Logo Radio Łódź

Ponad 11 tys. kolejnych chorych na COVID-19 w Polsce. W Łódzkiem 704 nowe zakażenia [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 11 tys. 008 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i pomorskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 704 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 122 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 278 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 305 774. Dzisiaj (1 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 11 tys. 008 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 704 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 122 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 278 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 28 tys. 956 osób.

  • Ministerstwo Zdrowia informuje, że minionej doby z COVID-19 wyzdrowiało kolejnych 10 tysięcy 143 osoby. Łącznie udało się wyleczyć w Polsce już milion 46 tysięcy 281 chorych.

  • Obecnie w szpitalach leczonych jest 16 tysięcy 757 pacjentów z COVID-19. Wolnych pozostaje ponad 18 tysięcy łóżek "covidowych". Do leczenia chorych wykorzystywanych jest 1598 respiratorów. Wolnych respiratorów pozostaje 1436.

  • Ministerstwo Zdrowia informuje również, że 164 tysiące 643 osoby przebywa w kwarantannie, a 6183 jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Sylwester w cieniu pandemii. W pierwszych sekundach nowego 2021 roku drogi i ulice były niemal puste, nie było też widać samochodów. Na niektórych osiedlach wystrzeliły fajerwerki. Pusto na rynku Manufaktury. Tak Łódź o północy powitała 2021 rok. Czytaj więcej

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. 29 grudnia w Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w Polsce zaszczepiono dotąd przeciw koronawirusowi 47 tysięcy 600 osób. "Życząc wszystkiego dobrego w Nowym 2021 Roku, informujemy, że mamy 47,6 tys. osób zaszczepionych" - podał resort na Twitterze.

Akcja trwa od niedzieli. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień w pierwszej kolejności dostęp do preparatu mają pracownicy Służby Zdrowia. Termin zapisów na szczepienia osób z tzw. grupy zero przedłużono do 14 stycznia. Rejestracja do szczepień pozostałych grup rozpocznie się 15 stycznia. Szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne i darmowe.

Trzykrotnie mniej podróżnych na polskich granicach

Trzykrotnie mniej podróżnych na polskich granicach. Z powodu ograniczeń epidemicznych wprowadzanych przez Polskę i naszych sąsiadów w 2020 roku Straż Graniczna odprawiła trzykrotnie mniej osób niż przed rokiem. W 2019 roku było to ponad 54 miliony podróżnych, w 2020 - tylko blisko 18 milionów.

Porucznik SG Agnieszka Golias rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej powiedziała IAR, że w 2019 roku straż odprawiała w ciągu doby około 150 tysięcy osób, w 2020 roku - od 45 dp 50 tysięcy osób. W 2019 roku odmówiono wjazdu do Polski ponad 96 tysiącom osób, w tym roku odmowę otrzymało niespełna 35 tysięcy osób.

Podczas pandemii od 15 marca do 12 czerwca przywrócono stałą kontrolę graniczną na granicach Polski z innymi krajami Unii Europejskiej. Był to najdłuższy taki okres od momentu wejścia Polski do Strefy Schengen. Na te granice skierowano do wsparcia strażników z innych regionów kraju - blisko pół tysiąca funkcjonariuszy. Zdarzały się próby nielegalnego przekraczania granicy głównie przez osoby, które chciały uniknąć skierowania na obowiązkową kwarantannę.

Podczas tymczasowo przywróconej pełnej kontroli granicznej funkcjonariusze sprawdzili ponad 2 i pół miliona osób, z czego ponad 2 miliony na granicy z Czechami, około 385 tysięcy - na granicy czeskiej, ponad 14 tysięcy na granicy słowackiej i 35 tysięcy na granicy z Litwą.

W 2020 roku Straż Graniczna ujawniła przemyt o wartości 203 milionów złotych.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Koronawirus na świecie

Kraje bałtyckie wznawiają od dziś połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Zostały one zawieszone przed świętami Bożego Narodzenia w związku z wykryciem w Zjednoczonym Królestwie nowej odmiany koronawirusa.

Decyzję o wznowieniu lotów podjął litewski rząd. Szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis poinformował wczoraj, że Łotwa i Estonia również postanowiły przywrócić połączenia lotnicze z Wyspami Brytyjskimi. - Ponieważ wspólnie wprowadziliśmy ograniczenia w podróżowaniu, wspólnie je też odwołujemy - czytamy w komunikacie resortu. Osoby podróżujące na Litwę będą miały obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Musi być on zrobiony w ciągu 48 godzin przed przylotem. W przeciwnym wypadku będzie trzeba poddać się 10-dniowej samoizolacji. Na dziś zaplanowanych jest siedem lotów pomiędzy Litwą i Wielką Brytanią.

Na świecie pojawiają się właśnie kolejne szczepionki na koronawirusa. Rozpoczęcie masowych szczepień stało się najważniejszym wydarzeniem końcówki 2020 roku na globie. Eksperci namawiają do poddania się szczepieniu, ale podkreślają też, że aby zwalczyć wirusa należy nadal stosować się do zaleceń sanitarnych.

To błyskawiczny proces - tak o badaniach nad szczepionkami na koronawirusa mówią eksperci. Zazwyczaj bowiem wyprodukowanie szczepionki trwa co najmniej 4 lata, tymczasem w przypadki COVID-19 udało się to w kilka miesięcy. Pierwszą szczepionką, która weszła na rynek jest preparat koncernów Pfizer i BioNTech. 8 grudnia zaszczepiona nią została pierwsza osoba na świecie, Brytyjka Margaret Keenan. Preparat jest już dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce oraz m.in. w Kanadzie, Bahrajnie i Izraelu.

W USA na rynku jest już także szczepionka firmy Moderna, która po Nowym Roku ma być też dostępna w Europie. Zgodę na wejście na rynek brytyjski dostała właśnie szczepionka Oksfordu i firmy AstraZeneca. Swoje własne preparaty, które jednak nie przeszły wszystkich wymaganych testów, stworzyły też Rosja, Chiny i Iran.

W sumie nad szczepionką na koronawirusa pracuje obecnie około 150 zespołów naukowców na całym świecie. W najbliższych tygodniach należy spodziewać się zakończenia prac przez co najmniej kilka kolejnych zespołów. Rekordzistą w tempie masowych szczepień jest Izrael, gdzie w ciągu dwóch tygodniu preparat otrzymało pół miliona osób.

2020 rok to pierwszy od czasów II wojny światowej, kiedy o czasie nie odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Gospodarzem największej sportowej imprezy na świecie miało być Tokio, ale już w marcu tego roku podjęto decyzję o przełożeniu Olimpiady o rok. Przeprowadzenie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w tym roku uniemożliwiła pandemia koronawirusa. Decyzję o przełożeniu Igrzysk pod koniec marca podjął Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Igrzyska mają odbyć się na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku. Na razie ani MKOL ani japońskie władze nie biorą pod uwagę możliwości jej odwołania, ze względu na kolejne fale pandemii w różnych częściach świata. W liczącej ponad 120 mln mieszkańców Japonii, koronawirusem zakaziło się ponad 225 000 osób, z czego 3349 zmarło. Na początku lutego tego roku, do portu w Jokohamie wpłynął wycieczkowiec Diamond Princess, na którym stwierdzono ognisko koronawirusa. Z ponad 3700 pasażerów i członków załogi wycieczkowca, patogenem zakaziło się co najmniej 712 osób. Chorzy trafili do japońskich szpitali, a ewakuacja statku połączona z kwarantanną trwała miesiąc.

Rok 2020 jest pierwszym, kiedy ze względu na pandemię, w Japonii odwrócił się trend dotyczący spadku liczby samobójstw, które uznawane są za jeden z największych problemów japońskiego społeczeństwa.

Rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem w Czechach. W środę odnotowano prawie 17 tysięcy nowych przypadków. Od dziś czeskie szpitale nie przyjmują pacjentów na planowane zabiegi.

Decyzja ministerstwa zdrowia o odwoływaniu zaplanowanych zabiegów jest reakcją na rosnącą liczbę zakażeń. Szpitale muszą zapewnić odpowiednią liczbę miejsc dla pacjentów z Covid-19.

Wśród zakażonych jest ponad 6 tysięcy czeskich medyków. Vladimír Palička, dyrektor szpitala w Hradcu Králové, powiedział Czeskiej Telewizji, że do pracy wzywane są osoby przebywające na urlopach. "Mamy problem z personelem. Ściągnęliśmy z urlopów 17 pielęgniarek. Muszę przyznać, że na razie spotykamy się z gotowością personelu. Nikomu nie musieliśmy nakazywać przerywania urlopu" - powiedział Vladimír Palička. W Czechach obowiązuje najwyższy, piąty stopień zagrożenia epidemicznego, z którym wiążą się surowe restrykcje sanitarne. Minister zdrowia Jan Blatný po raz kolejny zaapelował się o stosowanie się do nich. "Jeśli będziemy stosować się do obostrzeń, najprawdopodobniej około 10 stycznia liczba nowych zakażeń zacznie spadać" - powiedział szef resortu zdrowia. Wczoraj odnotowano w Czechach 16 939 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii. Rekordowy jest też odsetek pozytywnych testów, który wyniósł w środę 52%. Hospitalizowanych jest obecnie niespełna 6 tysięcy chorych. 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies