Potrzebny milion zł rocznie na wymianę pieców w Radomsku - uważają działacze RAS
Radomszczański Alarm Smogowy przygotował projekt uchwały, na mocy której samorząd miałby rocznie przekazywać milion złotych na wymianę tzw. kopciuchów na nowe piece. RAS proponuje finansowanie wymiany nawet w 90 procentach. Wcześniej aktywiści przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców na temat jakości powietrza.
- Zapytaliśmy czy radomszczanie uważają, że miasto, władze, samorząd robią wystarczająco dużo w sprawie walki ze smogiem - mówi Ewa Kuśmierczyk z RAS. - I aż 69 procent odpowiedziało że nie. Było też takie pytanie, nie do końca otwarte, ale dające możliwość wielokrotnej podpowiedzi - czego oczekują mieszkańcy. I mieszkańcy oczekują dofinansowania do wymiany pieców, rozbudowy sieci gazowej, sieci ciepłowniczej. Bardzo często pojawiało się słowo dofinansowanie - dodaje Kuśmierczyk.
Dlatego przygotowano projekt, na mocy którego miasto byłoby zobowiązane do współfinansowania wymiany pieców. Artur Szponder z RAS wskazał, że w budżecie miasta nie zabezpieczono pieniędzy na ten cel. - Mamy nadzieję, że ta suma oraz planowanie do przodu tych wydatków związanych z wymianą źródeł ciepła, jakoś wymiernie wpłynie na poprawę powietrza w Radomsku. Tutaj zakładamy dofinansowanie - nawet 10 tys. zł i nawet 90 procent wartości inwestycji. Tak, aby ci najubożsi mieszkańcy, ci którzy nie mogą sobie pozwolić na wymianę, mogli na tym skorzystać - zapowiada Szponder.
Projekt uchwały wpłynął już do magistratu. Wkrótce zostanie rozpatrzony.
Swój wniosek w tej samej sprawie złożyli u prezydenta członkowie stowarzyszenia Razem dla Radomska. Proponują zabezpieczenie w budżecie 600 tys. złotych na wymianę pieców.
Karolina Turowska, rzeczniczka prasowa radomszczańskiego Urzędu Miasta tłumaczy, że w ubiegłym roku miasto przeznaczyło na wymianę pieców pół miliona. Dotacja wynosiła od 3,5 tysiąca złotych do 5 tysięcy na wymianę pieca np. na eko-groszek oraz 6 tysięcy na ogrzewanie gazowe. Podpisano 86 umów. Pieniądze na ten cel pochodziły z wolnych środków z 2019 roku. Także w tym roku miasto zamierza przeznaczyć podobną kwotę z wolnych środków na ten cel. Ponadto radomszczańscy urzędnicy pomagają w wypełnianiu wniosków do programu Czyste Powietrze. Z tego programu zostało rozliczonych już ponad 50 umów.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |