Logo Radio Łódź

W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 8 tys. 827 chorych na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 7 tys. 795 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 495 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 298 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 422 320. Dzisiaj (15 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 tys. 795 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 495 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 88 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 32 tys. 844 osoby.

  • W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 8827 chorych na COVID-19 - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Łącznie ozdrowieńców jest przeszło 1,16 mln.

  • W szpitalach leży 16083 chorych na COVID-19, z czego 1628 jest podłączonych pod respiratory.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 183 tys osób, a pod nadzorem epidemiologicznym jest niemal 6 tysięcy.

Koronawirus w Łódzkiem

Gościem po 8. w piątek (15 stycznia) był wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o programie szczepień. 

W regionie łódzkim, jeżeli chodzi o liczbę nowych zachorowań, sytuacja jest stabilna. Część przygotowanych łóżek dla pacjentów z COVID-19 nie jest wykorzystywana. Dlatego wojewoda zdecydował o możliwości przywracania tzw. łóżek niecovidowych. Czytaj więcej

Żadna ze złoczewskich przychodni nie zgłosiła chęci podawania szczepionek. W ten sposób gmina stała się białą plamą na mapie województwa. Czytaj więcej

Czytaj także: Miejskie przychodnie w Łodzi gotowe do szczepień

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

Najprawdopodobniej jutro rząd zdecyduje czy po feriach uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócą do nauki stacjonarnej. Przed ewentualnym powrotem Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby nauczyciele tych klas zostali przetestowani na obecność koronawirusa. Chęć przystąpienia do testów wyraziło 65% nauczycieli w województwie. Czytaj więcej

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 razem z pracownikami systemu ochrony zdrowia, czyli w grupie zero. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na petycję, pod którą podpisało się 800 osób. Czytaj więcej

Jakie są różnice między zgłoszeniem a rejestracją na szczepienia?

Zgłoszenie na szczepienie przez osoby w wieku 18-69 lat da im dogodniejszą możliwość rejestracji. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wyjaśniał na antenie Programu 3 Polskiego Radia różnice między zgłoszeniem a rejestracją na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

Rejestracja od dziś dotyczy osób w wieku 80+, natomiast internetowe deklaracje o gotowości na szczepienie mogą składać dorośli w wieku do 69 lat. Minister Michał Dworczyk podkreślał, że zgłoszenie da w przyszłości pewien przywilej.

"Zgłoszenie polega na tym, że deklarujemy gotowość do zaszczepienia poprzez wyłącznie kanał internetowy. To jest jedyny kanał, któym można wysłać taki formularz. To spowoduje, że w momencie kiedy przyjdzie czas mojej grupy wiekowej lub zawodowej, otrzymamy informację zwrotną od systemu, że możemy się zapisać. Pierwsze dwa dni będą przeznaczone na zapisy dla tych osób, które się wcześniej zgłosiły, krótko mówiąc, będzie więcej terminów do wyboru" - tłumaczył minister odpowiedzialny w rządzie za Narodowy Program Szczepień.

Szef kancelarii premiera podkreślał, że jeśli zainteresowanie szczepieniami wśród seniorów będzie niższe od deklarowanego, to wtedy możliwe jest przyspieszenie kolejki. "Gdyby się okazało, że szybko wszystkie osoby zainteresowane rejestracją i szczepieniem zarejestrują się, wtedy szybciej otworzymy zapisy dla kolejnej grupy. Musimy pamiętać o jednym - jesteśmy dzisiaj powstrzymywani i ograniczani wielkością dostaw do Polski" - mówił w Trójce Michał Dworczyk.

Rejestracja seniorów powyżej 80. roku życia jest możliwa przez infolinię 989, przez internetowe konto pacjenta lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Za tydzień z tej procedury będą mogły skorzystać osoby z grupy wiekowej 70+.

Na portalu PolskieRadio24.pl znajduje się specjalny poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl nasi słuchacze mogą znaleźć wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów czy numerów infolinii.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii O. Semeniuk o otwieraniu gospodarki

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk wyraziła nadzieję, że w ciągu kilku tygodni możliwe będzie odmrażanie gospodarki. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia poinformowała, że przygotowane są etapy otwierania poszczególnych sektorów.

Olga Semeniuk powiedziała, że jej resort jest gotowy, by wdrożyć protokoły bezpieczeństwa w sprawie odmrażania gospodarki, jednak nie ma w tym momencie konkretnej daty liberalizacji obowiązujących restrykcji.

Wiceminister wskazała, że rekomendacja ze strony jej resortu będzie, by najpierw w pełni otworzyć galerie handlowe. Jak wyjaśniła, protokoły bezpieczeństwa są przygotowane tak, by etapami, regionalizując, otwierać poszczególne branże. Uwzględniane będzie m.in. tempo zakażeń koronawirusem.
"Te protokoły są przygotowane w związku z ograniczeniem liczby osób przebywających w danym miejscu, czy z ograniczeniem metrażowym, czy dodatkowymi ograniczeniami dotyczącymi dbania o zasadę DDM" - zapowiedziała Olga Semeniuk.

Wiceminister wyjaśniła, że tempo znoszenia restrykcji będzie zależne od sytuacji epidemicznej, czyli transmisji wirusa w społeczeństwie, a także wydolności służby zdrowia. Olga Semeniuk dodała, że do wiosny, gdy będzie cieplej i pojawi się możliwość organizacji różnych przedsięwzięć na otwartej przestrzeni, trzeba będzie funkcjonować w, jak to ujęła, mocnych ograniczeniach.
Późną jesienią rząd przedstawił progi znoszenia ograniczeń, a także ewentualny podział kraju na strefy w zależności od sytuacji epidemicznej. Ten plan został wycofany w grudniu, gdy wdrożony został lockdown w życiu społeczno-gospodarczym. Zasady narodowej kwarantanny zostały wydłużone do 31 stycznia.

W ramach restrykcji zamknięte są stoki narciarskie, siłownie, kluby fitness i aquaparki, a zakazane są zgromadzenia powyżej pięciu osób. Infrastruktura sportowa dostępna jest tylko w ramach sportu zawodowego.

W trybie ograniczonym działają restauracje, które mogą wydawać posiłki jedynie na wynos lub dowóz, a także hotele, które są czynne tylko dla medyków, czy wojskowych. W galeriach handlowych czynne są jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki, sklepy z książkami i prasą oraz wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
Ponadto obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym, występują ograniczenia w transporcie zbiorowym, w miejscach sprawowania kultu religijnego, w zgromadzeniach i sklepach.

Od poniedziałku do szkół wrócą uczniowie klas 1-3.

Koronawirus na świecie

W Czechach rozpoczęła się dziś rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Limit dostępnych miejsc został wyczerpany po niespełna półtorej godziny. Pierwszeństwo w dostępie do szczepionki mają seniorzy powyżej 80. roku życia, którzy mogą zarejestrować się w centralnym systemie przez internet lub telefonicznie. Wolne terminy zostały wyczerpane po niespełna półtorej godziny od uruchomienia systemu. Datę szczepienia otrzymały 2 tysiące z ponad 44 tysięcy osób zarejestrowanych w tym czasie. Nadal można się zgłaszać, jednak terminy będą przyznawane dopiero po tym, jak do kraju dotrą kolejne dostawy szczepionek. Z powodu dużego zainteresowania szczepieniami pojawiły się problemy techniczne. Wystąpiły znaczne opóźnienia w wysyłaniu SMS-ów z potrzebnym do rejestracji numerem PIN. Przeciążona była też służąca do rejestracji infolinia. Z danych czeskiego ministerstwa zdrowia wynika, że sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się. Wczoraj odnotowano 8 032 infekcje koronawirusem. To o prawie połowę mniej niż przed tygodniem.

Pogarsza się sytuacja pandemiczną w Europie, Azji i obu Amerykach. Powodem są m.in. odkryte w ostatnich tygodniach nowe odmiany koronawirusa. Wiele krajów wprowadza właśnie kolejne obostrzenia.

Gwałtownie rośnie liczba nowych zachorowań w Brazylii, gdzie w ostatnim czasie wykryto nową odmianę wirusa. Lokalne władze stanu Amazonas alarmują, że w miejscowych szpitalach jest tak wielu pacjentów, że kończą się zapasy tlenu. W całym kraju na COVID-19 zmarło 207 tysięcy osób, a łączna liczba zachorowań to ponad 8 milionów.

W Europie Wielka Brytania zanotowała ponad 1200 zgonów w ciągu doby. W Portugalii zaczął dzisiaj obowiązywać lockdown, a we Francji od wczoraj obowiązuje nocna godzina policyjna. Władze Niemiec odradzają obywatelom podróże zagraniczne. Austria z kolei zaczyna dzisiaj szczepić medyków w Wiedniu.

W Chinach liczba nowych zakażeń jest największa od 10 miesięcy. W USA prezydent-elekt Joe Biden przedstawił wart dwa biliony dolarów pakiet pomocowy dla osób i firm, dotkniętych pandemią. Władze Nowego Jorku szacują, że z powodu załamania gospodarczego miejska kasa straci 2,5 miliarda dolarów z powodu niezapłaconych podatków.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 994 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 93 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Największa od ponad 10 miesięcy dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem w Chinach. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że w ciągu ostatniej doby wykryto 144 przypadki COVID-19. Większość z nich na północy Chin. Według danych oficjalnych przekazywanych przez chińskie władze, to najwyższa dobowa liczba zakażeń od 1 marca ubiegłego roku, kiedy na terytorium Chin wprowadzone były poważne ograniczenia pandemiczne. Spośród nowych zakażeń lokalnych, 90 odnotowano w okalającej Pekin prowincji Hebei. 43 przypadki stwierdzono w położonej na północy Chin prowincji Heilongjiang. W Hebei trwa budowa izolatorium na 3000 łóżek. Tymczasowy ośrodek ma być ukończony w ciągu kilku dni. Chińskie władze apelują do mieszkańców o powstrzymanie się od podróży w okresie nowego roku, obchodzonego według kalendarza księżycowego. Zazwyczaj w tym czasie setki milionów Chińczyków
powraca w rodzinne strony lub korzysta z urlopu. Część miast m.in. Szanghaj zaczęło wprowadzać obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających z terenów o średnim i dużym ryzyku zakażenia koronawirusem. Całkowitym lockdownem objętych jest obecnie w Chinach około 28 mln osób.

Od dziś na Łotwę i do Estonii można wjechać tylko z negatywnym testem na COVID-19. Oba kraje notują ostatnio po kilkaset dobowych zakażeń koronawirusem. Test musi być zrobiony nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem na Łotwę oraz do Estonii. Zwolnione z jego wykonania są dzieci poniżej 11. roku życia, członkowie personelu między innymi samolotów oraz dyplomaci. Dokument nie będzie też wymagany od tych, którzy zostali zaszczepieni na COVID-19 oraz od osób, które codziennie przekraczają granicę w celach zawodowych lub edukacyjnych. Badania nie potrzebują też kierowcy ciężarówek wykonujący przewozy komercyjne. Jak poinformowała w sieciach społecznościowych Ambasada Polski w Rydze, test będzie wymagany od osób, które będą chciały przez Łotwę przejechać tranzytem. Dokumentu przy wjeździe na swoje terytorium nie wymaga na razie Litwa. Władze tego kraju nie wykluczają jednak, że podobna decyzja może zostać wkrótce podjęta.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies