Logo Radio Łódź

6 tys. 989 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym 392 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 tys. 989 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 392 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 97 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 292 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 489 512. Dzisiaj (27 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 tys. 989 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 392 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 97 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 292 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 36 tys. 054 osoby. 

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiały 2692 osoby zakażone koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 milion 246 tysięcy ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa obecnie 14120 pacjentów zakażonych koronawirusem. Do respiratorów jest podłączonych 1414.

  • Na kwarantannie przebywa 176 tysięcy osób.

  • Resort zdrowia informuje jednocześnie, że przestał uwzględniać wśród prezentowanych codziennie danych informację o liczbie osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Informacja ta - stwierdzono - nie stanowi od dłuższego czasu elementu obrazującego przebieg epidemii w Polsce i co za tym idzie nie jest wykorzystywana w bieżącej analizie.

Koronawirus w Łódzkiem

Od 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi wśród seniorów powyżej 70. roku życia. Szczepienia w kraju odbywają się w 5 tys. punktach szczepień, w Łódzkiem jest ich ponad 400. Czytaj więcej

W szpitalach węzłowych szczepienia personelu są już za półmetkiem. Większość pracowników ochrony zdrowia czyli z grupy 0 chce się szczepić i dostaje w tych dniach drugą dawkę przeciwko covid-19. Szpital im. Jonschera rozpoczął także szczepienia seniorów w przychodni Lecznicza. Najwięcej szczepień powszechnych prowadzi w regionie łódzkim szpital tymczasowy w hali Expo. Wczoraj skorzystało z nich 240 osób - poinformowała rzecznik wojewody Dagmara Zalewska. Czytaj więcej

Do Zgierza dotarł transport darów dla lokalnych przychodni, domów pomocy społecznej, domów dziecka, organizacji wspomagających niepełnosprawnych i osoby zagrożone ubóstwem. To 13 palet załadowanych środkami dezynfekcyjnymi, maskami, termometrami i rękawicami ochronnymi. Czytaj więcej

Porody rodzinne ponownie możliwe w wieluńskim szpitalu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych o powrocie do porodów rodzinnych poinformował też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Od osób towarzyszących w porodzie, placówki wymagają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Czytaj również: Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejki na zapisy w łódzkich przychodniach [ZDJĘCIA]

99 procent wszystkich szkół podstawowych pracowało dzisiaj w trybie stacjonarnym - wynika z danych przekazanych Ministerstwu Edukacji i Nauki przez kuratorów. To dokładnie 14 310 placówek. W trybie mieszanym działało dzisiaj 116 szkół, a w trybie zdalnym 17. W trybie stacjonarnym funkcjonowało też ponad 99,3 procenta przedszkoli. W 32 placówkach nauka odbywała się zdalnie, a w 70 - w trybie mieszanym.

Jak mówi rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska, resort na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w szkołach: „Jesteśmy w stałym kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia. Obserwujemy statystyki zakażeń. W ostatnich dniach liczby są stabilniejsze, na niższym poziomie, niż zakładaliśmy. Jest zatem szansa na to, aby zacząć zastanawiać się nad powrotem maturzystów i ósmoklasistów do szkół”, mówi Anna Ostrowska. Dodaje, że ta decyzja jeszcze nie zapadła, ale ministerstwo chce, aby uczniowie mogli jak najszybciej wrócić do szkół.

Od 18 stycznia uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki stacjonarnej. Starsi nadal uczą się zdalnie. W tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy nauka zdalna będzie przedłużona.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że zauważalna jest tendencja spadkowa zakażeń koronawirusem. Świadczą o tym dane o nowych przypadkach w porównaniu z danymi z ubiegłych tygodni. Rano resort zdrowia poinformował o 4 tysiącach 604 nowych przypadkach.

Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji, że pomimo stabilnej sytuacji epidemicznej wciąż należy przestrzegać zasad sanitarnych. Rzecznik przypomniał o noszeniu maseczek w miejscach publicznych i zachowywaniu dystansu społecznego. "To nie może uspokoić nas na tyle, że przestaniemy być odpowiedzialni i przestaniemy dbać o sytuację sanitarno-epidemiczną. To nie znaczy, że możemy sobie dość swobodnie poluzować. Nadal musimy trzymać się wszystkich standardów" - powiedział.

Wojciech Andrusiewicz dodał, że znoszenie, czy luzowanie restrykcji sanitarnych będzie zależne od sytuacji wewnętrznej, czyli zakażeń, zgonów, dynamiki zakażeń oraz liczby zajętych łóżek i respiratorów, a także zewnętrznej, czyli przebiegu epidemii w innych krajach.

Przedsiębiorcy działający w szeroko rozumianej kulturze mogą już występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku. Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy, która to umożliwia.

Rozwiązanie dotyczy: twórców, artystów, architektów, obiektów kulturalnych, przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów, firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu.

Umorzenie przysługuje przy spadku przychodów z tej działalności o co najmniej 75 procent. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z analogicznym miesiącem roku 2019. Osoby ubiegające się o zwolnienie ze składek musiały też być zgłoszone jako płatnicy w ZUS do 30 czerwca 2020 roku i złożyły w terminie deklaracje rozliczeniowe.

Wnioski można składać do 15 marca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

   

Koronawirus na świecie

W Belgii od dziś do 1 marca obowiązuje zakaz podróży zagranicznych, które nie są niezbędne. Decyzję podjęto w ubiegłym tygodniu, na spotkaniu premiera rządu federalnego z przedstawicielami władz regionalnych. Dziś został opublikowany ministerialny dekret w tej sprawie.

Wprowadzony zakaz ma zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, co pozwoli w przyszłości uniknąć całkowitego zamknięcia kraju. "Tylko niezbędne podróże zagraniczne są dozwolone" - mówił premier Belgii Alexander De Croo. A zatem przez ponad miesiąc Belgowie nie będą mogli wyjeżdżać w celach turystycznych. Przyjazdy do Belgii bez ważnego powodu też są zakazane. "Wiem, że to są bardzo restrykcyjne środki, ale widzieliśmy w ostatnich tygodniach, że kiedy ludzie podróżują, wirus podróżuje z nimi" - podkreślił szef rządu.

Ale Belgia nie zamyka całkowicie granic. Wyjazdy służbowe, z powodów rodzinnych i na leczenie są dozwolone.

Na Słowacji zaczyna dziś obowiązywać zakaz wychodzenia z domu bez zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Wprowadzono od niego kilka wyjątków. Bez aktualnego testu można wyjść do najbliższego sklepu lub apteki. Można też udać się do lekarza, na szczepienie przeciwko COVID-19 lub test. Zakaz nie dotyczy spacerów z dzieckiem do 3. roku życia lub z psem, w promieniu kilometra od miejsca zamieszkania. Testu nie muszą mieć też osoby, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy przebyły COVID-19 lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni przyjęły drugą dawkę szczepionki.

Słowacka policja zapowiedziała zaostrzone kontrole. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu jest potrzebne w drodze do pracy, na pocztę lub do banku. Negatywny wynik testu na koronawirusa muszą mieć też osoby spacerujące i uprawiające sport na świeżym powietrzu, z wyjątkiem dzieci do 15. roku życia i seniorów powyżej 65. roku życia.

Do 2 lutego przepisy będą obowiązywać w całym kraju, a w powiatach z największym odsetkiem zakażeń zakaz zostanie przedłużony o 5 dni.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i szef MSW Horst Seehofer zastanawiają się nad wprowadzeniem dalszych obostrzeń sanitarnych. Według ustaleń niemieckich mediów rozważane jest między innymi ograniczenie ruchu lotniczego.

Podczas dzisiejszych obrad z liderami niemieckiej chadecji kanclerz Angela Merkel domagała się kolejnego zaostrzenia przepisów sanitarnych. W odniesieniu do nowych szczepów koronawirusa szefowa rządu miała powiedzieć, że "sytuacja wymknęła się spod kontroli" i Niemcy znów siedzą "na beczce prochu". Przed trzema dniami media poinformowały, że jedna z berlińskich klinik została objęta kwarantanną po tym, gdy u ponad 20 osób wykryto mutację wirusa z Wielkiej Brytanii.

Według informacji agencji prasowej DPA plany rządu przewidują ograniczenie ruchu lotniczego, a nawet zakaz podróżowania. Na dzisiejszym posiedzeniu Angela Merkel miała wyrazić zdumienie, że w regionach szczególnie dotkniętych pandemią rząd wprowadził 15-kilometrową strefę oddalania się od domu, a Niemcy mimo to "dalej latają na Wyspy Kanaryjskie". Ustalenia mediów potwierdził szef MSW Horst Seehofer. "Dyskutujemy o zwiększeniu kontroli granicznych i ograniczeniu podróżowania" - powiedział polityk CSU w rozmowie z dziennikiem "Bild".

Przed dwoma dniami weszły w życie nowe przepisy dotyczące wjazdu do Niemiec. Pasażerowie z obszarów wysokiego ryzyka muszą na lotnisku okazać ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. Dziś odnotowano w Niemczech prawie 6 i pół tysiąca nowych przypadków zakażenia patogenem.

Komisja Europejska skrytykowała firmę AstraZeneca za opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw koronawirusowi. Kilkugodzinne rozmowy nie przyniosły rezultatu - poinformowała na Twitterze komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Napisała o rozczarowaniu, braku jasności i o niewystarczających wyjaśnieniach. AstraZeneca, która w piątek ma uzyskać autoryzację w Unii i zgodę na dopuszczenie swojego preparatu na europejski rynek już poinformowała, że nie będzie mogła dostarczyć europejskim odbiorcom wszystkich dawek w terminie.

Unijna komisarz napisała, że wraz z państwami członkowskimi zwróciła się do firmy AstraZeneca o szczegółowe zaplanowanie dostaw szczepionek i podanie dokładnego terminu ich dystrybucji do państw członkowskich. "Unijne kraje są jednomyślne - producenci szczepionek mają obowiązki wynikające z umów, których muszą przestrzegać" - dodała Stella Kyriakides. Kolejne spotkanie przedstawicieli Komisji i AstraZeneki odbędzie się w środę.

W Niderlandach doszło do starć policji z uczestnikami protestów przeciwko nowym obostrzeniom epidemicznym. Zatrzymano przeszło 150 osób. W Rotterdamie policja oddała strzały ostrzegawcze i użyła gazu łzawiącego. W Hadze policjanci zostali obrzuceni kamieniami i petardami. Do starć doszło także w Amsterdamie, Amersfoort i Geleen. Premier Niderlandów Mark Rutte potępił akty "przemocy kryminalnej".

Protesty trwają od soboty. Ich uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzeniu godziny policyjnej, która obowiązuje od 21.00 do 4.30. W pażdzierniku zamknięto w Nidelandach bary i restauracje, a w grudniu szkoły i większość sklepów.

Od początku pandemii odnotowano w kraju prawie milion przypadków Covid-19. Zmarło przeszło 13 i pół tysiąca ludzi.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies