Logo Radio Łódź

416 nowych przypadków COVID-19 w Łódzkiem, 7008 w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 7008 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 416 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 456 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 570 tys. 658. Dzisiaj (11 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 tys. 8 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 416 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 95 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 361 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 40 tys. 177 osób.

  • W ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 4 tysiące 466 osób. W sumie w Polsce potwierdzono dotychczas 1 milion 324 tysiące 101 ozdrowieńców.

  • W szpitalach hospitalizowanych jest 12 tysięcy 227 pacjentów chorych na Covid-19. W szpitalach dla pacjentów covidowych wolnych pozostaje ponad 15 tysięcy łóżek.

  • W szpitalach zajęte są 1 267 respiratorów, z łącznej puli dwóch tysięcy 658. 

  • Na kwarantannie przebywa 144 tysiące 541 osób. 

Koronawirus w Łódzkiem

Strażacy ochotnicy z powiatu sieradzkiego dowożą seniorów i osoby niepełnosprawne na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Brygadier Jarosław Wasylik z Komendy Powiatowej w Sieradzu w rozmowie przybliża szczegóły tego rodzaju pomocy.  Pojawiła się taka możliwość, że strażacy mogą dowieźć seniorów na szczepienia, jednak w skali powiatu sieradzkiego, do tej pory, było kilka takich przypadków. W praktyce wygląda to tak, że zapotrzebowanie na przewóz do punktu zgłasza się koordynatorowi szczepień na danym terenie, to często kierownicy gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej. Czytaj więcej

Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Łódzki magistrat pisze do ministerstwa? Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka wysłała do ministra edukacji i nauki list z pytaniem, kiedy uczniowie i ich rodzice poznają plany resortu dotyczące klas ósmych i maturalnych. Czytaj więcej

W przychodni POZ przy ul. Leczniczej w Łodzi dziennie będzie szczepionych przeciwko COVID-19 30 osób. Jak informuje kierownictwo przychodni, do tej pory wykonywano 30 szczepień tygodniowo, ponieważ tyle dawek preparatu docierało do placówki. Czytaj więcej

Czytaj również: Zamrażarka na szczepionki przeciw COVID-18 w łódzkim szpitalu im. Jonschera

Transport szczepionki firmy AstraZeneca przyjechał do kraju

Do Polski dotarło 141 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca powiedział IAR prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Prezes dodał, że około 11.00 spodziewana jest dostawa 82 tysięcy szczepionek Moderny. W sumie ma dziś dotrzeć do naszego kraju około 223 tysięcy dawek preparatu.

Szczepionki firmy AstraZeneca przeznaczone są dla nauczycieli. Początek szczepień zaplanowano na jutro. Do wczoraj zgłosiło się na nie 265 tysięcy osób.

Preparatem Astra Zeneca mają być szczepieni nauczyciele poniżej 60 roku życia. Starsi - preparatami firmy Pfizer i Moderna. W akcji szczepień mogą wziąć udział nauczyciele szkół, przedszkoli, opiekunowie w żłobkach oraz pracownicy placówek pieczy zastępczej.

Szczepienia nauczycieli od piątku

265 tysięcy nauczycieli chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 - wynika z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zapisy skończyły się wczoraj. Pierwsi chętni zostaną zaszczepieni w najbliższy piątek.

"Szczepienia odbędą się w szpitalu węzłowym, który znajduje się najbliżej danej szkoły lub placówki" - mówi rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska. "W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienia" - mówi rzeczniczka.

Nauczyciele poniżej 60. roku życia będą szczepieni preparatem Astra Zeneca. Starsi preparatami firmy Pfizer i Moderna. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha przypomina, że nauczyciele i opiekunowie po 60. roku życia zostaną zaszczepieni później. "Dla osób po 60. roku życia będzie przewidziane odrębne szczepienie w odrębnym terminie" - mówi wiceminister.

W akcji szczepień mogą wziąć udział nauczyciele szkół, przedszkoli, opiekunowie w żłobkach oraz pracownicy placówek pieczy zastępczej.

W czwartek dostawa szczepionek firmy Moderna

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o opóźnieniu i zmniejszeniu dostawy kolejnej partii szczepionki firmy Moderna. Gość TVP 1 powiedział, że opóźniona dostawa preparatu, który miał dotrzeć do Polski wczoraj (8.02) ma przylecieć do naszego kraju w najbliższy czwartek (11.02).

Minister dodał, że dostawa będzie zmniejszona o 20 tysięcy dawek względem początkowych deklaracji. Zamiast zaplanowanych 100 tysięcy dawek szczepiony otrzymamy ich 80 tysięcy.

Wczoraj do Polski dotarła kolejna dostawa szczepionek firmy Pfizer - 320 tysięcy dawek preparatu. W tym tygodniu spodziewana jest jeszcze dostawa od firmy AstraZeneca.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

   

Koronawirus na świecie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała po spotkaniu z premierami krajów związkowych, że lockdown zostanie przedłużony co najmniej do 7 marca. Niektóre regulacje zostaną zniesione tydzień wcześniej. Konkretne decyzje o otwarciu szkół i przedszkoli podejmą samorządy.

Do 7 marca pozostaną zamknięte między innymi centra handlowe, lokale gastronomiczne oraz ośrodki kultury. Właściciele zakładów fryzjerskich mogą wznowić swoją działalność tydzień wcześniej. Kanclerz Angela Merkel zaznaczyła, że sklepy będą otwarte wtedy, gdy wskaźnik zapadalności na COVID-19 zbliży się do progu 35 na 100 tysięcy mieszkańców. Dalsze losy szkół i przedszkoli zależą zaś od poszczególnych landów. W Saksonii uczniowie powrócą do stacjonarnego trybu nauczania w nadchodzącym tygodniu.

Angela Merkel powiedziała, że w sprawie placówek oświatowych domagała się jednolitych regulacji, lecz nie wszyscy premierzy krajów związkowych na to przystali. "Nadal jestem przekonana, że szkoły powinny pozostać zamknięte do początku marca, ale w państwie federalnym kanclerz nie zawsze może skorzystać z prawa weta" - powiedziała szefowa rządu.

Premier Bawarii Markus Söder przypomniał, że w graniczącym z jego landem Tyrolu rozprzestrzeniają się nowe warianty koronawirusa, co sprawia, że - mimo zauważalnej poprawy sytuacji epidemicznej - jest jeszcze zbyt wcześnie, by "odwołać alarm". Szef CSU już wcześniej kilkakrotnie sygnalizował konieczność rozciągnięcia lockdownu do marca.

Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała, że rekomenduje szczepionkę firmy AstraZeneca. Eksperci WHO dali preparatowi zielone światło, mimo że badania pokazały, że jest on znacznie mniej skuteczny w stosunku do wariantu koronawirusa z RPA.

Naukowcy z WHO uznali, że choć brytyjska szczepionka nie jest tak skuteczna jak jej amerykańskie odpowiedniki, to powinna być rekomendowana, bo i tak ograniczy przypadki zachorowań. "Każdego dnia na świecie z powodu wirusa umierają tysiące osób. Użycie produktu, który ograniczy śmiertelność, jest w pełni uzasadnione" - mówi szef 26-osobowej grupy ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia Alejandro Cravioto.

WHO zaleca, by podawać szczepionkę w dwóch dawkach, w odstępie od 8 do 12 tygodni. Naukowcy uważają też, że można podawać preparat osobom powyżej 65. roku życia, mimo braku wystarczającej liczby badań dla tej grupy wiekowej, i mimo że część europejskich krajów ograniczyła podawanie szczepionki. Oficjalną zgodę po rekomendacjach ekspertów WHO może wydać jeszcze w tym tygodniu.

Brytyjska szczepionka jest jak dotąd najtańsza ze wszystkich dopuszczonych na światowe rynki. Może też być przechowywana w temperaturze bliskiej zeru stopni, stąd ubogie kraje wiążą z nią duże nadzieje

Słowacja zaostrza zasady dotyczące wjazdu do kraju. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w poniedziałek. Minister zdrowia tłumaczy decyzję obawami przed południowoafrykańską mutacją koronawirusa.

Od poniedziałku wszyscy wjeżdżający na Słowację będą musieli wypełnić wcześniej internetowy formularz lokalizacyjny, a po przyjeździe poddać się 14-dniowej kwarantannie. Izolację będzie można zakończyć po ośmiu dniach pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Słowacki minister zdrowia Marek Krajczi zapowiedział dodatkowe kontrole na granicach. Podkreślił, że zaostrzony reżim ma związek z nowymi mutacjami wirusa. "W żadnym przypadku nie polecamy podróżowania. Zasady będą obowiązywać przyjeżdżających ze wszystkich krajów. Przyjeżdżający spoza Unii Europejskiej będą musieli dodatkowo okazać przy wjeździe negatywny wynik testu" - powiedział Marek Krajczi.

Nowe restrykcje nie dotkną pracowników transgranicznych. Nadal będzie od nich jednak wymagany negatywny wynik testu, nie starszy niż sprzed siedmiu dni.

Od poniedziałku Litwa złagodzi ograniczenia związane lockdownem. Do pracy będą mogli wrócić m.in. fryzjerzy i kosmetyczki. Premier Litwy Ingrida Šimonyte zaznaczyła, że ograniczenia powinno się luzować ostrożnie. "Sytuacja się poprawia, a liczba nowych zakażeń maleje. Podobnie jak liczba chorych w szpitalach" - mówiła szefowa litewskiego rządu.

Od najbliższego poniedziałku zostaną otwarte sklepy z artykułami przemysłowymi, których powierzchnia nie przekracza 300 metrów kwadratowych. Powinny one też posiadać bezpośrednie wejście z zewnątrz. Salony fryzjerskie i kosmetyczne muszą zapewnić co najmniej 20 metrów kwadratowych powierzchni na jednego klienta. Ingrida Šimonyte zaapelowała do przedsiębiorców o ostrożność. "Dalsze łagodzenie ograniczeń jest w państwa rękach" - powiedziała litewska premier.

Lockdown na Litwie został wprowadzony 16 grudnia, kiedy liczba zakażeń wynosiła blisko półtora tysiąca na 100 tysięcy mieszkańców. Obecnie jest pięciokrotnie mniej zakażeń niż dwa miesiące temu. Jednak w dalszym ciągu w kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się pomiędzy jednostkami samorządowymi. Lokale gastronomiczne mogą świadczyć usługi jedynie na wynos, a szkoły, część firm i urzędy państwowe działają zdalnie. Rząd zapowiedział dzisiaj, że sytuacja wróci do normy dopiero wtedy, gdy będzie notowanych średnio 25 nowych przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Ostatniej doby na Litwie odnotowano blisko 600 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii zachorowało w tym kraju blisko 188 tysięcy osób, a prawie trzy tysiące zmarły.

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies