Logo Radio Łódź

Ponad 12 tys. przypadków koronawirusa w Polsce, w tym 859 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 12 tys. 361 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 859 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 104 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 368 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 226 883. Dzisiaj (23 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 12 tys. 361 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 859 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 104 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 368 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 26 tys. 255 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 10 906 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce przekroczyła 965 tysięcy osób.

  • W szpitalach przebywa obecnie niespełna 18 tysięcy pacjentów "covidowych". Wolnych pozostaje ponad 17 i pół tysiąca łóżek.

  • Do respiratorów jest podłączonych 1 639 pacjentów, a wolnych pozostaje ponad 1 400 takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych prawie 177 tysięcy osób, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 9 tysięcy.

Gość po 8. w środę (23 grudnia) to radca prawny Noemi Chudzik. Tomasz Lasota rozmawia m.in. o nowych obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Ile osób będzie mogło spotkać się podczas wigilijnej kolacji? Na czym będzie polegało i kogo dotyczyło ograniczenie w przemieszczaniu się w noc sylwestrową? Kto będzie mógł legalnie zameldować się w hotelu, czy skorzystać z siłowni lub aquaparku?

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Komisarz wyborczy w Łodzi zawiesił zaplanowane na 10 stycznia referendum w sprawie odwołania burmistrz Krośniewic - Katarzyny Erdman. Powodem takiej decyzji ma być "zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa". Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Szpitale węzłowe to placówki, które będą szczepić przeciw Covid-19 pracowników ochrony zdrowia. Na liście są m.in łódzkie szpitale im. Biegańskiego i Barlickiego, a także szpital w Rawie Mazowieckiej. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

24 grudnia wyjątkowo bez godzin dla seniorów

24 grudnia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wyjątkowo nie będą obowiązywały godziny dla seniorów. Oznacza to, że w Wigilię, między 10.00 a 12.00 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy będą mogli robić wszyscy, a nie tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Godziny dla seniorów wprowadzone zostały w trosce o ich zdrowie w obliczu pandemii koronawirusa - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Przypomina, że osoby starsze mogą liczyć na zrobienie zakupów przez wolontariuszy działających w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Nie muszą wychodzić z domu. Wystarczy, że zadzwonią na infolinię 22 505 11 11 i poproszą o pomoc.

Wielu seniorów robi jednak zakupy osobiście. W Wigilię godziny dla nich zostały zniesione z powodu skróconych godzin pracy. Handel może działać do godziny 14.00 ale w praktyce sklepy zamykane są już o 13.00 - 13.30.

Wiceminister W. Kraska o szczepieniach

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przewiduje, że szczepienia przeciwko koronawirusowi dla grupy ryzyka mogą zacząć się na przełomie stycznia i lutego. Już w najbliższą niedzielę ruszą szczepienia w "grupie zero", czyli wśród medyków, a w dalszej kolejności preparat przeciwko COVID-19 otrzymają osoby z fazy pierwszej, czyli między innymi seniorzy, nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Wiceminister Kraska podkreślał w Polskim Radiu 24, że seniorzy powinni być zaszczepieni jak najszybciej. Wyraził nadzieję, że program szczepień spotka się z dużym odzewem wśród osób powyżej 60. roku życia. "Myślę, że to jest koniec stycznia, początek lutego, kiedy zaczniemy właśnie szczepić tę grupę ryzyka" - oświadczył wiceminister. Dodał, że w tej grupie są też osoby pracujące w zawodach, które wiążą się z częstym kontaktem z innymi osobami.

Waldemar Kraska dodał, że to właśnie seniorom szczególnie doskwiera brak kontaktów z najbliższymi, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Pierwsze 10 tysięcy dawek szczepionki dotrze do Polski 26 grudnia. Szczepienia rozpoczną się dzień później w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Do końca stycznia do Polski ma zostać dostarczonych w sumie półtora miliona szczepionek.

W poniedziałek Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska dopuściły szczepionkę wyprodukowaną przez konsorcjum Pfizer-BioNTech do dystrybucji w krajach Unii Europejskiej.

Handlowa "Solidarność" apeluje, by nie odkładać zakupów na ostatni moment

Handlowa Solidarność apeluje do klientów, by nie odkładali zakupów na ostatni moment. Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Alfred Bujara - przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność", wiele osób będzie jeszcze uzupełniać braki w zapasach na wigilijny stół czy szukać prezentów pod choinkę. "Nie odkładajmy tego na jutro, tym bardziej, że w wigilię sklepy będą otwarte krócej - zwraca uwagę Alfred Bujara". Dodaje, że jutro nie będzie też godzin dla seniorów i kieruje apel do nich, by nie pozostawiali zakupów na jutro.

Godziny dla seniorów zostają, ale w wigilię, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wyjątkowo nie będą obowiązywały. Przepisy, które pozwalają dokonywać zakupów w dni powszednie w godzinach 10.00-12.00 tylko osobom po 60. roku życia, obowiązują od października.

Koronawirus na świecie

Pierwszy zwierzchnik prawosławnej Cerkwi w niepodległej Białorusi został przewieziony do szpitala w Mińsku. Niezależne białoruskie media poinformowały, że u metropolity Filareta wykryto zakażenie koronawirusem. Metropolita Filaret ma 85. lat. Portal internetowy białoruskiej cerkwi "church.by" poinformował, że został przewieziony do szpitala na leczenie "ze względu na wiek". Obecny zwierzchnik białoruskiej Cerkwi metropolita Beniamin zaapelował do wiernych o wzmocnienie modłów w intencji wyzdrowienia swojego poprzednika oraz wezwał ludzi aby zwracali uwagę na swoje zdrowie. Metropolita Filaret pochodzi z Rosji. Urząd zwierzchnika Cerkwi na Białorusi objął jeszcze w czasach radzieckich w 1978 roku. Na emeryturę przeszedł w 2013 roku i od tego czasu ma status honorowego zwierzchnika białoruskiej Cerkwi.

W najbliższą niedzielę mają rozpocząć się masowe szczepienia na koronawirusa w co najmniej kilku krajach Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o Francję, Niemcy i Polskę. Po Nowym Roku z kolei zgodę na wejście na unijny rynek ma dostać kolejna ze szczepionek. Równocześnie jednak nie kończy się kryzys, związany z nową odmianą wirusa wykrytą w Wielkiej Brytanii. Kraj ten jest w dużej części odcięty od świata.

W kilkanaście godzin po ostatecznej zgodzie na wejście szczepionki firm Pfizer i BioNTech na unijny rynek kolejne kraje deklarują datę rozpoczęcia masowych szczepień. Najszybciej proces ten ma się rozpocząć w kilku krajach Europy Zachodniej i w Polsce. Przedstawiciele Brukseli zapowiedzieli też, że 6 stycznia ma zapaść decyzja co do drugiej szczepionki, amerykańskiej firmy Moderna.

Francja ma natomiast otworzyć granicę lądową z Wielką Brytanią. Po tym, jak na Wyspach wykryto nową odmianę wirusa i granice zostały zamknięte, po brytyjskiej stronie utknęło półtora tysiąca ciężarówek. Ponad 40 krajów zawiesiło też przyloty z Wielkiej Brytanii, by powstrzymać rozchodzenie się nowego wariantu wirusa.

W sprawie nowej odmiany mają jutro spotkać się przedstawiciele państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia. Brytyjskie władze twierdzą, że nowe mutacje roznoszą się o 70 procent szybciej, ale nie są bardziej zabójcze od poprzednich. Potwierdzają to także eksperci z Włoch, Francji i WHO.

Watykańska Kongregacja Nauki i Wiary oświadczyła, że dla katolików jest moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionki, wyprodukowanej z użyciem linii komórkowych abortowanych płodów, gdy na rynku nie ma innych preparatów. Wchodzące do użycia szczepionki koncernów Pfizer i BioNTech oraz Moderna zawierają takie właśnie linie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 710 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 77 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Koronawirus dotarł na Antarktykę, do jednego z niewielu miejsc na Ziemi, które było wolne od patogenu. 36 przypadków wykryto w chilijskiej bazie badawczej.

O północy francuski rząd częściowo zniesie zakaz wjazdu dla osób w tym przewoźników przybywających z Wielkiej Brytanii - informują francuskie media. O tej godzinie mija termin dwudniowego zamknięcia granic wprowadzonego w niedzielę przez francuski rząd. Osoby przekraczające granicę będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Przekroczenie granicy będzie możliwe wyłącznie dla Francuzów lub dla obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających we Francji - pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu. Francuskie media, powołując się na źródła rządowe podają, że o północy wznowiony zostanie także ruch towarowych przewoźników samochodowych, kolejowych i morskich przybywających z Wielkiej Brytanii do Francji, niezależnie od obywatelstwa pracowników. Testy będą także dotyczyły przewoźników. Brytyjskie władze przygotowują specjalne punkty pobrań w portach i na parkingach dla kierowców ciężarówek, zablokowanych od niedzieli w Wielkiej Brytanii. Obecnie około 800 pojazdów stoi w korku na autostradzie łączącej Londyn z Dover. Drugie tyle stacjonuje w pobliżu portu nad kanałem La Manche i oczekuje na możliwość przejazdu do Francji. W tej sprawie u prezydenta Francji i premiera Wielkiej Brytanii interweniowały dziś polskie władze, domagając się wznowienia ruchu.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies