Logo Radio Łódź

Ponad 9 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba zaszczepionych przekroczyła 300 tys. [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 9 436 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejne 554 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 92 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 289 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 414 362. Dzisiaj (14 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 9 436 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 554 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 92 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 289 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło blisko 32,5 tys. osób.

  • 7700 osób wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby z koronawirusa - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W szpitalach przebywa 16 250 osób z potwierdzonym COVID-19.

  • Pod respiratory podłączone jest ponad 1 600, a wolnych pozostaje ponad 1 300 tych urządzeń. Na kwarantannie przebywa przeszło 184 tysiące osób, a blisko 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

  • Od początku pandemii koronawirusa łączna liczba ozdrowieńców z COVID-19 to 1 155 823.

Koronawirus w Łódzkiem

Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Adama K. na rok bezwzględnego pozbawienia wolności. Mężczyzna w marcu ubiegłego roku uciekł ze szpitala zakaźnego w Zgierzu, będąc wówczas podejrzany o zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Województwo łódzkie jest przygotowane do programu szczepień przeciw COVID 19 ocenia wojewoda Tobiasz Bocheński. W każdej gminie jest przynajmniej jeden punkt szczepień, łącznie ponad 400 - dodał poranny gość Radia Łódź. Jutro rozpoczynają się zapisy na szczepienia pierwszej grupy seniorów w wieku 80 +. - Podejrzewam, że będzie podobnie jak z personelem szpitali. To znaczy, że w pierwszym momencie oczywiście będzie taki rzut dużego zainteresowania, gdzie będą zapisy. A później to już będzie szło taką powolną falą, która będzie wzrastała i będziemy osiągać wyszczepienie coraz większego procenta populacji. Ale nie spodziewam się, żeby to zainteresowanie było tego rodzaju, żeby miało sparaliżować system, że nagle nam się kilkanaście tysięcy osób zapisze w gminie, gdzie jest tylko jeden punkt - przewiduje Tobiasz Bocheński. Czytaj więcej

Od 18 stycznia do szkół wrócą uczniowie klas 1-3. Według zaleceń Ministerstwa Edukacji i Głównego Inspektoratu Sanitarnego zajęcia mają odbywać się w reżimie sanitarnym. Choć szkoły z utęsknieniem czekają na lekcje stacjonarne, to decyzja o ponownym otwarciu placówek budzi też wątpliwości. Czytaj więcej

Biała plama na mapie szczepień przeciwko COVID-19 zniknie. Gmina Złoczew będzie miała swój punkt medyczny. Wkrótce utworzony zostanie tu punkt szczepień przeciw covid-19. To jedyna gmina w województwie, gdzie nikt nie chciał podjąć się tego zadania. Czytaj więcej

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku apeluje o szczepienie się przeciwko COVID-19.

Podkreśla, że od tego, jak wielu z nas się zaszczepi, zależy bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych. - Gorąco zachęcam do udziału w Narodowym Programie Szczepień. Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronach Kancelaria Premiera, Ministerstwo Zdrowia i rządowych instytucji. Zachęcam, byśmy dzielili się tymi informacjami z bliskimi i sąsiadami. Zadbajmy nie tylko o własne szczepienie, ale również o to, żeby przekonać innych, jak ważna to sprawa. Ja sam i moja rodzina zaszczepimy się, gdy tylko nadejdzie nasza kolej" - napisał premier.

Mateusz Morawiecki przypomina, że za dwa dni- 15 stycznia- rozpoczynają się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. "Z każdą zaszczepioną osobą będziemy bliżsi powrotu do normalności. Kolejność szczepień wypracowaliśmy razem z najlepszymi specjalistami, epidemiologami i wirusologami. Pierwszeństwo mają Ci, którzy są na pierwszej linii frontu walki z epidemią i osoby najbardziej zagrożone wirusem" - czytamy we wpisie premiera.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie jesteśmy bezbronni w walce z pandemią. "Wiemy, że koronawirus nie słabnie, a nowe mutacje sprawiają, że trzecia fala może być groźniejsza niż dwie poprzednie. Ale nareszcie nie jesteśmy całkiem bezbronni, nareszcie mamy skuteczny środek zaradczy - to szczepionka" - napisał szef rządu.

Seniorów przy rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 będzie wspomagał także Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła w TVP Info, że seniorzy mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na infolinię dostępną pod numerem 22 505- 11- 11. Wolontariusze uczestniczący w programie będą pomagać między innymi w zarejestrowaniu się na szczepienie.

Na szczepienie będzie się można zapisać na trzy sposoby. Rejestracja będzie prowadzona przez internet, bezpośrednio w przychodni lub telefonicznie - bezpośrednio pod numerem 989.

Od piątku otwarta będzie rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. 22 stycznia otwarta będzie rejestracja na szczepienie dla osób 70+. Szczepienia dla obu grup rozpoczną się 25 stycznia.

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów można też uzyskać wsparcie na przykład w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu psa na spacer. Chętni do pomocy mogą zgłaszać się poprzez stronę internetową wspierajseniora.pl.

Odszkodowania dla hospitalizowanych po szczepieniu na COVID-19

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział odszkodowania dla osób, które będą będą hospitalizowane w wyniku niepożądanego odczynu po szczepieniu ochronnym na COVID-19 lub doznającej szoku anafilaktycznego. Czytaj więcej

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus na świecie

Włoski rząd przedłużył stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią do 30 kwietnia. Wydał też dekret zaostrzający kryteria podziału włoskich regionów na strefy, w których obowiązują różne restrykcje.

O tym, w jakiej strefie znajdzie się konkretny region, rząd zdecyduje jutro lub w piątek na podstawie analizy najnowszych danych dotyczących sytuacji sanitarnej. W tej chwili według oceny ministra zdrowia w co najmniej 10 regionach panuje wysokie ryzyko zakażenia.

Przypuszczalnie od soboty lub niedzieli połowa kraju objęta zostanie częściowym, a przypadku niektórych regionów całkowitym lockdownem. Nie będzie można opuszczać własnej gminy. Zamknięte będą bary i restauracje. Na terenie całego kraju utrzymano zakaz podróży między regionami i godzinę policyjną od 22.00. Nadal wizytę u znajomych i rodziny mogą składać maksimum dwie dorosłe osoby raz dziennie. W regionach małego ryzyka otwarte zostaną muzea.

Do chińskiego miasta Wuhan przybył zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, prowadzących śledztwo w sprawie źródeł pandemii. Ich misja w Chinach potrwa miesiąc. Dwa tygodnie spędzą jednak na obowiązkowej dla wszystkich podróżnych przybywających do Chin kwarantannie.

Zespołowi 10 niezależnych międzynarodowych ekspertów przewodzi Peter Ben Embarek - główny ekspert WHO ds. chorób zwierząt, który w lipcu ubiegłego roku przebywał w Chinach z misją przygotowawczą.

Po zakończeniu dwutygodniowej kwarantanny eksperci będą przeprowadzać w Wuhan wywiady z pracownikami szpitali, instytucji badawczych oraz pracownikami targu, gdzie po raz pierwszy wykryto ognisko koronawirusa. Eksperci WHO nie spodziewają się utrudnień ze strony chińskich władz, jednocześnie przestrzegają, że misja najprawdopodobniej nie da jednoznacznych odpowiedzi na pytania o przyczyny pandemii.

Śledztwo w sprawie źródeł koronawirusa w ubiegłym roku stało się przedmiotem rozgrywek politycznych między państwami. Chińskie władze utrzymują, że wirus nie pochodzi z Chin. Wcześniej rząd w Pekinie wstrzymywał zgody na przyjazd ekspertów WHO do Chin, co szef tej organizacji nazwał „głęboko rozczarowującym”. Śledztwo WHO ma odpowiedzieć głównie na pytanie, w jaki sposób wirus przedostał się ze zwierząt na człowieka.

Kierownictwo czeskiego Państwowego Instytutu Zdrowia rozdysponowało tysiąc szczepionek przeciwko COVID-19 pomiędzy swoich pracowników i ich bliskich. Czeskie media donoszą, że tylko część z nich była uprawniona do przyjęcia szczepionki w pierwszej fazie. Minister zdrowia nie wykluczył dymisji dyrektora instytutu.

Do listy zaszczepionych poza kolejnością dotarł portal Seznam Zpravy. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że tylko część pracowników instytutu była uprawniona do przyjęcia szczepionki w pierwszej fazie szczepień. To głównie laboranci badający próbki wirusa oraz lekarze. Preparat otrzymali tymczasem między innymi pracownicy zajmujący się badaniem czystości wody, higieniści i urzędnicy, w tym kierownik działu informatyki. Portal donosi, że zaszczepiono też rodziny zatrudnionych w instytucie.

Minister zdrowia Jan Blatny zażądał wyjaśnień od dyrektora Państwowego Instytutu Zdrowia. Nie wykluczył odwołania go ze stanowiska, jeśli potwierdzą się doniesienia mediów. Według informacji czeskiego rządu, przeciwko COVID-19 zaszczepiono w Czechach dotychczas około 75 tysięcy osób. To głównie personel medyczny, a także podopieczni i personel domów opieki. Jutro zostanie uruchomiony system rezerwacji terminów szczepień, do którego w pierwszej kolejności będą miały dostęp wszystkie osoby powyżej 80. roku życia.

Austriacki rząd rozważa otwarcie szkół 25 stycznia - poinformował minister edukacji Heinz Fassmann. W czasie twardego lockdownu w Austrii zdalnym nauczaniem objęci byli uczniowie wszystkich klas.

Według pierwotnych założeń austriackiego rządu szkoły miały powrócić do stacjonarnego trybu nauczania już 18 stycznia. Kilka dni temu kanclerz Sebastian Kurz zastrzegł jednak, że ostateczną decyzję o ich otwarciu uzależni od przebiegu pandemii. Dziś minister edukacji Heinz Fassmann poinformował, że sytuację skomplikowało pojawienie się w kraju nowych szczepów koronawirusa.

Do nauki stacjonarnej powrócą 25 stycznia najpierw szkoły podstawowe. Uczniowie wyższych klas pozostaną jeszcze objęci zdalnym nauczaniem. Dla wielu z nich oznacza to, że w szkolnych ławkach zasiądą dopiero w połowie następnego miesiąca, gdyż w kilku landach ferie zimowe zaczynają się 1 lutego.

Minister Fassmann broni swojej decyzji. "Każdy dzień nauki jest sensowny. Jeśli będziemy nieustannie zerkać na terminy ferii lub kolejne dni świąt, szkoły mogłyby być zamknięte przez cały rok" - zaznaczył szef resortu w rozmowie z ORF. Dziś austriackie MSW poinformowało o prawie 2 tysiącach zakażeń koronawirusem.

W przyszłym miesiącu planowana autoryzacja w Unii czwartej szczepionki przeciw COVID-19 - potwierdzili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej przedstawiciele Komisji Europejskiej. Chodzi o szczepionki firmy Jansen Pharmaceutica.

Szczepienia w Unii były jednym z tematów wideokonferencji ministrów zdrowia 27 krajów. Na razie w Unii do obrotu zostały dopuszczone preparaty Pfizer i BioNTech oraz Moderny a pod koniec miesiąca zatwierdzone mają zostać szczepionki firmy AstraZeneca.

„Jeszcze nie przezwyciężyliśmy pandemii, ale jest światełko w tunelu” - mówiła po zakończeniu unijnej narady komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Wyraziła nadzieję, że w drugim kwartale tego roku na dobre ruszą duże dostawy szczepionek do krajów członkowskich. Zaapelowała też do unijnych państw o ściślejszą wymianę danych na temat szczepień, najlepiej dwa razy w tygodniu.

Na konferencji prasowej po unijnej naradzie padały pytania o dwustronne, bezpośrednie rozmowy prowadzone przez kraje członkowskie, między innymi Niemcy, z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepionek. „Jedność jest najlepszym rozwiązaniem dla nas wszystkich” - podkreśliła Marta Temido, minister zdrowia Portugalii, kierującej teraz pracami Unii Europejskiej. Podobnego zdania jest unijna komisarz, która zamierza w tej sprawie wysłać listy do europejskich stolic

Wczoraj główna negocjatorka do spraw szczepionek w Komisji Sandra Gallina mówiła na spotkaniu z europosłami z komisji zdrowia, że w pierwszej kolejności zrealizowane muszą być dostawy do krajów członkowskich w ramach wspólnego, unijnego mechanizmu. Komisja informuje, że żadne, dwustronne umowy nie zostały podpisane, ale przyznaje, że niektóre kraje prowadziły rozmowy z koncernami. 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies