Wydarzenia kulturalne w Łodzi, czyli teatry nie śpią
Dzięki poluzowaniu obostrzeń, łódzkie teatry znów mogą powitać w swoich progach spragnionych wyrafinowanej rozrywki. Najbliższy weekend dla sympatyków teatralnych wrażeń zapowiada się interesująco – od sentymentalnego powrotu do „Ziemi Obiecanej” do dużej dawki śmiechu, jaką mogą zagwarantować „Szalone Nożyczki” czy piosenki Kabaretu Starszych Panów. Jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie w najbliższą sobotę i niedzielę? Oto zestawienie najciekawszych wydarzeń kulturalnych z Łodzi.

„Ziemia Obiecana” w wykonaniu Gray Veredona – sobota i niedziela, 20-21.02.2021 r., godz. 18.00, Teatr Wielki
Balet autorstwa nowozelandzkiego choreografa Graya Veredona opowiada historię miasta Łodzi za pomocą tańca. Widzom nie umkną nawiązania do filmu Andrzeja Wajdy oraz powieści Władysława Reymonta.
Jak czytamy na stronie Teatru Wielkiego:
„Obrazy starej Łodzi, życie jej mieszkańców i losy powieściowych bohaterów przeplatają się w nim w rytmie wyznaczonym przez fabryczne maszyny, podkreślając oryginalność klimatu „miasta prządek”.
To niezwykle oryginalny spektakl teatralny, w którym nie da się nie poczuć rytmu pulsującego życiem miasta fabrykanckich fortun, pałacowego przepychu i dramatów zwykłych ludzi.”
Spektakl, który został wystawiony po raz pierwszy prawie 22 lata temu, nadal jest postrzegany jako świadectwo tożsamości kulturowej miasta Łodzi.

„Rodzina” w reżyserii Wojciecha Malajkata – sobota i niedziela, 20-21.02.2021 r., godz. 19.00 – Teatr Powszechny (transmisja online)
Fani literatury dwudziestolecia międzywojennego mogą wybrać się na adaptację komedii Antoniego Słonimskiego, ukazującą satyryczną wizję naszego kraju, która, pomimo ubiegu lat, wciąż pozostaje aktualna.
Przedstawienie miało swoją premierę w grudniu 2020 roku i zebrało już bardzo pochlebne recenzje, jak choćby ta napisana przez Annę Grzelak na łamach Dziennika Teatralnego:
„Komedia Teatru Powszechnego to z całą pewnością przyjemna i lekka propozycja na zimowy wieczór. Roi się w niej od stereotypów i ironicznych komentarzy. Hitlerowiec, komunista i Żyd wyglądają i zachowują się, jak żywcem wyciągnięci z typowych dowcipów.”
Tym razem historię rodziny Lekcickich będzie można obejrzeć w domu za pośrednictwem transmisji na żywo.

„Piosenka jest dobra na wszystko!” – przedpremiera spektaklu w reżyserii Jacka Bończyka – sobota, 20.02.2021 r., godz. 18.30 – Teatr Muzyczny
Za to na deskach Teatru Muzycznego odbędzie się przedpremiera spektaklu z piosenkami Kabaretu Starszych Panów.
Przeboje autorstwa Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego wybrzmią przy wokalu takich znanych aktorów Teatru Muzycznego, jak Emilia Klimczak, Justyna Kopiszka, Paweł Erdman, Piotr Płuska i Marek Prusisz. Wśród śpiewających na scenie zaprezentuje się również Klementyna Umer, aktorka popularna dzięki rolom w warszawskich teatrach Rampa, Kwadrat czy Teatr 6. Piętro.
Jak mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego, ta propozycja ma dostarczyć w trudnym czasie pandemii dużą porcję pięknej, muzycznej rozrywki. Włodarze teatru zapewniają bezpieczeństwo dla tych, którzy zdecydują się na przyjście na przedpremierę.

„Szalone Nożyczki” w reżyserii Marcina Sławińskiego – sobota i niedziela, 20-21.02.2021 r., godz. 19.00 – Teatr Powszechny
Ciesząca się ogromną popularnością komedia wystawiana na deskach Teatru Powszechnego przyciągnęła już ponad 400 000 widzów. Nie ma się co dziwić – w końcu trudno znaleźć więcej takich spektakli, gdzie publiczność bierze czynny udział w rozwijaniu fabuły.
Czy uda się rozwiązać zagadkę kryminalną rodem spod brzytwy mistrzów fryzur, Ola Boskiego i Jacquesa Wyczesanego? Kto dopuścił się morderstwa, które naraziło na szwank reputację salonu „Szalone Nożyczki?” Zadecyduje o tym każdy, kto zdecyduje się pójść na tę jedyną w swoim rodzaju komedię.

„Obietnica poranka” w reżyserii Macieja Wojtyszko – sobota i niedziela, 20-21.02.2021 r., godz. 19.00 (sob.) i 16.00 (nd.) – Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
Adaptacja opowiadania autorstwa Romain Gary to z kolei propozycja Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka.
Jak czytamy na stronie teatru, spektakl przedstawia historię matki o wielkim sercu, pomimo wad i śmiesznostek, zdeterminowanej do osiągnięcia postawionego przez siebie celu.
Przyszłość jej syna ma wyglądać tak, jak sobie tego wymarzyła - bohater, generał, wspaniały francuski pisarz i ambasador Francji. Dla niego ona była zarówno jego największym skarbem, jak i przekleństwem. Przez całe życie będzie próbował sprostać marzeniom matki, aby jej nie zawieść.
Spektakl wystawiony po raz pierwszy w październiku 2020 roku zebrał przychylne recenzję, czego dowodem są słowa Katarzyny Wojtysiak-Wawrzyniak z portalu teatrologia.info:
„Relacja Matka-Syn ukazana w powieści Gary’ego jest wielowymiarowa i pełna zaskakujących zwrotów akcji. Uczucie niezłomnej nadziei w sukces syna ze strony Matki oraz nienawiści pomieszanej z miłością i podziwem ze strony Syna zostało w spektaklu przedstawione w sposób sprawny”