Logo Radio Łódź

Ponad 9 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba zaszczepionych przekroczyła 200 tys. [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 9 053 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 567 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 117 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 364 osoby.

Posłuchaj raportu przygotowanego przez Dorotę Matyjasik:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 404 905. Dzisiaj (13 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 9 053 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 567 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 117 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 364 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 32 074 osoby.

  • 8 997 osób wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby z koronawirusa - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W szpitalach przebywa 16 553 osoby z potwierdzonym COVID-19.

  • Pod respiratory podłączone jest ponad 1 600, a wolnych pozostaje ponad 1 300 tych urządzeń. Na kwarantannie przebywa przeszło 146 tysięcy osób, a blisko 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

  • Od początku pandemii koronawirusa łączna liczba ozdrowieńców z COVID-19 to 1 147 123.

Koronawirus w Łódzkiem

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński nałożył na samorządy obowiązek zapewnienia transportu osobom mającym kłopoty z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień. Koszt 80 procent stawki za przewóz jednej osoby pokryje rząd. Czytaj więcej

Od 18 stycznia do szkół wrócą uczniowie klas 1-3. Według zaleceń Ministerstwa Edukacji i Głównego Inspektoratu Sanitarnego zajęcia mają odbywać się w reżimie sanitarnym. Choć szkoły z utęsknieniem czekają na lekcje stacjonarne, to decyzja o ponownym otwarciu placówek budzi też wątpliwości. Czytaj więcej

Trzymanie uczniów w domu nie jest dobrym rozwiązaniem, ale czas powrotu uczniów do szkół nie jest dobry - przekonuje prezes łódzkiego okręgu ZNP Marek Ćwiek:

 

Biała plama na mapie szczepień przeciwko COVID-19 zniknie. Gmina Złoczew będzie miała swój punkt medyczny. Wkrótce utworzony zostanie tu punkt szczepień przeciw covid-19. To jedyna gmina w województwie, gdzie nikt nie chciał podjąć się tego zadania. Czytaj więcej

Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej chcą się szczepić przeciw COVID-19

Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, którzy chcą skorzystać ze szczepionki przeciw COVID-19. Większość pensjonariuszy - 70 procent - chce się zaszczepić - mówi minister Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej przypomina, że teraz w grupie "zero" szczepieni są pracownicy DPS-ów. Zgłosiło się 50 procent z nich. Ich podopieczni - mieszkańcy DPS-ów - zostaną zaszczepieni w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień, w okresie od 18 do 22 stycznia. Aby otrzymać szczepionkę, nie będą musieli opuszczać placówek. Zorganizowane zostaną dla nich mobilne punkty szczepień - informuje minister Maląg. Będą to punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego.

Minister przypomniała też, że 15 stycznia wystartuje system rejestracji na szczepienia dla seniorów. W pierwszej kolejności z możliwości szczepienia będą mogły skorzystać osoby powyżej 80. roku życia. 22 stycznia ruszy rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia. Podawanie preparatu tej grupie rozpocznie się 25 stycznia

Odszkodowania dla hospitalizowanych po szczepieniu na COVID-19

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział odszkodowania dla osób, które będą będą hospitalizowane w wyniku niepożądanego odczynu po szczepieniu ochronnym na COVID-19 lub doznającej szoku anafilaktycznego. Czytaj więcej

25 stycznia liczba punktów szczepień wzrośnie do 6 tysięcy

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że polski system szczepień pozwala wykonywać między 3 i pół miliona a cztery miliony szczepień miesięcznie. Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że jedynym ograniczeniem tego systemu jest liczba szczepionek.

Minister Dworczyk wskazał, że w najbliższym czasie wzrośnie liczba punktów wykonujących szczepienia. Przypomniał, że w tej chwili działa nieco ponad 500 punktów szczepień.

Dodał, że 25 stycznia rozpoczną się szczepienia kolejnej grupy osób, a liczba punktów szczepień wzrośnie do 6 tysięcy. Podkreślił, że dziś wykonujemy 250 tysięcy szczepień tygodniowo, mając jedynie 500 punktów szczepień. "Jeżeli tych punktów będzie 12 razy więcej, to naprawdę bez problemu wykonamy 4 miliony szczepień miesięcznie" - przekonywał minister.

Szczepienia na COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Do tej pory zaszczepiono ponad 300 tysięcy osób. W pierwszej kolejność szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy medyczni.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus na świecie

Stany Zjednoczone będą wymagać od osób przylatujących do tego kraju negatywnego wyniku testu na koronawirusa - poinformowało rządowe Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Nowe regulacje mają wejść w życie 26 stycznia.

Według nowych przepisów, osoby przylatujące do USA będą musiały wykonać test na koronawirusa w ciągu trzech dni poprzedzających podróż. Jeśli nie przedstawią negatywnego wyniku testu, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Z obowiązku tego będą wyłączone załogi samolotów, amerykańscy żołnierze oraz dzieci poniżej drugiego roku życia.

Dyrektor Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Robert Redfield powiedział, że testy nie eliminują całkowicie ryzyka, ale znacznie je redukują, jeśli zostaną zastosowane wraz z innymi środkami - takimi jak noszenie maseczki. Amerykańskie linie lotnicze poparły nowe regulacje. Przedstawiciele przewoźników postulują jednak, by zastąpiły one obowiązujące obecnie zakazy podróży do Stanów Zjednoczonych z Europy, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Zakazy te spowodowały znaczny spadek liczby pasażerów linii lotniczych oraz uderzyły w amerykański przemysł turystyczny.

We Włoskim mieście Varese to nie pacjent dzwoni, by zapisać się na szczepienie, tylko operatorzy dzwonią do niego i proponują termin. Szefowie szpitala, chcąc uniknąć kolejek i sprawnie przeprowadzić akcję, stworzyli własny „call center”.

To nie pacjenci dzwonią do nich, ale to pracownicy centrum dzwonią do pacjentów. Większość przyjmuje telefoniczną informację z radością, inni nie dowierzają, jeszcze inni odkładają słuchawkę, myśląc, że to oszustwo. Wielu lekarzy i pielęgniarzy, do których dzwonimy, pracowało na oddziałach „covidowych” i intensywnej terapii i na co dzień stykało się ze śmiercią. Ci nierzadko wzruszają się do łez” - mówi odpowiedzialna za projekt Irene Banfi. Do niedawna kierowała biurem organizującym w mieście pobieranie wymazów. "Zamieniliśmy łzy towarzyszące nieprzyjemnym testom na radość, że jest już antidotum. Wcześniej patrzyliśmy na dramat walczących z wirusem, teraz widzimy światełko w tunelu” - mówiła.

Francja wydłuża godzinę policyjną w dwóch departamentach w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Od dziś wychodzenie z domu jest tam zakazane po 18.00. Podobne przepisy wprowadzono wcześniej w 23 departamentach.

Godzinę policyjną wydłużono w departamentach Var i Drôme znajdujących się w okolicach Lyonu i Marsylii. Przemieszczanie się będzie tam zakazane od 18.00 do 6.00 rano. Tym samym zaostrzone przepisy godziny policyjnej wprowadzono już w jednej czwartej francuskich departamentów. W pozostałych poruszanie się poza domem jest zakazane od 20.00. Przepisy te mają obowiązywać co najmniej do 20 stycznia.

Francuskie media podają, że rząd rozważa wydłużenie godziny policyjnej w całym kraju. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w czwartek. Premier Jean Castex nie wykluczył także wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu.

Od kilku tygodni sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się. W sześciu wschodnich regionach na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest ponad 60 procent łóżek - co stanowi próg alarmowy wyznaczony przez rząd. Francja notuje średnio 18 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem dziennie.

Czeskie władze poprosiły Izrael o pomoc w organizacji szczepień przeciwko COVID-19. Zdaniem niektórych ekspertów tempo szczepień w Czechach jest zbyt wolne, a strategia za mało ambitna.

Premier Andrej Babiš przekazał wczoraj, że jak dotąd zaszczepiono w Czechach około 40 tysięcy osób. Dane ministerstwa zdrowia z czwartku mówią o niespełna 20 tysiącach. 

Czeski rząd zakłada, że do marca zaszczepionych zostanie około 600 tysięcy osób z grup ryzyka. Eksperci cytowani dziś przez portal czeskiego radia publicznego mówią, że to zdecydowanie za mało. Zdaniem René Levinskiego z Centrum Modelowania Procesów Biologicznych, do połowy lutego należy zaszczepić wszystkich obywateli powyżej 75 roku życia.

Szef Czeskiej Izby Lekarskiej Milan Kubek twierdzi natomiast, że do końca marca preparat powinno przyjąć przynajmniej 2,5 miliona osób, a zaszczepienie łącznie 7 milionów do końca października zapobiegnie jesiennej fali pandemii. "Kto wcześniej zaszczepi swoich obywateli, ten wcześniej wyjdzie z kryzysu. Opóźnienia będą kosztowały życie ludzi i miliardy koron" - powiedział portalowi Milan Kubek. 

Papież: zaszczepić się przeciw koronawirusowi to wymóg moralny Papież Franciszek powiedział, że każdy powinien się zaszczepić przeciw koronawirusowi i że już zarezerwował sobie kolejkę. Franciszek udzielił wywiadu stacji telewizyjnej Canale 5 należącej do koncernu Mediaset rodziny Berlusconich.

40- minutowy wywiad został przeprowadzony w papieskiej rezydencji w Domu świętej Marty. Papież, mówiąc o pandemii koronawirusa, poinformował, że w Watykanie szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Ujawnił też, że już zarezerwował sobie kolejkę. 

"Moim zdaniem, szczepienie to wymóg etyczny. Inaczej ryzykujesz swoje życie i zdrowie i życie innych. W tej kwestii panuje jakiś samobójczy negacjonizm, którego nie rozumiem” - mówił Franciszek.

Papież podkreślił, że świat może pokonać pandemię, kryzysy i wojny jedynie dzięki braterstwu i solidarności. Potępił przemoc, do której doszło w czasie zamieszek w Waszyngtonie. Aborcję porównał do wynajmowania płatnego mordercy, by rozwiązać problem. Powiedział, że aborcja jest problemem etycznym, a nie religijnym.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies