Logo Radio Łódź

200 nowych przypadków COVID-19 w Łódzkiem, ponad 4,7 tys. w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce ponad 4,7 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 200 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarły 93 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 550 tys. 225. Dzisiaj (7 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4 tys. 728 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 200 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 33 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 60 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 39 tys. 87 osób.

  • Łącznie w Polsce za ozdrowieńców uznanych jest 1 milion 307 tysięcy 161 osób.

  • W szpitalach zajętych jest 12 tysięcy 528 łóżek. Dla pacjentów covidowych wciąż dostępnych jest ponad 15 tysięcy.

  • Pod respiratorami przebywa 1 tysiąc 336 pacjentów, a wolnych pozostaje ponad 1,3 tysiąca urządzeń.

  • W kwarantannie przebywa 138 tysięcy 266 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Zwolnienia z opłat koncesji na alkohol dla sieradzkich restauratorów? Czytaj więcej

Ponad 80 osób spotkało się w łódzkim Lesie Łagiewnickim, aby pobiec w wyjątkowym biegu – nie dość, że nocą, to indywidualnie - z uwagi na obostrzenia pandemiczne. Czytaj więcej

Czytaj również: Zamrażarka na szczepionki przeciw COVID-18 w łódzkim szpitalu im. Jonschera

Od początku lutego nie obowiązują godziny dla seniorów. W ramach znoszonych obostrzeń otwarte zostały centra handlowe. Czytaj więcej

Ruszają szczepienia dla nauczycieli. W pierwszej kolejności zaszczepić się będą mogli nauczyciele klas I – III, czyli ci, którzy już teraz pracują w trybie stacjonarnym. Szczepione mają być osoby do 60. roku życia, preparatem koncernu AstraZeneca. Czytaj więcej

W kolejnym programie "Tylko u nas" rozmawialiśmy z politykami m.in. o zapowiedzianym przez rząd luzowaniu obostrzeń. Zobacz więcej:

Koronawirus w Polsce

Rozpoczyna się ponowne testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa

Rozpoczyna się ponowne testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa. W badaniach mogą wziąć udział nauczyciele szkół podstawowych z klas od I do III, którzy byli testowani w styczniu i otrzymali negatywny wynik. Tym razem akcja obejmuje także nauczycieli przedszkoli.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska mówi, że trwa zbieranie informacji o zapotrzebowaniu na testy. Każdy nauczyciel, który zgłosił się do badania, otrzyma skierowanie. - Badania są oczywiście dobrowolne i bezpłatne, ale zachęcamy, aby się na nie zgłaszać.

Nauczyciele będą mogli sprawdzić lokalizację punktów poboru i godziny pobierania wymazów na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wynik badania będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Resort edukacji i nauki zaznacza, że badania mają określić skalę ewentualnych zakażeń w szkołach. Akcja jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym - od dziś (7.02) do 12 lutego mogą wziąć udział nauczyciele szkół podstawowych i szkół specjalnych. W drugim od 14 lutego do 19 lutego zostaną przebadani nauczyciele przedszkoli.

Pierwsza ogólnopolska akcja testowania nauczycieli najmłodszych klas odbyła się w styczniu przed powrotem klas od I do III do szkół.

W pandemii częściej korzystamy z możliwości smoobsługowego tankowania paliw

- W pandemii częściej niż do tej pory na stacjach paliw korzystaliśmy z możliwości smoobsługowego tankowania - powiedział Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Pomagają w tym specjalne aplikacje mobilne do płacenia przy dystrybutorach. - To w pandemii rzeczywiście się sprawdzało. Kilka firm wprowadziło tego typu rozwiązanie, myślę, że kolejne też będą to robić - ocenił.

Krzysztof Romaniuk dodał, że w w 2020 roku w związku z pandemią stacje trochę mniej niż wcześniej inwestowały w infrastrukturę. W 2020 roku liczba stacji paliw w Polsce wzrosła do 7 tys. 739 - to ponad 100 więcej niż rok wcześniej.

Od jutra zapisy na szczepienia dla nauczycieli

Od jutra nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych, przedszkoli i wychowawcy w żłobkach mogą zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19.

Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej, nauczyciele do 60. roku życia będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Aby zapisać się na szczepienie, wystarczy, że nauczyciele zgłoszą się do dyrektora swojej szkoły, czy przedszkola. - Dyrektorzy korzystając z Systemu Informacji Oświatowej - SIO będą mogli jednym kliknięciem zgłosić, zarejestrować nauczyciela. Następnie poprzez tych samych dyrektorów będzie komunikat dla nauczycieli kiedy i gdzie mają się zgłosić do szczepienia - wyjaśniał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Nauczyciele będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówił, że odbędzie się to szybko i sprawnie. - Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca, czyli do końca lutego uda nam się zaszczepić nauczycieli.

Pierwsze szczepienia nauczycieli odbędą się w piątek (12 lutego). Po nauczycielach klas 1-3 szkół podstawowych, przedszkoli i wychowawcach ze żłobków mają być szczepieni nauczycieli starszych klas, którzy nie ukończyli 60 lat i mogą być zaszczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

 

Koronawirus na świecie

Prezydent Niemiec opowiada się za stopniowym łagodzeniem ograniczeń związanych z pandemią. Zdaniem Franka-Waltera Steinmeiera, w połowie lutego priorytetowo powinny być potraktowane szkoły i przedszkola. Prezydent Frank-Walter Steinmeier uważa za obowiązek rządu przywrócenie obywatelom ich podstawowych praw, jeśli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna. - Pierwszeństwo w powrocie do normalności powinny mieć dzieci, które w ostatnich tygodniach zostały wytrącone z rytmu - podkreślił prezydent Niemiec podczas rozmowy z dziennikiem "Rheinische Post".
Wcześniej kwestia złagodzenia obostrzeń poróżniła polityków chadecji. O ile szef CSU Markus Söder opowiada się za zaostrzeniem lockdownu, o tyle minister zdrowia Jens Spahn nie wyklucza wprowadzenia pierwszych poluzowań za kilka dni. Zdaniem wiceszefa CDU, szansą na pokonanie pandemii może być szczepionka dla dzieci, nad którą pracują niektórzy producenci. Kolejne spotkanie rządu z premierami landów ma się odbyć 10 lutego.

Poprzedniej doby w Niemczech zarejestrowano prawie 10,5 tysiąca zakażeń koronawirusem. Według obliczeń epidemiologów, wskaźnik zachorowalności nadal spada, zbliżając się do wyznaczonego progu 50 na 100 tysięcy mieszkańców.

We Francji rozpoczynają się szczepienia preparatem koncernu AstraZeneca. Szczepionki szwedzko-brytyjskiej firmy są udostępniane personelowi medycznemu poniżej 65. roku życia. Do tej pory szczepiono przede wszystkim osoby powyżej 75. roku życia i pracowników służby zdrowia zaliczanych do grupy ryzyka. Szczepionkę koncernu AstraZeneca dostarczono dotychczas do 117 francuskich szpitali i punktów szczepień. Do połowy lutego Francja ma otrzymać ponad 500 tysięcy dawek tego preparatu. Władze sanitarne zapowiadają, że pod koniec miesiąca szczepionki koncernu AstraZeneca będą też dostępne w aptekach. Farmaceuci będą mogli szczepić osoby w wieku od 50 do 64 lat z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby. Do tej pory we Francji dostępne były preparaty Moderny i Pfizera-BioNtech. W przeciwieństwie do nich, szczepionka koncernu AstraZeneca może być przechowywana przez wiele dni w lodówkach, co ogranicza ryzyko marnowania dawek i ułatwia ich transport. 

Dotychczas ponad dwa miliony Francuzów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Władze zakładają, że do końca miesiąca uda się zaszczepić cztery miliony osób, czyli około sześciu procent społeczeństwa.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Do Czech dotarła pierwsza partia szczepionek firmy AstraZeneca. Od jutra preparat będzie dostarczany do punktów szczepień. Inaczej niż w niektórych innych krajach, w Czechach szczepionka tej firmy będzie podawana osobom we wszystkich grupach wiekowych. Czechy otrzymały ponad 19 tysięcy z zamówionych 3 milionów dawek preparatu firmy Astra Zeneca. Do końca lutego producent zapowiada dostawę kolejnych 170 tysięcy dawek.
Dzięki łatwiejszemu przechowywaniu, niewymagającemu niskiej temperatury, szczepionkę mają podawać także lekarze pierwszego kontaktu w swoich gabinetach i podczas wizyt domowych.

Z danych czeskiego ministerstwa zdrowia wynika, że dotychczas podano ponad 343 tysiące dawek szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderny. Dwie dawki preparatu natomiast otrzymało ponad 89 tysięcy osób. Pierwsza faza szczepień przeciwko COVID-19 w Czechach obejmuje personel medyczny, osoby przebywające w domach opieki i seniorów powyżej 80. roku życia.

W Stanach Zjednoczonych sportowe wydarzenie roku. W Tampie na Florydzie zostanie dziś rozegrany 55. finał ligi futbolu amerykańskiego, czyli Super Bowl. Z powodu pandemii koronawirusa na trybunach zasiądzie mniej widzów niż zwykle. Przed telewizorami mecz zgromadzi jednak około 150 milionów Amerykanów. Na stadionie w Tampie zmierzą się zawodnicy lokalnej drużyny Tampa Bay Buccaneers oraz Kansas City Chiefs. Z powodu pandemii koronawirusa widownia będzie wypełniona w jednej trzeciej. Na trybunach zasiądzie 25 tysięcy widzów, w tym 7500 zaszczepionych na Covid pracowników służby zdrowia, którzy otrzymali darmowe wejściówki. Na rynku wtórnym najtańsze bilety na mecz kosztowały ponad 8 tysięcy dolarów. Dla mieszkańców USA Super Bowl to okazja do wspólnego oglądania meczu ze znajomymi i przyjaciółmi. I choć z powodu koronawirusa w tym roku tradycyjnych hucznych imprez będzie mniej, Amerykanie zjedzą dziś dziesiątki milionów kawałków pizzy, setki milionów skrzydełek kurczaka i tony chipsów. Finałowi Super Bowl tradycyjnie towarzyszy bogata oprawa. Poza występami wojskowych kompanii reprezentacyjnych i uroczystym odśpiewaniem hymnu, nad stadionem w Tampie przelecą trzy potężne amerykańskie bombowce: B-1, B-2 i B-52. Wydarzeniem Super Bowl jest także koncert w przerwie meczu. W tym roku wstąpi kanadyjski piosenkarz popowy The Weeknd.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies