Logo Radio Łódź

Ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba zaszczepionych przekroczyła 204 tys. [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4 tys. 622 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim i pomorskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 218 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 65 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 390 385. Dzisiaj (11 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4 tys. 622 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 218 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 10 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 65 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 31 tys. 264 osoby.

  • 7 tysięcy 142 osoby wyzdrowiały w ciągu ostatniej doby z koronawirusa - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W szpitalach przebywa 16 tysięcy 681 osób z potwierdzonym COVID-19.

  • Pod respiratory podłączone jest ponad 1 600, a wolnych pozostaje ponad 1 300 tych urządzeń. Na kwarantannie przebywa przeszło 146 tysięcy osób, a blisko 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

  • Od początku pandemii koronawirusa łączna liczba ozdrowieńców z COVID-19 to 1 milion 130 tysiące 460.

Koronawirus w Łódzkiem

Rząd ma podjąć decyzję czy po feriach uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócą do nauki stacjonarnej. Przed ewentualnym powrotem Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby nauczyciele tych klas zostali przetestowani na obecność koronawirusa. Chęć przystąpienia do testów wyraziło 65% nauczycieli w województwie. Czytaj więcej

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Żadna ze złoczewskich przychodni nie zgłosiła chęci podawania szczepionek. W ten sposób gmina stała się białą plamą na mapie województwa. Czytaj więcej

Czytaj także: Miejskie przychodnie w Łodzi gotowe do szczepień

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

Do Polski dotarł transport 360 tysięcy szczepionek przeciw koronawirusowi.

Wczesnym rankiem na warszawskim lotnisku Chopina wylądował samolot, wiozący kolejną a partię preparatu firmy Pfizer. Szczepionki jeszcze dziś trafią do jednego z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych, skąd zostaną rozprowadzone po szpitalach i punktach szczepień.

To kolejny taki transport. Pierwszy przybył do naszego kraju 26 grudnia. Dzień później rozpoczęły się szczepienia grupy "0", a więc lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego, walczącego z pandemią.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do Polski trafiło dotąd - nie licząc dzisiejszego transportu - 697 320 dawek szczepionek. Liczba dawek przekazanych do punktów szczepień wynosi 204 375. Zaszczepionych zostało 200 022 osób. Resort zastrzega, że możliwości wykonywania szczepień są znacznie większe, lecz ich liczba jest uzależniona od tego ile dawek preparatu zostanie sprowadzonych.

Jutro około południa spodziewany jest w naszym kraju transport 29 tysięcy szczepionek firmy Moderna, dopuszczonych do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Moderna planuje dostarczyć około 400 tysięcy dawek w lutym oraz 360 tysięcy dawek w marcu. Do końca pierwszego kwartału spodziewamy się ok. 840 tysięcy dawek szczepionki tej firmy.

Proces rejestracji szczepień, poza grupą „0” ma się rozpocząć 15 stycznia.

Niemcy zamówiły szczepionki przeciwko COVID-19 samodzielnie, poza systemem UE

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że jeżeli potwierdzą się informacje, jakoby Niemcy zamówiły szczepionki przeciwko COVID-19 samodzielnie, poza systemem Unii Europejskiej, to ten temat będzie dyskutowany na Radzie Europejskiej.

Gość TVP 1 podkreślał, że solidarność europejska w czasie epidemii jest bardzo ważna. Minister Piotr Muller powiedział, że Rada Europejska powinna przedyskutować jeszcze raz kwestię wspólnego zamawiania szczepionek dla krajów członkowskich UE. "Trzeba się będzie na nowo zastanowić, jak powinna działać ta podstawowa umowa, która dzieli proporcjonalnie dostawy szczepionki pomiędzy poszczególne kraje" - powiedział Piotr Muller.

Jak informowały media, niemiecki rząd zamówił około 50 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19 dodatkowo, poza wspólnym mechanizmem unijnym. Kwestia ta budzi kontrowersje w Europie, ponieważ państwa członkowskie UE, aby uniknąć rywalizacji, zdecydowały się na wspólne zamówienia szczepionki.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus na świecie

Czeskie władze poprosiły Izrael o pomoc w organizacji szczepień przeciwko COVID-19. Zdaniem niektórych ekspertów tempo szczepień w Czechach jest zbyt wolne, a strategia za mało ambitna.

Premier Andrej Babiš przekazał wczoraj, że jak dotąd zaszczepiono w Czechach około 40 tysięcy osób. Dane ministerstwa zdrowia z czwartku mówią o niespełna 20 tysiącach. 

Czeski rząd zakłada, że do marca zaszczepionych zostanie około 600 tysięcy osób z grup ryzyka. Eksperci cytowani dziś przez portal czeskiego radia publicznego mówią, że to zdecydowanie za mało. Zdaniem René Levinskiego z Centrum Modelowania Procesów Biologicznych, do połowy lutego należy zaszczepić wszystkich obywateli powyżej 75 roku życia.

Szef Czeskiej Izby Lekarskiej Milan Kubek twierdzi natomiast, że do końca marca preparat powinno przyjąć przynajmniej 2,5 miliona osób, a zaszczepienie łącznie 7 milionów do końca października zapobiegnie jesiennej fali pandemii. "Kto wcześniej zaszczepi swoich obywateli, ten wcześniej wyjdzie z kryzysu. Opóźnienia będą kosztowały życie ludzi i miliardy koron" - powiedział portalowi Milan Kubek.

W pięciu z dwudziestu włoskich regionów od dziś (11.01) do piątku będą obowiązywać zaostrzone restrykcje sanitarne. Nie będzie można opuszczać swoich gmin. Zamknięte będą bary i restauracje.

O restrykcjach w poszczególnych regionach zdecydował współczynnik reprodukcji koronawirusa. Chodzi o to ile osób zakaża statystycznie jeden zakażony.

Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Wenecji Euganejskiej, Lombardii, Emilii-Romanii na północy oraz Kalabrii i Sycylii na południu. Dlatego będą tam obowiązywać zaostrzone środki bezpieczeństwa. W pozostałych regionach Włoch będzie można przemieszczać się między gminami. Do 18.00 będą czynne bary i restauracje. Na terenie całego kraju będzie obowiązywać zakaz podróży między regionami. Nadal od 22.00 będzie obowiązywać godzina policyjna. W siedemnastu włoskich regionach władze lokalne zgodziły się, aby uczniowie liceów wrócili do szkół.

W północnej Francji rozpoczynają się dzisiaj masowe testy na obecność koronawirusa. Badania będą wykonywane w Roubaix (czytaj. Rube) w pobliżu granicy z Belgią. Celem testów jest wykrycie obecności nowej, „brytyjskiej” odmiany patogenu.

W Roubaix uruchomiono sześć punktów pobrań gotowych do przyjęcia po kilkaset mieszkańców dziennie. Władze miasta liczą na wykonanie ponad 20 tysięcy testów. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik, będą musiały udać się na kwarantannę.

Wykonywane będą dwa badania - metodą PCR oraz szybki test antygenowy. Testy PCR z pozytywnym wynikiem będą wysyłane do szczegółowej analizy, aby zidentyfikować brytyjski wariant koronawirusa. Na podstawie tych wyników francuskie władze zaplanują strategię walki ze zmutowaną formą wirusa i podejmą decyzję o zaostrzeniu restrykcji sanitarnych. 

W ostatnich dniach we Francji wykryto około 40 przypadków zakażeń nową, bardziej zarażliwą odmianą patogenu. Największe ognisko zidentyfikowano w Marsylii, gdzie brytyjska rodzina zaraziła podczas świąt ponad 23 osoby.

Papież: zaszczepić się przeciw koronawirusowi to wymóg moralny Papież Franciszek powiedział, że każdy powinien się zaszczepić przeciw koronawirusowi i że już zarezerwował sobie kolejkę. Franciszek udzielił wywiadu stacji telewizyjnej Canale 5 należącej do koncernu Mediaset rodziny Berlusconich.

40- minutowy wywiad został przeprowadzony w papieskiej rezydencji w Domu świętej Marty. Papież, mówiąc o pandemii koronawirusa, poinformował, że w Watykanie szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Ujawnił też, że już zarezerwował sobie kolejkę. 

"Moim zdaniem, szczepienie to wymóg etyczny. Inaczej ryzykujesz swoje życie i zdrowie i życie innych. W tej kwestii panuje jakiś samobójczy negacjonizm, którego nie rozumiem” - mówił Franciszek.

Papież podkreślił, że świat może pokonać pandemię, kryzysy i wojny jedynie dzięki braterstwu i solidarności. Potępił przemoc, do której doszło w czasie zamieszek w Waszyngtonie. Aborcję porównał do wynajmowania płatnego mordercy, by rozwiązać problem. Powiedział, że aborcja jest problemem etycznym, a nie religijnym.

W Niemczech obowiązuje od dziś (11.01) zaostrzony reżim sanitarny. Tydzień temu lockdown został przedłużony do końca stycznia. W niektórych regionach przepisy zostały rozszerzone.

Przed wejściem w życie nowych ograniczeń Kanclerz Niemiec wyjaśniała, że rząd federalny działa w stanie wyższej konieczności. "Niektóre z dotychczasowych restrykcji musiały zostać zaostrzone. Dalsze ograniczenia kontaktów są uciążliwe, ale niestety nieuchronne" - powiedziała Angela Merkel.

Tydzień temu rząd federalny i premierzy landów porozumieli się w sprawie przedłużenia lockdownu do końca stycznia. Od dziś w powiatach szczególnie dotkniętych pandemią będą obowiązywać nowe przepisy. Wszędzie tam, gdzie liczba nowych zakażeń koronawirusem przekracza 200 na 100 tysięcy mieszkańców, nie można się przemieszczać dalej niż 15 kilometrów od miejsca zamieszkania. Spotkania prywatne są możliwe tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

Jednym z punktów spornych są szkoły. W Niemczech edukacja leży w gestii krajów związkowych. W wielu miejscach zdecydowano, że placówki oświatowe wrócą do stacjonarnej nauki przed końcem stycznia.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies