Logo Radio Łódź

Ponad 6 tys. przypadków koronawirusa w Polsce, w tym 351 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 tys. 640 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 351 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 76 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 270 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 464 448. Dzisiaj (22 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 tys. 640 nowych przypadków. W Łódzkiem potwierdzono 351 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 76 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 270 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 34 tys. 908 osób.

  • W Polsce jest ponad 1 milion 213 tysięcy ozdrowieńców - informuje Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach przebywa obecnie ponad 14 i pół tysiąca pacjentów zakażonych koronawirusem.

  • Wolnych jest ponad 15 i pół tysiąca łóżek "covidowych" z puli 30 tysięcy dostępnych miejsc. Do respiratorów jest podłączonych 1 489 pacjentów. Wolnych pozostaje ponad 1 300 takich urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 182 tysięcy osób, a prawie 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Gościem po 8. Radia Łódź w piątek (22 stycznia) jest prof. Marek Belka, europoseł. Rozmawiamy o pierwszych decyzjach nowego prezydenta USA, dostawach do Polski szczepionek z Unii Europejskiej, sytuacji gospodarczej Unii i Polski w czasie pandemii, a także o tym, co dalej z łódzkim lotniskiem.

Od godz. 6 na szczepienia na koronawirusa mogą się zapisywać seniorzy powyżej 70-ego roku życia. W pierwszej godzinie w Polsce zarejestrowało się ponad 66 tysięcy pacjentów 70+. Można zrobić to osobiście lub telefonicznie. Ruch na infolinii jest duży, w szczycie odnotowano ponad 300 tysięcy wywołań na minutę. Przed łódzkimi przychodniami tworzą się kolejki, jest bardzo dużo chętnych. Czytaj więcej

Piotrkowski magistrat przygotował sześć samochodów, którymi seniorzy będą mogli dotrzeć do punktów szczepień. Starsi ludzie, którym potrzebna będzie pomoc, muszą zatelefonować do urzędu miasta lub do punktu szczepień. Czytaj więcej

W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

W regionie łódzkim, jeżeli chodzi o liczbę nowych zachorowań, sytuacja jest stabilna. Część przygotowanych łóżek dla pacjentów z COVID-19 nie jest wykorzystywana. Dlatego wojewoda zdecydował o możliwości przywracania tzw. łóżek niecovidowych. Czytaj więcej

Czytaj także: Miejskie przychodnie w Łodzi gotowe do szczepień

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 razem z pracownikami systemu ochrony zdrowia, czyli w grupie zero. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na petycję, pod którą podpisało się 800 osób. Czytaj więcej

Wiceminister Waldemar Kraska planujemy ograniczenie łóżek covidowych do 25 tysięcy

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że do końca stycznia liczba łóżek covidowych, przeznaczonych dla chorych na COVID-19 zostanie ograniczona do 28 tysięcy. Dodał, że dalszy plan przewiduje zmniejszenie tej liczby do 25 tysięcy.

Wiceminister wyjaśnił, że w ten sposób możliwe będzie zwiększenie dostępu do leczenia pacjentów z innymi chorobami. "Chcemy zwiększyć dostęp do pozostałych usług medycznych. Szczególnie, że mamy w zapasie szpitale tymczasowe, które są w tej chwili puste i - daj Boże, by dalej były puste. Ale jeśli będzie trzeba, to je wykorzystamy. Odmrażamy łóżka covidowe dla pozostałej części pacjentów" - zaznaczył wiceminister.

Według danych z wczoraj w szpitalach jest przygotowanych 30,5 tysiąca łóżek dla pacjentów covidowych, z tego zajętych jest 14 tysięcy 928 łóżek.

Szef KPRM o dostawach szczepionek na COVID-19

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że do końca marca Polska będzie mogła zaszczepić 3.3 miliona osób. Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że zwiększenie liczby dostawców szczepionki daje nadzieję na przyspieszenie programu szczepień w drugim kwartale tego roku.

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 przypomniał, że do końca stycznia na terenie Unii Europejskiej ma być zatwierdzona trzecia szczepionka - firmy AstraZeneca. Wskazał, że wtedy wzrośnie liczba dostarczanych szczepionek, a ewentualne zaburzenia dostaw od jednego z producentów nie byłyby tak dotkliwe jak w chwili obecnej. Przypomniał, że w zeszłym tygodniu firma Pfizer zmniejszyła dostawy szczepionki do krajów Unii Europejskiej. Na skutek tej decyzji Polska otrzyma 400 tysięcy dawek mniej niż pierwotnie zapowiadano. Szef KPRM podkreślił, że taka zmiana bardzo poważnie wpływa na realizację Narodowego Programu Szczepień.

Minister Michał Dworczyk przypomniał, że obecnie na terenie Unii Europejskiej, obok szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech, zarejestrowany jest jeszcze preparat firmy Moderna, ale - jak zaznaczył - dostawy od tego producenta są bardzo małe - w styczniu do Polski trafi jedyni 70 tysięcy dawek tej szczepionki. Michał Dworczyk wskazał jednak, że firma deklaruje zwiększenie dostaw w drugim kwartale.

Koronawirus na świecie

Francja ograniczy możliwość wjazdu dla osób przybywających z państw Unii Europejskiej. Granicę będą mogli przekroczyć podróżni, którzy otrzymali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Nowe ograniczenia będą obowiązywały od niedzieli. Prezydent Francji ogłosił, że osoby przybywające do Francji z państw Unii Europejskiej będą musiały przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR. Badania będzie trzeba wykonać nie wcześniej niż trzy dni przed podróżą. Testy nie będą jednak dotyczyły osób korzystających z transportu drogowego i pracowników przygranicznych. Do tej pory Francja ograniczała wjazd dla podróżnych spoza Unii Europejskiej. Osoby te mają obowiązek wykonania dwóch testów PCR - przed wyjazdem i tydzień po przyjeździe. Po przekroczeniu granicy podróżni muszą także udać się na obowiązkową siedmiodniową kwarantannę. Francuskie władze liczą na to, że zaostrzenie warunków wjazdu do kraju zahamuje transmisję nowych - bardziej zaraźliwych form koronawirusa.

Stany Zjednoczone wcielają w życie nowy plan walki z koronawirusem. Przedstawił go nowy prezydent Joe Biden. Zarówno w obu Amerykach jak i w Europie rośnie liczba nowych zakażeń, a jedną z przyczyn są nowe odmiany patogenu.

W drugim dniu urzędowania Joe Biden poinformował o wprowadzeniu nowych zasad epidemicznych w Stanach Zjednoczonych. Zarówno w budynkach federalnych jak i w komunikacji publicznej obowiązkowe będzie noszenie masek. Przeprowadzanych ma być więcej testów, a więcej pieniędzy ma trafić do placówek służby zdrowia.

Amerykański prezydent ostrzegł, ze sytuacja w USA nadal może się pogarszać. “W lutym liczba ofiar może przekroczyć pół miliona, a nowych przypadków będzie coraz więcej. Tego bałaganu nie posprzątamy w ciągu jednej nocy” - mówił. Amerykańska administracja poinformowała też, że wycofała dekret Donalda Trumpa o wyjściu USA ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W Europie liderzy krajów Unii Europejskiej zgodzili się na utworzenie ciemnoczerwonych stref zakażeń i na zwiększenie badań na obecność mutacji. Holandia wprowadziła nocną godzinę policyjną, a Portugalia zamknęła szkoły i zawiesiła loty z Wielkiej Brytanii. Francja od niedzieli wprowadza obowiązek testowania przyjezdnych na swoich granicach.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 91 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 97 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

W chińskiej stolicy trwają masowe testy mieszkańców na obecność koronawirusa, po tym jak w jednej z dzielnic stwierdzono bezobjawowe przypadki COVID-19. Choć w ciągu ostatniej doby w Chinach wykryto - według danych oficjalnych - zaledwie 94 zakażenia lokalne, to dzienne liczby nowych infekcji oscylują wokół wartości z marca ubiegłego roku. Ponad 1.8 mln mieszkańców dwóch pekińskich dzielnic - Dongcheng i Xicheng w ciągu dwóch dni przejdzie testy na obecność koronawirusa. Wcześniej podobne testy przeprowadzono w dzielnicach Daxing i Shunyi, gdzie mieszka w sumie około 3 mln osób. Władze chińskiej stolicy w ten sposób chcą sprawdzić, czy w dzielnicach, gdzie wcześniej wykryto pojedyncze pełnoobjawowe przypadki koronawirusa nie ma również nosicieli bezobjawowych. W Szanghaju testom na COVID-19 poddano wszystkich pracowników tamtejszych szpitali, po tym jak w dwóch placówkach stwierdzono zakażenie koronawirusem. Najwięcej nowych zakażeń - 47 odnotowano w położonej w północno-wschodnich Chinach prowincji Heilongjiang. Lokalne ogniska zakażeń występują także w Jilin oraz okalającej Pekin prowincji Hebei. W mieście Shijiazhuang, którego zasięg administracyjny obejmuje około 11 mln osób, wciąż obowiązuje zakaz wyjazdu mieszkańców. Najnowsze ognisko koronawirusa stwierdzono w Harbinie w jednym zakładów przetwórstwa mięsnego.

Komisja Europejska ma zaproponować w przyszłym tygodniu nową kategorię - ciemnoczerwone strefy z najwyższym wskaźnikiem zakażeń koronawirusem. Tak ustalono podczas wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców. To jeden z pomysłów na ograniczenie rozprzestrzenienia się koronawirusa i jego nowych mutacji. Szczegóły przedstawiła na konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. "Od osób podróżujących z ciemnoczerwonych stref byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe. Tak byłoby w Unii Europejskiej. A w przypadku bardzo poważnej sytuacji epidemicznej, wszystkie podróże, które nie są niezbędne, byłyby mocno odradzane" - powiedziała Ursula von der Leyen.
Przewodnicząca Komisji dodała też, że jedna z propozycji przewiduje, by kraje, które znajdują się w takiej strefie, wprowadziły podobne ograniczenia. To znacząco ograniczyłoby przemieszczanie się osób w poszukiwaniu łagodniejszych obostrzeń. Ursula von der Leyen zaapelowała też do państw członkowskich, by zwiększyły badania próbek z pozytywnym wynikiem COVID-19 pod kątem nowych mutacji. Obecnie w Unii przeprowadza się badania zaledwie około procenta próbek. Według Komisji powinny one być zwiększone do co najmniej pięciu procent wszystkich pozytywnych testów.

Szczepienia przeciw koronawirusowi w Unii muszą być przyspieszone, a koncerny farmaceutyczne powinny dochować terminów dostaw. Takie są ustalenia wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców. O wnioskach z ponadczterogodzinnej narady poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. "Przywódcy chcą przyspieszenia szczepień. Dlatego zobowiązania dotyczące dostaw preparatów, podjęte przez koncerny, muszą być przestrzegane. Liderzy podkreślili, że szczepionki powinny być dostarczane w tym samym czasie, proporcjonalnie do populacji" - powiedział szef Rady. Ostatnio problemy z dotrzymaniem terminów miały firmy Pfizer i BioNTech. Z powodu modernizacji jednej z fabryk zmniejszone zostały w tym tygodniu dostawy preparatów niemiecko-amerykańskiego koncernu do unijnych krajów. Jest deklaracja, że od przyszłego tygodnia szczepionki będą dostarczane zgodnie z pierwotnym harmonogramem. Oprócz Pfizer i BioNTech jeszcze tylko Moderna uzyskała autoryzację w Unii i może dostarczać szczepionki na europejski rynek. W przyszłym tygodniu zgodę ma otrzymać AstraZeneca.

Władze Moskwy zdejmują część ograniczeń sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Od początku roku w stolicy Rosji systematycznie poprawia się sytuacja epidemiczna. Minionej doby w tym ponad dwunastomilionowym mieście zdiagnozowano 3037 nowych przypadków zakażenia. W związku z poprawą sytuacji epidemicznej, moskiewska administracja wyraziła zgodę na wznowienie pracy szkół, galerii, muzeów i ogrodu zoologicznego. Teatry i kina mogą zwiększyć liczbę gości do 50 procent miejsc na widowni. W Moskwie od prawie dwóch miesięcy trwają szczepienia. Ostatnie dane wskazują, że w mieście zaszczepiono około 200 tysięcy osób. Według danych rosyjskich służb sanitarnych sytuacja epidemiczna ustabilizowała się w ponad 60 regionach Rosji. W 13 wciąż jest trudna. W ciągu ostatniej doby, w całym kraju zarejestrowano 21 513 nowych zakażeń koronawirusem.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies