Logo Radio Łódź

Ponad 6 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 353 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 tys. 53 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażone są kolejne 353 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 67 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 301 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 539 564. Dzisiaj (5 lutego stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 tys. 53 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 353 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 67 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 301 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 38 tys. 712 osób.

  • Od wczoraj po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiały 6 tysięcy 524 osoby. Łącznie w Polsce za ozdrowieńców jest 1 milion 294 tysiące 687.

  • W szpitalach zajętych jest 12 tysięcy 837 łóżek. Dla pacjentów covidowych wciąż dostępnych jest ponad 15 tysięcy.

  • Pod respiratorami przebywa 1 tysiąc 338 pacjentów, a wolnych pozostaje niespełna 1,4 tysiąca urządzeń.

  • W kwarantannie przebywają 152 tysiące 292 osoby.

Koronawirus w Łódzkiem

W tomaszowskim szpitalu podano krew nie temu pacjentowi. Mężczyzna zmarł. Sprawie przygląda się prokuratura. Czytaj więcej

Ruszyły przygotowania do przeprowadzenia szczepień wśród nauczycieli - zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Szczepienia miałyby ruszyć w przyszłym tygodniu dla nauczycieli klas 1-3. Czytaj więcej

Od początku lutego nie obowiązują godziny dla seniorów. W ramach znoszonych obostrzeń otwarte zostały centra handlowe. Czytaj więcej

Pacjenci, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień mają prawo do bezpłatnego transportu. Za jego organizację odpowiadają gminy. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy z zakładu medycyny rodzinnej Uniwersytetu Medycznego prowadzą badania na temat objawów Covid-19, czyli choroby wywołanej przez wirusa Sars-Cov-2. Czytaj więcej

Porody rodzinne ponownie możliwe w wieluńskim szpitalu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych o powrocie do porodów rodzinnych poinformował też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Od osób towarzyszących w porodzie, placówki wymagają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Czytaj również: Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejki na zapisy w łódzkich przychodniach [ZDJĘCIA]

W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

Minister Przemysław Czarnek o szczepieniach nauczycieli

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powiedział, że zgodnie z harmonogramem w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną nauczyciele pracujący w trybie stacjonarnym w szkołach i przedszkolach. Szczepienia grupy około 440 tysięcy nauczycieli rozpoczną się w przyszły piątek.

Minister Przemysław Czarnek, który był gościem Polskiego Radia 24, dodał, że istnieje szansa na wyszczepienie wszystkich nauczycieli jeszcze w lutym. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień nauczyciele zostali zaliczeni do grupy pierwszej i mieli otrzymać szczepionki dopiero po zaszczepieniu seniorów. Dostawy dawek szczepionki firmy AstraZeneca pozwolą na rozpoczęcie szczepień nauczycieli już w przyszłym tygodniu. Szczepionki tej firmy nie będą wykorzystywane do szczepienia osób powyżej 60 roku życia.

Od poniedziałku nauczyciele będą mogli się rejestrować do szczepień, które rozpoczną się w przyszły piątek. Pierwsze dawki szczepionek od AstraZeneca dotrą do Polski już w najbliższą sobotę. Do końca lutego firma ma dostarczyć do Polski około miliona swoich szczepionek.

Pobieranie dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedłużone do 14 lutego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Będzie można go pobierać do 14 lutego.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że świadczenie to będzie wypłacane na dotychczasowych zasadach. Zasiłek przysługuje w przypadku zamknięcia placówki i niemożności posłania dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu COVID-19.

Minister Marlena Maląg przypomina, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przeznaczony zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Możliwe kolejne decyzje o luzowaniu obostrzeń

Prawdopodobnie dziś poznamy nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące działania gospodarki w czasie pandemii. Obecne obostrzenia zostały wprowadzone na dwa tygodnie i obowiązują do 14 lutego.

Według sugestii ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina jest szansa, że po weekendzie zostaną otwarte hotele w reżimie sanitarnym. O tym, że rząd może zdecydować o kolejnym luzowaniu obostrzeń, wicepremier mówił wczoraj rano. Sugerował, że jego resort będzie rekomendował otwarcie hoteli. Nie wykluczył też otwierania innych branż. Jarosław Gowin zastrzegł jednak, że odmrażanie gospodarki i kolejnych branż musi być bardzo ostrożne i będzie możliwe tylko wtedy, gdy liczba dziennych zachorowań będzie utrzymywać się na stałym, niezbyt wysokim poziomie.

Od 1 lutego obowiązują nowe zasady. Ponownie otwarto centra handlowe i instytucje kultury. Nadal zamknięte są jednak siłownie, baseny czy kina. Restauracje wydają posiłki tylko na wynos, a hotele są dostępne dla nielicznych - między innymi medyków, żołnierzy, pracowników firm budowlanych oraz dziennikarzy.

Koronawirus na świecie

Premier Czech ostrzegł, że nieprzedłużenie stanu wyjątkowego w tym kraju będzie skutkowało zapaścią służby zdrowia. Andrej Babisz spotyka się dziś z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Przywódcy będą rozmawiać między innymi o stosowaniu rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19. Wprowadzony w związku z pandemią stan wyjątkowy obowiązuje w Czechach do 14 lutego. Rząd zapowiedział wniosek o jego przedłużenie, nad którym Izba Poselska miałaby głosować w przyszłym tygodniu. Tolerująca mniejszościowy rząd Andreja Babisza partia komunistyczna zapowiedziała, że nie poprze wniosku. Przewodniczący partii Vojtiech Filip zaznaczył, że władze nie spełniły obietnic złożonych przed poprzednim głosowaniem, które dotyczyły otwarcia szkół i ośrodków narciarskich. Zdaniem premiera nieprzedłużenie stanu wyjątkowego grozi zapaścią służby zdrowia, jako że zabraknie możliwości kierowania wojskowych medyków do pracy w szpitalach, a część restrykcji sanitarnych zostanie pozbawiona podstawy prawnej. „Nie potrafię sobie wyobrazić, żeby ktoś miał wziąć odpowiedzialność za nieprzedłużenie stanu wyjątkowego. Nie cieszy nas ograniczanie ludzi. Stan wyjątkowy jest głównie po to, byśmy mogli pomagać” - powiedział Andrej Babisz. Czeski premier wraz z grupą ekspertów spotyka się dziś w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem i węgierskimi ekspertami. Tematem rozmów jest stosowany przez Węgrów amerykański lek na COVID-19 oraz rosyjska szczepionka.

Powrót do szkół za miesiąc, potem - ostrożne otwieranie kraju. Lokale gastronomiczne pod dachem będą zamknięte dłużej niż na przykład ogródki. Tak wygląda zarys brytyjskiego planu wychodzenia z lockdownu. Pisze o nim dziennik the Times. 8 marca - powrót uczniów do ławek. To jedyna konkretna data. Ale jest już dalszy rozkład. Najpierw - znów dozwolone ma być uprawianie sportu na powietrzu. W pierwszej kolejności zielone światło dostaną sporty mało kontaktowe: golf czy tenis. Według zarysu strategii sojusznikiem ma być wiosna.Najpierw wrócić mają te rzeczy, które można robić na zewnątrz. Targi i jarmarki dostaną zielone światło szybciej niż centra handlowe, A restauracje najpierw otworzą ogródki, a dopiero potem zapraszają klientów do środka. Wśród szefów służby zdrowia dominuje przekonanie, że kraj trzeba otwierać ostrożnie, bo w szpitalach wciąż jest wielu pacjentów, a każdy dzień przynosi wiele przypadków. "Zmniejszenie ich liczby to priorytet. Inaczej pozwolimy, by obecne w kraju zmutowane warianty wirusa się wydostały" - ostrzega w BBC Elen Pollock z uniwersytetu w Bristolu, zajmująca się tworzeniem matematycznych modeli rozwoju chorób zakaźnych. Times pisze, że rząd przymierza się do wprowadzenia formy szczepionkowego paszportu. Miałoby to pozwolić ludziom wyjechać na urlop, do tych krajów, które latem zielone światło dla turysty uzależnią od przyjęcia zastrzyku. Przykładem jest popularna wśród Brytyjczyków Grecja.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech prawie 13 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Eksperci Instytutu Roberta Kocha wskazują na dalszy spadek zachorowalności na Covid-19, ostrzegają jednak przed zbyt wczesnym złagodzeniem lockdownu. Opinie epidemiologów nie pozostawiają złudzeń - liczba nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech spada. Siedmiodniowa zapadalność na Covid-19 zbliża się wyznaczonego progu 50 na 100 tysięcy mieszkańców. Mimo zauważalnych powodów do optymizmu eksperci ostrzegają przed podejmowaniem zbyt pochopnych decyzji. "Dopóki nie osiągniemy docelowego tempa szczepień, nie ma co mówić o powrocie do normalności" - ocenił berliński wirusolog Christian Drosten.
Wtóruje mu premier Bawarii Markus Söder. "Dyskusja o poluzowaniu lockdownu w chwili, gdy w Europie zaczęły się szerzyć groźne mutacje koronawirusa, nie jest najlepszą metodą na pokonanie pandemii. Sam wirus nie zwraca uwagi na polityczne przepychanki" - powiedział szef CSU w rozmowie z telewizją ZDF. Złagodzenia pierwszych obostrzeń w połowie lutego nie wykluczył wcześniej między innymi minister zdrowia Jens Spahn. Dyskusja na ten temat rozgorzała po tym, gdy Niemiecka Rada Etyki zajęła się kwestią wcześniejszego zniesienia ograniczeń sanitarnych dla osób zaszczepionych na Covid-19.

Firma Johnson & Johnson wystąpiła o pozwolenie na użycie szczepionki na koronawirusa w USA. To kolejny światowy koncern, który opracował taki preparat. Szczepienia trwają w kilkudziesięciu krajach, a w najbliższym czasie mają także po raz pierwszy trafić do najbiedniejszych państw.

Nowa szczepionka koncernu Johnson & Johnson ma mieć około 66 procent skuteczności i w przeciwieństwie do innych istniejących na rynku preparatów, wymaga podania jedynie jednej dawki zamiast dwóch. Obecnie na świecie podaje się dwie amerykańskie szczepionki firm Pfizer i BioNTech oraz Moderna, a także brytyjski preparat firmy AstraZeneca, rosyjski Sputnik i chiński Sinovac.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że w najbliższym czasie zamierza dostarczyć szczepionki dla 500 milionów osób w ubogich krajach. Chiny wyślą 150 tysięcy dawek do Syrii. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała z kolei, że jeszcze w lutym wyśle 90 milionów dawek do krajów Afryki.

W Europie Czechy zaostrzają zasady wjazdu i będą teraz wymagać negatywnego testu na koronawirusa. Restrykcje złagodzono z kolei w Katalonii i w Bułgarii.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 282 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 104 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies