Logo Radio Łódź

Ponad 10 tys. przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 368 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 10 tys. 99 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 368 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 114 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 706 tys. 986. Dzisiaj (28 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 10 tys. 99 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 368 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 29 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 85 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 43 tys. 769 osoby.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 8 tysięcy 368 osób zakażonych koronawirusem.

  • Jak wynika z danych resortu, obecnie zajętych jest 14 tysięcy 538 z ogólnej liczby 26 tysięcy 227 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Pod respiratorami są 1503 osoby.

  • Kwarantanną objętych jest 179 tysięcy 565 osób. Do tej pory wyzdrowiało milion 422 tysiące 829 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

W zabytkowych obiektach naszego regionu rozpoczyna się sezon turystyczny. Już w ten weekend na gości czekają placówki muzealne. Kolejne otwierają się od marca. Czytaj więcej

Duże kłopoty kadrowe w łowickim urzędzie miasta. Powodem jest m.in. koronawirus i przebywanie urzędników na kwarantannie. Czytaj więcej

Zakład Karny w Garbalinie (pow. łęczycki) stał się ogniskiem epidemii koronawirusa. W ciągu kilku dni zaraziło się 82 skazanych - w tym wszyscy, którzy pracowali w hali produkcyjnej. Czy przyczyną fali zakażeń było złamanie procedur? Czytaj więcej

Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego na lutowym posiedzeniu zaapelowało do mieszkańców województwa o przestrzeganie zaleceń mających na celu chronienie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy grozi nam trzecia fala koronawirusa?

Opóźnienia w dostawach ze strony producenta utrudniają proces szczepień w miejskich poradniach zdrowia oraz w Domach Pomocy Społecznej. Czytaj więcej

Personel czeka, szczepionki przygotowane, a nauczyciele nie przychodzą na umówione szczepienia. Wydział Edukacji Urzędu Miasta prosi nauczycieli o większą dyscyplinę. Wielu z nich, mimo zgłoszonej chęci zaszczepienia i wyznaczonego terminu, nie zgłasza się do punktu szczepień. Czytaj więcej

Niezaszczepieni pracownicy łódzkich domów pomocy społecznej pytają o terminy szczepień. Pomimo tego, że są w priorytetowej grupie "0", podobnie jak pensjonariusze i medycy, nadal nie znają terminów swoich szczepień. Czytaj więcej

Przy szczepieniu łodzian pomagać będzie sześć dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiennych. Konkurs ogłosił i rozstrzygnął łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia w nowym komunikacie dotyczącym szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca, rekomenduje używanie tego preparatu u osób do 69. roku życia.

"Minister Zdrowia, po zasięgnięciu opinii Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych (...) oraz Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów (....), zaleca, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane szczepionką Vaccine AstraZeneca:u osób dorosłych urodzonych w roku 1952 oraz młodszych, w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu 10-12 tygodni"- głosi komunikat resortu.

Jak napisano, niniejsze zalecenie jest zgodne z charakterystyką produktu leczniczego.

W stanowisku Rady Medycznej, podpisanym przez jej przewodniczącego, profesora Andrzeja Horbana, stwierdza się, że "Rada dopuszcza, w świetle wyników nowych badań klinicznych, stosowanie szczepionki AstraZeneca u osob od 18. do 69. roku życia".

Do tej pory preparatami firmy AstraZeneca szczepiono w Polsce- zgodnie z poprzednimi zaleceniami- jedynie osoby do 65 lat.

A. Niedzielski - trzecia fala jest zagrożeniem

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że nadchodząca trzecia fala epidemii koronawirusa jest poważnym zagrożeniem.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia minister podkreślił, że świadczy o tym sytuacja w sąsiednich krajach. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w Czechach, co się dzieje na Słowacji. Te dwa kraje szczególnie odczuwają w tej chwili dolegliwość trzeciej fali pandemii w Europie - powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że niebezpieczeństwo nie jest wyimaginowane, ale bardzo realne.

Minister zdrowia powiedział, że szczyt trzeciej fali epidemii przypadnie na trzy-cztery najbliższe tygodnie. Średnia tygodniowa dobowa liczba zakażeń może wynieść 10-12 tysięcy. Sytuacja może się jednak pogorszyć, jeśli pojawi się nowa mutacja koronawirusa.

Wicepremier P.Gliński o wsparciu dla artystów w związku z pandemią

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że w związku z pandemią COVID-19 przedstawicielom sektora kultury trzeba było pomóc. Minister przekazał w Sejmie informację na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

Piotr Gliński mówił, że zastosowany mechanizm pomocowy nie jest typowym mecenatem państwa, a ma szczególny charakter - wsparcie otrzymali wszyscy związani z danym sektorem. "Jest to pomoc na przetrwanie, na podtrzymanie w sytuacji wyższej konieczności" - powiedział wicepremier. Zaznaczył, że "kulturze trzeba było pomóc także w ten sposób".

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zauważył, że Polski Fundusz Rozwoju, operator Tarczy Finansowej, nie różnicował przedsiębiorstw, które podlegały pomocy z punktu widzenia kryteriów innych niż merytoryczne, określone w regulaminie. Dodał, że udzielona artystom pomoc była proporcjonalna do strat przez nich poniesionych.

Dofinansowanie zostało wypłacone pod koniec minionego roku. Otrzymało je 2110 podmiotów na łączną sumę 370 milionów 484 tysięcy złotych.

Koronawirus na świecie

Jednodawkowa szczepionka przeciwko koronawirusowi koncernu Johnson & Johnson została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych. Zgodę na stosowanie specyfiku wydała Federalna Agencja Żywności i Leków USA. Johnson & Johnson ma dostarczyć do połowy roku na rynek amerykański 100 milionów dawek szczepionki. Efektywność szczepionki Johnson & Johnson w Stanach Zjednoczonych wynosi 72 procent. To mniej niż skuteczność zatwierdzonych wcześniej szczepionek koncernów Pfizer i Moderna, którą oszacowano na 95 procent. Jednak skuteczność preparatu Johnson & Johnson w zapobieganiu ciężkich przypadków COVID-19 wynosi 85 procent, a w zapobieganiu hospitalizacji lub śmierci była w czasie testów stuprocentowa. Szczepionka Johnson & Johnson jest też łatwiejsza w dystrybucji, ponieważ może być przechowywana w standardowej lodówce nawet przez trzy miesiące. Nie jest też konieczne powtarzanie szczepienia. Rząd USA zamówił 100 milionów dawek szczepionki Johnson & Johnson po 10 dolarów za sztukę. Pierwszych kilka milionów trafi do dystrybucji już w najbliższym tygodniu, cała partia - do końca czerwca. Wcześniej rząd USA zamówił po 300 milionów dawek szczepionek Pfizera i Moderny, które również trafią do dystrybucji do wakacji. Do tej pory prawie 50 milionów Amerykanów - czyli 15 procent populacji - otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa. Dwiema dawkami zaszczepiono prawie 24 miliony osób. W najbliższych tygodniach szczepienia przeciw COVID-19 w USA mają przyspieszyć.

Czeski rząd wprowadził na nowo stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał do 28 marca i zaostrzył restrykcje sanitarne. Mają one ograniczyć mobilność społeczeństwa i powstrzymać w ten sposób rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od poniedziałku zaczną obowiązywać między innymi surowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Restrykcje mają obowiązywać przez trzy tygodnie. W całym kraju podróże poza granice powiatu będą możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach związanych na przykład z pracą. Spacer lub bieganie będzie możliwe tylko w granicach miasta lub gminy. Psa będzie można wyprowadzać w promieniu pół kilometra od domu. Zapowiedziano wyrywkowe kontrole, które oprócz policji będzie prowadzić 5 tysięcy żołnierzy.
W związku z występowaniem w Czechach nowych mutacji koronawirusa, ministerstwo zdrowia w szczytowym momencie pandemii spodziewa się 20 tysięcy zakażeń dziennie. Prezentując nowe restrykcje premier Andrej Babisz odwołał się do włoskiego Bergamo, które w marcu ubiegłego roku było jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię miast w Europie. "Jeśli nie zaostrzymy restrykcji, to cały świat zobaczy Bergamo w Czechach, dlatego że nasz system opieki zdrowotnej tego nie wytrzyma" - podkreślił premier Czech. Od poniedziałku szkoły i przedszkola będą mogły zapewnić opiekę tylko dzieciom pracowników służby zdrowia i infrastruktury krytycznej. Tego dnia rozpoczną się też refundowane przez państwo masowe testy na koronawirusa w zakładach pracy.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Światowa Organizacja Zdrowia po raz kolejny skrytykowała skupowanie szczepionek przez bogate kraje. Przedstawiciele WHO twierdzą, że gromadzenie zapasów przez państwa Zachodu uderza w biedniejsze kraje i może doprowadzić do załamania się specjalnego funduszu dla mniej zamożnych. Zarówno WHO, jak i ONZ wielokrotnie mówiły, że 10 bogatych krajów wykorzystało 75 procent całych światowych zapasów szczepionek, a tymczasem w ponad 100 krajach nie ma jeszcze ani jednej dawki. Teraz Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że nierówności mogą doprowadzić do upadku funduszu COVAX. W jego ramach bogate państwa finansują szczepionki dla uboższych, ale mimo miliardowych kontraktów na razie udało się dostarczyć jedynie jedną partię preparatu do Ghany. "Nie pokonamy COVID przy nierówności szczepionek. Jest jasne, że w ten sposób świat nie podniesie się po koronawirusie. Dzielenie się szczepionkami jest najlepszym sposobem powrotu do normalności" - mówił podczas wideokonferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Do tej pory na całym świecie szczepionkę podano 227 milionom osób, z czego 47 milionów zostało całkowicie zaszczepionych. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 512 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 113 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Czeski rząd rozmawia z Polską i Niemcami o możliwościach pomocy w leczeniu pacjentów z COVID-19. W czwartek odnotowano w Czechach prawie 14,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. Liczba hospitalizowanych wynosi ponad 7 tysięcy. Ponad półtora tysiąca osób jest w ciężkim stanie. Wolnych pozostaje 15 procent łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej czeskich szpitali. Minister zdrowia Jan Blatny powiedział, że czeski rząd stara się wynegocjować bezpłatne przyjęcie pacjentów przez szpitale za granicą. "Przygotowujemy się na to, że mimo wprowadzanych obostrzeń obłożenie szpitali będzie w przyszłym tygodniu rosnąć. Obecnie rozmawiamy o pomocy z Niemcami i Polską" - powiedział szef resortu zdrowia.
Gotowość przyjęcia pacjentów z Czech przez polskie szpitale zadeklarował przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki. Wsparcie oferowały też władze Niemiec. Dotychczas jednak żaden z pacjentów z Czech nie trafił do szpitala za granicą. Czeska Izba Poselska zdecyduje dziś o ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego w Czechach. Jeśli posłowie przyjmą rządowy wniosek, od poniedziałku zaostrzone zostaną restrykcje sanitarne.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies