Logo Radio Łódź

7 tys. 937 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W Łódzkiem kolejne 444 osoby z COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 7 tys. 937 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 444 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 216 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 719 tys. 708. Dzisiaj (2 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 tys. 937 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 444 nowych zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformoywał o śmierci 62 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 154 osob.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 43 tys. 793 osoby.

  • Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 15 400 osób. Pod respiratorami jest 1540 pacjentów - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

  • Tydzień temu, 22 lutego, resort informował, że hospitalizowanych jest 12 868 pacjentów, a ze wsparcia respiratorem korzysta 1336 chorych.

  • Resort poinformował w poniedziałek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 26 568 łóżek i 2589 respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa 192 491 osób. MZ przekazało też, że wyzdrowiało dotąd 1 438 032 zakażonych.

Koronawirus w Łódzkiem

Duże kłopoty kadrowe w łowickim urzędzie miasta. Powodem jest m.in. koronawirus i przebywanie urzędników na kwarantannie. Czytaj więcej

Gościem po 8. dziś (1 marca) był wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Rozmawialiśmy m.in. o pamięci o Żołnierzach Wyklętych, trzeciej fali pandemii, możliwych ograniczeniach oraz o programie szczepień. Czytaj więcej

W zabytkowych obiektach naszego regionu rozpoczyna się sezon turystyczny. Już w ten weekend na gości czekają placówki muzealne. Kolejne otwierają się od marca. Czytaj więcej

Duże kłopoty kadrowe w łowickim urzędzie miasta. Powodem jest m.in. koronawirus i przebywanie urzędników na kwarantannie. Czytaj więcej

Zakład Karny w Garbalinie (pow. łęczycki) stał się ogniskiem epidemii koronawirusa. W ciągu kilku dni zaraziło się 82 skazanych - w tym wszyscy, którzy pracowali w hali produkcyjnej. Czy przyczyną fali zakażeń było złamanie procedur? Czytaj więcej

Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego na lutowym posiedzeniu zaapelowało do mieszkańców województwa o przestrzeganie zaleceń mających na celu chronienie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy grozi nam trzecia fala koronawirusa?

Opóźnienia w dostawach ze strony producenta utrudniają proces szczepień w miejskich poradniach zdrowia oraz w Domach Pomocy Społecznej. Czytaj więcej

Personel czeka, szczepionki przygotowane, a nauczyciele nie przychodzą na umówione szczepienia. Wydział Edukacji Urzędu Miasta prosi nauczycieli o większą dyscyplinę. Wielu z nich, mimo zgłoszonej chęci zaszczepienia i wyznaczonego terminu, nie zgłasza się do punktu szczepień. Czytaj więcej

 

Rozpoczyna się kolejna tura rejestracji nauczycieli na szczepienia

W rejestracji mogą wziąć udział nauczyciele szkół oraz nauczyciele akademiccy do 69. roku życia. Wszyscy pedagodzy zostaną zaszczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Rada Medyczna przy premierze rekomenduje podawanie tej szczepionki osobom urodzonym po 31 grudnia 1951 roku.

Zapisy na szczepienia rozpoczną się o godzinie 8.00 rano. Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska mówi, że rejestracja nauczycieli ze szkół odbędzie się przez System Informacji Oświatowej, a nauczycieli akademickich przez system POL-on. "Nauczyciele, którzy wcześniej nie skorzystali z rejestracji, a byli do tego uprawnieni, również będą mieli możliwość zgłoszenia się do szczepień" - mówi rzeczniczka.

Mimo sugestii głównego doradcy premiera do spraw COVID-19 profesora Andrzeja Horbana, aby zaprzestać szczepienia nauczycieli, akcja szczepień będzie kontynuowana. "Szczepienia nauczycieli będą kontynuowane. Chciałem wyjaśnić, bo ten wątek wzbudza wiele emocji w opinii publicznej" - zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Nauczyciele będą się mogli zapisać na szczepienie do północy 3 marca. W poprzednich turach na szczepienie zgłosiło się 545 tysięcy nauczycieli.

Mamy kontynuację trendu wzrostowego w zakresie liczby zachorowań

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że średnia dzienna liczba zakażeń w ostatnim tygodniu zbliżyła się do 10 tysięcy. "Porównując ten wynik z wynikami z poprzedniego tygodnia, to wzrost o jedną trzecią, ponad 33 procent. Wówczas średnia dzienna liczba zakażeń w tygodniu wynosiła 7300” - dodał.

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że są inne sygnały, które pokazują, że mamy do czynienia z kontynuacją trendu, a tendencja ma charakter trwały". W ciągu tygodnia o prawie 2 tysiące - z 13 tysięcy do 15 tysięcy - wzrosła liczba łóżek zajętych przez chorych na COVID-19. Minister Niedzielski zaznaczył, że cała infrastruktura przeznaczona do leczenia zakażonych koronawirusam - to 26 tysięcy łóżek, więc jest jeszcze bufor bezpieczeństwa.

Szef resortu zdrowia wskazał, ze zajętych jest średnio 57 procent łóżek przeznaczonych dla pacjentów "covidowych", ale sytuacja jest różna w poszczególnych województwach. Najwięcej zajętych łóżek jest w województwie podkarpackim - blisko 70 procent. W dalszej kolejności jest województwo mazowieckie - 69 procent. Na drugim biegunie jest województwo zachodniopomorskie, gdzie wskaźnik ten wynosi 45 procent.

Minister Niedzielski podkreślił, że podstawowym parametrem, który obserwujemy na poziomie regionalnym, jest średnia liczba zachorowań w tygodniu na 100 tysięcy osób. Najwyższy wskaźnik ma województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ten wskaźnik to 52 osoby na 100 tysięcy. Szef resortu zdrowia dodał, że średni wskaźnik dla Polski to 25,7. "Województwa, które mają poziomy w przedziale 30- 40 tego parametru, to w kolejności: pomorskie, lubuskie, mazowieckie i kujawsko-pomorskie" - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Czarnek o powrocie uczniów

Zaszczepienie nauczycieli daje realną szansę na powrót uczniów do szkół i studentów na uczelnie - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister dodał, że do 10, maksymalnie 15 marca wszyscy chętni nauczyciele oświatowi i akademiccy zostaną zaszczepieni: „A to z kolei daje szansę na to, żeby przy dobrych warunkach pandemicznych i opinii wirusologów, epidemiologów wracać do nauki stacjonarnej w klasach 4 - 8, w szkołach podstawowych, jak i na uczelniach”, mówił minister edukacji. Według Czarnka możliwe jest też, że letnia sesja na uczelniach odbędzie się w trybie stacjonarnym.

Szef resortu edukacji zaznaczył, że frekwencja w klasach 1 -3, które chodzą do szkoły, jest na wysokim poziomie. „Od 6 tygodni ta frekwencja utrzymuje się na poziomie od 99 do 90 %, co świadczy o tym, że nie ma zakażeń transmitowanych przez dzieci na domowników w 90%”.

Od dzisiaj na dwa tygodnie nauka zdalna wróciła do klas 1 - 3 w województwie warmińsko - mazurskim. To w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w tym regionie. Nauka zdalna starszych klas została przedłużona do połowy marca.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

   

Koronawirus na świecie

Czeski rząd zdecydował o obowiązku przeprowadzania testów na koronawirusa w firmach. Gabinet Andreja Babisza chce też zwiększyć zasiłek chorobowy dla osób przebywających na kwarantannie.

Jutro masowe testy mają zacząć się w zakładach zatrudniających powyżej 250 osób. Od piątku testować będą firmy zatrudniające ponad 50 osób. W obu przypadkach pierwsze testy muszą zakończyć się w ciągu dziesięciu dni. Następnie badania przesiewowe będą powtarzane raz w tygodniu. Nie będą musiały poddawać się im osoby pracujące zdalnie. Minister przemysłu i handlu Karel Havliczek przekazał, że testy obejmą ponad 2 miliony osób zatrudnionych w około 10 tysiącach przedsiębiorstw.

Czeski rząd przyjął także projekt ustawy dotyczący zwiększenia zasiłku chorobowego dla osób przebywających na kwarantannie. Minister pracy i spraw socjalnych Jana Malaczova poinformowała, że w marcu i kwietniu wyniesie on 100 procent zamiast dotychczasowych 60 procent wynagrodzenia. "To jedyny sposób na przekonanie ludzi, aby nie ukrywali  kontaktów z zakażonymi i nie unikali kwarantanny lub izolacji w obawie przed utratą dochodu" - powiedziała Jana Malaczova.

Projektem ustawy w sprawie zwiększenia zasiłku dla osób na kwarantannie zajmie się teraz czeski parlament.

Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Moderna na dostawy dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwszy kontrakt z koncernem przewidywał dostawy 160 milionów dawek. Obecnie na unijny rynek szczepionki dostarczają oprócz Moderny także BioNTech i Pfizer oraz AstraZeneca.

Z informacji Komisji wynika, że 150 milionów dodatkowych dawek Moderny ma być dostarczonych do Unii Europejskiej w tym roku, a druga połowa w przyszłym. "To kolejny krok na drodze do osiągnięcia celu jakim jest zapewnienie Europejczykom szybkiego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepień w ciągu roku" - skomentowała komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides.

W sumie Komisja zakontraktowała dwa miliardy 600 milionów dawek. "Dysponując takim zestawem będziemy w stanie dostarczyć szczepionki nie tylko naszym obywatelom, ale także naszym sąsiadom i partnerom" - dodała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Nowa umowa z firmą Moderna przewiduje również możliwość przekazywania szczepionek w formie darów krajom o niższych dochodach lub przekierowania ich poza Unię, do innych europejskich krajów. Polska jest w grupie krajów, które zabiegały, by część szczepionek zamówionych przez Unię, została dostarczona do krajów Partnerstwa Wschodniego.

Pierwsza dawka szczepionki znacznie zmniejsza ryzyko, że chorując na COVID-19 trafimy do szpitala. Z danych opublikowanych przez angielską służbę zdrowia wynika, że zagrożenie spada o ponad 80 procent. Analiza ta dotyczy grupy wiekowej, która dostała szczepionki najwcześniej, czyli osób powyżej 80 roku życia.

Zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam mówi, że to powód do optymizmu. Jeśli będziemy cierpliwi i pozwolimy, aby efekty programu szczepień uwidoczniły się w pełni, to nadzieja jest taka, że za kilka miesięcy znajdziemy się w zupełnie innym świecie - powiedział Van-Tam.

Minister zdrowia Matt Hancock dodał, że skuteczności szczepionek dowodzą też dane dotyczące śmiertelności. W najstarszej grupie wiekowej, gdzie zaszczepiło się około 95 procent osób, sytuacja poprawia się szybciej niż w reszcie populacji. Spadek liczby zgonów jest wyraźniejszy w przypadku ludzi w wieku ponad 80 lat. To namacalny dowód, że szczepionka pomaga chronić służbę zdrowia i ratować życie - stwierdził minister zdrowia.

Na Wyspach zaszczepiono ponad 20 milionów ludzi, czyli prawie 1/3 populacji. Cel rządu, to do końca lipca podać zastrzyk wszystkim dorosłym mieszkańcom Królestwa. Nieoficjalnie ministrowie mówią, że rosną szanse, iż stanie się to wcześniej.

Na Łotwie od dzisiaj ponownie otwarte są salony fryzjerskie i kosmetyczne. Mogą jednak działać pod warunkiem, że zachowane zostaną ścisłe środki bezpieczeństwa.
Pracownicy salonów muszą używać jednorazowych rękawiczek oraz profesjonalnych maseczek z filtrami FFP2 i FFP3. Klienci powinni poddać się mierzeniu temperatury, a jeśli ktoś będzie miał objawy infekcji to zakład ma prawo odmówić wykonania usługi. Do salonu nie będą wpuszczane też osoby bez maseczek. Na jednego klienta powinno przypadać nie mniej niż 25 metrów kwadratowych powierzchni. Przepisy nakazują również wykonanie dwudziestominutowej przerwy między świadczeniem usług oraz wietrzenie pomieszczenia przynajmniej przez kwadrans. Za rażące naruszenie wymogów bezpieczeństwa grożą mandaty w wysokości do nawet pięciu tysięcy euro.

Z powodu wysokiej liczby zakażeń Łotwa przed miesiącem przedłużyła stan wyjątkowy do 6 kwietnia. Dzisiaj stwierdzono tam 272 nowe przypadki koronawirusa. Od wybuchu pandemii odnotowano na Łotwie ponad 86 tysięcy zakażeń.

Na świecie ponownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała pierwszy taki wzrost od siedmiu tygodni.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że więcej nowych zachorowań odnotowano w czterech regionach - w Europie, w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej. Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował, aby mimo rosnącej liczby osób zaszczepionych ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych.
“Liczba zakażeń wzrosła prawdopodobnie z powodu poluzowania restrykcji, ciągłego przemieszczania się wirusa jak i z powodu ludzi, którzy lekceważą zalecenia. Szczepionki pomagają oczywiście ratować życie, ale jeśli poszczególne kraje opierają się tylko o szczepienia, to jest to błąd. Podstawą działania nadal są podstawowe zalecenia higieniczne” - dodał.
Nowe restrykcje w ostatnich godzinach wprowadziły między innymi Norwegia i Czechy, a Nowa Zelandia rozpoczęła lockdown w największym mieście Auckland po wykryciu tam nowych przypadków COVID-19. Najwięcej ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 jest w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii.
Na całym świecie zarejestrowano dotychczas przeszło 114 milionów 280 tysięcy zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 2 miliony 534 tysiące osób. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies