Polityka Energetyczna Polski 2040 - jaka to wizja dla Bełchatowa?
Rząd przyjął uchwałę w sprawie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. To drogowskaz m.in. dla bełchatowskiego koncernu energetycznego. Opiera się o trzy filary - sprawiedliwą transformację, równoległą budowę zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrą jakość powietrza.
Przyjęcie dokumentu oznacza odchodzenie od węgla, ale ma to być proces rozłożony w czasie, przy wykorzystaniu własnych surowców. Zakłada nowe inwestycje, wśród których są m.in. odnawialne źródła energii i elektrownie jądrowe. - Pierwszy blok elektrowni jądrowej zostanie uruchomiony w 2033 roku, kolejne bloki będą wdrażane co 2 - 3 lata. Cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.- mówi Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy resortu środowiska i klimatu.
Pierwsza brana pod uwagę lokalizacja to Pomorze, korzystne położenie mają też lokalizacje w głębi kraju, w tym m.in. Bełchatów. Wojciech Dąbrowski, szef Polskiej Grupy Energetycznej, której podlega bełchatowski koncern energetyczny, uważa, że przyjęty dokument wpisuje się w strategię grupy. Ta zakłada w głównej mierze inwestowanie w zieloną energię, także w Bełchatowie. - Przygotowany przez nas program inwestycji dla regionu obejmuje szereg projektów, jak np. instalacja przetwarzania odpadów z odzyskiem energii, czy farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe zlokalizowane w okolicach naszych obecnych instalacji. Bardzo poważnie działamy też w kierunku uruchomienia centrum kształcenia, które pomoże przede wszystkim naszym pracownikom, ale również mieszkańcom regionu zdobyć kwalifikacje potrzebne do podjęcia pracy w obszarze zielonej energetyki - mówi Małgorzata Babska, rzeczniczka PGE. Centrum ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Uchwały rządu ws. Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. nie poparła Solidarna Polska.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |