Logo Radio Łódź

Ponad 7 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 410 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 7 tys. 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 410 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 81 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 338 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 457 755. Dzisiaj (21 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 tys. 152 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 410 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 81 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 34 tys. 561 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 8 373 osoby zakażone koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 milion 215 tysięcy ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa obecnie ponad 14 tysięcy pacjentów zakażonych koronawirusem. Wolnych jest blisko 15 tysięcy łóżek "covidowych" z puli 30 tysięcy dostępnych miejsc. Do respiratorów jest podłączonych 1 597 pacjentów. Wolnych pozostaje ponad 1 300 takich urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 185 tysięcy osób, a prawie 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Czy restauratorzy w regionie sieradzkim otworzą lokale przed zniesieniem obostrzeń? W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

Piotrkowski magistrat przygotował sześć samochodów, którymi seniorzy będą mogli dotrzeć do punktów szczepień. Starsi ludzie, którym potrzebna będzie pomoc, muszą zatelefonować do urzędu miasta lub do punktu szczepień. Czytaj więcej

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że sprawa dostaw szczepionki na COVID-19 od firmy Pfizer musi zostać przedyskutowana przez przywódców europejskich. Gość TVP 1 wskazał, że na dzisiejszym posiedzeniu Rady Europejskiej będzie poruszany ten temat.

Michał Dworczyk, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw szczepień na COVID-19, przypomniał, że firma Pfizer zmniejszyła dostawy swojej szczepionki do krajów Unii Europejskiej do połowy lutego. Zgodnie z zapowiedziami dostawcy, do końca pierwszego kwartału liczba dostarczonych szczepionek będzie taka, jak pierwotnie zadeklarowano.

Minister Dworczyk powiedział, że dziś premier Mateusz Morawiecki przedstawi Radzie Europejskiej stanowisko Polski w tej sprawie. Podkreślił, że wszystkie kraje członkowskie UE mają krytyczne stanowisko wobec tego, co się wydarzyło. "Trzeba o tym porozmawiać, ponieważ Pfizer już kilkukrotnie zmieniał informacje o dostawach i zasady dostarczania szczepionek" - powiedział Michał Dworczyk.

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii powiedział, że w pierwszej kolejności powinna być odmrożona w 100 procentach branża handlowa.

Wicepremier i szef tego resortu Jarosław Gowin podkreślił, że chodzi o otwarcie galerii handlowych. Przypomniał, że jego resort jest w stałym kontakcie z przedstawicielami wszystkich branż objętych obostrzeniami. Zaznaczył, że trwają prace nad specjalnym reżimem sanitarnym odrębnym dla każdej z tych branż. "Jeżeli liczba zakażeń, a przede wszystkim liczba zgonów będzie spadać, to w przyszłym tygodniu wrócimy na forum rządowym do dyskusji na temat ewentualnych terminów odmrażania poszczególnych branż, ale na razie za wcześnie na podawanie konkretów" - wyjaśnił.

Dziś zaplanowano spotkanie Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii z przedstawicielami branży fitness w sprawie protokołów bezpieczeństwa, które mają umożliwić ponowne uruchomienie m.in siłowni i klubów fitness. Z przedsiębiorcami będzie rozmawiać wiceminister Olga Semeniuk.

Obecne obostrzenia epidemiczne obowiązują do 31 stycznia. Do końca miesiąca zamknięte pozostaną między innymi: hotele, restauracje, siłownie, galerie handlowe i stoki narciarskie.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla firm dotkniętych przez pandemię koronawirusa o wartości miliarda 900 milionów euro, czyli ośmiu miliardów 600 milionów złotych. Poinformowała o tym komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. "Firmy w takich sektorach, jak turystyka, rozrywka i sport bardzo ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Polski program zapewni płynność firmom działającym w tych sektorach i ciągłość działalności gospodarczej" - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Dodała, że Polska poinformowała Brukselę o wsparciu finansowym, które mają otrzymać firmy, bez względu na ich wielkości, w takich sektorach, jak gastronomia, fitness, targi, film, rozrywka, rekreacja, fotografia i fizjoterapia. Firmy albo nie mogły w ogóle świadczyć usług ze względu na obostrzenia wprowadzone przez rząd podczas pandemii, albo te usługi były bardzo ograniczone. Rządowe wsparcie będzie miało formę bezpośrednich dotacji oraz zwolnień z płacenia składek. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus na świecie

Wbrew zapowiedziom Kremla, szczepienia w Rosji nie mają masowego charakteru - napisali dziennikarze "Nowej Gaziety". Śledztwo w tej sprawie przeprowadził też portal informacyjny „Meduza”. Z opublikowanych materiałów wynika, że do tej pory w Rosji zaszczepiono około pół miliona osób, a nie, jak wcześniej podawali urzędnicy, półtora miliona. -„Rosja wystartowała pierwsza, a stała się autsajderem” - podkreśliła "Nowaja Gazieta".

Szczepienia w Rosji rozpoczęto 5 grudnia, a od 18 stycznia akcja powinna mieć masowy charakter. Według portalu „Meduza”, w Rosji nie rozpoczęły się masowe szczepienia, ponieważ w wielu regionach brakuje odpowiednich dawek preparatu.

"Nowaja Gazieta" policzyła, że liczba szczepień wykonywanych w ciągu doby stawia Rosję na ostatnich miejscach w Europie. Dziennik podkreślił, że oficjalne informacje o liczbie zaszczepionych są niewiarygodne. "Nowaja Gazieta" zwraca również uwagę na działania propagandowe rosyjskich mediów państwowych, które opowiadają o sukcesach rodzimej kampanii na rzecz szczepień i krytykują wszystko, co w tej kwestii dzieje się w zachodnich krajach.

Gazeta przypomina, że rosyjskie służby sanitarne chcą zaszczepić około 69 milionów Rosjan i dodaje, że w takim tempie jak obecnie, proces ten będzie trwał od 5 do 18 lat.

We Francji zostaną dziś (21.01) przedłużone restrykcje sanitarne dotyczące stoków narciarskich i lokali gastronomicznych. Miejsca te miały zostać otwarte pod koniec miesiąca. Władze zdecydowały jednak o przedłużeniu ich zamknięcia z powodu pogorszenia się sytuacji epidemicznej i pojawienia się w kraju brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że francuskie stoki narciarskie będą nieczynne co najmniej do marca - czyli przez całe ferie zimowe. Rząd potwierdzi również, że restauracje i bary pozostaną zamknięte. Tygodnik "Le point" podaje, że otwarcie tych lokali może nastąpić dopiero 6 kwietnia. Do końca lutego nieczynne mają być także instytucje kultury.

Francuskie władze liczą na to, że wydłużenie godziny policyjnej w całym kraju - ogłoszone tydzień temu zahamuje pandemię koronawirusa. "Dajmy szansę godzinie policyjnej. Jeżeli sytuacja znacznie się pogorszy, podejmiemy decyzje o kolejnych restrykcjach" - mówił wczoraj rzecznik rządu Gabriel Attal. Media informują jednak, że lockdown jest nieunikniony. Z ostatnich danych wynika, że trzecia fala koronawirusa - spowodowana brytyjską odmianą patogenu - nadejdzie w połowie lutego.

W Watykanie rozpoczęły się szczepienia bezdomnych przeciw COVID-19. Poinformował o tym w specjalnej nocie dyrektor Watykańskiego Biura Prasowego Matteo Bruni.
W nocie czytamy, że dziś w atrium gmachu watykańskiej auli Pawła VI zaszczepiono przeciw koronawirusowi grupę 25 bezdomnych. Są to osoby, które korzystają z oferowanych przez Biuro Dobroczynności Apostolskiej pomocy i noclegów w trzech różnych ośrodkach. Biurem kieruje jałmużnik papieski, polski kardynał Konrad Krajewski.

W najbliższych dniach zaszczepione zostaną kolejne grupy osób bez stałego miejsca zamieszkania. Jak informują watykańskie media, z inicjatywą szczepienia bezdomnych wystąpił papież Franciszek. Szczepionki dotarły do Watykanu 13 stycznia. Następnego dnia zaszczepili się papież Franciszek i papież senior Benedykt XVI. Od świąt Bożego Narodzenia Watykan oferuje bezdomnym bezpłatne testy na koronowirusa.

Ponad połowa Ukraińców nie zamierza się szczepić przeciwko koronawirusowi. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez ukraińską socjologiczną grupę „Reiting”. Ci, którzy chcą się zaszczepić i tak nie mają takiej możliwości, bowiem szczepionki przeciw SARS-CoV-2 jeszcze nad Dniepr nie dotarły.

Jak wynika z sondażu - 52 procent Ukraińców nie chce się szczepić, nawet jeśli szczepionka udostępniona będzie za darmo. 43 procent ukraińskiego społeczeństwa chciałaby się zaszczepić przeciw SARS-CoV-2. Najwięcej przeciwników szczepionki jest w grupie wiekowej 30-49 lat, ale też kobiet i mieszkańców małych miast.

Ukraińskie władze obiecują, że pierwsze szczepienia rozpoczną się w lutym, jednak nie precyzują kiedy dokładnie i skąd pochodzić będzie szczepionka. Najwcześniej pod koniec marca na Ukrainę mają na dotrzeć pierwsze partie szczepionek w ramach programu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia.

Brytyjska mutacja koronawirusa była obecna na Słowacji już w połowie listopada. Nowe ustalenia przyniosły badania prowadzone przez słowacki Urząd Zdrowia Publicznego.
Urząd Zdrowia Publicznego opracowuje nowe metody diagnostyczne, które pozwolą nie tylko stwierdzić zakażenie koronawirusem, ale też odróżnić w krótkim czasie jego brytyjską mutację. W trakcie testów ustalono, że brytyjski wariant koronawirusa po raz pierwszy wystąpił na Słowacji 14 listopada. W badaniach przesiewowych prowadzonych 19 i 20 grudnia w Trenczynie mutacja ta stanowiła już 57 procent zidentyfikowanych pozytywnych przypadków.

Dotychczas uznawano, że szybciej rozprzestrzeniający się brytyjski wariant patogenu pojawił się na Słowacji na przełomie grudnia i stycznia w Michalovcach we wschodniej części kraju.

We wtorek na Słowacji testy PCR wykazały 2 484 zakażenia koronawirusem. Badania antygenowe ujawniły 2 996 infekcji. W ciągu doby zmarło 100 osób chorych na COVID-19.

Minionej doby odnotowano w Niemczech prawie 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że sytuacja epidemiczna w kraju ulega poprawie, choć jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, by odwołać alarm. Wczoraj rząd i premierzy landów zdecydowali o przedłużeniu obecnego lockdownu do 14 lutego.

Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że obowiązujące od grudnia obostrzenia zaczynają przynosić pierwsze owoce. "Liczba nowych infekcji zaczęła na szczęście spadać. Poprawia się także sytuacja na oddziałach intensywnej terapii. Powodem do niepokoju są jednak nowe mutacje koronawirusa" - zastrzegła Angela Merkel.

Na wczorajszym spotkaniu szefowej rządu z premierami landów podjęto decyzje o przedłużeniu lockdownu do połowy lutego. Angela Merkel zapowiedziała także szereg nowych obostrzeń. Ministerstwo pracy ma wydać rozporządzenie, które zobowiązuje pracodawców do umożliwienia zatrudnionym osobom pracy zdalnej.

W środkach transportu publicznego będzie obowiązywać noszenie maseczek medycznych. Prywatne spotkania będą możliwe tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Nierozstrzygnięty pozostaje w dalszym ciągu spór wokół powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Oświata w Niemczech leży w gestii poszczególnych landów. 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies