Logo Radio Łódź

4 tys. 706 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 203 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4 tys. 706 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażone są kolejne 203 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 27 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 71 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 513 385. Dzisiaj (31 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4 tys. 706 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 203 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 27 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 71 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 37 tys. 180 osoby.

  • Minionej doby wyzdrowiały 5893 osoby, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 mln 270 tys. ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa 13 339 pacjentów zakażonych koronawirusem. Z pomocą respiratora oddycha 1388 osób.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 162 tysiące osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór na prowadzenie wyjazdowych zespołów szczepiennych. To mają być dodatkowe mobilne punkty, które będą wspierać te już istniejące. Czytaj więcej

Pacjenci, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień mają prawo do bezpłatnego transportu. Za jego organizację odpowiadają gminy. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy z zakładu medycyny rodzinnej Uniwersytetu Medycznego prowadzą badania na temat objawów Covid-19, czyli choroby wywołanej przez wirusa Sars-Cov-2. Czytaj więcej

Porody rodzinne ponownie możliwe w wieluńskim szpitalu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych o powrocie do porodów rodzinnych poinformował też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Od osób towarzyszących w porodzie, placówki wymagają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Czytaj również: Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejki na zapisy w łódzkich przychodniach [ZDJĘCIA]

W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

Do połowy lutego będzie obowiązywała większość obostrzeń związanych z koronawirusem. Zmiany dotyczą funkcjonowania galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki - będą czynne przy zachowaniu reżimu sanitarny, czyli będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jak również zachowywania dystansu. W tych miejscach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Przestaną także obowiązywać godziny dla seniorów. Czytaj więcej

Łódzcy posłowie Koalicji Obywatelskiej krytykują rząd za przygotowany system zapisów na szczepienia. Zwracają uwagę na kolejki seniorów i problemy z terminami. Czytaj więcej

Pobieranie dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedłużone do 14 lutego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Będzie można go pobierać do 14 lutego.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że świadczenie to będzie wypłacane na dotychczasowych zasadach. Zasiłek przysługuje w przypadku zamknięcia placówki i niemożności posłania dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu COVID-19.

Minister Marlena Maląg przypomina, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przeznaczony zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jutro rusza przyjmowanie elektronicznych wniosków o świadczenie z programu "Rodzina 500+"

Jutro rozpoczyna się przyjmowanie elektronicznych wniosków o świadczenie z programu "Rodzina 500+" na nowy okres. Jak wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rodzice pobierający to świadczenie będą musieli ponownie złożyć wnioski, gdyż w tym roku dobiega końca okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus.

Należy złożyć nowe wnioski na okres od 1 czerwca 2021 roku do 30 maja 2022 roku. Od jutra wnioski będą mogły być składane tylko drogą elektroniczną przez bankowość elektroniczną, system Empatia lub system PUE ZUS. "To proste systemy, proste aplikacje, które umożliwiają sprawne złożenie wniosków" - podkreśliła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Minister Marlena Maląg podkreśla, że im szybciej rodzice lub opiekunowie złożą wniosek tym szybciej otrzymają świadczenie.

Świadczenie "500+" jest wypłacane rodzicom lub opiekunom prawnym na każde dziecko poniżej 18. roku życia.

Od poniedziałku 1 lutego zniesienie godzin dla seniora

Od najbliższego poniedziałku zniesione zostają godziny dla seniora. Rząd przychylił się do apeli przedsiębiorców w tej sprawie - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślał, że argumentem jest również trwający właśnie program szczepień osób starszych. "Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego" - mówił minister Niedzielski.

Według handlowców godziny dla seniora się nie sprawdziły. Najbardziej te godziny odczuwały małe sklepy, które od 10.00 do 12.00 świeciły pustkami - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej przewodniczący handlowej Solidarności Alfred Bujara. Właściciele małych sklepów skarżyli się, że przez godziny dla seniorów ich obroty spadały w ciągu tego czasu do 10 procent normalnego utargu. Z danych Polskiej Izby Handlu wynika natomiast, że w czasie godzin dla seniorów łączne obroty sklepów małoformatowych i supermarketów były prawie o 40 procent niższe niż godzinę później, kiedy zakupy mogli robić już wszyscy klienci.

Przepisy pozwalające dokonywać zakupów w dni powszednie w godzinach 10-12 tylko osobom po 60. roku życia zostały wprowadzone w październiku ubiegłego roku. Wprowadzono je w trosce o zdrowie seniorów, którzy są najbardziej narażeni na groźne powikłania w wyniku zakażenia koronawirusem.

Koronawirus na świecie

Władze Portugalii zdecydowały, że pacjenci najciężej chorzy na COVID-19 będą transportowani na Maderę. Władze autonomicznego archipelagu same zaproponowały przyjęcie chorych po tym, jak rząd kraju ogłosił, że nie wyklucza, iż będzie musiał wysłać pacjentów za granicę. Wczoraj wieczorem do Funchal (czyt Funszał) - stolicy regionu - samolotem portugalskich sił powietrznych przetransportowano trzech pacjentów w stanie ciężkim. Wcześniej szef rządu wyspy Miguel Albuquerque (czyt. Migeł Ałbukerke) zadeklarował solidarność oraz "całkowitą gotowość" do pomocy reszcie kraju w leczeniu chorych na COVID-19, choć miejscowe szpitale również mają ograniczone możliwości. Portugalskie lotnictwo od początku angażują się w walkę z pandemią. Samoloty transportują chorych między Azorami, Maderą a Kontynentem oraz zapewniają archipelagom dostawy, między innymi środków ochrony osobistej. Problemy kontynentalnej części Portugalii i reakcja Madery mają związek z przeciążeniem portugalskiej służby zdrowia. Miejsc dla chorych brakuje w największych miastach - Lizbonie i Porto. Wiele osób oczekuje przyjęcia do szpitala w karetkach. Dziś poinformowano o 12 tysiącach 435 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Portugalii oraz 293 ofiarach śmiertelnych. W styczniu na COVID-19 zmarło 5 tysięcy Portugalczyków. Kraj przechodzi obecnie najcięższy okres od początku pandemii. W środę odnotowano dobowy rekord zakażeń - 16 tysięcy 432 przypadki.

Włochy zmniejszają ograniczenia. Od poniedziałku prawie cały kraj znajdzie się w strefie żółtej - tej z najmniejszymi ograniczeniami. Minister zdrowia Włoch podpisze stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Tylko 5 z 20 włoskich regionów - Apulia, Sardynia, Sycylia, Umbria i autonomiczna prowincja Bolzano - będzie w strefie pomarańczowej. Pozostałe wejdą do strefy żółtej.
Oznacza to otwarcie do godziny 18.00 restauracji i barów oraz placówek handlowych: bez ograniczeń od poniedziałku do piątku. Można będzie poruszać się swobodnie w ramach własnego regionu, odwiedzać znajomych i rodzinę, ale tylko po dwie osoby dorosłe. Pozostaje godzina policyjna w godzinach 22.00-5.00. Władze odstąpiły od części ograniczeń po dalszym spadku współczynnika zakażeń - rt. Teraz wynosi on 0,84, czyli jeden chory zakaża średnio mniej niż jednego zdrowego. Poprawia się też sytuacja na oddziałach intensywnej terapii, a dominująca grupa hospitalizowanych, to osoby powyżej 70. roku życia.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Berliński Instytut Roberta Kocha poinformował o prawie 12 i pół tysiąca nowych przypadków koronawirusa. W związku ze wciąż wysoką liczbą zakażeń w Niemczech zaczęły obowiązywać daleko idące ograniczenia w podróżowaniu. Wprowadzony został całkowity zakaz wjazdu z RPA, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii. Według ustaleń niemieckich mediów rząd federalny podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu wjazdu głównie z krajów, gdzie odnotowano wysoką liczbę zmutowanych wariantów koronawirusa. Rozporządzenie dotyczy zarówno ruchu lotniczego, jak i kolejowego. Ma ono obowiązywać co najmniej do 17 lutego. Spod nowej regulacji wyłączeni są niemieccy obywatele i cudzoziemcy, którzy na stałe przebywają w Niemczech. Dozwolone są też w dalszym ciągu transporty towarów oraz loty uzasadnione przyczynami humanitarnymi. Rząd federalny wytłumaczył ten krok "rosnącym i nieobliczalnym zagrożeniem, jakie pojawiło się w kraju wraz z nowymi szczepami koronawirusa". Wczoraj minister zdrowia Jens Spahn poinformował, że w Niemczech odnotowano już ponad 150 przypadków zmutowanego wirusa, wykrytego w Wielkiej Brytanii.

W poniedziałek ponownie otwarte dla zwiedzających zostaną Muzea Watykańskie. Były one zamknięte przez 88 dni i była to najdłuższa przerwa w działalności Muzeów od czasu II wojny światowej. Muzeum ma jednak problem związany z utrzymaniem murów, które mocno ucierpiały z powodu wyjątkowej wilgoci. Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta poinformowała, że muzea będą otwarte od poniedziałku do soboty od godziny 8.30 do 18.30 z ostatnim wejściem na dwie godziny przed zamknięciem. Budynek czeka pilny przegląd stanu murów, po tym jak przed dwoma dniami dwa trzydziestocentymetrowe, trzykilogramowe kawałki trawertynu oderwały się od gzymsu na dziedzińcu Pinakoteki. Kiedy placówka jest otwarta, przechodzą tamtędy tysiące ludzi. Winę za ten stan rzeczy ponosi wyjątkowo duża wilgotność powietrza. Zniszczeniu uległy też tynki elementów architektonicznych, mimo trwających od 2015 roku prac renowacyjnych z zastosowaniem starej receptury: ziemi, mleka i wapna, które ułatwiają oddawanie wilgoci. Ze względu na wilgoć niepokoi też stan drewnianych belek dachu Sali Regii, gdzie papież spotyka się z korpu

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies