Logo Radio Łódź

Ponad 9 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba zaszczepionych przekroczyła 200 tys. [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 9 tys. 410 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i pomorskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 573 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 136 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 385 522. Dzisiaj (10 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 9 tys. 410 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 573 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 41 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 136 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 31 tys. 189 osób.

  • 9 tysięcy 580 osób wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby z koronawirusa - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W szpitalach leżą 16 tysięcy 364 osoby z potwierdzonym COVID-19.

  • Pod respiratory podłączone jest ponad 1 600, a wolnych pozostaje ponad 1 300 tych urządzeń. Na kwarantannie przebywa przeszło 150 tysięcy osób, a ponad 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

  • Od początku pandemii koronawirusa łączna liczba ozdrowieńców z COVID-19 to 1 milion 123 tysiące 318.

  • Liczba zaszczepionych osób przekroczyła 200 tys. osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Żadna ze złoczewskich przychodni nie zgłosiła chęci podawania szczepionek. W ten sposób gmina stała się białą plamą na mapie województwa. Czytaj więcej

Czytaj także: Miejskie przychodnie w Łodzi gotowe do szczepień

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

W szpitalach zachodniej części województwa łódzkiego od miesięcy funkcjonują oddziały covidowe. Wyodrębniano je często kosztem innych oddziałów, których działalność trzeba było zmodyfikować lub ograniczyć. Po tym czasie sytuacje w placówkach znacząco się różnią. W niektórych wciąż jest duże obłożenie, a gdzie indziej sytuacja wraca do normy. Czytaj więcej

Do szpitali węzłowych w regionie łódzkim do końca dnia trafi kolejnych 11 tysięcy dawek szczepionki przeciwko covid-19. Część placówek już wykorzystała wszystkie z poprzedniej dostawy i teraz będzie co tydzień zamawiać większą ich liczbę. Czytaj więcej

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 razem z pracownikami systemu ochrony zdrowia, czyli w grupie zero. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na petycję, pod którą podpisało się 800 osób. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Profesor Andrzej Fal o nowych wariantach koronawirusa

Dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego profesor Andrzej Fal powiedział, że nowe warianty koronawirusa wykryte w Wielkiej Brytanii i w południowej Afryce wykazują większą zakażalność. Według przeprowadzonych do tej pory badań żaden z nich nie powoduje większej śmiertelności zakażonych osób.

Gość TVP Info zaznaczył, że obecne na rynku szczepionki na pewno działają na wariant brytyjski koronawirusa, natomiast nie ma takiej pewności w przypadku wariantu południowoafrykańskiego. Pojawił się on stosunkowo niedawno i nie został jeszcze w pełni przebadany pod kątem reakcji na szczepionkę. Będzie ona z pewnością przeciwdziałać także temu wariantowi, jednak nie jest jeszcze określone jaka będzie jej skuteczność wobec wirusa, który pojawił się w południowej Afryce.

Profesor Andrzej Fal jest współautorem tak zwanej Białej Księgi Szczepień, która przedstawia sprawdzone i rzetelne informacje na temat szczepionek na koronawirusa. Jest ona skierowana głównie do personelu medycznego oraz do mediów.

Zaszczepiono 200 tys. osób na koronawirusa

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że w Polsce przeciw Covid-19 zaszczepiono już 200 tysięcy osób. Dodał, że w przyszłym tygodniu ma być zaszczepionych kolejnych 250 tysięcy osób.

Minister Dworczyk przypominał w TVP Info, że również w przyszłym tygodniu ruszają zapisy na szczepienie dla kolejnej grupy obywateli. Wskazał, że w tej grupie będą osoby powyżej 70. roku życia. Przypomniał, że do pierwszej grupy szczepień należą także osoby powyżej 60. roku życia, nauczyciele i służby mundurowe. Minister zaznaczył, że ze względu na ograniczoną liczbę szczepionek rząd początkowo zawęził tę grupę do osób powyżej 70. roku życia, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby.

Michał Dworczyk poinformował, że na początku przyszłego tygodnia rząd przedstawi szczegółowy harmonogram zapisów na szczepienia przeciw Covid-19. Dodał, że w nadchodzącym tygodniu ruszy także kampania informująca, jak zapisać się na szczepienie. Rejestrować się będzie można przez internet, telefonicznie lub osobiście w swojej przychodni.

Zapisy będą podzielone na dwie grupy. Osobom powyżej 70. roku automatycznie zostaną wystawione e-skierowania. Dzięki temu takie osoby będą mogły się rejestrować na konkretny termin szczepienia - ustalić dzień, godzinę i wybrać konkretny punkt szczepień.

Pozostałe osoby za pośrednictwem internetowego konta pacjenta będą mogły zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Dzięki temu w momencie, kiedy rozpoczną się szczepienia danej grupy, dostaną informację, że teraz już można się umawiać na konkretny termin szczepienia. Michał Dworczyk podkreślił, że osoby, które wcześniej się zapiszą, będą mogły szybciej przystąpić do szczepienia.

Minister przypomniał, że tempo szczepień zależy od producentów preparatów i dostaw szczepionek do Polski. Wskazał, że stworzony system pozwala na szczepienie 3,5-4 milionów osób miesięcznie. Michał Dworczyk powiedział, że do końca I kwartału zaszczepionych może zostać 3 miliony osób, ale od II kwartału proces szczepień przyspieszy, gdyż wtedy do naszego kraju będzie trafiać więcej preparatów.

Minister uznał, że zapanowanie nad pandemią będzie możliwe jeszcze w tym roku, ale warunkiem będzie zaszczepienie odpowiedniej liczby osób spośród grup najbardziej narażonych na zakażenie, chorobę i śmierć.

W poniedziałek do Polski trafi kolejna dostawa szczepionek przeciw koronawirusowi. Będzie to około 360 tysięcy dawek preparatu. Szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Od tego czasu procesowi poddawani są pracownicy sektora ochrony zdrowia.

Koronawirus na świecie

W 11-milionowej Belgii liczba zgonów z powodu koronawirusa przekroczyła 20 tysięcy. Nieznacznie wzrasta także liczba dobowych zakażeń patogenem. Najnowsze dane opublikował belgijski instytut zdrowia. W ostatnim tygodniu w Belgii wykrywano średnio nieco ponad 1700 przypadków koronawirusa w ciągu doby. To wzrost o 11 procent w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni. Liczba zgonów w tym samym okresie spadła o 15 procent - dziennie odnotowywano około 58 śmiertelnych przypadków. W belgijskich szpitalach przebywa obecnie ponad 1900 pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego 379 osób leży na oddziałach intensywnej terapii. W sumie od początku pandemii zakażonych zostało ponad 660 tysięcy osób. Belgijskie media poinformowały też, że w kraju wykryto ostatnio sześć przypadków nowego, zmutowanego wirusa z Wielkiej Brytanii.

Od dziś z powodu wzrostu liczby zachorowań na Covid-19 Francja wydłuża godzinę policyjną w 8 departamentach. Zakaz wychodzenia z domu będzie tam obowiązywał od 18.00. Podobne restrykcje wprowadzono tydzień temu w 15 departamentach. Godzinę policyjną wydłużono w ośmiu departamentach znajdujących się na wschodzie i południu kraju, w regionach Grand Est, Burgundii-Franche-Comté, Owernii-Rodan-Alpy, Prowansji-Alpy-Lazurowe Wybrzeże oraz w regionie Centralnym. Do tej pory wychodzenie z domu było tam zakazane - podobnie jak w całym kraju - od 20.00. Zaostrzenie restrykcji sanitarnych związane jest ze wzrostem liczby nowych zakażeń w tych regionach oraz z pojawieniem się „brytyjskiej” mutacji koronawirusa. Władze Marsylii poinformowały o wykryciu ogniska nowej odmiany, którym zakaziły się 24 osoby. W Bagneux pod Paryżem „brytyjski” wariant został wykryty u pracownika szkoły. Władze miasta wezwały mieszkańców miasta do masowego wykonywania testów, aby zidentyfikować osoby zakażone zmutowanym patogenem. Od kilku dni we Francji wzrasta liczba chorych na Covid-19. Władze notują średnio 20 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Do tej pory było to 15 tysięcy nowych przypadków każdej doby.

Premier Bawarii Markus Soeder zakłada, że obowiązujący do 31 stycznia w Niemczech lockdown zostanie przedłużony. Według przewodniczącego CSU, niektóre ograniczenia powinny zostać nawet zaostrzone. Zdaniem Markusa Soedera, przerwanie "twardego" lockdownu na końcu stycznia graniczyłoby z nieodpowiedzialnością. "Powinniśmy rozciągnąć obostrzenia, a w niektórych miejscach je nawet zaostrzyć" - zażądał szef CSU podczas noworocznego przyjęcia siostrzanej CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii. Markus Soeder powiedział, że epidemia będzie trwać w Niemczech "przez wiele miesięcy". Nie szczędził słów krytyki pod adresem tak zwanych "koronasceptyków". "To nie oni są ofiarami, lecz te 40 tysięcy osób, które zmarło w związku z Covid-19" - zaznaczył lider bawarskich chadeków. W ubiegły wtorek Angela Merkel i premierzy landów porozumieli się w sprawie przedłużenia lockdownu co najmniej do 31 stycznia. Od nadchodzącego poniedziałku będą obowiązywać zaostrzone przepisy. Przykładowo w regionach, gdzie liczba nowych zakażeń koronawirusem przekracza 200 na 100 tysięcy mieszkańców, zasięg przemieszczania się jest ograniczony do 15 kilometrów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Na Ukrainie od wczoraj do 24 stycznia obowiązuje lockdown. Ograniczenia dotknęły niektórych gałęzi i handlu i usług. Nie wszystkie sklepy i lokale zastosowały się jednak do obostrzeń. W ramach kwarantanny nie zamknięto też wielu zimowych atrakcji. W centrum ukraińskiej stolicy niewiele wskazuje na to, że to już drugi dzień lockdownu. Na jarmarku bożonarodzeniowym działają karuzele, zjeżdżalnie dla dzieci i lodowisko. Do wszystkich atrakcji stoją długie kolejki, w których niemal nikt nie zachowuje dystansu społecznego, a tylko nieliczni noszą maseczki. Jak donoszą media, tłumnie jest też w zimowych miejscowościach wypoczynkowych Ukrainy. W najbardziej znanej z nich - Bukowelu - odpoczywa prezydent Wołodymyr Zełenski. W Tarnopolu na zachodzie kraju miejscowe władze, wbrew zarządzeniu władz centralnych, zezwoliły na działanie kawiarni i sklepów przemysłowych. Mimo to policja karze przedsiębiorców mandatami. W całym kraju w ramach lockdownu mogą być otwarte sklepy spożywcze, a w supermarketach zakazano sprzedaży towarów przemysłowych. Szkoły pracują w systemie online. Działa też transport publiczny. Ostatniej doby na Ukrainie wykryto niemal 5 tysięcy przypadków SARS-CoV-2. 2 i pół tysiąca osób trafiło do szpitali. Wykonano 25 tysięcy testów.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies