Logo Radio Łódź

4835 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 291 osób [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4835 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejne 275 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 231 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 443 804. Dzisiaj (19 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4835 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 275 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 60 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 231 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło blisko 33 tys. osób.

Raport koronawirusowy przygotowała Monika Gosławska

  • 9315 osób wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby z koronawirusa - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W szpitalach przebywa 15 667 osób z potwierdzonym COVID-19.

  • Pod respiratory podłączone jest blisko 1 600, a wolnych pozostaje ponad 1 300 tych urządzeń. Na kwarantannie przebywa przeszło 182 tysiące osób, a blisko 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

  • Od początku pandemii koronawirusa łączna liczba ozdrowieńców z COVID-19 to 1 197 034.

Koronawirus w Łódzkiem

Ruszyły szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej i innych placówek opiekuńczo-leczniczych. Szczepienia pierwszą dawką powinny zakończyć się do 22 stycznia. W najbliższych dniach pełną odporność uzyskają też osoby z grupy "0". Szczepieniami pensjonariuszy będzie się zajmować między innymi łódzki szpital im. Biegańskiego. Jak mówi jego dyrektor Krzysztof Zarychta, szpital ma odpowiednie zapasy dawek. - Przez NFZ został wyznaczony nam DPS i planujemy w najbliższym czasie uruchomić zespół wyjazdowy, który tam dotrze i będzie szczepił. Mamy w szpitalu zapas szczepionek przeznaczonych również dla DPS-ów, ale również tych, którzy dostali już pierwszą dawkę i będą szczepieni drugą.  Czytaj więcej

Szczepienia w DPS-ach pod kontrolą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Program szczepień dla seniorów z Domów Pomocy Społecznej rozpoczął się wczoraj.

Możliwe, że zakończy się później niż w piątek - jak planowano - mówiła minister Marlena Maląg. "Pewnie będzie jakieś przesunięcie w zależności od wielkości Domu" - tłumaczyła w Programie Pierwszym. Jak mówiła, na razie szczepienia są pod kontrolą i nie ma sygnałów o problemów. 

Oprócz DPS-ów szczepienia odbywają się w innych podobnych ośrodkach, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, przewlekle chore i w podeszłym wieku. Mieszkańcy tych placówek są bardzo podatni na zakażenie koronawirusem i często dochodzi tam do zgonów z tego powodu

Minister Michał Wójcik dziękuje przedsiębiorcom, którzy nie otworzyli w tym tygodniu swoich lokali. Mimo zakazu wczoraj w ramach tak zwanego Obywatelskiego Veta część firm, w tym restauracje, miała udostępnić swoje wnętrza klientom.

Wiceprezes Solidarnej Polski mówił w Programie Trzecim Polskiego Radia, że niewielka część przedsiębiorców zdecydowała się na taki krok. Podziękował "za odpowiedzialność" tym, którzy nie przystąpili do akcji. Minister dodał, że nikt z rządu "z radością" nie wprowadza ograniczeń. "Tutaj jest kwestia ochrony społeczeństwa przed transmisją wirusa. Przede wszystkim chodzi o ludzi starszych. Wiem, jakie mogą być skutki tego wirusa, bo przecież chorowałem" - przypomniał polityk.

Minister Michał Wójcik dodał, że policja ukarała mandatami niektórych właścicieli lokali, którzy otworzyli je wczoraj dla klientów.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych poinformował, że do połowy lutego firma Pfizer dostarczy o 360 tysięcy dawek mniej niż pierwotnie planowano. Dziś do Polski dotarło 175 tysięcy dawek szczepionki zamiast ustalonych wcześniej 360 tysięcy.

Prezes ARM Michał Kuczmierowski zapewnił, że szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz szczepienia drugą dawką pracowników medycznych nie ulegną zmianie. W związku ze zmniejszeniem dostaw szczepionki firmy Pfizer opóźnione będzie podanie pierwszej dawki w grupie zero, czyli mniejsza liczba pracowników placówek medycznych otrzyma w najbliższych tygodniach pierwszą dawkę szczepionki.

Michał Kuczmierowski wyjaśnił, że po odjęciu z łącznej puli 260-280 tysięcy dawek szczepionek firm Moderna i Pfizer przypadającej na najbliższy tydzień 120 000 dawek na DPS, będzie można zaszczepić pierwszą dawką w tym tygodniu około 140 000 medyków. "Wszystkie drugie dawki planujemy dostarczać w tym harmonogramie cotygodniowym tak, żeby nie było żadnych obsunięć i wszyscy pacjenci pod tym względem mogą czuć się bezpieczni" - podkreślił szef ARM.

Od połowy lutego spodziewane są zwiększone dostawy szczepionki firmy Pfizer oraz ewentualne dostawy z firmy Astra Zeneca, która stara się o dopuszczenie swojej szczepionki do obrotu na unijny rynek.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus za granicą: 

Szef Światowej Organizacji Zdrowia krytykuje dystrybucję szczepionek na świecie. Mówi, że przeważająca większość jest podawana w krajach bogatych, tymczasem biedniejsze państwa często nawet nie rozpoczęły jeszcze szczepień. Obecnie na całym świecie podano 42 miliony dawek w 51 krajach.

Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił w czasie spotkania władz WHO, że większość dawek jest kupowana przez bogate kraje bezpośrednio od producentów. Tylko znikoma ilość trafiła do biednych państw za pośrednictwem programu WHO.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że w 49 bogatych krajach podano dotąd 39 milionów dawek, a w ubogich zaledwie 25 dawek. To oznacza, że szybciej zostaną zaszczepieni młodzi, zdrowi ludzie w bogatych państwach niż lekarze w biednych. “Świat stoi na skraju tragicznego, moralnego błędu. Jego cenę zapłacą życiem mieszkańcy najbiedniejszych państw” - dodał.

Izrael ujawnił tymczasem, że przekazuje dane osób zaszczepionych firmom Pfizer i BioNTech, które jako pierwsze wyprodukowały szczepionkę na koronawirusa. Izraelskie władze twierdzą, że umowa ma pomóc w modyfikacji preparatu.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 34 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 95 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Epidemia w Zjednoczonym Królestwie nieco zwalnia, ograniczenia przynoszą skutki, ale sytuacja jest wciąż poważna. Przyśpiesza za to program szczepień.
Co pół minuty do brytyjskiego szpitala trafia pacjent zmagający się z koronawirusem. Rząd ostrzega, że lekarze są wciąż pod wielką presją. Ale epidemia nieco zwalnia. Dzisiejsze statystyki - ponad 37 i pół tysiąca zarejestrowanych zakażeń, to niemal dziewięć tysięcy mniej niż tydzień temu.

Lepsza sytuacja jest na przykład w Londynie i we wschodniej Anglii. W stolicy szczyt zakażeń nastąpił prawdopodobnie w okolicach Bożego Narodzenia. Teraz każda z trzydziestu dwóch dzielnic miasta notuje spadki liczby zakażeń w skali tygodnia. "Dane pokazują, że zaczynamy kontrolować sytuację, ale musicie tu zrobić swoje: zostać w domu" - powiedział minister zdrowia Matt Hancock.

Na Litwie, Łotwie i w Estonii spada liczba nowych zakażeń koronawirusem. Jednak władze tych państw zapowiadają, że większość ograniczeń wprowadzonych w grudniu nadal będą utrzymane.

Na Litwie ostatniej doby potwierdzono 476 nowych zakażeń, na Łotwie- 244, a w Estonii- 265. Do niedawna liczby te były kilkukrotnie wyższe.

Szefowa litewskiego rządu Ingrida Šimonyte podczas konferencji prasowej powiedziała, że chorych przybywa o wiele wolniej, ale trzeba zachować ostrożność. "Dynamika jest korzystna, ale nie oznacza to, że możemy się wyluzować. Jesteśmy jednak na dobrej drodze" - oświadczyła premier Litwy.

Eksperci są zgodni: sytuacja pandemiczna w kraju nadal nie jest w pełni opanowana. Stąd też nie wiadomo. kiedy mogłyby zostać poluzowane ograniczenia związane ze społeczną kwarantanną, która obowiązuje do 31 stycznia. Premier Ingrida Šimonyte zaznaczyła dzisiaj, że rząd nie zamierza rozważać otwarcia sklepów z produktami inne niż spożywcze. Nie będzie też na razie zgody na wznowienie usług m.in salonów piękności.

Również łotewskie władze zapowiadają, że większość ograniczeń nie zostanie na razie zniesiona. Konkretne decyzje mają być podjęte jeszcze w tym tygodniu. Dzisiaj poinformowano też, że na terytorium Łotwy u czterech osób wykryto brytyjską mutację koronawirusa.

Jedynie Estonia zdecydowała się na delikatne poluzowanie ograniczeń w niektórych regionach kraju. Od dziś m.in. w Tallinie czynne mogą być restauracje, ale tylko od 6 rano do 19. Klienci lokali mogą zajmować jedynie 25 procent powierzchni lokalu.

W krajach bałtyckich od wybuchu pandemii na Covid-19 zachorowało ponad 260 tysięcy mieszkańców. Od końca grudnia zaszczepiono ponad 81 tysięcy osób.

Komisja Europejska broniła wspólnego, unijnego mechanizmu zamówień szczepionek przeciw koronawirusowi, europosłowie wytykali błędy. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona strategii szczepień w Unii. Komisja, która negocjowała dostawy szczepionek z firmami farmaceutycznymi w imieniu państw członkowskich, podpisała sześć umów i zakontraktowała 2 miliardy 300 milionów dawek.

Komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides podkreślała podczas debaty, że wspólne, europejskie zamówienia zapewniły Unii siłę przetargową, pozwoliły wynegocjować korzystniejsze warunki zakupy szczepionek. „Największą siłą Unii jest jeden, wspólny głos. Współpracując razem stworzyliśmy najbardziej zróżnicowane portfolio szczepionek” - mówiła komisarz. Stella Kyriakides nie odniosła się do zmniejszonych w tym tygodniu dostaw do Unii szczepionek Pfizer i BioNTech z powodu rozbudowy jednej z fabryk.

Redukcje skomentowała europosłanka Anna Zalewska. „Jak to możliwe, żeby podpisać umowę z firmą, która nie zadeklarowała wcześniej, że będzie w najbardziej krytycznym momencie przeprowadzać reorganizację i remonty. To po prostu skandal” - mówiła polska deputowana.

Wielu europosłów podczas debaty krytykowało też brak przejrzystości i brak dostępu do umów z firmami farmaceutycznymi.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies