Logo Radio Łódź

6 tys. 144 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem 309 osób z COVID-19 w ciągu doby [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 tys. 144 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 309 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 65 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 271 osób.

Informacje ważne dla osób, które samodzielnie nie mogą dojechać do punktów szczepień.

W Łodzi dowozem zajmuje się MPK - można dzwonić pod numer infolinii 42 272-66-44 

W wypadku gdy punkt szczepień odmawia wysłania mobilnego zespołu można dzwonić do NFZ pod nr 42 275-40-44

Wojska Obrony Terytorialnej pomagają w organizacji transportu dla seniorów - kontakt na infolinię: 800 100 115. 

Posłuchaj też:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 502 810. Dzisiaj (29 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 tys. 144 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 309 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 65 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 271 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 36 tys. 780 osób. 

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 6 460 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 milion 257 tysięcy ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa obecnie niespełna 14 tysięcy pacjentów zakażonych koronawirusem. Wolnych jest ponad 15 i pół tysiąca łóżek "covidowych" z puli 30 tysięcy dostępnych miejsc. Do respiratorów jest podłączonych 1 400 pacjentów. Wolnych pozostaje ponad 1 400 takich urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa niespełna 178 tysięcy osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Łódzcy naukowcy z zakładu medycyny rodzinnej Uniwersytetu Medycznego prowadzą badania na temat objawów Covid-19, czyli choroby wywołanej przez wirusa Sars-Cov-2. Czytaj więcej

Porody rodzinne ponownie możliwe w wieluńskim szpitalu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych o powrocie do porodów rodzinnych poinformował też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Od osób towarzyszących w porodzie, placówki wymagają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Czytaj również: Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejki na zapisy w łódzkich przychodniach [ZDJĘCIA]

W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

Do połowy lutego będzie obowiązywała większość obostrzeń związanych z koronawirusem. Zmiany dotyczą funkcjonowania galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki - będą czynne przy zachowaniu reżimu sanitarny, czyli będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jak również zachowywania dystansu. W tych miejscach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Przestaną także obowiązywać godziny dla seniorów. Czytaj więcej

Łódzcy posłowie Koalicji Obywatelskiej krytykują rząd za przygotowany system zapisów na szczepienia. Zwracają uwagę na kolejki seniorów i problemy z terminami. Czytaj więcej

Wiceminister W.Kraska o dostawach szczepionki na COVID-19

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że zdrowie i życie ludzi okazało się w Europie mniej ważne, niż aspekty biznesowe.

Gość Programu 1 Polskiego Radia odniósł się w ten sposób do problemów w dostawach szczepionki na COVID-19, zakontraktowanych przez Unię Europejską. Wiceminister wyjaśnił, że firmy farmaceutyczne ograniczają dostawy do Europy, aby móc sprzedać swoje szczepionki na innych rynkach.

Waldemar Kraska wskazywał również na problemy, które wynikają z podpisanych przez Komisję Europejską umów na dostawę szczepionki do państw Unii. "Czytając zapisy umowy z firmą AstraZeneca, byłem zdziwiony, że tak na miękko zostały zapisane zobowiązania po stronie firmy" - powiedział wiceminister. Dodał, że być może prawnicy firmy doszli do wniosku, że zapisy umowy można obejść i zarobić więcej pieniędzy. Jego zdaniem, klauzule umowy są za mało ostre i umożliwiają firmom wycofywanie się z harmonogramu dostaw.

Trwa spór między Unią Europejską a koncernami farmaceutycznymi z powodu zmniejszonych dostaw szczepionki do krajów członkowskich. Komisja Europejska domaga się między innymi od firmy AstraZeneca, aby wywiązała się z zakontraktowanych dostaw do krajów członkowskich. Koncern twierdzi natomiast, że podpisany dokument w tej sprawie jest deklaracją woli, a nie wiążącą umową.

GUS poda dziś wstępny szacunek PKB za 2020 rok

Główny Urząd Statystyczny poda dziś wstępny szacunek PKB za 2020 rok. Rynek oczekuje spadku rzędu 2,7-3 procent w porównaniu z 2019 rokiem. Będzie to pierwszy spadek od 1991 roku.
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił ostatnio, że prawdopodobnie spadek PKB będzie znacznie niższy niż przewidywano na początku pandemii. "Niestety po raz pierwszy od 30 lat będzie recesja i tego nie unikniemy" - powiedział. "Nasze szacunki rządowe przewidywały, że ta recesja będzie na poziomie od 3 do 3,5 procent. Teraz pojawiły się bardziej optymistyczne szacunki pochodzące spoza rządu. Czekamy na piątkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego. Być może na początku wskaźnika spadku PKB pojawi się dwójka, a nie trójka" - podkreślił.

Według prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego spadek tempa wzrostu naszej gospodarki wyniesie około 2,7 procent.
Kierownik zespołu makroekonomii w PIE Jakub Sawulski powiedział, że wynik ten można oceniać jednocześnie jako negatywny i bardzo dobry. "Negatywny, bo mieliśmy w ubiegłym roku pierwszą od prawie 30 lat recesję w polskiej gospodarce, a bardzo dobry, bo skala spadku jest mniejsza niż w większości państw Unii Europejskiej i mniejsza niż przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu" - dodał.

Ekspert powiedział, że za relatywnie dobrym wynikiem stoją dwa główne czynniki. Pierwszy to eksport, który po raz kolejny okazał się siłą polskiej gospodarki w kryzysie. "Ciągnie on w górę produkcję przemysłową w Polsce" - dodał. Drugi to stopniowe przyzwyczajanie się podmiotów gospodarczych i konsumentów do działania w warunkach pandemii.

Minister zdrowia A. Niedzielski: apelujemy, by sprawę szczepień wyciągnąć poza bieżącą politykę

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował, by wokół szczepień przeciw koronawirusowi budowana była atmosfera dialogu. Podczas briefingu powiedział, by sprawy Narodowego Programu Szczepień nie łączyć z bieżącą polityką. Minister podkreślił, że przekaz w sprawie szczepień musi być klarowny i wolny od wszelkiej dezinformacji.

Jak powiedział Adam Niedzielski, jest to niezwykle ważny program z punktu widzenia całej Polski, przy którym nie może być sporów politycznych. Dzięki temu program będzie realizowany w atmosferze spokoju.

Minister wyjaśnił, że nerwowa sytuacja wokół szczepień ma wpływ na wszystkich, którzy w tym procesie uczestniczą. "Ważne jest, byśmy wszyscy budowali wokół szczepień atmosferę zgody narodowej i debaty" - powiedział.

Adam Niedzielski powiedział, że rząd jest otwarty na dyskusje w sprawie modyfikacji Narodowego Programu Szczepień. Podkreślił, że strona rządowa buduje atmosferę dialogu wokół szczepień, która nie polega na przedstawianiu stanowisk, tylko na rozmowie i dokonywaniu korekt programu.

Minister zdrowia przypomniał, że w piątek dokonana została modyfikacja kolejności szczepień. Dzięki zmianie osoby obciążone chorobami będą szczepione, gdy procesowi zostaną poddani seniorzy.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wraz z ministrem zdrowia w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego zaprosili na jutro na spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych.

Koronawirus na świecie

Możliwa będzie blokada eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które spóźniają się z dostawami do krajów członkowskich. Komisja Europejska zaproponuje dziś specjalny mechanizm w tej sprawie. To odpowiedź Brukseli na problemy z planowanymi dostawami firmy AstraZeneca, która dziś ma uzyskać autoryzację w Unii, ale już kilka dni temu informowała, że dostarczy znacznie mniej szczepionek w pierwszym kwartale. Wcześniej problemy z dostawami zgłosiły firmy BioNTech i Pfizer. Komisja Europejska podejrzewa, że szczepionki zamiast do unijnych krajów, są sprzedawane państwom spoza Wspólnoty, które albo płacą więcej, albo znacznie wcześniej dopuściły preparaty na swoje rynki. W przypadku AstraZeneki chodzi o dostawy do Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska tłumaczy, że potrzebna jest większa przejrzystość i gwarancje, że firmy produkujące szczepionki będą realizować dostawy do krajów członkowskich w terminie. „Nie zamierzamy blokować eksportu, ale zapewnić, że pieniądze z kieszeni unijnych podatników, są wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne zgodnie z kontraktami” - powiedział wczoraj dziennikarzom wysoki rangą unijny urzędnik. Dodał, że jeżeli dawki będą dostarczane do krajów członkowskich według wcześniej uzgodnionego harmonogramu, to firmy nie będą mieć problemów z eksportem. W praktyce firmy produkujące szczepionki będą musiały informować władze unijnych krajów o planowanym eksporcie preparatu, podać liczbę sprzedawanych dawek i państwo odbioru. Jeśli okaże się, że jakaś firma nie będzie wywiązywała się z umowy na dostawy do Unii, wtedy kraj, na terenie którego znajduje się fabryka, będzie mógł zablokować eksport szczepionek. Unijny mechanizm ma działać do końca marca z możliwością przedłużenia.

W Brazylii naukowcy zdiagnozowali u pacjentów zakażenie dwiema różnymi mutacjami COVID-19 jednocześnie. Rezultaty badań naukowcy z południa kraju opublikowali w medycznym serwisie internetowym medRxiv. Jak twierdzą, jest to pierwszy na świecie przypadek potwierdzenia współwystępowania dwóch szczepów koronawirusa u jednej osoby zakażonej. Koinfekcje mogą tworzyć kombinacje i nowe warianty nawet szybciej, niż dotychczas - poinformował kierującymi badaniami wirusolog Fernando Spilki. Zakażenia potwierdzono u dwóch pacjentów po 30. roku życia. Zdiagnozowano u nich pod koniec listopada zarażenie odmianą P.2 zidentyfikowaną w Rio De Janeiro. Pozytywny wynik dały jednak także testy weryfikujące drugi wariant wirusa. Objawy pacjentów były łagodne - w jednym przypadku wystąpił suchy kaszel, a w drugim kaszel, ból głowy i gardła. Nie wymagali oni hospitalizacji.

Zaostrza się spór o szczepionki w Unii Europejskiej. Na świecie szybko rośnie liczba nowych przypadków, a powodem tego są nowe odmiany koronawirusa, które rozchodzą się znacznie szybciej niż wcześniejsze warianty.

Po tym, jak rozmowy Komisji Europejskiej i firmy AstraZeneca nie przyniosły porozumienia, w fabryce koncernu w Belgii rozpoczęła się kontrola. Na zlecenie Brukseli inspektorzy sprawdzają, jakie są przyczyny zmniejszonych dostaw do krajów Wspólnoty ze strony koncernu. Komisja Europejska zastanawia się także nad wprowadzeniem zakazu eksportu szczepionek z krajów Unii do państw spoza Wspólnoty.

Szacuje się, że najpierw koncern Pfizer a teraz AstraZeneca dostarczyły jak dotąd do krajów Unii o 75 milionów dawek mniej niż zapisano w kontraktach. Z powodu braków część szczepień wstrzymano w regionie Madrytu, a w Katalonii władze alarmują, że magazyny są puste. Niemiecki minister zdrowia Jens Spann zapowiedział, że kraj czeka 10 ciężkich tygodni z powodu niewystarczającej liczby dawek.

Unia Afrykańska zakontraktowała tymczasem 400 milionów dawek szczepionki AstraZeneca dla krajów regionu. Do tej pory podawanie preparatów rozpoczęto w zaledwie kilku afrykańskich krajach.

Nowy wariant koronawirusa z RPA wykryto tymczasem w Stanach Zjednoczonych. Brytyjska odmiana jest obecna w ponad 50 krajach na świecie. Nowe badania belgijskich naukowców wykazały, że brytyjski wariant może być nawet o 65 procent bardziej zaraźliwy.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 181 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 101 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Francuski resort zdrowia poinformował, że aktualne restrykcje sanitarne nie wystarczą, aby zatrzymać kolejną falę epidemii. Od połowy grudnia w całym kraju obowiązuje godzina policyjna. Władze zapowiadają zaostrzenie reżimu sanitarnego w przyszłych dniach, w związku z wzrastającą liczbą zakażeń mutacjami koronawirusa. Francuski minister zdrowia Olivier Véran powiedział, że godzina policyjna pozwoliła na zahamowanie epidemii przez kilka tygodni, dzięki czemu sytuacja epidemiczna we Francja jest dziś lepsza niż w wielu krajach europejskich. Stwierdził jednak, że przepisy te nie zatrzymają trzeciej fali spowodowanej mutacjami koronawirusa. „Mimo naszych wysiłków, odmiany wirusa aktywnie rozprzestrzeniają się we Francji. Szacujemy, że przeszliśmy z pięciuset zakażeń dziennie mutacjami wirusa na początku stycznia do dwóch tysięcy zakażeń obecnie.” - mówił szef resortu zdrowia. Najbardziej obecne są dwie mutacje - brytyjska i południowoafrykańska. „Odmiany te mogą spowodować bardzo silną falę - silniejszą nawet niż poprzednie” - ostrzegł Olivier Véran. Minister tłumaczył, że choć nowa fala epidemii jeszcze nie nadeszła, to sytuacja stopniowo pogarsza się. Liczba dziennych zakażeń koronawirusem wzrasta co tydzień o 10 procent - podał szef resortu zdrowia. Obecnie Francja notuje średnio 20 tysięcy nowych zakażeń dziennie. Francuskie media informują nieoficjalnie, że rząd przygotowuje się do lockdownu. Ma on zostać ogłoszony przez prezydenta Macrona najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies