Logo Radio Łódź

8 790 nowych przypadków zakażenia COVID-19. W Łódzkiem kolejne 546 osób z koronawirusem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 8 tys. 790 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 546 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 272 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 365 645. Dzisiaj (8 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 8 tys. 790 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 546 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 60 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 272 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 30 tys. 574 osoby.

  • W Polsce w ciągu doby wyzdrowiały 8983 osoby, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Tym samym łączna liczba ozdrowieńców wzrosła do miliona 104 tysięcy 599.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba osób, które przebywają w szpitalach z powodu COVID-19 to 16 tysięcy 774. Wolnych pozostaje ponad 16 tysięcy tak zwanych łóżek covidowych. Do respiratorów jest podłączonych 1616 pacjentów. Wolnych pozostaje prawie 1400 tego typu urządzeń.

  • W kwarantannie przebywa 164 tysiące 30 osób, a nadzorem epidemiologicznym jest objętych 6 tysięcy 55 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

W przyszłym tygodniu do Polski ma trafić dostawa szczepionek firmy Moderna. Jest równie skuteczna co wcześniejsza - Pfizera, ale łatwiejsza w przechowywaniu. Rząd cały czas rozważa kwestię powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół po feriach i w przyszłym tygodniu chce przetestować nauczycieli, którzy przyznają, że woleliby zostać szybko zaszczepieni.

O szczegółach Michał Makowski:

Gościem po 8. w piątek był prof. Stefan Krajewski, ekonomista. Tomasz Lasota rozmawiał z nim na temat podwyżek w 2021 - między innymi o nowym podatku cukrowym oraz o tym, co jeszcze zdrożeje, czy Polska utrzyma wzrost gospodarczy, jaki będzie poziom bezrobocia i kiedy powinny zostać zniesione ograniczenia w handlu.

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Żadna ze złoczewskich przychodni nie zgłosiła chęci podawania szczepionek. W ten sposób gmina stała się białą plamą na mapie województwa. Czytaj więcej

Czytaj także: Miejskie przychodnie w Łodzi gotowe do szczepień

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

W szpitalach zachodniej części województwa łódzkiego od miesięcy funkcjonują oddziały covidowe. Wyodrębniano je często kosztem innych oddziałów, których działalność trzeba było zmodyfikować lub ograniczyć. Po tym czasie sytuacje w placówkach znacząco się różnią. W niektórych wciąż jest duże obłożenie, a gdzie indziej sytuacja wraca do normy. Czytaj więcej

Do szpitali węzłowych w regionie łódzkim do końca dnia trafi kolejnych 11 tysięcy dawek szczepionki przeciwko covid-19. Część placówek już wykorzystała wszystkie z poprzedniej dostawy i teraz będzie co tydzień zamawiać większą ich liczbę. Czytaj więcej

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 razem z pracownikami systemu ochrony zdrowia, czyli w grupie zero. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na petycję, pod którą podpisało się 800 osób. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Bezrobocie w grudniu wyniosło 6,2 procent

Bezrobocie w grudniu wyniosło 6,2 procent - wynika z szacunku Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W porównaniu z listopadem oznacza to wzrost o 0,1 punktu procentowego. Według wstępnych danych resortu, w poprzednim miesiącu liczba bezrobotnych wyniosła 1,046 mln osób. W stosunku do listopada zwiększyła się o 21,1 tys. osób. Eksperci Ministerstwa dodają, że wzrost bezrobocia w grudniu 2020 roku jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach. Podkreślają, że w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11%, choć był silnie zróżnicowany terytorialnie. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (3,7%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,1%).
Główny Urząd Statystyczny pełne dane na temat bezrobocia w grudniu opublikuje pod koniec stycznia.

Sytuacja epidemiczna w Polsce nie pozwala podejmować pochopnych decyzji dotyczących powrotu dzieci do szkół

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że sytuacja epidemiczna w Polsce nie pozwala podejmować pochopnych decyzji dotyczących powrotu dzieci do szkół. O sprawie tej będą dziś rozmawiać członkowie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Gość Polskiego Radia 24 wiceminister Waldemar Kraska podkreślił, że jeśli dzieci mają wrócić do szkół po 17 stycznia, to Ministerstwo Zdrowia będzie rekomendowało przeprowadzenie testów na koronawirusa wśród pracowników oświaty. Testom mieliby zostać poddani nie tylko nauczyciele, ale także pracownicy administracji. Wszystko jest uzależnione od sytuacji. "Ona nie jest różowa, więc myślę, że musimy się zastanowić, czy ten powrót dzieci do szkół jest możliwy" - powiedział wiceminister zdrowia.

Rząd rozważa powrót do stacjonarnej nauki najmłodszych dzieci z klas 1-3. Wczoraj minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że decyzja w tej sprawie będzie zależała między innymi od danych dotyczących zachorowań na COVID-19.

Rok 2021 - czas pokonania pandemii koronawirusa w Polsce?

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że rok 2021 powinien być czasem pokonania pandemii koronawirusa, odbudowy po niej i dalszego reformowania państwa. Zastrzegł jednak, że pokonanie epidemii jest zależne od szczepień przeciw Covid-19.

Michał Woś mówił na antenie Polskiego Radia 24, że jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, rząd skupi się w tym roku na wsparciu gospodarki i dalszej reformie wielu obszarów państwa.
Polityk Solidarnej Polski wymienił w tym kontekście między innymi wsparcie branż dotkniętych kryzysem gospodarczym i ratowanie przedsiębiorstw, na które wpłynęła epidemia. Michał Woś wskazał, że dalej reformowany będzie wymiar sprawiedliwości. "Powinniśmy radykalnie przyspieszyć i dokończyć reformę związaną ze strukturą w ramach sądownictwa powszechnego" - wyjaśnił wiceminister.

W listopadzie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadał, że przygotowane zostały projekty ustaw, które miały dalej reformować wymiar sprawiedliwości. Michał Woś powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że propozycje zmian zostały przedstawione koalicjantom w ramach Zjednoczonej Prawicy

"Od decyzji Rady Koalicyjnej będzie zależało, kiedy te projekty będą dalej procedowane. My jako Solidarna Polska chcielibyśmy, żeby stało się to jak najszybciej" - wyjaśnił wiceminister.

Koronawirus na świecie

Szefowa Komisji Europejskiej ogłosiła zakup dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BioNTech. „To pozwoli nam na podwojenie zamówienia” - poinformowała Ursula von der Leyen. Początkowo umowa z amerykańsko-niemiecką firmą przewidywała dostawy200 milionów dawek z możliwością dokupienia 100 milionów z czego Komisja już skorzystała. Ursula von der Leyen poinformowała, że 75 milionów dawek ma być dostarczonych w drugiej połowie roku. „To jest już zatwierdzona szczepionka, kraje członkowskie wiedzą w jaki sposób ją transportować i przechowywać. Ta decyzja daje więc pewność planowania” - dodała przewodnicząca Komisji. To odpowiedź Brukseli na krytyczne komentarze w niektórych krajach, że dostawy szczepionek są zbyt wolne i niewystarczające. Koncern Pfizer i BioNTech jako pierwszy uzyskał autoryzację swojej szczepionki i zgodę na sprzedaż na unijnym rynku. Decyzja zapadła pod koniec grudnia. Przedwczoraj zatwierdzone zostały szczepionki firmy Moderna, która ma dostarczyć 160 milionów dawek.

Minionej doby odnotowano w Niemczech ponad 31 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło 1188 osób. To największa liczba zgonów z powodu Covid-19 od początku pandemii. Angela Merkel powiedziała, że w następnych tygodniach sytuacja może się zaostrzyć. "Najtrudniejsze miesiące są dopiero przed nami, ale szczepionki dają spore nadzieje na poprawę sytuacji" - powiedziała kanclerz Merkel podczas spotkania liderów siostrzanej CSU. We wtorek kanclerz Angela Merkel porozumiała się z premierami landów w sprawie przedłużenia twardego lockdownu do końca stycznia. Od połowy grudnia otwarte są jedynie apteki, banki i sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Wiele firm musiało zawiesić swoją działalność. Zamknięte pozostają między innymi też szkoły, centra handlowe i zakłady fryzjerskie. Kilka restrykcji zostało zaostrzonych. W regionach, gdzie liczba nowych infekcji przekracza 200 na 100 tysięcy mieszkańców, zasięg przemieszczania się jest ograniczony do 15 kilometrów od miejsca zamieszkania. Spotkania prywatne są możliwe tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Egzekwowanie niektórych zaleceń leży jednak w gestii lokalnych rządów, zwłaszcza tych dotyczących szkół podstawowych. W Berlinie powrót do stacjonarnego trybu nauki ma nastąpić już 18 stycznia.

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje Europy do skuteczniejszej walki z nową odmianą koronawirusa. WHO twierdzi, że sytuacja na kontynencie jest “alarmująca”. Z kolei w Stanach Zjednoczonych dzienna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa po raz pierwszy przekroczyła 4 tysiące.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Szef europejskiego biura WHO Hans Kluge poinformował, że nowa odmiana wirusa, którą po raz pierwszy odkryto w Wielkiej Brytanii, jest już obecna w 22 krajach Europy. Organizacja wzywa do skuteczniejszej walki z mutacjami i podkreśla, że już teraz sytuacja na kontynencie jest poważna. “Ponad 230 milionów osób w Europie mieszka w krajach, gdzie obowiązuje pełen lockdown, a kolejne kraje ogłoszą takie środki w najbliższych tygodniach. Przenoszenie się wirusa w regionie osiągnęło bardzo wysoki współczynnik” - mówi Hans Kluge.

Obecnie w Europie zakaz wychodzenia z domów obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji i Włoszech. W Hiszpanii łączna liczba zakażeń przekroczyła 2 miliony, a w Szwecji po raz pierwszy władze nakazały noszenie masek w transporcie publicznym.

Trzeci lockdown zaczyna dzisiaj Izrael, a w Chinach nakaz pozostania w domach nałożono na 11 milionów mieszkańców miasta Shijiazhuang, gdzie wykryto nowe ognisko wirusa. Z kolei w Republice Południowej Afryki zanotowano wczoraj 22 tysiące nowych przypadków.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 898 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 88 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Ambasadorowie unijnych krajów mają dziś rozmawiać w Brukseli o szczepieniach przeciwko COVID-19 prowadzonych we Wspólnocie. To pierwsza narada przedstawicieli 27 krajów na ten temat od rozpoczęcia szczepień pod koniec grudnia. Unijni ambasadorowie mają między innymi dyskutować o możliwości dokupienia kolejnych partii szczepionek i o przyspieszeniu procedur przy zatwierdzaniu preparatów we Wspólnocie. Komisja Europejska, która negocjowała dostawy z firmami farmaceutycznymi w imieniu unijnych krajów, podpisała sześć umów i zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek. Ale na razie w Unii tylko dwie szczepionki zostały zatwierdzone - pod koniec grudnia zgodę na sprzedaż 300 milionów dawek otrzymał koncern Pfizer i BionTech, który obecnie nie nadąża z realizacją zamówień, a przedwczoraj autoryzację uzyskała Moderna, która ma dostarczyć 160 milionów dawek do Unii. Na zaakceptowanie czeka między innymi wniosek firmy AstraZeneca, która opracowała szczepionki we współpracy z Uniwersytetem w Oksfordzie. Po dzisiejszym spotkaniu ambasadorów zaplanowano już kolejne narady dotyczące koronawirusa i prowadzonych szczepień. W najbliższą środę - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - ma się odbyć wideokonferencja unijnych ministrów zdrowia. Natomiast przed końcem tego miesiąca szef Rady Europejskiej chce zorganizować wideoszczyt z udziałem przywódców 27 krajów.

W dwóch miastach na Słowacji - Nitrze i Koszycach - rozpoczną się dziś powszechne testy na obecność koronawirusa. Badania będą dobrowolne. Lokalne władze chcą dzięki nim powstrzymać rozwój pandemii. Rosnąca liczba zakażeń i coraz trudniejsza sytuacja w miejscowych szpitalach sprawiły, że władze Koszyc i Nitry postanowiły o przeprowadzeniu masowych testów. Ich celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i ocalenie służby zdrowia przed zapaścią. Podobnie, jak w przypadku masowych badań, które jesienią odbyły się w całej Słowacji, i tym razem zostaną wykorzystane testy antygenowe. Badania rozpoczną się dziś po południu. W Nitrze potrwają do niedzieli, a w Koszycach do poniedziałku. Testy będą dobrowolne. W Koszycach wyznaczono 50 punktów poboru wymazów. To głównie szkoły, urzędy i inne obiekty użyteczności publicznej. Mieszkańcy Nitry będą mogli wykonać test w 37 miejscach. W Nitrze, gdzie sytuacja epidemiczna jest o wiele trudniejsza niż w Koszycach, testy mają być powtarzane w kolejne dwa weekendy. Od poniedziałku mieszkańcy tego miasta będą mogli wychodzić z domu tylko z negatywnym wynikiem testu. Nowe restrykcje nie będą dotyczyły wyjść na zakupy, do lekarza lub w celu wykonania testu na koronawirusa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies