Logo Radio Łódź

12 tys. 955 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem 801 kolejnych chorych na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 12 tys. 955 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 801 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 125 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 440 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 281 414. Dzisiaj (30 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 12 tys. 955 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 801 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 125 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 460 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 28 tys. 19 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 11 884 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce wynosi prawie 1 milion 26 tysięcy osób.

  • W szpitalach przebywa obecnie ponad 17 tysięcy pacjentów "covidowych". Wolnych pozostaje prawie 18 tysięcy łóżek.

  • Do respiratorów jest podłączonych 1 580 pacjentów, a wolnych pozostaje prawie 1 500 takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych ponad 159 tysięcy osób, a nadzorem epidemiologicznym - prawie 7 tysięcy.

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. Wczoraj (29 grudnia) w Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

Do Polski dotarło rano 300 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi. To kolejna partia preparatu firm Pfizer/BionTech, którą dostarczono do Polski – poinformował na porannej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Pierwsze szczepionki na Covid19 pojawiły się również w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Zgierzu. Otrzymali je lekarz Marcin Suchanowski oraz oddziałowa SOR-u Wioletta Pionko. Czytaj więcej

W województwie łódzkim ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą w Łodzi była pielęgniarka Ilona Olczyk ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Waldemar Kraska o zakazie przemieszczania się w sylwestra

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że wydając zakaz przemieszczania się w Sylwestra rząd kierował się dobrem Polaków i troską o ich zdrowie. Zalecenie, by wieczór sylwestrowy spędzić w domach, w małym gronie ma zapobiec tworzeniu się dużych zgromadzeń, które są źródłem zakażeń.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że celem rządu nie jest uprzykrzanie życia Polakom i zakazywanie świętowania nadejścia Nowego Roku. Obostrzenia wprowadzane są po to, by chronić zdrowie i życie obywateli. Wiceminister Waldemar Kraska zaapelował szczególnie do młodych ludzi, aby unikali większych skupisk i nie zwiększali ryzyka zakażenia siebie czy swoich bliskich.

Wiceminister zdrowia dodał, że mimo zakazu poruszania się w sylwestra rząd spodziewa się wzrostu liczby zakażeń w styczniu. Będzie to prawdopodobnie skutek zwiększonej aktywności Polaków w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, od 31 grudnia od godziny 19 do 1 stycznia do godziny 6 rano przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych i zawodowych lub prowadzenia działalności gospodarczej bądź zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej.

Można składać wnioski o przedłużony do 17 stycznia dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rodzice mogą ponownie składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z decyzją rządu zasiłek przysługuje tym razem od 28 grudnia do 17 stycznia.

Jak tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, zasiłek jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku. Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że zasiłek nie przysługuje, jeśli jedno z rodziców może zapewnić dziecku opiekę - jest na przykład na bezrobociu, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą - bezpośrednio ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Od 15 stycznia szczepienia seniorów

Do 15 stycznia powinny zakończyć się szczepienia personelu medycznego. Później rozpoczną się szczepienia osób z grup zwiększonego ryzyka i seniorów - zapowiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w pierwszej kolejności będą szczepione osoby najstarsze, które przechodzą zakażenie bardzo ciężko. „Mamy dobre doniesienia, że seniorzy będą bardzo chętnie zgłaszali się na szczepienia, bo dostrzegają niebezpieczeństwo, że zakażenia są dla niech szczególnie groźnie.”

Waldemar Kraska zaznaczył, że szczepienia mają również ograniczyć zasięg trzeciej fali koronawriusa, która może pojawić się w styczniu - lutym. „Im szybciej zaszczepimy grupy ryzyka, tym mniejsze będzie obciążenie polskiej służby zdrowia i mniej osób trafi do polskich szpitali.” Wiceminister dodał, że w styczniu - lutym zawsze jest więcej nowych zachorowań, pojawia się także grypa. Chcemy tej kumulacji w ten sposób uniknąć” - podkreślił.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie co najmniej 21 dni.

Koronawirus na świecie

Jeden z producentów chińskiej szczepionki na koronawirusa poinformował o rozpoczęciu procesu aplikacji o dopuszczenie jej do użytku, po zakończeniu ostatniej fazy testów. Jej skuteczność producent ocenia na prawie 80 procent (79,34%). Tymczasem wstępne wyniki badań tej samej szczepionki w trzeciej fazie testów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dawały skuteczność na poziomie 86 procent. Koncern farmaceutyczny China National Biotec Group (CNBG) oficjalnie poinformował o rozpoczęciu procesu certyfikacji szczepionki na koronawirusa na chińskim rynku. Rzeczniczka firmy, na którą powołuje się Agencja Reutera, nie wyjaśniła rozbieżności danych dotyczących jej skuteczności. Dziś firma poinformowała o nieomal 80-procentowej skuteczności, podczas gdy pierwsze wyniki trzeciej fazy testów tej samej szczepionki przeprowadzonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mówiły o 86-procentowej skuteczności. Eksperci zwracają uwagę, że rozbieżności w danych mogą podważać zaufanie do szczepionek. Szczepionka CNBG jest jedna z pięciu chińskich szczepionek uznanych za najbardziej zaawansowane. Chińskie władze dopuściły możliwość jej wykorzystywania do szczepień w sytuacjach nadzwyczajnych już w lipcu tego roku. Szacuje się, że od tego czasu w Chinach zaszczepiono już kilkaset tysięcy osób. Żadna ze szczepionek jak dotąd nie otrzymała oficjalnego certyfikatu umożliwiającego wprowadzenie jej do powszechnych szczepień na Covid-19.

Brytyjski regulator zatwierdził do użytku drugą szczepionkę na koronawirusa. To preparat stworzony przez naukowców z uniwersytetu w Oksfordzie i AstraZenecę. Pierwsze szczepienia mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu. Londyn zamówił już wcześniej 100 milionów dawek. Od niemal miesiąca Brytyjczycy otrzymują zastrzyki produkcji koncernów BioNTech i Pfizer.

Na Łotwie zostanie dzisiaj wprowadzona godzina policyjna. Władze tego kraju postanowiły również przedłużyć stan wyjątkowy. W grudniu łotewski rząd zdecydował, że stan wyjątkowy będzie trwał w kraju do 11 stycznia. Jednak z powodu utrzymującej się w dalszym ciągu wysokiej liczby zakażeń koronawirusem władze Łotwy wczoraj wieczorem postanowiły przedłużyć go do 7 lutego. Oprócz tego zdecydowano o wprowadzeniu godziny policyjnej. Będzie ona obowiązywać od dziś do 4 stycznia oraz w czasie obchodzonych przez wyznawców prawosławia świąt Bożego Narodzenia między 8 a 10 stycznia. W czasie trwania godziny policyjnej od 22 do 5 rano nie będzie można opuszczać miejsca zamieszkania. Na zewnątrz będą mogli przebywać jedynie ci, którzy będą w tym czasie w drodze do pracy lub będą z niej wracać. Premier Łotwy Krisjanis Karins powiedział, że nowe ograniczenia wprowadzane są, aby powstrzymać mieszkańców kraju przed gromadzeniem się na noworocznych zabawach. Po raz ostatni godzina policyjna na Łotwie była wprowadzona w 1934 roku po zamachu stanu, w wyniku którego do władzy doszedł Karlis Ulmanis. Wczoraj potwierdzono 838 nowych zakażeń. Od wybuchu pandemii koronawirusa zachorowało ponad 37 tysięcy osób. Łotwa liczy około dwóch milionów mieszkańców.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

We Włoszech zaszczepiono już ponad 8 tysięcy 300 osób. Wykorzystano tym samym prawie 90 procent dawek szczepionki przeciwko COVID-19. które dotarły do Włoch w pierwszy dzień Świąt. Teraz dociera kolejne 470 tysięcy dawek. Szczepienia odbywają się w 21 regionach i prowincjach Włoch od niedzieli 27 grudnia. ”Kampania masowych szczepień będzie nasilać się od środy. Dostawy będą kontynuowane 31 grudnia, a następnie w cyklu cotygodniowym” - poinformował nadzwyczajny komisarz do spraw epidemii, Domenico Arcuri. W ciągu najbliższych kilku dni komisarz opublikuje raport on-line dotyczący liczby Włochów, którzy będą stopniowo szczepieni. Jeszcze tej nocy na kilku włoskich lotniskach wyląduje sześć samolotów z kolejnymi, prawie 470 tysiącami szczepionek, które natychmiast zostaną skierowane do ponad dwustu punktów w kraju. Tam będą szczepieni pracownicy służby zdrowia i osoby starsze z domów opieki. Zgodnie z zaleceniami Włoskiej Agencji Leków, z jednej fiolki wykonanych zostanie sześć iniekcji.

Są już osoby w pełni zaszczepione na koronawirusa. To mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa. Dziś przyjęli drugą dawkę szczepionki na koronawirusa - w trzy tygodnie po pierwszej 8 grudnia Zjednoczone Królestwo jako pierwsze dało zielone światło do użycia preparatu firm Pfizer i BioNTech. Drugi zastrzyk ma już więc za sobą dziewięćdziesięciojednoletnia pani Margaret Keenan - pierwsza osoba na świecie, której podano szczepionkę, a także Aleksandra - biolog, pracująca na Wyspach w służbie zdrowia. "Ja akurat nie miałam żadnych efektów ubocznych. Dla pewności posiedziałam jeszcze na oddziale 30 minut, zamiast przepisowych piętnastu. Nic mi nie było, więc wsiadłam w samochód i pojechałam do domu" - powiedziała Polskiemu Radiu Aleksandra.
Sytuacja epidemiczna na Wyspach jest coraz gorsza. Eksperci od dawna ostrzegali, że zima będzie ciężka, bo miejscowa służba zdrowia i bez pandemii bywa przeciążona. Ponadto w Królestwie wykryto dwa nowe warianty, które łatwiej się rozprzestrzeniają. We wtorek w kraju potwierdzono ponad 50 000 nowych przypadków. Nadzieją dla polityków i ekspertów są doniesienia mediów, że Królestwo jest o krok od zielonego światła dla kolejnej szczepionki - tej opracowanej przez naukowców z Oksfordu i AstraZeneki. Londyn zamówił już około stu milionów dawek.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 659 osób zakażonych koronawirusem - o 214 więcej, niż wczoraj. Nieco spadła liczba hospitalizowanych Liczba zmarłych od początku pandemii przekroczyła dziś 73 tysiące. Wykryto ponad 11 tysiecy nowych przypadków, o niemal 3 tysiące więcej niż wczoraj, ale wykonano o wiele więcej testów. Odsetek pozytywnych rezultatów testów spadł poniżej 9 procent. Wczoraj wynosił 12,5 procent. Nadal najwięcej nowych zakażeń, ponad 2 i pół tysiąca, zanotowano w Wenecji Euganejskiej. W tym regionie zmarło dziś blisko 200 osób, najwięcej od początku pandemii. W szpitalach leczy się ponad 23 i pół tysiąca osób, o 300 mniej, niż wczoraj. O kilka tysięcy spadła liczba wykrytych aktywnych przypadków. Jest ich obecnie nieco poniżej 570 tysięcy. Dziś wieczorem do Włoch dotrze blisko pół miliona szczepionek.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies