Logo Radio Łódź

9073 nowe przypadki koronawirusa w Polsce, w tym 311 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 9073 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 311 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 273 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 614 tys. 446. Dzisiaj (18 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 9 tys. 73 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 311 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 44 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 229 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 41 tys. 582 osoby.

  • W ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 4 tysiące 68 osób. W sumie w Polsce za ozdrowieńców uznano 1 milion 358 tysięcy 666 osób.

  • W szpitalach hospitalizowanych jest 12 tysięcy 188 osób chorych na Covid-19. Wciąż dostępnych jest blisko 15 tysięcy łóżek covidowych. Wspomagania respiratorem wymaga 1 tysiąc 295 osób. Wolnych pozostaje ponad 1,4 tysiąca urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa 153 tysięcy 920 osób. 

Koronawirus w Łódzkiem

Profesor Piotr Kuna pulmonolog jest przekonany, że w kwietniu sytuacja związana z zakażeniami się poprawi. Przede wszystkim będziemy mieli do czynienia z mniejszą liczbą hospitalizacji, ciężkich przebiegów choroby i mniejszą liczbą zgonów. Przede wszystkim dzięki szczepieniom. - Tak naprawdę trzeba zaszczepić przede wszystkim osoby po 70 roku życia. To się już dzieje. I ja uważam, że do końca marca większość tych osób będzie już zaszczepiona. Wśród nich mamy dużą grupę ozdrowieńców, dlatego że wiele osób już przechorowało Covid19. I moim zdaniem będziemy widzieć to od połowy kwietnia, że bardzo zmniejszy się liczba hospitalizacji i liczba zgonów. I to myślę, będzie pierwszy taki naprawdę ważny krok - dodaje prof. Piotr Kuna. Obejrzyj i posłuchaj:

Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski powiedział, że wzrosła liczba dostarczanych do Polski szczepionek przeciwko COVID-19. Gość Polskiego Radia 24 zastrzegł jednak, że kryzys dostaw się nie skończył.

Michał Kuczmierowski przypomniał, że w ostatnich trzech tygodniach dostawy szczepionek firmy Pfizer były ograniczone. Powiedział, że w poniedziałek firma ta dostarczyła zwiększoną dostawę - 387 tysięcy dawek. Z kolei koncern Moderna zredukował następną dostawę o połowę, a firma Astra Zeneca zredukowała harmonogram dostaw o 75 procent. "Także kryzys się jeszcze nie skończył, ale widzimy światełko w tunelu" - powiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

Dotychczas w naszym kraju wykonano ponad 2 miliony 230 tysięcy szczepień przeciwko COVID-19

Fundusz kompensacyjny w związku z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec powiedział, że zgodnie z założeniami projektu ustawy fundusz kompensacyjny w związku z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi ma obowiązywać od 1 maja. Gość Programu 1 Polskiego Radia dodał, że fundusz obejmie wszystkie szczepienia.

W przypadku szczepień przeciw COVID-19 ustawa będzie obejmowała niepożądane odczyny poszczepienne niezależnie od firmy, która przygotowała preparat. "Jednocześnie będzie obowiązywała szczepienia obowiązkowe, tak zwane 'szczepienia pandemiczne' od 1 stycznia 2022 roku" - powiedział rzecznik. Fundusz będzie też uwzględniał szczepienia obowiązkowe, także te, którymi szczepione są dzieci oraz ewentualne inne szczepienia pandemiczne, jeśli zaistnieje taka sytuacja.

Bartłomiej Chmielowiec wyjaśnił, że osoba, u której wystąpi niepożądany odczyn poszczepienny i na jego skutek dozna albo wstrząsu anafilaktycznego, albo będzie hospitalizowana, będzie zgłaszać się do rzecznika praw pacjenta. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego o rekompensatę będzie można ubiegać się, gdy hospitalizacja będzie krótsza niż 14 dni. Z kolei w sytuacji, gdy od razu po szczepieniu trafi się na hospitalizację, jej czas będzie musiał być dłuższy niż 14 dni.

Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania rekompensaty będzie podejmował rzecznik praw pacjenta po konsultacjach z zespołem ekspertów. Wcześniej pacjent będzie musiał przesłać rzecznikowi formularz i kartę szpitalną. Decyzja zapadać będzie w ciągu 60 dni. Jeśli pacjent nie zgodzi się z decyzją, będzie mógł się odwołać do sądu administracyjnego.

Rozlewnia szczepionek na COVID-19 w Polsce

Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że za kilka tygodni w Polsce zostanie uruchomiona rozlewnia szczepionek na COVID-19. Minister aktywów państwowych, który był gościem Polsat News, powiedział, że w zakładach Polfa Tarchomin na ukończeniu jest budowa linii produkcyjnej. Jej koszt, to 40 milionów złotych.

Linia produkcyjna dla ampułek będzie przystosowana między innymi do konfekcjonowania różnych produktów farmaceutycznych, w tym do rozlewania szczepionek. Budowa ma zakończyć się jesienią tego roku. Docelowo wydajność linii ma wynieść 16 tysięcy ampułek na dobę, czyli około 40 milionów na dobę. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus na świecie

Meksyk złożył w ONZ skargę na nierówny dostęp do szczepionek. Przedstawiciele tego kraju oświadczyli, że bogate kraje wykupiły zapasy preparatów przez co biedniejsze państwa nie mogą kupić tylu dawek, ile jest im potrzebne. Na świecie tymczasem rośnie liczba zaszczepionych.

Minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard mówił w ONZ, że trzy czwarte wszystkich dawek zostało podanych w zaledwie dziesięciu bogatych krajach. Argumentował, że w ponad stu państwach w ogóle nie rozpoczęto jeszcze szczepień.

Tymczasem podawanie zastrzyków rozpoczęto właśnie w Japonii, a do palestyńskiej Strefy Gazy dotarło 2 tysiące dawek rosyjskiego preparatu Sputnik V. Republika Południowej Afryki jako pierwsza na świecie rozpoczęła podawanie szczepionki firmy Johnson & Johnson.

Unia Europejska podpisała kontrakt na kolejnych 150 milionów dawek preparatu firmy Moderna. W sumie Bruksela podpisała już umowy na 2,5 miliarda dawek dla krajów członkowskich, ale opóźnienia w dostawach spowodowały, że sam tylko koncern Pfizer nie dostarczył do Europy niemal 10 milionów dawek.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 418 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 109 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Komisja Europejska zaaprobowała zakup dodatkowych 300 milionów dawek szczepionki firmy Moderna. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała jednocześnie, że proces szczepienia obywateli krajów wspólnoty zostanie przyspieszony.

"Decyzja o zakupie dodatkowych szczepionek od Moderny przybliża nas do naszego nadrzędnego celu, czyli zapewnienia dostępu do bezpiecznej i skutecznej szczepionki każdemu mieszkańcowi Unii Europejskiej" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Nie wykluczyła także możliwości renegocjacji umów podpisanych z producentami szczepionek zaaprobowanych w krajach unijnych.

Według Ursuli von der Leyen nowe warianty koronawirusa mogą okazać się odporne na szczepionki. Dlatego konieczne będą dalsze badania i udoskonalanie istniejących preparatów.

Do tej pory na rynek unijny dopuszczono szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech oraz firm Moderna i AstraZeneca. W sumie zakontraktowano 2,6 miliarda dawek. Do obecnej chwili do krajów członkowskich Unii Europejskiej producenci dostarczyli 33 miliony szczepionek. Ponad 22 miliony osób zaszczepiono przynajmniej jedną dawką, a 7 milionów otrzymało już dwie dawki.

Francuski rząd ogłosił, że utrzymane zostaną obowiązujące obecnie restrykcje sanitarne w związku z pandemią koronawirusa. Pomimo poprawy sytuacji epidemicznej, władze wykluczyły zniesienie godziny policyjnej czy otwarcie instytucji kultury. Według mediów, przepisy te mają obowiązywać co najmniej do początku marca.

Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal ogłosił, że w obecnej sytuacji sanitarnej luzowanie obostrzeń byłoby nieodpowiedzialne. „Sytuacja jest tak krucha, że wystarczy niewiele, aby doszło do załamania. Musimy zachować czujność” - przekonywał rzecznik rządu. Gabriel Attal poinformował również, że w ciągu tygodnia liczba nowych zakażeń koronawirusem zmniejszyła się o 10 procent, i że zanotowano spadek liczby osób hospitalizowanych.

Francuskie media podały nieoficjalnie, że aktualny reżim sanitarny potrwa co najmniej do 8 marca - czyli do końca zimowych ferii. Rząd podejmie wtedy decyzję o poluzowaniu lub o zaostrzeniu obostrzeń - w zależności od rozwoju pandemii i transmisji odmian koronawirusa.

Obecnie Francja notuje codziennie ponad 19 tysięcy zakażeń koronawirusem i średnio 400 zgonów. Dane te są stabilne od połowy stycznia.

Sąd w Holandii nakazał natychmiastowe zniesienie godziny policyjnej. Sędziowie uznali, że nie było wystarczającego powodu do wprowadzenia restrykcji. Tymczasem nowe restrykcje wprowadzane są w kolejnych krajach, a na świecie przybywa osób zaszczepionych na koronawirusa.

Sąd w Hadze rozpatrywał skargę wniesioną przez aktywistów, którzy sprzeciwiali się restrykcjom. Sędziowie stanęli po ich stronie i uznali, że nie było wystarczających powodów do nakazania ludziom pozostanie w domach. Teraz władze Holandii zaapelowały do sądu, by nie stosował klauzuli natychmiastowej wykonalności, aż rząd nie wniesie apelacji.

Korea Południowa poinformowała tymczasem, że grupa hakerów z Korei Północnej próbowała włamać się na serwery firmy Pfizer i wykraść informacje na temat najpopularniejszej obecnie szczepionki na koronawirusa.

Na Węgry przyleciał właśnie pierwszy transport chińskiej szczepionki Sinovac, a eksperci ze Słowacji rekomendowali pozwolenie na użycie rosyjskiego preparatu Sputnik V. 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies