Logo Radio Łódź

Ponad 5 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. 292 kolejne przypadki COVID-19 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 5 tys. 739 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, pomorskim, kujawsko-pomorskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 292 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 318 562. Dzisiaj (3 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 5 tys. 739 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 292 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 7 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 29 tys. 54 osoby.

  • W szpitalach przebywa 16 tysięcy 786 osób, zakażonych koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podało na Twitterze, że pod respiratorami jest ponad tysiąc sześćset osób. Do dyspozycji pacjentów jest 17 tysięcy 68 wolnych łóżek i tysiąc 374 wolne respiratory.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 140 tysięcy osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 6 tysięcy 555 osób.

  • Według danych resortu od początku epidemii wyzdrowiało milion 63 tysiące 93 chorych.

Koronawirus w Łódzkiem

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Pierwsze szczepionki na Covid19 pojawiły się również w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Zgierzu. Otrzymali je lekarz Marcin Suchanowski oraz oddziałowa SOR-u Wioletta Pionko. Czytaj więcej

W województwie łódzkim ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą w Łodzi była pielęgniarka Ilona Olczyk ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Ministerstwo finansów przypomina, że do końca pandemii przedsiębiorcy mogą skorzystać z zerowej stawki VAT na laptopy i tablety przekazywane szkołom

Preferencyjna stawka VAT będzie obowiązywała do wygaśnięcia pandemii COVID-19.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski podkreśla, że przedsiębiorcy wielokrotnie wyrażali zainteresowanie wsparciem szkół poprzez darowizny przenośnego sprzętu komputerowego.

Przed pandemią COVID-10 zerowa stawka VAT dotyczyła tylko komputerów stacjonarnych. Wiosną preferencja została wprowadzona do końca czerwca także dla przenośnego sprzętu komputerowego. Od pierwszego września zerowa stawka VAT na darowizny takiego sprzętu została przywrócona, a w grudniu minister finansów zdecydował, że będzie obowiązywała do końca pandemii.

Przedstawiciele ministerstwa finansów podkreślają, że dzięki takiemu rozwiązaniu większa liczba uczniów może korzystać ze zdalnych form nauki.

Coraz więcej mikro, małych i średnich firm przechodzi na pracę zdalną

Coraz więcej mikro, małych i średnich firm przechodzi na pracę zdalną - wynika z VI edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.

Jak wyjaśnia prezes zarządu KRD Adam Łącki, w porównaniu z poprzednim badaniem, wzrósł odsetek firm MŚP będących w stanie częściowo lub całkowicie wykonywać swoje obowiązki w trybie home office. Obecnie to ponad 52 procent przedsiębiorców. Dodatkowo, już prawie 77 procent z nich w mniejszym lub większym stopniu wdrożyło ten model pracy. Jeszcze dwa miesiące wcześniej ten odsetek wynosił niecałe 42 procent. Prezes Łącki podkreśla, że jest wiele pomysłów na to, jak zorganizować pracę w obecnym czasie pandemii. Najpopularniejsze to takie, w których 3/4 załogi pracuje w firmie, a 1/4 zdalnie, w co piątej firmie w trybie home office pracuje połowa zespołu. Z takiego rozwiązania najchętniej korzystają mikroprzedsiębiorcy oraz firmy handlowe. Niespełna 13 procent przedsiębiorców zdecydowało się na model, w którym z domu pracuje 3/4 załogi.

"Otwartość przedsiębiorców na home office zależy od wielkości firmy i od branży, w której działa" - zwraca uwagę prezes Adam Łącki. Jak wyjasnia, do pracy z domu najlepiej przygotowani są średni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele firm handlowych i usługowych.

Badanie „KoronaBilans MŚP” wykazało też, że ponad 36 procent przedsiębiorców jest przekonanych, że sytuacja unormuje się na tyle, że cała załoga będzie mogła wrócić do firmy. Adam Łącki podkreśla, że będzie to jednak powrót do innej rzeczywistości, ponieważ pandemia przyczyniła się do popularyzacji pracy zdalnej. I choć na początku miała ona na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, to okazało się, że dla przedsiębiorców takie rozwiązanie może być także korzystne finansowo.

Co piąty przedsiębiorca planuje, zaoszczędzone na wynajmie powierzchni biurowych czy delegacjach pieniądze, przeznaczyć na nowe technologie i usprawnienia informatyczne.

Koronawirus na świecie

Indyjski urząd do spraw leków dopuścił do użycia w nagłych przypadkach dwie szczepionki na COVID-19: preparat opracowany przez firmę AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oxfordzkim oraz produkt indyjskiej firmy Bharat Biotech. Jak informuje Agencja Reutera, w ciągu kilku tygodni w Indiach spodziewane jest uruchomienie programu szczepień na masową skalę. Podawany ma być głównie preparat opracowany w Wielkiej Brytanii. Doktor Venugopal Somani - indyjski Generalny Inspektor do spraw Kontroli Leków, przypomniał na konferencji prasowej, że skuteczność szczepionki AstryZeneki i Uniwersytetu w Oxfordzie wynosi 70,42 procent. Oświadczył, że dopuszczony do użycia produkt indyjski jest "bezpieczny i zapewnia silną odpowiedź immunologiczną". Inspektor dodał, że obie szczepionki są dopuszczone do stosowania w sytuacjach nagłych. Zaznaczył, że szczepionka indyjskiej firmy Bharat Biotech została zatwierdzona „w interesie publicznym jako powszechny środek ostrożności w trybie badań klinicznych". Tłumaczył, że jej dostępność ma dać "więcej opcji szczepień, zwłaszcza w przypadku zakażenia szczepami zmutowanymi”. Szczepionkę AstrZeneki i Uniwersytetu Oxfordzkiego produkuje w Indiach Serum Institute of India SII. Obie szczepionki mają być podawane w dwóch dawkach i przechowywane w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Jak się dowiedziała Agencja Reutera, dawki będą podawane w odstępie czterech tygodni. Indie są drugim co do liczby ludności krajem na świecie. Zajmuje też drugie miejsce pod względem liczby zakażeń koronawirusem. Zanotowano ich przeszło 10 milionów 300 tysięcy, prawie 150 tysięcy osób zmarło.

Sławny amerykański dziennikarz Larry King jest zakażony koronawirusem. Według telewizji CNN, 87-letni dziennikarz jest od przeszło tygodnia w szpitalu Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles. Nie ma informacji o jego obecnym stanie. Larry King przeszedł w ostatnich latach zawał serca, cierpi też na inne schorzenia. Larry King w 1957 roku rozpoczął pracę w radiu. W latach 1985-2010 prowadził program "Larry King Live" w telewizji CNN. Rozmawiał ze wszystkimi prezydentami Stanów Zjednoczonych od 1974 roku, a także między innymi z Margaret Thatcher, Michaiłem Gorbaczowem, Władimirem Putinem, Frankiem Sinatrą i Michaelem Jordanem. Od 2012 roku prowadził program "Larry King Now", dostępny w serwisach VOD w Stanach Zjednoczonych.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W Rosji 800 tysięcy osób przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował minister zdrowia Michaił Muraszko. Według jego słów, do punktów szczepień przekazano półtora miliona dawek preparatu Sputnik V. Radio Echo Moskwy zauważyło sprzeczność między tymi danymi, a podawanymi kilka dni wcześniej. Moskiewska rozgłośnia przypomniała, że według mera stolicy Siergieja Sobianina, w mieście zaszczepiono około 50 tysięcy osób. Rozgłośnia podkreśliła też, że dziesięć dni wcześniej minister zdrowia Michaił Muraszko oznajmił, iż w całej Rosji zaszczepiono tylko 52 tysiące osób. Informację o 800 tysiącach zaszczepionych Echo Moskwy skomentowało stwierdzeniem, że w ostatnich dniach nie zauważono „jakiegoś szczególnego zainteresowania w punktach szczepień”. Niespełna dwa tygodnie temu portal News.ru napisał o małym zainteresowaniu Rosjan przyjęciem preparatu przeciwko koronawirusowi. Wskazują na to również badania przeprowadzone przez Centrum Analityczne Jurija Lewady. Według wyników grudniowego sondażu, 38 procent Rosjan chce się zaszczepić, 58 procent nie chce, a 4 procent nie ma zdania.

Włochy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej, po Niemczech, pod względem liczby zaszczepionych - podał nadzwyczajny komisarz do spraw epidemii, Domenico Arcuri. Obecnie zaszczepiono już tam ponad 63 tysiące osób. Biuro komisarza opublikowało dane dotyczące liczby szczepień we Włoszech. Te najnowsze są odpowiedzią na zarzuty, że szczepienia postępują zbyt wolno. Władze regionów narzekają na niedobory personelu medycznego i trudności organizacyjne. Do szczepień zatrudniani są emerytowani lekarze i wolontariusze. W niektórych placówkach personel pracuje na dwie zmiany: na pierwszej pobiera wymazy, na drugiej szczepi. W Kalabrii lekarze podają szczepionki także poza godzinami pracy. Z kolei w Lombardii i Marche brakuje odpowiednich strzykawek, które jeszcze tam nie dotarły. Na Sardynii pierwsza faza rozpocznie się dopiero 7 stycznia, bo wielu pracowników służby zdrowia jest na urlopach.

Na niespełna 10-cio milionowej Białorusi ilość zakażonych koronawirusem od początku epidemii zbliża się do 200 tysięcy. W pierwszym dniu nowego roku wykryto 1902 nowe przypadki zakażenia patogenem. Wykonano prawie 22 tysiące testów. Według miejscowego ministerstwa zdrowia w ciągu ostatniej doby zmarło 9 osób chorych na Covid-19, a w sumie od początku epidemii 1442. osoby. Niezależne białoruskie media oceniają, że oficjalne statystyki dotyczące zakażeń i przypadków śmierci są zaniżane. Na Białorusi już od kilku tygodni codziennie wykrywa się do 2 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem i do 10 ofiar śmiertelnych. Podobnie stabilna statystyka była w maju ubiegłego roku podczas szczytowej fazy pierwszej fali zachorowań. Wtedy notowano do tysiąca nowych zakażeń dziennie i około 5 przypadków śmierci. Na Białoruś pod koniec grudnia przybyła pierwsza partia rosyjskiej szczepionki na koronawirusa "Sputnik V". Masowa wakcynacja ludności rozpocznie się prawdopodobnie w najbliższych dniach.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies