzeniu Niemcy będą mogli rozpocząć szczepienia na COVID-19. W pierwszej fazie priorytetowo potraktowane zostaną grupy podwyższonego ryzyka. Niemieckie władze muszą jeszcze poczekać na zatwierdzenie nowego preparatu przez Europejską Agencję Leków. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 21 grudnia i musi następnie zostać rozpatrzona przez unijnych komisarzy. Minister zdrowia oświadczył, że szczepienie ruszy 27 grudnia. Opracowane przez koncerny Pfizer i BioNTech lekarstwo trafi najpierw do domów opieki. Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem jest w Niemczech wciąż wysoki. Berlińska placówka Instytutu Roberta Kocha poinformowała o niemal 27 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Na COVID-19 zmarło 698 osób. Od wczoraj obowiązuje w Niemczech prawie całkowity lockdown. Zamknięte zostały m.in. szkoły, przedszkola, centra handlowe i zakłady fryzjerskie. Ośrodki kultury i parki rozrywki zamknięto już na początku listopada. Do 10 stycznia wiele firm musi kontynuować swoją działalność w trybie zdalnym.

 • USA. Pandemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych nie słabnie. Minionej doby padły kolejne rekordy liczby infekcji, hospitalizacji i ofiar śmiertelnych. Równocześnie w USA trwa akcja szczepień. Jutro publicznie zaszczepiony zostanie wiceprezydent Mike Pence. Wczoraj stwierdzono w USA 230 tys. infekcji. Liczba chorych na COVID-19 przebywających w szpitalach przekroczyła 113 tysięcy. To prawie dwukrotnie więcej niż podczas pierwszej, wiosennej fali pandemii. W wielu rejonach kraju szpitale są przepełnione. W ciągu ostatniej doby zmarło 3400 osób. Liczba przypadków koronawirusa rośnie niemal w całym kraju. W samej Kalifornii zanotowano ponad 40 tys. przypadków. Na większości obszaru tego stanu zamknięto bary, punkty fryzjerskie, salony kosmetyczne, place zabaw, a nawet ogródki restauracji. Tak drastyczny lockdown wywołał protesty. Od poniedziałku w USA trwają szczepienia na COVID-19. Wczoraj szczepionkę firmy Pfizer dostarczono do kolejnych 66 punktów na terenie całego kraju. Niewykluczone, że już dziś federalna Agencja Żywności i Leków zatwierdzi do dystrybucji szczepionkę koncernu Moderna. Jutro w Białym Domu wiceprezydent Mike Pence i jego zona Karen Pence zostaną zaszczepieni na COVID-19 przed kamerami telewizyjnymi. Ma to zwiększyć zaufanie opinii publicznej, że szczepionka jest bezpieczna. Według sondaży jedna trzecia Amerykanów sceptycznie podchodzi do szczepień na koronawirusa. W przyszłym tygodniu zaszczepiony ma zostać prezydent-elekt Joe Biden.

IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies