Logo Radio Łódź

Ponad 13,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, prawie 11 tys. osób wyzdrowiało

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce ponad 13,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 577 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 oraz chorobami współistniejącymi zmarło 126 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 794 tys. 914. Dzisiaj (7 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 13 tys. 574 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 577 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 25 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 101 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 45 tys. 285 osób.

  • W Polsce dotychczas za ozdrowieńców uznano 1 milion 482 tys. 568 osób.

  • W szpitalach przebywa 16 tysięcy 861 chorych na Covid-19. Wolnych pozostaje 10 tysięcy łóżek dla pacjentów covidowych.

  • Pod respiratorami przebywa 1 tysiąc 769 osób. Wolnych pozostaje ponad 800 takich urządzeń. Na kwarantannie przebywa 227 tys. 988 osób. 

Koronawirus w Łódzkiem

Nasz słuchacz ze Zgierza, pan Eugeniusz, zgłosił się do nas zdenerwowany tym, że w szpitalu w Łowiczu nie odbyło się szczepienie, choć termin i godzina, o której miał stawić się w placówce zostały dzień wcześniej potwierdzone SMS-em. Szefostwo szpitala przeprasza za zaistniałą sytuację. Przyczyną braku szczepienia w wyznaczonym terminie były opóźnione dostawy szczepionek. Czytaj więcej

Zobacz też, Derby Łodzi bez kibiców [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łódzcy politycy Zjednoczonej Prawicy twierdzą, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie przestrzega ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zastępca dyrektora łódzkiego MOPS-u Piotr Rydzewski odpowiada, że z powodu pandemii koronawirusa przepisy dotyczące zostały limitu dzieci w pieczy zastępczej zostały zawieszoneCzytaj więcej

Zobacz także: Rząd prezentuje nowy harmonogram szczepień

Łódzka spółka biotechnologiczna Mabion chce produkować szczepionkę na COVID-19. Mabion zawarł trzyletnią umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii do produkcji. Czytaj więcej

Tomasz Rzymkowski o powrocie uczniów do szkół

- Mamy nadzieję, że po świętach Wielkanocy uczniowie wrócą do szkół - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji nauki Tomasz Rzymkowski.

Wiceminister mówił, że funkcjonowanie klas 1-3 pokazuje, że uczniowie nie rozprzestrzeniają koronawirusa i dodał, że jak tylko trzecia fala pandemii zacznie wyhamowywać, będzie można otworzyć szkoły dla wszystkich uczniów. - Liczymy, że będziemy otwierać szkoły po Świętach Wielkiejnocy, kiedy ta fala zacznie, w naszej ocenie, opadać. Natomiast sytuacja jest na tyle dynamiczna, że trudno przewidywać co się wydarzy za dwa, czy za trzy tygodnie - dodał Rzymkowski.

Zdalne nauczanie w klasach 1-3, w związku z największą liczbą zakażeń odbywa się w województwie warmińsko-mazurskim. Od 15 marca na Warmii i Mazurach oraz w województwie pomorskim, gdzie wskaźniki zachorowań też są bardzo wysokie, najmłodsze klasy będą uczyły się hybrydowo.

Liderzy wolontariatu Caritas o pomaganiu w czasie pandemii

Robią zakupy, odwiedzają chorych, prowadzą wypożyczalnie sprzętu medycznego i jadłodajnie. Nie boją się trudności i wyzwań. Liderzy wolontariatu Caritas Diecezji Radomskiej rozmawiali dziś o tym, jak - mimo pandemii - jeszcze skuteczniej wspierać potrzebujących. - Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to ważna część ich życia, ale by robić to efektywnie trzeba mieć wiedzę i plan - mówi Anna Lis, koordynatorka wolontariatu radomskiej Caritas.

Wszystkie programy, które prowadzi organizacja opierają się na liderach i szkoleniach. Ustalane są kryteria, według których do danego projektu wybierani są i wolontariusze, i osoby potrzebujące wsparcia. - Zasady muszą być jasne i czytelne, bo to one stanowią podstawę dobrej współpracy z partnerami radomskiej Caritas - dodaje Lis.

Andrzej Reguła z Drzewicy prowadzi jedną z wypożyczalni sprzętu medycznego, otwartą przez Caritas Diecezji Radomskiej. Dba o bezpieczeństwo swoje i innych, przestrzega reżimu sanitarnego, ale o rezygnacji z dotychczasowej, charytatywnej aktywności nawet nie pomyślał. Jego zdaniem, jeśli ktoś uznał, że pomaganie innym to zadanie dla niego, musi mieć świadomość, że wymaga to czasami poświęcenia i rezygnacji z wielu rzeczy np. z wolnego czasu czy przyjemności, ale rekompensuje to satysfakcja, że udało się zaradzić trudnej sytuacji, w której znalazła się inna osoba.

Grupa, do której głównie - w czasie pandemii - adresowana jest pomoc radomskiej Caritas to seniorzy.

Koronawirus na świecie

Od wczoraj można nabyć w niemieckich sklepach szybkie testy na koronawirusa. Testy te są przeznaczone do domowego użytku i kosztują około 25 euro. Jak dowiadujemy się z mediów, każdy klient może kupić tylko jedno opakowanie zawierające pięć testów. Niemniej w niektórych berlińskich sklepach zasoby były już wyczerpane po zaledwie kilku godzinach. Wyniki testów na SARS-CoV-2, za pomocą których można samemu pobrać wymaz z nosa, można odczytać po 15 minutach. Według zapewnień producenta mają one być wiarygodne w 96 procentach. Testy do domowego użytku trafiły najpierw na półki sklepów Aldi. W ślad za siecią dyskontową z Essen pójdą w następnych dniach inne supermarkety i drogerie. Do tej pory szybki test antygenowy mógł być wykonywany tylko przez przeszkolony personel medyczny. Minister zdrowia zapewnił, że rząd zamówił co najmniej 800 milionów szybkich testów, z czego 150 milionów znajduje się już w magazynach u dostawców. Co więcej od połowy marca w gabinetach lekarskich przysługiwać będzie każdemu pacjentowi jeden bezpłatny test tygodniowo. Szybkie testy na koronawirusa są częścią niemieckiej strategii wyjścia z lockdownu. Restauracje i muzea pozostają jeszcze zamknięte do 28 marca. Jednocześnie przygotowano już program stopniowego otwarcia. Od poniedziałku otwarte będą między innymi księgarnie.

Na Ukrainie tempo szczepień przeciw Covid-19 jest powolne. Mimo, że akcja trwa już od 10 dni objęto nią jedynie około 16 tysięcy osób. Jednocześnie wzrasta liczba nowych przypadków zakażeń. Nad Dnieprem używany jest preparat AstraZeneca produkcji indyjskiej. Pierwsze 500 tysięcy dawek tej szczepionki dotarło tu dopiero 23 lutego. 24 lutego rozpoczęto szczepienia i wbrew zapewnieniom władz, że liczba zaszczepionych obywateli będzie wzrastać, jak to określano - w sposób "kaskadowy" - zaszczepionych Ukraińców jest wciąż niewielu, bo 15 tys. 758 osób. Wśród nich m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski i minister zdrowia Maksym Stepanow, mimo że obaj przeszli już chorobę. Dobowa liczba zaszczepionych jest kilka razy niższa niż nowych przypadków zakażeń. Ostatniej doby zdiagnozowano 9 tysięcy nowych zakażeń, zaszczepiono natomiast nieco ponad 3 tysiące osób.
Ukraińskie władze spodziewają się, że w tym miesiącu otrzymają kolejne 1,5 miliona indyjskiej szczepionki AstraZeneca, a także około 100 tysięcy dawek szczepionki Pfizer w ramach programu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia, skierowanego do krajów biednych.

W trzech francuskich departamentach obowiązują weekendowe lockdowny. Zakaz wychodzenia z domu zarządzono na północny kraju w departamencie Nord-Pas-de-Calais i w Dunkierce oraz na południu w okolicach Nicei. Władze rozpoczęły także masową akcję szczepień w całym kraju. Francuski premier Jean Castex ogłosił w czwartek, że weekendowy lockdown w departamencie Nord-Pas-de-Calais jest niezbędny, ponieważ lokalne szpitale są tam przepełnione, a władze sanitarne notują duży wzrost zakażeń spowodowany transmisją brytyjskiej odmiany koronawirusa. Tydzień temu zakaz poruszania się poza miejscem zamieszkania w weekendy wprowadzono na Lazurowym Wybrzeżu oraz w Dunkierce. Władze poinformowały, że przepis ten jest skuteczny i że w tych regionach widoczny jest niewielki spadek liczby zachorowań. W całej Francji otwarto dziś kilkaset tymczasowych punktów szczepień. Władze przekazały również 150 tysięcy dodatkowych dawek szczepionki władzom sanitarnym w 23 departamentach, w których epidemia rozwija się najszybciej. Francuskie władze przekonują, że przyspieszenie szczepień jest jedynym sposobem na uniknięcie ogólnokrajowego lockdownu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Wykłady, etiudy filmowe i warsztaty dla dzieci - to złożyło się na organizowany przez polskich emigrantów na Wyspach Brytyjskich dzień wspomnień o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku - ze względu na pandemię - wydarzenie odbyło się w formie cyfrowej. O żołnierzach opowiadali naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Akademii Nauk. Dla najmłodszych był wykład o "Ince", dla młodzieży - o polskim państwie podziemnym.

Gościem specjalnym był profesor Tadeusz Wolsza, który - już słuchaczom dorosłym - opowiadał między innymi o warunkach, w jakich więzieni byli żołnierze, którzy nie złożyli broni i przeciwstawiali się instalowaniu w Polsce władzy komunistycznej. Program uzupełniły etiudy filmowe, a także wykład w języku angielskim. Sylwia Kosiec, jedna z organizatorów tłumaczy, że to dlatego, że wielu polskich emigrantów jest w związkach z ludźmi innej narodowości, którzy dzięki temu też mogli poznać polską historię. Pandemia wymusiła w tym roku formę cyfrową. Ale - jak podkreśla Sylwia Kosiec - ma to swoje zalety. - Zamiast jednej szkoły, jak to zwykle bywało, w tym roku wzięło udział dziewięć szkół. Docieramy do szerszego grona - tłumaczy rozmówczyni Polskiego Radia. I dodaje, że właśnie dlatego, nawet po pandemii kolejne odsłony projektu mogą być po części cyfrowe.

Wydarzenie z cyklu "Przystanek historia" organizowane było przez Polską Wspólnotę w Wielkiej Brytanii we współpracy z gdańskim oddziałem IPN.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies