Logo Radio Łódź

2 tys. 503 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 113 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 2 tys. 503 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 113 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 33 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 515 889. Dzisiaj (01 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 2 tys. 503 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 113 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 9 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 37 tys. 222 osoby.

  • Minionej doby wyzdrowiało 6169 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 mln 276 tys. ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa 13 507 pacjentów zakażonych koronawirusem. Z pomocą respiratora oddycha 1385 osób.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 150 tysięcy osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór na prowadzenie wyjazdowych zespołów szczepiennych. To mają być dodatkowe mobilne punkty, które będą wspierać te już istniejące. Czytaj więcej

Pacjenci, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień mają prawo do bezpłatnego transportu. Za jego organizację odpowiadają gminy. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy z zakładu medycyny rodzinnej Uniwersytetu Medycznego prowadzą badania na temat objawów Covid-19, czyli choroby wywołanej przez wirusa Sars-Cov-2. Czytaj więcej

W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

Do połowy lutego będzie obowiązywała większość obostrzeń związanych z koronawirusem. Zmiany dotyczą funkcjonowania galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki - będą czynne przy zachowaniu reżimu sanitarny, czyli będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jak również zachowywania dystansu. W tych miejscach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Przestaną także obowiązywać godziny dla seniorów. Czytaj więcej

Decyzja o tym, czy szczepionka firmy AstraZeneca będzie podawana seniorom

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że Rada Medyczna przy premierze niebawem podejmie decyzję, czy szczepionka firmy AstraZeneca będzie podawana seniorom. W piątek Europejska Agencja Leków zatwierdziła trzecią szczepionkę na COVID-19.

Minister powiedział w Programie 1 Polskim Radia, że jeżeli zostaną wprowadzone ograniczenia wiekowe dla nowej szczepionki, to możliwe są wcześniejsze szczepienia młodszych grup wiekowych. Wskazał, że decyzja zostanie podjęta w oparciu o dokumentację medyczną szczepionki przekazaną przez producenta.

Europejska Agencja Leków zwróciła uwagę, że szczepionka firmy AstraZenecka przeszła niewiele badań w grupie osób powyżej 55 roku życia i zaleciła, aby kraje członkowskie same zdecydowały, kto może ją przyjmować. W Europie pojawiają się różne rozwiązania: Niemcy będą podawać szczepionkę osobom w wieku do 64 roku życia, Włosi natomiast chcą podawać ją obywatelom, którzy nie ukończyli 55 roku życia

Kolejna dostawa szczepionek przeciw koronawirusowi

Do Polski dotarła kolejna dostawa szczepionek przeciw koronawirusowi. Na warszawskim lotnisku na Okęciu wylądował czarterowy samolot, który przywiózł około 320 tysięcy dawek preparatu od firm Pfizer i BioNTech.

Szczepionki trafią do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych, skąd zostaną rozdzielone do poszczególnych punktów szczepień.
Wczoraj do Polski trafiło 42 tys. szczepionek od firmy Moderna. To opóźniona dostawa, która miała dotrzeć do Polski w ostatni wtorek.

Od dziś 1 lutego zniesienie godzin dla seniora

Od poniedziałku zniesione zostają godziny dla seniora. Rząd przychylił się do apeli przedsiębiorców w tej sprawie - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślał, że argumentem jest również trwający właśnie program szczepień osób starszych. "Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego" - mówił minister Niedzielski.

Według handlowców godziny dla seniora się nie sprawdziły. Najbardziej te godziny odczuwały małe sklepy, które od 10.00 do 12.00 świeciły pustkami - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej przewodniczący handlowej Solidarności Alfred Bujara. Właściciele małych sklepów skarżyli się, że przez godziny dla seniorów ich obroty spadały w ciągu tego czasu do 10 procent normalnego utargu. Z danych Polskiej Izby Handlu wynika natomiast, że w czasie godzin dla seniorów łączne obroty sklepów małoformatowych i supermarketów były prawie o 40 procent niższe niż godzinę później, kiedy zakupy mogli robić już wszyscy klienci.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus na świecie

Gwałtownie pogarsza się sytuacja pandemiczna w Brazylii. Od tygodnia w jednym z największych państw Ameryki Południowej na COVID-19 każdego dnia umiera ponad tysiąc osób. Już w ubiegłym roku kraj był jednym z dwóch najbardziej dotkniętych pandemią, a wiele wskazuje na to, że druga fala będzie jeszcze bardziej tragiczna niż pierwsza. W brazylijskich szpitalach nie ma miejsc dla nowych chorych. Brakuje też tlenu, który jest kupowany na czarnym rynku albo dowożony z upadłej Wenezueli. Coraz więcej osób domaga się też dymisji prezydenta Jaira Bolsonaro, który jest oskarżany o gigantyczne zaniedbania w walce z koronawirusem. 

Sytuacja odbija się też na samych lekarzach i pielęgniarkach. "Mam wielu kolegów, którzy musieli pójść do psychiatry. Ja także odczuwałem ogromny niepokój i musiałem udać się do innego lekarza. Musiałem zażywać leki. To jest dla nas naprawdę bardzo trudne" - mówi Sergio, jeden z brazylijskich lekarzy z miasta Fortaleza na północy kraju. Medycy spotykają się też często z niechęcią, a nawet hejtem w sieci. Właśnie dlatego Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął kampanię wsparcia dla brazylijskich medyków. "Chcemy docenić profesjonalizm pracowników służby zdrowia, którzy każdego dnia odgrywają niezwykłą rolę w walce z pandemią" - podkreśla Livia Schunk, koordynatorka kampanii ICRC.

Szacuje się, że w Brazylii co najmniej kilkadziesiąt tysięcy zakażonych to pracownicy służby zdrowia. Do tej pory na COVID-19 w Brazylii zmarły 224 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to ponad dziewięć milionów.

Ostatniej doby we Włoszech zmarło 237 osób zakażonych koronawirusem - niemal 200 mniej niż wczoraj i najmniej od początku listopada. W wielu regionach złagodzone zostaną restrykcje sanitarne.

We Włoszech sytuacja epidemiologiczna powoli, ale systematycznie się poprawia. Znów o kilkaset osób spadła liczba hospitalizowanych. Jest ich obecnie nieco powyżej 20 tysięcy Dwa tygodnie temu było ich o dwa i pół tysiąca więcej. Tak zwany współczynnik reprodukcji wirusa, wskazujący, ile osób zakaża statystycznie jeden chory, spadł do 0,84. W związku z tym od jutra w 15 regionach Włoch obowiązywać będą lżejsze restrykcje. Do 18.00 otwarte będą bary i restauracje. Normalnie będą funkcjonować wszystkie sklepy, będzie też można podróżować na terenie swojego regionu. W 5 regionach, w tym na Sardynii i na Sycylii, panować będą ostrzejsze ograniczenia, między innymi zakaz opuszczania własnej gminy.

Niemieckie Ministerstwo Obrony wyśle sprzęt i personel medyczny do Portugalii, gdzie kończą się miejsca na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii. Portugalia zmaga się z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem.

Do Portugalii poleci 27 lekarzy i ratowników medycznych, którzy będą tam pracować przez trzy tygodnie. Medycy zabiorą ze sobą mobilne i stacjonarne respiratory oraz łóżka polowe dla pacjentów chorych na Covid-19. W Portugalii na OIOM-ach jest tylko kilka wolnych łóżek covidowych, a wciąż rośnie liczba potrzebujących specjalistycznej pomocy. "Będziemy wspierać Portugalię personelem medycznym i sprzętem” - powiedział Reuterowi rzecznik ministerstwa obrony, dodając, że szczegóły mają zostać ogłoszone na początku przyszłego tygodnia.

Dotychczas w Portugalii zanotowano ponad 700 tysięcy przypadków koronawirusa, z czego przeszło 12 tysięcy osób zmarło. Krzywa diagnozowanych nowych infekcji rośnie, a zapadalność siedmiodniowa, czyli liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu siedmiu dni, jest obecnie największa na świecie.

Izrael dostarczył do Autonomii Palestyńskiej 5 tysięcy dawek szczepionki na Covid-19. Mają nią zostać zaszczepieni pracownicy służby zdrowia najbardziej narażeni na zakażenia koronawirusem.

To pierwsza taka dostawa na teren Autonomii. Izraelskie władze twierdziły, że nie otrzymały żadnych próśb w tej sprawie od Palestyńczyków. Zdaniem ekspertów ONN, to Izrael jest odpowiwdzialny za szczepienia na terytorium Autonomii.

Izrael zajmuje jedno z czołowych miejsc w świecie, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych na Covid-19. W kraju odnotowano dotąd 640 tysięcy przypadków zakażenia, zmarło prawie 4700 osób. Na terytoriach palestyńskich zanotowano około 160 tysięcy zakażeń, zmarły 1833 osoby.

Berliński Instytut Roberta Kocha poinformował o prawie 12 i pół tysiąca nowych przypadków koronawirusa. W związku ze wciąż wysoką liczbą zakażeń w Niemczech zaczęły obowiązywać daleko idące ograniczenia w podróżowaniu. Wprowadzony został całkowity zakaz wjazdu z RPA, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii.

Według ustaleń niemieckich mediów rząd federalny podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu wjazdu głównie z krajów, gdzie odnotowano wysoką liczbę zmutowanych wariantów koronawirusa. Rozporządzenie dotyczy zarówno ruchu lotniczego, jak i kolejowego. Ma ono obowiązywać co najmniej do 17 lutego. Spod nowej regulacji wyłączeni są niemieccy obywatele i cudzoziemcy, którzy na stałe przebywają w Niemczech. Dozwolone są też w dalszym ciągu transporty towarów oraz loty uzasadnione przyczynami humanitarnymi. Rząd federalny wytłumaczył ten krok "rosnącym i nieobliczalnym zagrożeniem, jakie pojawiło się w kraju wraz z nowymi szczepami koronawirusa".

Wczoraj minister zdrowia Jens Spahn poinformował, że w Niemczech odnotowano już ponad 150 przypadków zmutowanego wirusa, wykrytego w Wielkiej Brytanii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies