Logo Radio Łódź

3 tys. 890 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 138 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 3 tys. 890 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 138 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 17 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 642 tys. 658. Dzisiaj (22 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 3 tys. 890 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 138 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 3 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 42 tys. 188 osób.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że obecnie w Polsce zajętych jest 12 tysięcy 868 z ogólnej liczby 26 tysięcy 245 miejsc dla pacjentów z COVID-19.

  • Jak wynika z danych resortu, pod respiratorami jest 1336 osób. Dla pacjentów z COVID-19 jest w sumie dostępnych dwa tysiące 607 respiratorów.

  • Kwarantanną objętych jest 147 tysięcy 208 osób.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 5 tysięcy 959 chorych. Ogólna liczba ozdrowieńców to milion 384 tysiące 373.

Koronawirus w Łódzkiem

Łódzka prokuratura bada sprawę śmierci pacjenta Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. Karola Jonschera w Łodzi. Rodzina zmarłego twierdzi, że doszło do zaniedbania, przedstawiciele szpitala podkreślają, że wszystkie procedury zostały zachowane. Czytaj więcej

Niezaszczepieni pracownicy łódzkich domów pomocy społecznej pytają o terminy szczepień. Pomimo tego, że są w priorytetowej grupie "0", podobnie jak pensjonariusze i medycy, nadal nie znają terminów swoich szczepień. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy grozi nam trzecia fala koronawirusa?

Przy szczepieniu łodzian pomagać będzie sześć dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiennych. Konkurs ogłosił i rozstrzygnął łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

Do Polski dotarły kolejne dawki szczepionki. Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla nauczycieli i wykładowców akademickich. Policja ostrzega także przed oszustami. Oto najnowsze informacje dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi w Polsce. Czytaj więcej

Nauka zdalna przykrą koniecznością?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że nauka zdalna jest przykrą koniecznością, a im szybciej uczniowie wrócą do normalnego nauczania, tym lepiej.

Minister edukacji zapewnił, że zdalne nauczanie działa zdecydowanie lepiej niż rok temu, ale zaznaczył, że nic nie zastąpi tradycyjnej formy nauki. Dlatego resort przygotował programy wspierające uczniów po powrocie do szkół: „Mamy już przygotowany program poprawiający kondycję fizyczną uczniów. Mamy także program zwiększający opiekę psychologiczną w szkołach. Jak również mamy program przygotowany na okoliczność powrotu starszych uczniów do szkół. Będzie on umożliwiał nadrabianie tych start wiedzy, które powstałych w wyniku nauki zdalnej”, wyjaśniał Przemysław Czarnek.

Od 18 stycznia do szkół wróciły dzieci z klas 1 - 3. Do połowy tygodnia podjęte będą decyzje w sprawie starszych uczniów.

Najpóźniej do połowy tygodnia zapadnie decyzja o trybie nauki w szkołach - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Rozporządzenie na mocy którego dzieci z klas 1 -3 uczą się stacjonarnie, a starsze roczniki zdalnie, obowiązuje do końca miesiąca.

Szef resortu edukacji dodał, że kolejne decyzje zależą od rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce: "Mieliśmy nadzieję jeszcze dwa tygodnie temu, że od 1 marca z całą pewnością będzie decyzja o poszerzaniu nauki stacjonarnej. Natomiast teraz będziemy obserwować wzrosty zakażeń i niczego wykluczyć się nie da. Musimy patrzeć na trzecią falę. Jeśli będzie spokojna, spłaszczona, to z pewnością dzieci z klas 1 - 3 będą dalej w trybie stacjonarnym", mówił Przemysław Czarnek.

Minister edukacji mówił w Sygnałach Dnia, że na przyszłe decyzje o otwarciu szkół będą też miały wpływ szczepienia nauczycieli. Do tej pory preparat firmy AstraZeneca otrzymało ponad 100 tysięcy pedagogów. Na szczepienie przeciw COVID - 19 zgłosiło się 545 tysięcy nauczycieli do 65. roku życia, czyli około 60% uprawnionych.

Kolejna dostawa szczepionek przeciw koronawirusowi w Polsce

Kolejny transport szczepionek przeciw koronawirusowi w Polsce.

Na lotnisku Chopina wylądował samolot, który przywiózł około 380 tysięcy dawek preparatu firmy Pfizer. To liczba, która została zakontraktowana przez nas w ramach wspólnego, europejskiego systemu.

Szczepionki zostaną przewiezione do jednego z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych, gdzie zostaną policzone i następnie - rozesłane do punktów szczepień.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że do wczoraj wykonano w Polsce ponad 2,7 miliona szczepień. Dwie dawki otrzymało prawie 930 tysięcy osób.

Podczas piątkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że do 7 marca rząd chce zakończyć szczepienia nauczycieli.

Od 22 marca mają się rozpocząć szczepienia służb mundurowych i osób w wieku od 60 do 65 lat. Polityk przekazał również, że od 15 marca prowadzone będą szczepienia przewlekle chorych osób z grupy IB.

"Przykro nam, wobec wszystkich seniorów, którzy mają zmieniane terminy szczepień, ale wynika to ze zmian harmonogramu dostaw. Początkowo mieliśmy deklarowane 14 mln dawek szczepionki do końca 1. kwartału, następnie liczba ta spadła do poniżej 6 mln, ostatnio wzrosła do nieco powyżej 8 mln. Elastyczną logistyką staramy się minimalizować problemy w punktach szczepień" - podkreślił polityk.

Koronawirus na świecie

Dziś w wielu niemieckich landach uczniowie szkół podstawowych powrócą do stacjonarnego trybu nauczania. W związku z ponownym wzrostem przypadków koronawirusa minister zdrowia Jens Spahn opowiada się za szybszym szczepieniem nauczycieli. Decyzja ma zapaść dziś albo jutro. Przed wznowieniem nauki stacjonarnej w szkołach podstawowych i wielu klasach maturalnych minister zdrowia ostrzegł, że początek wiosny może się zbiec z trzecią falą pandemii. "Po miesiącach wyrzeczeń powtórny wzrost zachorowań budzi oczywiste obawy" - przyznał Jens Spahn w rozmowie z ARD. Toteż w kręgach rządowych coraz pilniejsze staje się pytanie, czy nauczyciele powinni się zaszczepić wcześniej niż pierwotnie zakładano. Zdaniem minister edukacji Anji Karliczek szybszy dostęp do szczepionek byłby wyrazem szacunku dla grupy zawodowej, narażonej na niewspółmiernie większe ryzyko zakażenia się koronawirusem. Media zarzucają rządzącym, że po roku walki z pandemią nadal nie opracowali przekonujących rozwiązań dla szkół i przedszkoli. "Podczas gdy Austria przygotowała dla swoich pedagogów jasną koncepcję, u nas pozostają oni bezbronni wobec urzędniczej samowoli" - pisze tygodnik "Focus". Mimo obowiązującego w Niemczech lockdownu wskaźnik zapadalności na Covid-19 zaczął znowu wzrastać. Eksperci Instytutu Roberta Kocha poinformowali dziś o ponad 4 tysiącach nowych przypadków, wskazując jednak, że poniedziałkowe dane nie pozwalają na wysnucie wiarygodnych wniosków.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zbliża się do 500 tysięcy. W Europie niektóre kraje zdejmują część restrykcji po tym, jak spadła liczba nowych zakażeń.
Stany Zjednoczone są najmocniej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie. Wieczorem w Waszyngtonie 500 razy zabije dzwon, by uczcić pół miliona ofiar śmiertelnych COVID-19. W uroczystości weźmie udział prezydent Joe Biden. Choć w USA podano już 63 miliony dawek szczepionek, to główny doradca prezydenta Bidena dr Anthony Fauci mówił w telewizji CNN, że w przyszłym roku Amerykanie prawdopodobnie nadal będą musieli nosić maski.

W Wielkiej Brytanii pierwszą dawkę szczepionki podano 18 milionom osób, a w ubiegłym tygodniu liczba zakażeń spadła o 16 procent. Wieczorem rząd ma ogłosić zdjęcie części restrykcji. Niemcy otwierają dzisiaj szkoły, a Belgia zaczyna szczepienia nauczycieli.

Szwajcaria natomiast wprowadza obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z siedmiu regionów Francji, a Hiszpania dla podróżnych z Brazylii i z RPA, gdzie wykryto niedawno nowe warianty koronawirusa.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 466 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 111 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W Stanach Zjednoczonych padnie dziś prawdopodobnie kolejny tragiczny rekord pandemii koronawirusa. Liczba zgonów z powodu COVID-19 w USA zbliża się do 500 tysięcy. Po zachodzie słońca w Białym Domu odbędzie się ceremonia upamiętniająca śmiertelne ofiary pandemii.

W Stanach Zjednoczonych stwierdzono 28 milionów przypadków koronawirusa. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wyniosła do wczoraj 498 tysięcy 800 i dziś prawdopodobnie przekroczy pół miliona. To więcej niż łączna liczba amerykańskich ofiar śmiertelnych podczas drugiej wojny światowej i wojny wietnamskiej.

Tuż po zmroku w Białym Domu odbędzie się ceremonia, podczas której prezydent Joe Biden wraz z pierwszą damą USA Jill Biden zapalą świece i minutą ciszy upamiętnią Amerykanów, którzy zmarli z powodu COVID-19. W uroczystości weźmie też udział wiceprezydent Kamala Harris z mężem.

Na początku roku, w szczycie kolejnej fali pandemii, każdego wykrywano w USA nawet 300 tysięcy infekcji dziennie. W ostatnich tygodniach liczba ta spadła do około 70 tysięcy. Amerykański rząd przyspieszył też szczepienia. Do poszczególnych stanów dostarczono już 75 milionów dawek szczepionki, z czego 63 miliony zostały wykorzystane. Amerykański rząd zamówił 300 milionów podwójnych dawek szczepionki (czyli dla 90 procent populacji), które mają być dostarczone do końca lipca.

Brytyjski premier przedstawi plan otwarcia Anglii po pandemii. Będzie się to odbywać etapami. Boris Johnson już wcześniej zapowiadał, że priorytetem jest otwarcie szkół. Nieczynne restauracje i kawiarnie, nakaz: "zostańcie w domach". Królestwo zamknięte jest od miesięcy. Dziś premier Johnson mówić będzie o tym, jak je otworzyć. Są powody do optymizmu, bo program szczepień przebiega szybciej niż w jakimkolwiek innym kraju Europy. Niedawne badania sugerują, że szczepionki znacząco ograniczają także przenoszenie wirusa. Epidemia wyhamowuje bardziej niż spodziewali się eksperci. Szef brytyjskiego rządu ostrzega jednak przed zbytnim entuzjazmem. Naukowcy podkreślają, że pochopne otwarcie gospodarki albo otwarcie zbyt wielu sektorów naraz sprawi, że krzywe zakażeń i zgonów znów pójdą w górę. "Jeśli wskaźniki zakażeń sprawią, że jakieś poluzowanie będzie trzeba nieco odłożyć - to nie zawahamy się. Myślę, że ludzie wolą plan ostrożny, ale za to taki, który potem nie zostanie już odwołany" - mówił niedawno premier. Regionalne rządy w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej same decydują o swojej strategii, ale plany mają być skoordynowane. Ostrożna jest również pierwsza minister Szkocji. Nicola Sturgeon ostrzegła już, by Szkoci powstrzymali się przed rezerwowaniem wakacji w Wielkanoc. "Niemal na pewno nie będziemy w stanie otworzyć hoteli" - podkreśliła szefowa regionalnego rządu w Edynburgu. Dziś do szkół wracają najmłodsze dzieci w Szkocji. W Anglii ma to się stać za dwa tygodnie.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies