Logo Radio Łódź

Ponad 4 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 283 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4 tys. 683 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 283 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 22 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 88 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 475 445. Dzisiaj (24 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4 tys. 683 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 283 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 22 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 88 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 35 tys. 363 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiały 7664 osoby zakażone koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 milion 230 tysięcy ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa obecnie 14377 pacjentów zakażonych koronawirusem. Do respiratorów jest podłączonych 1482.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 176 tysięcy osób, a prawie 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Porody rodzinne ponownie możliwe w wieluńskim szpitalu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych o powrocie do porodów rodzinnych poinformował też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Od osób towarzyszących w porodzie, placówki wymagają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Łódzcy posłowie Koalicji Obywatelskiej krytykują rząd za przygotowany system zapisów na szczepienia. Zwracają uwagę na kolejki seniorów i problemy z terminami. Czytaj więcej

Seniorzy powyżej 70. roku życia mogli od godz. 6 zapisywać się na szczepienia przeciw koronawirusowi. W Łodzi pozostały pojedyncze wolne terminy na szczepienia w pierwszym kwartale. Zainteresowanie szczepieniami wśród seniorów jest ogromne, a miejskie poradnie pomagają w poszukiwaniu wolnych terminów w innych punktach szczepień. Czytaj więcej

Czytaj także: Problemy z dostępnością szczepionek dla seniorów?

Piotrkowski magistrat przygotował sześć samochodów, którymi seniorzy będą mogli dotrzeć do punktów szczepień. Starsi ludzie, którym potrzebna będzie pomoc, muszą zatelefonować do urzędu miasta lub do punktu szczepień. Czytaj więcej

W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

Wiceminister W. Kraska o znoszeniu obostrzeń

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że stabilna sytuacja epidemiologiczna wskazuje na możliwość poluzowania pewnych ograniczeń w sferze gospodarczej w naszym kraju.

Obecne obostrzenia epidemiczne obowiązują do 31 stycznia. Do końca miesiąca zamknięte pozostaną między innymi: hotele, restauracje, siłownie, galerie handlowe i stoki narciarskie.

W przyszłym tygodniu podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie analizowana sytuacja epidemiologiczna. Wtedy zapadnie decyzja. "Być może dojdzie do poluzowania pewnych obszarów gospodarki. Myślę, że najszybciej można tego dokonać w przypadku handlu. Trudno mi obecnie przesądzać czy to nastąpi, ale wszystkie dane epidemiologiczne wskazują, że taka możliwość istnieje" - mówił Waldemar Kraska.

Dd wczoraj na COVID-19 zaszczepiono prawie 36 tys. osób

Od wczoraj na COVID-19 zaszczepiono 35 699 osób - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce wykonano ponad 684 tysiące szczepień. Do punktów szczepień dostarczono prawie 1 milion 214 tysięcy dawek szczepionki, a w magazynach jest ponad 43 tysiące kolejnych dawek. 1 905 dawek zutylizowano.

Dotychczas po szczepieniu odnotowano 361 niepożądanych odczynów.

Szef KPRM o dostawach szczepionek na COVID-19

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że do końca marca Polska będzie mogła zaszczepić 3.3 miliona osób. Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że zwiększenie liczby dostawców szczepionki daje nadzieję na przyspieszenie programu szczepień w drugim kwartale tego roku.

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 przypomniał, że do końca stycznia na terenie Unii Europejskiej ma być zatwierdzona trzecia szczepionka - firmy AstraZeneca. Wskazał, że wtedy wzrośnie liczba dostarczanych szczepionek, a ewentualne zaburzenia dostaw od jednego z producentów nie byłyby tak dotkliwe jak w chwili obecnej. Przypomniał, że w zeszłym tygodniu firma Pfizer zmniejszyła dostawy szczepionki do krajów Unii Europejskiej. Na skutek tej decyzji Polska otrzyma 400 tysięcy dawek mniej niż pierwotnie zapowiadano. Szef KPRM podkreślił, że taka zmiana bardzo poważnie wpływa na realizację Narodowego Programu Szczepień.

Minister Michał Dworczyk przypomniał, że obecnie na terenie Unii Europejskiej, obok szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech, zarejestrowany jest jeszcze preparat firmy Moderna, ale - jak zaznaczył - dostawy od tego producenta są bardzo małe - w styczniu do Polski trafi jedyni 70 tysięcy dawek tej szczepionki. Michał Dworczyk wskazał jednak, że firma deklaruje zwiększenie dostaw w drugim kwartale.

Koronawirus na świecie

W Portugalii odbędą się dziś wybory prezydenckie. Są one organizowane pomimo pogarszającej się w tym kraju sytuacji epidemicznej związanej z pandemią COVID-19. Sondaże przewidują zwycięstwo już w pierwszej turze ubiegającego się o reelekcję Marcelo Rebelo de Sousy z centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej. Drugie miejsce w sondażach z wynikiem 13,5-14,5 procent uzyskuje lewicowa kandydatka Ana Gomes. Kolejny jest lider prawicowej, nacjonalistycznej partii Chega - Andre Ventura, który według przewidywań może liczyć na wynik od 10 do 12,5 procent. W ciągu ostatniej doby w Portugalii zmarły 274 osoby zakażone COVID-19. Potwierdzono także blisko 15,5 tysiąca nowych zakażeń. To najwyższa liczba zanotowana od początku pandemii w tym 10-milionowym kraju. W zeszłym tygodniu w Portugalii potwierdzono łącznie 80 tysięcy nowych przypadków. Jest to największy przyrost zakażeń na świecie, uwzględniając liczbę mieszkańców poszczególnych krajów. 10 dni temu w Portugalii rozpoczął się drugi ogólnonarodowy lockdown. Przez obawy o zakażenie w wyborach spodziewana jest niska frekwencja. Niektórzy Portugalczycy oczekiwali przełożenia głosowania. Część polityków utrzymywało jednak, że wymagałoby to zmiany konstytucji. Od początku pandemii w Portugalii zmarło 10 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. Potwierdzono tam ponad 600 tysięcy przypadków COVID-19.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA poinformował, że polscy medycy wykonali dziś na Słowacji ponad 10 tysięcy testów na koronawirusa. "Jesteśmy dumni, że Pracownicy CSK MSWiA biorą udział w tych działaniach" - czytamy na Twitterze szpitala. Polscy medycy przebywają w Bratysławie, gdzie wspierają Słowaków w akcji powszechnych testów na obecność koronawirusa. W badaniach przesiewowych pomaga ponad dwustu medyków z Polski. Grupa 65 wolontariuszy już wczoraj przyleciała do Bratysławy, gdzie wspiera Słowaków w przeprowadzaniu testów antygenowych. Pozostali medycy działają w regionach przygranicznych. Polski personel medyczny będzie na Słowacji do jutra. Pierwsza tura badań przesiewowych potrwa do wtorku. Następnie testy będą powtarzane w połowie słowackich powiatów z największym odsetkiem ujawnionych zakażeń.

Francja zaszczepiła ponad milion osób przeciwko Covid-19 - ogłosił szef francuskiego rządu. W ostatnich dniach tamtejszy rząd udostępnił dawki kolejnym grupom społecznym, po tym, jak media i opozycja skrytykowały zbyt powolny początek kampanii szczepień. Francuski premier ogłosił przekroczenie progu miliona zaszczepionych w mediach społecznościowych. Jean Castex podziękował także personelowi medycznemu i placówkom zdrowia, które biorą udział w kampanii szczepień. Obecnie we Francji szczepionkę mogą przyjmować osoby starsze w domach opieki oraz personel medyczny powyżej 50. roku życia. Od tygodnia zastrzyki są także wykonywane osobom powyżej 75 lat oraz wszystkim pacjentom z podwyższonym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby - niezależnie od wieku. Kolejny etap kampanii rozpocznie się na początku lutego. Władze sanitarne zalecają jednak, aby wydłużony został odstęp pomiędzy zastrzykami - z czterech do sześciu tygodni. Ma to pozwolić na uniknięcie braku dostępnych dawek. Francuski rząd zakłada, że do końca marca uda mu się zaszczepić ponad cztery miliony obywateli.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Włochy odnotowały trzecią od ponad pół wieku deflację. To efekt koronawirusa i braku turystów, którzy dotąd napędzali gospodarkę w wielu częściach kraju. W większości włoskich miast w 2020 roku za euro można było kupić więcej niż rok wcześniej. Z badań Krajowej Unii Konsumentów wynika, że Włochy mają do czynienia z trzecią od 1959 roku deflacją. Ceny wzrosły tylko w 19 miastach. W Bolzano, Grosseto, Cosenzy i Neapolu za ten sam koszyk zakupów przeciętna rodzina wydała więcej o 130 -250 euro niż w 2019 roku. Za to w 50 innych miastach ceny spadły: w Weronie - o 180 euro, w Sienie i Mediolanie - o 150 euro, a w Wenecji aż o 190 euro. Średnio włoska rodzina zaoszczędziła 47 euro. Spadek cen nie zawsze jest dobrą wiadomością: to że cała północ znalazła się w strefie deflacji świadczy, że zatrzymała się lokomotywa napędzająca gospodarczo Włochy. Wenecja jest tego symbolicznym przykładem. Bez turystów stoi tam gospodarka. Podczas gdy ceny noclegów we Włoszech spadły średnio o 1,5 procent - tam o ponad 10 procent. Podobnie jest z cenami w restauracjach: w kraju spadły o 0,5 procent, a w Wenecji o 2,5 procent.

Na Słowacji trwa akcja powszechnych testów na obecność koronawirusa. W badaniach przesiewowych pomaga ponad dwustu medyków z Polski. Pomoc polskich medyków zaproponował naszym południowym sąsiadom premier Mateusz Morawiecki. Grupa 65 wolontariuszy już wczoraj przyleciała do Bratysławy, gdzie wspiera Słowaków w przeprowadzaniu testów antygenowych. Pozostali medycy działają w regionach przygranicznych. Starosta powiatu Lubowla Richard Maly powiedział, że do każdego z punktów poboru wymazów w regionie trafił jeden wolontariusz z Polski. "Staramy się rozdzielić ich w taki sposób, aby testowanie było jak najefektywniejsze i aby skrócić kolejki oczekujących" - przekazał Richard Maly. Jakub Filip, jeden z polskich medyków, w rozmowie ze słowackim radiem publicznym podkreślił, że większość wolontariuszy stanowią ratownicy medyczni. "Tutaj jest z nami aktualnie jeden lekarz. Reszta to ratownicy medyczni. W Polsce masowo nie testujemy ludzi. Jest to super pomysł i fajnie, że coś takiego organizujecie" - zaznaczył ratownik. Polski personel medyczny będzie na Słowacji do jutra. Pierwsza tura badań przesiewowych potrwa do wtorku. Następnie testy będą powtarzane w połowie słowackich powiatów z największym odsetkiem ujawnionych zakażeń.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies