Logo Radio Łódź

4 tys. 786 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W Łódzkiem kolejne 186 osób z COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4 tys. 786 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 186 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarły 24 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 711 tys. 772. Dzisiaj (1 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4 tys. 786 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 186 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 6 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 18 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 43 tys. 793 osoby.

  • Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 14 929 osób. Pod respiratorami jest 1509 pacjentów – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

  • Tydzień temu, 22 lutego, resort informował, że hospitalizowanych jest 12 868 pacjentów, a ze wsparcia respiratorem korzysta 1336 chorych.

  • Resort poinformował w poniedziałek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 26 254 łóżka i 2589 respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa 171 656 osób. MZ przekazało też, że wyzdrowiało dotąd 1 430 861 zakażonych.

Koronawirus w Łódzkiem

Gościem po 8. dziś (1 marca) był wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Rozmawialiśmy m.in. o pamięci o Żołnierzach Wyklętych, trzeciej fali pandemii, możliwych ograniczeniach oraz o programie szczepień. Czytaj więcej

W zabytkowych obiektach naszego regionu rozpoczyna się sezon turystyczny. Już w ten weekend na gości czekają placówki muzealne. Kolejne otwierają się od marca. Czytaj więcej

Duże kłopoty kadrowe w łowickim urzędzie miasta. Powodem jest m.in. koronawirus i przebywanie urzędników na kwarantannie. Czytaj więcej

Zakład Karny w Garbalinie (pow. łęczycki) stał się ogniskiem epidemii koronawirusa. W ciągu kilku dni zaraziło się 82 skazanych - w tym wszyscy, którzy pracowali w hali produkcyjnej. Czy przyczyną fali zakażeń było złamanie procedur? Czytaj więcej

Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego na lutowym posiedzeniu zaapelowało do mieszkańców województwa o przestrzeganie zaleceń mających na celu chronienie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy grozi nam trzecia fala koronawirusa?

Opóźnienia w dostawach ze strony producenta utrudniają proces szczepień w miejskich poradniach zdrowia oraz w Domach Pomocy Społecznej. Czytaj więcej

Personel czeka, szczepionki przygotowane, a nauczyciele nie przychodzą na umówione szczepienia. Wydział Edukacji Urzędu Miasta prosi nauczycieli o większą dyscyplinę. Wielu z nich, mimo zgłoszonej chęci zaszczepienia i wyznaczonego terminu, nie zgłasza się do punktu szczepień. Czytaj więcej

Niezaszczepieni pracownicy łódzkich domów pomocy społecznej pytają o terminy szczepień. Pomimo tego, że są w priorytetowej grupie "0", podobnie jak pensjonariusze i medycy, nadal nie znają terminów swoich szczepień. Czytaj więcej

Przy szczepieniu łodzian pomagać będzie sześć dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiennych. Konkurs ogłosił i rozstrzygnął łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

Sasin o programie antykryzysowym

Koalicja rządowa opracowuje program wychodzenia z kryzysu, spowodowanego pandemią Covid-19. Mówił o tym w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin.

Wyjaśnił, że założenia tego programu są opisane w Krajowym Planie Odbudowy. Jego pięć filarów to: podniesienie wydajności gospodarki, cyfryzacja, inwestycje w ochronę zdrowia, rozwój mobilności i transformacja energetyczna. Koalicja chce też zaprezentować szeroką ofertę programową, dotyczącą ożywienia gospodarczego. Jak powiedział wicepremier Jacek Sasin, oferta obejmie przede wszystkim ochronę zdrowia i transformację energetyczną.

Wicepremier powiedział, że kołem zamachowym Nowego Polskiego Ładu będą inwestycje. Cały program ma zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach. Mówiąc o przedstawionym przez Platformę Obywatelską programie "Recepta na kryzys" gość Trójki oświadczył, że władze nie potrzebują podpowiedzi ze strony opozycji.

A. Niedzielski - trzecia fala jest zagrożeniem

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że nadchodząca trzecia fala epidemii koronawirusa jest poważnym zagrożeniem.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia minister podkreślił, że świadczy o tym sytuacja w sąsiednich krajach. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w Czechach, co się dzieje na Słowacji. Te dwa kraje szczególnie odczuwają w tej chwili dolegliwość trzeciej fali pandemii w Europie - powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że niebezpieczeństwo nie jest wyimaginowane, ale bardzo realne.

Minister zdrowia powiedział, że szczyt trzeciej fali epidemii przypadnie na trzy-cztery najbliższe tygodnie. Średnia tygodniowa dobowa liczba zakażeń może wynieść 10-12 tysięcy. Sytuacja może się jednak pogorszyć, jeśli pojawi się nowa mutacja koronawirusa.

Czarnek o powrocie uczniów

Zaszczepienie nauczycieli daje realną szansę na powrót uczniów do szkół i studentów na uczelnie - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister dodał, że do 10, maksymalnie 15 marca wszyscy chętni nauczyciele oświatowi i akademiccy zostaną zaszczepieni: „A to z kolei daje szansę na to, żeby przy dobrych warunkach pandemicznych i opinii wirusologów, epidemiologów wracać do nauki stacjonarnej w klasach 4 - 8, w szkołach podstawowych, jak i na uczelniach”, mówił minister edukacji. Według Czarnka możliwe jest też, że letnia sesja na uczelniach odbędzie się w trybie stacjonarnym.

Szef resortu edukacji zaznaczył, że frekwencja w klasach 1 -3, które chodzą do szkoły, jest na wysokim poziomie. „Od 6 tygodni ta frekwencja utrzymuje się na poziomie od 99 do 90 %, co świadczy o tym, że nie ma zakażeń transmitowanych przez dzieci na domowników w 90%”.

Od dzisiaj na dwa tygodnie nauka zdalna wróciła do klas 1 - 3 w województwie warmińsko - mazurskim. To w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w tym regionie. Nauka zdalna starszych klas została przedłużona do połowy marca.

Koronawirus na świecie

Po wielomiesięcznym lockdownie w Niemczech zostaną dziś złagodzone niektóre przepisy sanitarne. Wznowić swoją działalność mogą między innymi zakłady fryzjerskie i sklepy ogrodnicze. Strategię dalszego odmrażania gospodarki rząd chce przedstawić 3 marca. Mimo wskaźników zwiastujących trzecią falę pandemii niemieckie władze zdecydowały się na stopniowy powrót do normalności. Od dziś otwarte są w Niemczech między innymi kwiaciarnie, sklepy budowlane i salony fryzjerskie. Rosnący popyt zmusił wielu fryzjerów do wydłużenia godzin otwarcia.
"Aby sprostać spodziewanemu natarciu, pracujemy teraz też w poniedziałki. Musieliśmy zatrudnić dodatkowych pracowników" - tłumaczy Franziska Kahl, właścicielka berlińskiego salonu. Restauracje, centra handlowe i ośrodki kultury zostaną jeszcze zamknięte co najmniej do 7 marca. W sondażu przeprowadzonym przez instytut Insa ponad 75 procent ankietowanych opowiada się za złagodzeniem lockdownu także i w tych branżach. Przed rozpoczynającym się dziś festiwalem filmowym Berlinale właściciele stołecznych kin zaprotestowali przeciwko trwającym od miesięcy obostrzeniom, domagając się "rozsądnego planu otwarcia". Rząd federalny zapowiedział, że przedstawi go pojutrze, po kolejnym spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z premierami landów.

Dziś mija rok od potwierdzenia pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem w Czechach. Po roku walki z pandemią sytuacja u naszych południowych sąsiadów jest gorsza niż kiedykolwiek wcześniej. Zdecydowana reakcja czeskiego rządu i wprowadzenie surowych obostrzeń na początku pandemii sprawiły, że Czechy sprawnie poradziły sobie z jej pierwszą falą. Jesienią pandemia wybuchła jednak ze zdwojoną siłą. Doprowadziło do tego między innymi chaotyczne znoszenie i ponowne wprowadzanie restrykcji, brak zaufania czeskiego rządu do opinii ekspertów i spóźnione reakcje na rosnącą liczbę zakażeń. W ciągu roku w kraju liczącym niespełna 11 milionów mieszkańców potwierdzono ponad 1 milion 240 tysięcy infekcji koronawirusem, a blisko 20,5 tysiąca zakażonych zmarło. Czeska służba zdrowia jest na skraju zapaści w związku z wciąż rosnącą liczbą zakażeń i rozprzestrzeniającymi się nowymi mutacjami patogenu. Rząd wystąpił o zagraniczną pomoc. Polska, Niemcy, Francja i Izrael zaoferowały już miejsca w szpitalach. W minionym tygodniu w Czechach odnotowywano dziennie średnio 12 tysięcy zakażeń i 136 ofiar COVID-19. Od dziś obowiązują nowe restrykcje sanitarne, które mają zmniejszyć mobilność społeczeństwa i powstrzymać w ten sposób rozprzestrzenianie się wirusa.

239 milionów osób na całym świecie otrzymało do tej pory pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Jak podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, całkowicie zaszczepionych zostało 52 miliony osób. Masowe szczepienia rozpoczynają właśnie kolejne kraje.

Po tym jak w sobotę amerykańskie władze dopuściły do użytku jednodawkową szczepionkę koncernu Johnson & Johnson, dzisiaj do punktów szczepień powinny już dotrzeć pierwsze partie preparatu. Z kolei w Afryce Wybrzeże Kości Słoniowej jest drugim po Ghanie krajem, który zaczyna podawanie zastrzyków preparatu AstraZeneca, kupionego z funduszu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia.

Na Węgrzech premier Wiktor Orban został zaszczepiony chińskim preparatem Sinovac, mimo, że nie jest on jeszcze dopuszczony na unijny rynek. Premier Czech Andrej Babisz nie wykluczył z kolei zielonego światła dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V, która także nie ma jeszcze zgody z Brukseli ani nie została poddana wszystkim niezbędnym testom.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W Europie mimo spadającej liczby nowych zakażeń sytuacja pozostaje poważna. Władze stolicy Norwegii Oslo wprowadzają w mieście nowe restrykcje, a Niemcy ogłosiły, że przygraniczny region Mozela we Francji jest kolejną strefą podwyższonego ryzyka koronawirusa. W Czechach zamknięto przedszkola i żłobki i wprowadzono zakaz poruszania się poza powiatami.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 530 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 114 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies