Logo Radio Łódź

Ponad 6 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem kolejnych 401 osób z COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 tys. 310 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 401 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 247 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 648 tys. 962. Dzisiaj (23 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 tys. 310 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 401 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 47 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 200 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 42 tys. 436 osób.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od wczoraj wyzdrowiało 5 tysięcy 143 chorych na COVID-19. Ogólna liczba ozdrowieńców to milion 389 tysięcy 516.

  • Obecnie w Polsce zajętych jest 13 tysięcy 350 łóżek z ogólnej liczby ponad 25 tysięcy miejsc dla pacjentów covidowych.

  • Z danych resortu wynika, że pod respiratorami jest 1 347 osób. Łącznie dla pacjentów z COVID-19 jest dostępnych 2 585 respiratorów.

  • Kwarantanną objętych jest w tej chwili 161 407 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Gościem Radia Łódź we wtorek (23 lutego) był dr Tomasz Karauda ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o pomyśle związanym z obowiązkiem noszenia maseczek chirurgicznych. Czytaj więcej

Personel czeka, szczepionki przygotowane, a nauczyciele nie przychodzą na umówione szczepienia. Wydział Edukacji Urzędu Miasta prosi nauczycieli o większą dyscyplinę. Wielu z nich, mimo zgłoszonej chęci zaszczepienia i wyznaczonego terminu, nie zgłasza się do punktu szczepień. Czytaj więcej

Niezaszczepieni pracownicy łódzkich domów pomocy społecznej pytają o terminy szczepień. Pomimo tego, że są w priorytetowej grupie "0", podobnie jak pensjonariusze i medycy, nadal nie znają terminów swoich szczepień. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy grozi nam trzecia fala koronawirusa?

Przy szczepieniu łodzian pomagać będzie sześć dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiennych. Konkurs ogłosił i rozstrzygnął łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

Do Polski dotarły kolejne dawki szczepionki. Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla nauczycieli i wykładowców akademickich. Policja ostrzega także przed oszustami. Oto najnowsze informacje dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi w Polsce. Czytaj więcej

Bezrobocie w styczniu wyniosło 6,5 procent

Bezrobocie w styczniu wyniosło 6,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane te są zgodne w wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

W grudniu wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 6,2 procent.

W ubiegłym miesiącu liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła nieco ponad milion 90 tysięcy osób, w grudniu - milion 46 tysięcy 400.

Nowe zasady reżimu sanitarnego: Zaszczepieni bez kwarantanny na granicach

Rząd wprowadził nowe zasady reżimu sanitarnego w związku z pandemią. Decyzja w formie rozporządzenia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Obostrzenia obowiązują od dziś.
Osoby wracające do Polski z zagranicy, jeśli chcą uniknąć kwarantanny, będą musiały przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu preparatem dopuszczonym na terenie Unii Europejskiej. Zwolnieniu z kwarantanny podlegać będą również osoby, uczące się w Polsce lub sąsiednim państwie, ich opiekunowie, dzieci przedszkolne oraz studenci, doktoranci i osoby prowadzące działalność naukową.

Utrzymano limit osób, który zakłada 1 klienta na 15 metr kwadratowy powierzchni sklepu lub lokalu usługowego.
Wprowadzone przepisy zezwalają na leczenie w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach. Konieczne będzie jednak przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa, który został przeprowadzony nie później niż na sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy ma opłacić NFZ.

Rząd wprowadził również zmiany w kolejności szczepień przeciw koronawirusowi. Po pacjentach zakładów opiekuńczo-lecznicznych szczepionka ma być dostępna dla osób zatrudnionych w noclegowniach i ogrzewalniach. Rozszerzono też grono pracowników szkół, którzy będą mogli zostać zaszczepieni w pierwszej kolejności.

Informacji o kolejnych obostrzeniach możemy się spodziewać jeszcze w tym tygodniu. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił wczoraj, że plany rządu powinniśmy poznać do jutra (środa 24 lutego). Zmiany mogą zostać wprowadzone od 1 marca. W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń brytyjską mutacją koronawirusa zapowiadane jest odejście od przyłbic i innych osłon niż maseczki. Rząd rozważa też przywrócenie kontroli granicznej na przejściach ze Słowacją i Czechami, gdzie zanotowano znacznie więcej zachorowań niż w Polsce.

Koronawirus na świecie

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA przekroczyła 500 tysięcy. To właśnie Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym pandemią krajem na świecie. W Europie tymczasem niektóre kraje zaczynają zdejmować restrykcje i przedstawiają plan wychodzenia z obostrzeń na najbliższe miesiące.

Dzwon w katedrze w Waszyngtonie bił 500 razy, aby uczcić ofiary COVID-19. W Białym Domu hołd zmarłym oddali prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris. “Proszę wszystkich, abyście pamiętali o tych, których utraciliśmy i abyśmy nie stracili czujności. Noście maski, a gdy przyjdzie Wasza kolej na szczepienia, zróbcie to” - mówił amerykański prezydent. Na pięć dni do połowy masztów opuszczono flagi na budynkach federalnych.

W Wielkiej Brytanii tymczasem władze przedstawiły strategię stopniowego zdejmowania restrykcji. Premier Boris Johnson chce, aby wszystkie najważniejsze obostrzenia zostały zdjęte do końca czerwca.

Plan wychodzenia z pandemii ma dzisiaj przedstawić Irlandia. Holandia prawdopodobnie przedłuży obowiązywanie nocnej godziny policyjnej. Władze Francji przedstawią z kolei nowe rozwiązania dla uczniów i studentów podczas zajęć w szkołach i na uczelniach.

Do Meksyku ma dzisiaj dotrzeć pierwsza partia rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Senegal jest natomiast kolejnym krajem, który właśnie zaczyna szczepienia.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 474 tysiące osób, a łączna liczba potwierdzonych zakażeń to 111 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Podczas ceremonii w Białym Domu prezydent Joe Biden oddał hołd Amerykanom, którzy zmarli z powodu Covid-19 oraz rodzinom ofiar pandemii. Wczoraj Stany Zjednoczone przekroczyły próg pół miliona śmiertelnych ofiar koronawirusa. Gdy uniwersytet Johnsa Hopkinsa poinformował o przekroczeniu granicy 500 tysięcy ofiar śmiertelnych pandemii w USA, prezydent Joe Biden nakazał opuszczenie amerykańskich flag do połowy masztu na wszystkich budynkach federalnych. Po zmroku wraz z wiceprezydent Kamalą Harris oddał hołd zmarłym na Covid-19 przy południowym tarasie Białego Domu, gdzie na schodach ustawiono 500 zniczy - każdy upamiętniał 1000 ofiar koronawirusa. W wygłoszonym wcześniej przemówieniu zauważył, że liczba zgonów z powodu Covid-19 przewyższyła liczbę Amerykanów, którzy zginęli łącznie podczas I i II wojny światowej oraz wojny wietnamskiej. „Będziemy pamiętać każdą osobę, którą straciliśmy, życie jakie wiedli oraz ich bliskich. Przejdziemy przez to, obiecuję wam. Sercem jestem z Wami. Niech bóg Was błogosławi, szczególnie tych, którzy kogoś stracili” - mówił Joe Biden. Prezydent USA zaapelował do Amerykanów by przestrzegali reguł dystansu społecznego i nosili maseczki.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Obie szczepionki stosowane obecnie w Szkocji są bardzo skuteczne już po podaniu pierwszej dawki. Chronią też osoby starsze. To wyniki analizy
przeprowadzonej przez Public Health Scotland, szkocką agencją ds. zdrowia. To pierwsze na Wyspach badanie, które nie opiera się na testach klinicznych, a na tym, jak szczepionki chroniły faktycznie zaszczepione osoby. Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty mówił, że analizy są powodem do optymizmu. "Prawdopodobieństwo, że szczepionki zlikwidują ryzyko, że trafisz do szpitala wyniosło 85% w przypadku produktu Pfizera i ponad 90% w przypadku produktu AstraZeneki" - podkreślił naukowiec, dodając, że skuteczność jest też wysoka w przypadku ludzi, którzy ukończyli 80 lat. Chris Whitty zastrzegł, że konkretne liczby mogą się jeszcze zmienić, ale wnioski są jasne: już pierwsza dawka daje wysoką odporoność. Dodał, że to
sugeruje, że pomysł Brytyjczyków, by zmienić dawkowanie szczepionki może się opłacić. Priorytetem na Wyspach jest to, by pierwszy zastrzyk dostała jak największa liczba osób. Podanie drugiej dawki jest maksymalnie odwlekane. Zastrzyk otrzymało jak na razie 17 milionów mieszkańców Królestwa. Według planów rządu do końca lipca pierwszą dawkę ma otrzymać każdy dorosły mieszkaniec Zjednoczonego Królestwa.

Berlińscy lekarze podają w wątpliwość kryteria, wedle których politycy oceniają sytuację epidemiologiczną w kraju. Ich zdaniem wyznaczane przez nich progi nie odzwierciedlają faktycznego przebiegu pandemii. Jak dowiedział się dziennik "Der Tagesspiegel", do ratusza miejskiego wpłynął dzisiaj list, podpisany przez wszystkich kierowników berlińskich placówek urzędów do spraw zdrowia. W zaadresowanym do rządzących piśmie lekarze kwestionują zasady, jakimi środowiska decyzyjne kierują się przy wprowadzaniu obostrzeń. "Orientowanie się za pomocą siedmiodniowego wskaźnika zachorowalności przy jednoczesnym ignorowaniu innych kryteriów mija się z założonym celem i zniekształca statystyki. Polityczne decyzje powinny się opierać na konkretnych danych, dotyczących lokalnych zdolności testowania lub aktualnej sytuacji w szpitalach i domach opieki" - czytamy w stołecznej gazecie. "Der Tagesspiegel" zakłada, że krytyczny list nie zostanie przyjęty jedynie z "milczącą wyrozumiałością", bo jego sygnatariuszami są nie tylko uznani fachowcy, lecz także osoby z aparatu administracyjnego. Ich apel o zmianę kursu w zwalczaniu pandemii zbiegł się z dzisiejszą zapowiedzią Angeli Merkel o przedstawieniu na początku marca planu stopniowego poluzowania lockdownu.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies