Logo Radio Łódź

4 tys. 604 nowe przypadki koronawirusa w Polsce, w tym 256 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4 tys. 604 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 256 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 39 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 225 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 482 722. Dzisiaj (26 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4 tys. 604 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 256 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 39 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 225 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 35 tys. 665 osób. 

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 5 839  osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 milion 243 tysięcy ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa obecnie 14596 pacjentów zakażonych koronawirusem. Do respiratorów jest podłączonych 1449.

  • Na kwarantannie przebywa 178 tysięcy osób.

  • Resort zdrowia informuje jednocześnie, że od dziś przestaje uwzględniać wśród prezentowanych codziennie danych informację o liczbie osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Informacja ta - stwierdzono - nie stanowi od dłuższego czasu elementu obrazującego przebieg epidemii w Polsce i co za tym idzie nie jest wykorzystywana w bieżącej analizie.

Koronawirus w Łódzkiem

Od wczoraj (25 stycznia) rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi wśród seniorów powyżej 70. roku życia. Szczepienia w kraju odbywają się w 5 tys. punktach szczepień, w Łódzkiem jest ich ponad 400. Pierwszą zaszczepioną seniorką w Łodzi jest pani Jadwiga. - Czuję się świetnie, w ogóle nie poczułam ukłucia. Moja wnuczka mi załatwiła, ja nie potrafiłabym się zapisać przez internet. Jestem zadowolona, że już po pierwszym szczepieniu. Czytaj więcej

Po południu 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia seniorów 70 plus w miejskich centrach zdrowia w Łodzi. Pierwszym zaszczepionym pacjentem w przychodni przy ul. Piotrkowskiej był 86-letni p. Kazimierz. Czytaj więcej

Porody rodzinne ponownie możliwe w wieluńskim szpitalu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych o powrocie do porodów rodzinnych poinformował też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Od osób towarzyszących w porodzie, placówki wymagają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Według szacunków Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, w ciągu ostatniego tygodnia swoją działalność wznowiło, mimo zakazów, około 20 tysięcy przedsiębiorstw. W Łodzi nie jest ich wiele - to przede wszystkim kilka lokali przy ulicy Piotrkowskiej. Większość jednak pozostaje zamknięta. Ale nawet ci, którzy obostrzeń nie łamią, rozumieją tych, którzy takie decyzje podejmują. - Nie dziwię się, że ludzie chcą się ratować - mówi Michał Sobolewski, właściciel jednego z łódzkich pubów. Czytaj więcej

Czytaj również: Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejki na zapisy w łódzkich przychodniach [ZDJĘCIA]

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że zauważalna jest tendencja spadkowa zakażeń koronawirusem. Świadczą o tym dane o nowych przypadkach w porównaniu z danymi z ubiegłych tygodni. Rano resort zdrowia poinformował o 4 tysiącach 604 nowych przypadkach.

Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji, że pomimo stabilnej sytuacji epidemicznej wciąż należy przestrzegać zasad sanitarnych. Rzecznik przypomniał o noszeniu maseczek w miejscach publicznych i zachowywaniu dystansu społecznego. "To nie może uspokoić nas na tyle, że przestaniemy być odpowiedzialni i przestaniemy dbać o sytuację sanitarno-epidemiczną. To nie znaczy, że możemy sobie dość swobodnie poluzować. Nadal musimy trzymać się wszystkich standardów" - powiedział.

Wojciech Andrusiewicz dodał, że znoszenie, czy luzowanie restrykcji sanitarnych będzie zależne od sytuacji wewnętrznej, czyli zakażeń, zgonów, dynamiki zakażeń oraz liczby zajętych łóżek i respiratorów, a także zewnętrznej, czyli przebiegu epidemii w innych krajach.

Według danych z godziny 21:00 przeciw COVID-19 25 stycznia zostało zaszczepionych 65 tysięcy osób - poinformował na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Minister dodał, że jest to najwyższy do tej pory dzienny wynik.

Adam Niedzielski zaznaczył, że szczepienia realizowało blisko dwa i pół tysiąca punktów. "W sumie ponad 770 tysięcy zaszczepionych, z czego 75 tysięcy przyjęło dwie dawki" - podkreślił minister zdrowia.

W trybie stacjonarnym pracowało w poniedziałek 14 tysięcy 343 szkoły podstawowe - wynika z danych przekazanych Ministerstwu Edukacji i Nauki przez kuratorów. To 99,3 procent wszystkich placówek tego typu. W trybie mieszanym działało dziś 88 szkół. W zdalnym - 12.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska podkreśla, że w ostatnich dniach liczba nowych wykrywanych przypadków zakażeń koronawirusem jest na stabilniejszym i niższym poziomie. "Jest zatem szansa na to, żeby zastanawiać się nad powrotem maturzystów i ósmoklasistów do szkół" - mówi rzeczniczka. Jak dodaje, na razie jest za wcześniej na deklaracje, że te klasy wracają do szkół, ale resort chciałby, żeby nastąpiło to jak najszybciej. "W tym tygodniu mają zapaść decyzje dotyczące dalszych obostrzeń, w tym decyzje dotyczące szkół" - zapowiada Anna Ostrowska.

W trybie stacjonarnym działało dzisiaj także 99,3 procent wszystkich przedszkoli. W 31 zajęcia odbywały się zdalnie, a w 79 w trybie mieszanym. Od tygodnia w szkolnych ławkach uczą się dzieci z klas od I do III w szkołach podstawowych. Starsi nadal uczą się zdalnie. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

   

Koronawirus na świecie

Komisja Europejska skrytykowała firmę AstraZeneca za opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw koronawirusowi. Kilkugodzinne rozmowy nie przyniosły rezultatu - poinformowała na Twitterze komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Napisała o rozczarowaniu, braku jasności i o niewystarczających wyjaśnieniach. AstraZeneca, która w piątek ma uzyskać autoryzację w Unii i zgodę na dopuszczenie swojego preparatu na europejski rynek już poinformowała, że nie będzie mogła dostarczyć europejskim odbiorcom wszystkich dawek w terminie.

Unijna komisarz napisała, że wraz z państwami członkowskimi zwróciła się do firmy AstraZeneca o szczegółowe zaplanowanie dostaw szczepionek i podanie dokładnego terminu ich dystrybucji do państw członkowskich. "Unijne kraje są jednomyślne - producenci szczepionek mają obowiązki wynikające z umów, których muszą przestrzegać" - dodała Stella Kyriakides. Kolejne spotkanie przedstawicieli Komisji i AstraZeneki odbędzie się w środę.

W Niderlandach doszło minionej nocy do starć policji z uczestnikami protestów przeciwko nowym obostrzeniom epidemicznym. Zatrzymano przeszło 150 osób. W Rotterdamie policja oddała strzały ostrzegawcze i użyła gazu łzawiącego. W Hadze policjanci zostali obrzuceni kamieniami i petardami. Do starć doszło także w Amsterdamie, Amersfoort i Geleen. Premier Niderlandów Mark Rutte potępił akty "przemocy kryminalnej".

Protesty trwają od soboty. Ich uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzeniu godziny policyjnej, która obowiązuje od 21.00 do 4.30. W pażdzierniku zamknięto w Nidelandach bary i restauracje, a w grudniu szkoły i większość sklepów.

Od początku pandemii odnotowano w kraju prawie milion przypadków Covid-19. Zmarło przeszło 13 i pół tysiąca ludzi.

W Niemczech ostatniej doby zarejestrowano znaczny spadek zakażeń koronawirusem - potwierdzono prawie 6 i pół tysiąca nowych przypadków. Instytut Roberta Kocha poinformował także o dalszym spadku wskaźnika zachorowalności, który jest jednak wciąż daleki od wyznaczonego progu.

Poziom siedmiodniowego wskaźnika zapadalności na koronawirusa wynosi obecnie 107 i w dalszym ciągu spada. Według założeń rządu federalnego, powinien być jednak niższy niż 50 na 100 tysięcy mieszkańców. Przy czym- zdaniem ekspertów Instytutu Roberta Kocha- niepokojąca jest wciąż wysoka liczba zgonów. Śmiertelność wskutek COVID-19 przekracza normy, zwłaszcza w Saksonii, gdzie krematoria i zakłady pogrzebowe są na skraju wydolności.

W związku z zapowiedzianymi przez niektóre koncerny opóźnieniami dostaw szczepionek, niemiecki rząd kupił lekarstwo, które wcześniej pomogło między innymi Donaldowi Trumpowi. Były prezydent USA był leczony preparatem opartym na przeciwciałach monoklonalnych, stosowanym za Atlantykiem od lat w immunoterapii.

Pomóc w walce z pandemią mają w Niemczech także szybkie testy domowe na obecność koronawirusa. Minister zdrowia Jens Spahn poinformował, że jego resort przygotował rozporządzenie, dzięki któremu testy antygenowe będą do nabycia także w aptekach. Dotąd trafiały one najpierw do personelu medycznego.

W Belgii rośnie liczba zakażeń koronawirusem i osób przyjmowanych do szpitali. "Niebezpieczeństwo jest na horyzoncie" - mówi minister zdrowia Frank Vandenbroucke i dodaje, że najbardziej niepokoi wzrost przypadków nowej, brytyjskiej mutacji wirusa.

Z danych przedstawionych przez belgijski instytut zdrowia publicznego wynika, że przeciętnie w ostatnich siedmiu dniach wykrywano dobowo ponad 2 100 przypadków zakażeń. To wzrost o 5 procent w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni.

Od początku pandemii w 11-milionowej Belgii potwierdzono prawie 695 tysięcy zakażeń, ponad 20 tysięcy osób zmarło. Jeśli chodzi o dane dotyczące przyjęć do szpitali, to w ostatnich siedmiu dniach średnio, dobowo hospitalizowanych było 135 osób. To wzrost o 17 procent w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni. Obecnie w szpitalach przebywa 1958 pacjentów z wykrytym patogenem, 324 są na oddziałach intensywnej terapii.

Minister zdrowia Belgii obawia się, że niedługo może dojść do przeciążania systemu służby zdrowia, jeśli nie uda się zatrzymać rozprzestrzeniania koronawirusa. Zaapelował o przestrzeganie ograniczeń i zasad higieny. Przyznał, że nadzieję dają szczepionki. W Belgii zaszczepionych zostało prawie dotąd 200 tysięcy osób.

Granice Nowej Zelandii- decyzją rządu- pozostaną zamknięte dla obcokrajowców do czasu, aż - jak powiedziała premier Jacinda Ardern- "wszyscy obywatele zostaną zaszczepieni i chronieni". Jej zdaniem, "Nowa Zelandia powróci do normalności dopiero wtedy, gdy do normalności powróci cały świat".

Nowozelandzkie granice pozostają zamknięte od połowy marca ubiegłego roku. Szczepienia populacyjne w tym kraju mają się rozpocząć nie wcześniej jak w połowie roku. "Nowa Zelandia naprawdę poczuje, że wraca do normalności dopiero wtedy, gdy w pozostałej części świata będzie pewien poziom normalności” - powiedziała Jacinda Ardern na swojej pierwszej w tym roku konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Poinformowała, że będą kontynuowane rozmowy w sprawie ewentualnych tzw. korytarzy podróżniczych z Australią i krajami Pacyfiku.

Ostatniej doby nie stwierdzono w Nowej Zelandii żadnego nowego zakażenia koronawirusem. Ostatnio jeden przypadek, pierwszy od kilku miesięcy, potwierdzono u kobiety, która wróciła do kraju. Prawdopodobnie zakaziła się w hotelu w Auckland, w którym odbywała obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Ścisły lockdown i odcięcie od świata spowodowały, że licząca 5 milionów obywateli Nowa Zelandia stała się krajem praktycznie wolnym od koronawirusa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies