Logo Radio Łódź

2 tys. 431 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 84 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce ponad 2 tys. 431 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 84 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 45 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 552 tys. 686. Dzisiaj (8 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 2 tys. 431 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 84 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 11 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 34 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 39 tys. 123 osoby.

  • Łącznie w Polsce za ozdrowieńców uznanych jest 1 milion 312 tysięcy 856 osób.

  • W szpitalach zajętych jest 12 tysięcy 559 łóżek. Dla pacjentów covidowych wciąż dostępnych jest ponad 15 tysięcy.

  • Pod respiratorami przebywa 1 tysiąc 326 pacjentów, a wolnych pozostaje ponad 1,3 tysiąca urządzeń.

  • W kwarantannie przebywa 129 tysięcy 751 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

COVID-19 leczony bańkami? W Łodzi ruszają badania. Na całym świecie trwają poszukiwania leku na COVID-19. Łódzcy lekarze chcą sprawdzić, czy bański lekarskie stosowane przez nasze babcie mogą wpłynąć na wzmocnienie organizmu w walce z chorobą. Czytaj więcej

Zwolnienia z opłat koncesji na alkohol dla sieradzkich restauratorów? Czytaj więcej

Ponad 80 osób spotkało się w łódzkim Lesie Łagiewnickim, aby pobiec w wyjątkowym biegu – nie dość, że nocą, to indywidualnie - z uwagi na obostrzenia pandemiczne. Czytaj więcej

Czytaj również: Zamrażarka na szczepionki przeciw COVID-18 w łódzkim szpitalu im. Jonschera

Od początku lutego nie obowiązują godziny dla seniorów. W ramach znoszonych obostrzeń otwarte zostały centra handlowe. Czytaj więcej

Ruszają szczepienia dla nauczycieli. W pierwszej kolejności zaszczepić się będą mogli nauczyciele klas I – III, czyli ci, którzy już teraz pracują w trybie stacjonarnym. Szczepione mają być osoby do 60. roku życia, preparatem koncernu AstraZeneca. Czytaj więcej

 

Koronawirus w Polsce

Zapisy nauczycieli na szczepienie przeciw COVID19

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że gotowy jest system rejestracji nauczycieli na szczepienia przeciwko COVID-19. Dziś rozpoczynają się zapisy dla tej grupy zawodowej.

Minister, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, przypomniał, że w pierwszej kolejności zaszczepionych może być 440 tysięcy nauczycieli. Wskazał, że od dziś nauczyciele mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się swoim dyrektorom. Dyrektorzy szkół rejestrują nauczycieli na szczepienia i przekazują tę informację do ministerstwa i szpitala węzłowego.

Kiedy szczepionka trafi do szpitala, dyrektorzy otrzymają informację, tak by nauczyciel mógł stawić się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Szczepienia nauczycieli mają się rozpocząć w piątek.

Pracownicy żłobków także od dziś zapisują się na szczepienia przeciw COVID19

Opiekunowie pracujący w żłobkach, klubach dziecięcych, placówkach pieczy zastępczej i dzienni opiekunowie mogą od dziś zapisywać się na szczepienie przeciwko koronawirusowi - poinformowała minister Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej przypomniała, że zostaną oni zaszczepieni przeciw COVID-19 w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. "Chcemy, żeby pracownicy żłobków i klubów byli bezpieczni, żeby maluchy miały zapewnioną opiekę" - podkreśliła minister i zaapelowała o zgłaszanie się na szczepienia. Wyjaśniła, że pracownicy będą zgłaszani przez swoich pracodawców - dyrektorów placówek - za pośrednictwem specjalnego formularza rejestracyjnego umieszczonego na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W formularzu należy wskazać podstawowe dane podmiotu, nazwisko dyrektora placówki oraz pracowników zgłaszających się na szczepienia, a także powiat, w którym działa dana placówka. System automatycznie przypisze dany żłobek czy klub dziecięcy do odpowiedniego szpitala węzłowego, w którym odbędzie się szczepienie. Takie szpitale funkcjonują w każdym powiecie.

Minister Marlena Maląg poinformowała, że w Polsce funkcjonuje około pięciu tysięcy żłobków i klubów dziecięcych oraz blisko 1,8 tys. dziennych opiekunów, a także ponad 1,2 tys. placówek pieczy zastępczej. W tych instytucjach zatrudnionych jest około 51 tysięcy osób.

W pandemii częściej korzystamy z możliwości samoobsługowego tankowania paliw

- W pandemii częściej niż do tej pory na stacjach paliw korzystaliśmy z możliwości smoobsługowego tankowania - powiedział Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Pomagają w tym specjalne aplikacje mobilne do płacenia przy dystrybutorach. - To w pandemii rzeczywiście się sprawdzało. Kilka firm wprowadziło tego typu rozwiązanie, myślę, że kolejne też będą to robić - ocenił.

Krzysztof Romaniuk dodał, że w w 2020 roku w związku z pandemią stacje trochę mniej niż wcześniej inwestowały w infrastrukturę. W 2020 roku liczba stacji paliw w Polsce wzrosła do 7 tys. 739 - to ponad 100 więcej niż rok wcześniej. 

 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

 

Koronawirus na świecie

Francuskie władze sanitarne zaostrzyły zasady izolacji domowej, aby zahamować transmisję nowych odmian koronawirusa. Dwie mutacje - południowoafrykańska oraz brazylijska - szczególnie niepokoją francuskich ekspertów. Z ostatnich badań wynika, że te warianty patogenu obniżają skuteczność szczepionek przeciwko Covid19.

Francuskie władze sanitarne zarządziły, aby pacjenci, u których wykryto zakażenie koronawirusem wykonali drugi test PCR w ciągu 36 godzin. Drugie badane ma pozwolić na szybszą identyfikację zmutowanych form patogenu. Osoby zakażone odmianą południowoafrykańską lub brazylijską będą musiały poddać się dłuższej - dziesięciodniowej samoizolacji. Do tej pory kwarantanna domowa wynosiła siedem dni. Wyjście z izolacji będzie możliwe pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu PCR. W przeciwnym razie, kwarantanna zostanie przedłużona o kolejny tydzień.

Zaostrzone przepisy sanitarne dotyczą także placówek szkolnych. Zamknięcie klasy następuje po wykryciu jednego zakażenia mutacją koronawirusa u ucznia lub nauczyciela. Do tej pory klasy zamykane były po zidentyfikowaniu trzech zakażeń. We wszystkich placówkach szkolnych wprowadzono zakaz noszenia masek domowej roboty, które gorzej chronią przed transmisją wariantów koronawirusa.

Austria wprowadza dziś pierwsze poluzowania restrykcji sanitarnych. Otwarte będą znów między innymi szkoły i sklepy. Z powodu pojawienia się nowych wariantów koronawirusa austriacki rząd postanowił jednak też zaostrzyć zasady wjazdu do kraju.

Z obawy przed rozprzestrzenianiem się bardziej zaraźliwych mutacji wirusa osoby wjeżdżające do Austrii muszą przedstawić ujemny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Zaostrzone przepisy dotyczą osób przybywających z obszarów podwyższonego ryzyka. Po przekroczeniu granicy muszą one poddać się dziesięciodniowej kwarantannie. "Kontrole graniczne umożliwiają skuteczniejsze śledzenie łańcuchów infekcji, które obecnie stały sie jeszcze bardziej nieobliczalne" - czytamy w oświadczeniu austriackiego MSW. Szef resortu Karl Nehammer poinformował poza tym o wzmocnieniu kontroli na stokach narciarskich i zastosowaniu kar pieniężnych wobec osób, które nie noszą maseczek medycznych.

Jednocześnie dziś rozpoczyna się w Austrii pierwszy etap odmrażania życia publicznego. Ponownie otwarte zostaną muzea, ogrody zoologiczne, zakłady fryzjerskie i centra handlowe. Austriaccy uczniowie mają możliwość powrotu do nauki stacjonarnej, choć muszą wcześniej przedstawić negatywny test na koronawirusa. Zajęcia w szkołach będą się odbywać przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego.

Na Słowacji zaczyna działać system regulujący restrykcje sanitarne. Słowacki rząd zdecydował, że w większości regionów do nauki w szkołach będzie mogła powrócić część uczniów.

Słowacki Covid Automat reguluje ograniczenia sanitarne opisane w siedmiu stopniach pogotowia w ujęciu ogólnokrajowym i regionalnym. Zgodnie z nowymi zasadami do szkół może powrócić część uczniów. Rząd zdecydował o powrocie do nauki stacjonarnej uczniów pierwszego stopnia szkół podstawowych i ostatnich roczników szkół średnich. Niektóre samorządy zapowiedziały jednak, że nie otworzą dziś szkół ze względu na wciąż wysokie ryzyko zakażenia.

Od środy w całym kraju aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa będzie umożliwiał wyjście do pracy, do banku czy na pocztę. Bez testu będzie można udać się do lekarza, zrobić zakupy lub wyjść na spacer. Wprowadzony z powodu pandemii stan wyjątkowy na Słowacji został przedłużony do 19 marca.

Czeska minister pracy i spraw socjalnych zapowiedziała dodatkowe wsparcie finansowe dla osób przebywających na kwarantannie. Decyzję w tej sprawie może jutro podjąć czeski rząd.

Minister pracy i spraw socjalnych Jana Malaczova powiedziała w wywiadzie telewizyjnym, że proponowane są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich zakłada dodatek finansowy w wysokości 375 koron, czyli 65 złotych, za każdy dzień izolacji. Drugi z wariantów to zwiększenie zasiłku chorobowego z 60 do 90 procent wynagrodzenia. Temat ma być omawiany podczas jutrzejszego posiedzenia rządu.

Kontrowersje wywołały słowa Jany Malaczovej, która powiedziała w telewizji CNN Prima News, że "nawet druga wojna światowa nie spowodowała tego, co spowodował COVID". Minister próbowała w ten sposób przekonywać o konieczności szerszego otwarcia czeskich szkół. Jana Malaczova tłumaczyła później na Twitterze, że jej intencją nie było deprecjonowanie ofiar wojny, ale zwrócenie uwagi na negatywne skutki zamknięcia szkół.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies